Polonia Amerykańska
Rusza Konkurs Plastyczny Parady Dnia Konstytucji 3 Maja. Zgłoszenia do 20 kwietnia

Komunikat Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja dotyczący Konkursu Plastycznego.
Temat Konkursu na Rok 2025: Rocznica 1000-lecia Królestwa Polskiego
I. Organizatorem konkursu jest Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja przy Związku Klubów Polskich w USA.
II. Cele konkursu: Uczczenie ustanowionego przez Sejm RP roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie
Dla wszystkich grup wiekowych wyznaczony jest jeden temat: Rocznica 1000-lecia Królestwa Polskiego. Założeniem konkursu jest to, by dzieci i młodzież zaprezentowały poprzez swoja twórczość własną tę ważną rocznicę w historii Polski.
Prace konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:
- Artyści w wieku od 5 do 7 lat – prace plastyczne w podanym temacie
- Artyści w wieku 8 do 13 lat prace plastyczne, poemat, krótka forma literacka
- Artyści 13+ – prace plastyczne, poemat, krótka forma literacka oraz short-video (tak zwane
wideo rolki)
III. Adresaci konkursu: Konkurs plastyczny skierowany jest do dzieci oraz młodzieży polskiego pochodzenia w wieku od 5 do 18 lat zamieszkałych w stanie Illinois, Wisconsin i Indiana.
IV. Zasady konkursu
Konkurs plastyczny przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:
a) 5 – 7 lat – Format pracy: max: A4. Technika: kredki, farby, mazaki, wycinanki.
b) 8 – 13 lat – Technika dowolna: tradycyjna lub cyfrowa w formie prezentacji lub grafiki komputerowej.
c) 13+ lat – Technika dowolna: tradycyjna lub cyfrowa w formie prezentacji lub grafiki komputerowej. Wideo, forma literacka
d) Prace mogą nadsyłać zarówno szkoły polonijne, jak i uczestnicy indywidualni.
e) Każda ze szkół może zgłosić trzech uczestników w każdej kategorii.
f) Prace wykonane w formacie tradycyjnym należy nadsyłać drogą pocztową lub osobiście w nieprzekraczalnym terminie do 20-go kwietnia 2025 na adres: ZKP 5835 W Diversey Ave, Chicago, IL 60639, z dopiskiem ,,Konkurs historyczny”. Każda praca musi być podpisana hasłem/pseudonimem. Zaklejona koperta z hasłem powinna być przyklejona do pracy i zawierać dane: imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa i adres szkoły oraz telefon kontaktowy do szkoły i telefon do rodziców/opiekunów oraz pisemna zgoda rodziców/opiekunów na zbieranie, przetwarzanie i prezentację danych osobowych oraz upowszechnianie wizerunku przez organizatorów konkursu w celu jego przeprowadzenia i promocji.
f) Prace w formacie cyfrowym – dotyczy jedynie prac literackich oraz formatu short-video należy nadsyłać drogą e-mailową na adres: konkurs.parada25@gmail.com z informacjami jak wyżej.
Uwaga – oceniana będzie wartość artystyczna pracy, pomysłowość oraz estetyka wykonania
V. Organizacja i przebieg konkursu
Organizator powołuje Komisję Konkursową, która dokona oceny zgłoszonych w terminie prac konkursowych i wyłoni laureatów nagród.
VI. Nagrody
1. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców, a jej werdykt będzie ostateczny.
2. Wyłonieni laureaci zostaną powiadomieni o uzyskaniu nagród telefonicznie.
3. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Bankietu Paradowego.
4. Wystawa prac, wręczenie wyróżnień oraz dyplomów za uczestnictwo w Konkursie plastycznym z okazji Parady 3-go Maja odbędzie się w ZKP przy ulicy 5835 W Diversey Ave., Chicago, IL 60639 w dniu 10 maja 2025 o godzinie 15:00.
•••••
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu rozstrzygnięcia konkursu oraz wręczenia nagród.
Foto: Polish Parade
Polonia Amerykańska
Zgłoś swoje dziecko do programu stypendialnego KD Market. Czas tylko do niedzieli

Przypominamy! Termin zgłoszeń do Programu Stypendialnego KD Market upływa 27 kwietnia. Pula nagród wynosi 10 000 dolarów, a wyróżnienia zostaną przyznane studentom polskiego pochodzenia w kategoriach artystycznej, sportowej i naukowej. Program jest otwarty dla młodzieży od 13. roku życia – wspomóż talent swojego dziecka!
Wartość stypendiów:
- Główna nagroda: 3 000 dolarów
- Dwie nagrody po 2 000 dolarów
- Trzy nagrody po 1 000 dolarów
Aplikacje można składać do 27 kwietnia 2025!
Laureaci nagród zostaną wybrani przez Komitet Stypendialny KD Market. Wypłata nagród zostanie przekazana Laureatom (lub Rodzicom lub Opiekunom Prawnym Laureata, jeśli nie ukończył 18 lat) podczas Pikniku Rodzinnego POLONIADA w niedzielę 8 czerwca 2025 r. osobiście. UWAGA: Laureaci muszą być obecni, aby odebrać Nagrodę!
Kryteria kwalifikowalności i wyboru:
- Kandydat musi być polskiego pochodzenia
- Kandydat musi mieć co najmniej 13 lat i nie może być starszy niż uczeń ostatniej klasy szkoły średniej
- Kandydat musi być w stanie udowodnić swoje osiągnięcia w zakresie nauki/sportu/sztuki
Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny można znaleźć tutaj: https://mykdmarket.com/pages/scholarship-program
Zwycięzcy zostaną powiadomieni e-mailem co najmniej dwa (2) tygodnie przed wydarzeniem.
Źródło: KD Market
Foto: KD Market, Andrzej Brach
Polonia Amerykańska
Uwaga naukowcy: Nabór do programu Ulam NAWA 2025 tylko do 12 maja

Nabór w programie Ulam NAWA, który daje zagranicznym naukowcom możliwość realizacji badań w Polsce, potrwa do 12 maja. To już siódma edycja jednego z naszych flagowych programów wspierających umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych.
Kto może aplikować?
Zapraszamy wyróżniających się naukowców z całego świata, którzy posiadają dyplom doktora w dowolnej dziedzinie. Możesz realizować swoje projekty badawcze we współpracy z polskimi instytucjami naukowymi.
Warunki i korzyści:
- Czas trwania pobytu: od 6 do 24 miesięcy;
- Wsparcie finansowe: 11 500 zł miesięcznie;
- Dodatkowe świadczenia: jednorazowy dodatek na pokrycie kosztów przyjazdu oraz dodatek rodzinny dla osób posiadających dzieci;
- Cel pobytu: prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego lub pozyskanie materiałów do badań i publikacji.
Kluczowe daty
- Termin składania wniosków: od 10 lutego do 12 maja 2025 (do godz. 15:00) w naszym systemie teleinformatycznym;
- Rozpoczęcie pobytów w Polsce: od 1 lutego 2026.
Dodatkowe możliwości
Jeśli uzyskałeś certyfikat Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships, możesz również aplikować – uznajemy ten certyfikat jako potwierdzenie jakości Twojego wniosku.
Nie masz jeszcze wybranego ośrodka goszczącego? Sprawdź Polish research landscape: Key figures – Research in Poland.
Nie przegap tej wyjątkowej szansy! Dołącz do grona 362 naukowców z 59 krajów, którzy już skorzystali z programu Ulam NAWA i rozwijaj swoją karierę w Polsce.
Więcej szczegółów: Ogłoszenie
NAWA
Foto: istock/Gumpanat/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Spotkajmy się na Paradzie Dnia Konstytucji 3-Maja – największym święcie Polonii w Chicago

Przed nami największe polonijne wydarzenie w Chicago – Parada Dnia Konstytucji 3-Maja – która sprawi, że centrum miasta będzie, jak co roku, biało-czerwone. Od naszego licznego uczestnictwa zależy czy będzie ono wyjątkowe i pokaże naszą obecność w Wietrznym Mieście. Przedstawiciele Związku Klubów Polskich: Prezes Łucja Mirowska-Kopeć oraz Honorowy Prezes Jan Kopeć, mówią w studiu Radia Deon o szczegółach tegorocznej parady.
“Prawdą jest, że jest nas ogromnie dużo, w szczególności tutaj w Chicago i w Chicagoland Area, więc wydaje mi się, że ten milion Polonusów powinien się zjawić 3 maja w centrum miasta” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć. “Część z nas będzie maszerować w paradzie, a druga część będzie wstała wzdłuż trasy parady i witała paradę, a to jest też ogromnie ważne.”

dr Łucja Mirowska-Kopeć
Organizatorzy Parady Dnia Konstytucji 3-Maja, która w tym roku odbywa się pod hasłem Tysiąclecie Królestwa Polskiego, mocno liczą na na dużą obecność przedstawicieli Polonii.
Grupy marszowe zaczną ustawiać się już od godziny 9.30 rano, na ulicach Balbo i Columbus Drive. Ten czas przed wyruszeniem parady to najlepsza okazja by porozmawiać ze znajomymi, zrobić sobie wspólne zdjęcia, czy nawet zrobić piknik, mówi Prezes Związku Klubów Polskich.
Warto jest przybyć na miejsce jeszcze przed godziną 10.00, by spokojnie się poprzechadzać i pooglądać grupy marszowe. O godzinie 11.30AM parada wyrusza – “wtedy już jest jeden wielki porządek, każdy musi stanąć w swoim miejscu i zacząć maszerować wtedy, kiedy będzie wyznaczony jego czas” przypomina dr Łucja Mirowska-Kopeć.
Utrzymanie tego porządku i harmonogramu jest bardzo ważne, a nie będzie to łatwe, ponieważ w tym roku zgłosiło się bardzo dużo grup marszowych – ponad 120, w tym prawie 40 szkół.

Ksiądz biskup Artur Ważny i Profesor Jim Mazurkiewicz
Tegorocznym Wielkim Marszałkiem Parady został profesor Jim Mazurkiewicz z Teksasu, który jest Polakiem w piątym pokoleniu, a mimo to przepięknie mówi po polsku. Był on jednym z kandydatów na ambasadora amerykańskiego w Polsce, w Warszawie.
“To postać ciekawa, nietuzinkowa i na pewno zasłużona, więc będzie to fantastyczna okazja do spotkania zarówno jego, jak i też całej grupy, która przybywa z Teksasu” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć.
Marszałkiem Honorowym w tym roku jest Jego Ekscelencja ksiądz biskup Artur Ważny, który przylatuje do Chicago już 24 kwietnia i będzie obecny zarówno na Ceremonii podniesienia Flagi jak i na bankiecie. Natomiast tytuł Friend of Polonia przyznano Susannie Mendoza, dobrze znanej Polonii Stanowej Kontroler, która ma męża Polaka a dzieci wychowuje w duchu polskości.
Poza wymienionymi gośćmi honorowymi na paradzie obecni będą zarówno amerykańscy politycy jak i przedstawiciele władz z Polski, zapowiada prezes Związku Klubów Polskich. Będą to różni posłowie, senatorowie, oraz przedstawiciele władz samorządowych z województwa dolnośląskiego i podkarpackiego.
Obecnie Honorowy Prezes Związku Klubów Polskich, Jan Kopeć, przez wiele lat przewodniczył organizacji Parady Dnia Konstytucji 3-Maja. Mimo ogromu pracy całego Komitetu Organizacyjnego Parady, cieszy tak duża frekwencja i aż 120 zgłoszonych jednostek maszerujących.

Jan Kopeć
“Wszystko idzie w dobrym kierunku” podkreśla Jan Kopeć.
Wspaniale by było również, gdyby Polonia zamieszkująca Chicago przyozdobiła swoje domy i samochody polskimi flagami w ten dzień, do czego gorąco zachęca Honorowy Prezes Związku Klubów Polskich. Swój apel Jan Kopeć kieruje zwłaszcza do młodego pokolenia.
“Nie mamy żadnych władz, ani w organizacjach federalnych, ani stanowych, to pokażmy się, że jesteśmy siłą, a może z tej siły kiedyś ta młodzież wyrośnie, że będziemy mieć naszych jakichś przedstawicieli tutaj w mieście Chicago, bo naprawdę jest to przykro” zaznacza Honorowy Prezes Związku Klubów Polskich.
Ze spraw organizacyjnych ważne jest także pozostawienie po sobie porządku, zwraca uwagę Jan Kopeć. W ten sposób możemy pokazać, że Polacy są narodem kulturalnym, a chicagowska policja nie ukarze organizatorów parady za pozostawione na ulicach śmiecie.
W tym roku także będzie przeprowadzony konkurs na najciekawszą grupę marszową i na najciekawszą grupę zmechanizowaną. Uczestnicy parady powinni więc nawiązać w swoich strojach i rydwanach do hasła parady: Tysiąclecie Królestwa Polskiego, przypomina dr Łucja Mirowska-Kopeć. Puchary dla zwycięzców zostaną wręczone na wieczornym bankiecie.
Tydzień konstytucyjny, wypełniony wydarzeniami towarzyszącymi paradzie, rozpoczynamy już 27 kwietnia. W tym dniu zostanie odprawiona Msza Święta w Bazylice Świętego Jacka o godzinie 12.30PM oraz odbędzie się tu pokaz historyczny.
Tego samego dnia zaplanowano, już trzeci z serii koncert Polish & Proud, przygotowany przez zespół Lira Ensemble, w kościele Świętego Ferdynanda. Rozpocznie się on o godzinie 4.00PM.
“2 maja będzie też bardzo ważnym dniem. W szczególności jest to bardzo ważny dzień dla nas Polonii, ponieważ jest to dzień Polonii i flagi polskiej” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć. “Tego dnia o godzinie 10.00 najpierw złożymy kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki”.
Tego samego dnia wieczorem członkowie Polish American Police Association organizują swój bankiet.
Sobotę 3 maja rozpocznie o godzinie 8.30AM Pre-Parade Brunch, organizowany przez Chicago Society. A już od 11.00AM wszyscy powinni być obecni na miejscu, skąd o 11.30AM wyruszy 134. Parada Dnia Konstytucji Dnia 3-Maja – na skrzyżowaniu ulic Balbo i Columbus Drive.
Tego samego dnia wieczorem, o godzinie 6.30 odbędzie się Bankiet Konstytucyjny, organizowany przez Komitet Parady. “Zapraszamy jak najwięcej tutaj naszych gości polonijnych, ponieważ będziemy mieć sporo gości z Polski” zapowiada dr Łucja Mirowska-Kopeć. Bankiet a także inne wydarzenia w tygodniu konstytucyjnym uświetni orkiestra wojskowa.
Serię wydarzeń zakończy Msza Święta za Polonię, organizowana przez Związek Narodowy Polski PNA w Kościele Świętego Cyryla i Metodego w Lemont, w niedzielę 4 maja, o godzinie 11.00AM.
Szczegóły organizacyjne i wszystkie informacje można także znaleźć na stronie internetowej polishparade.org.
“Jest to przepiękne wydarzenie, naprawdę warto być, pokażmy się w centrum miasta, pokażmy, że jest nas wiele” zaprasza dr Łucja Mirowska-Kopeć.
Bądź dumni, że jesteśmy Polakami – spotkajmy się wszyscy na paradzie!
Źródło: informacja własna
Foto: Michael J. Ariola
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą