Połącz się z nami

Kościół

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu. 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Opublikowano

dnia

Środa Popielcowa to szczególny dzień w kalendarzu liturgicznym, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. To czas duchowego przygotowania do przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, zwieńczonego Niedzielą Wielkanocną. Mówi o nim Ojciec Józef Polak SJ.

1. Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu

Środa Popielcowa otwiera 40-dniowy okres pokuty i duchowego oczyszczenia. Kościół wzywa wiernych do nawrócenia, refleksji nad swoim życiem i przygotowania się na największe święto chrześcijaństwa – Wielkanoc. To czas modlitwy, postu i jałmużny.

2. Tradycja posypywania głowy popiołem

Obrzęd posypywania popiołem ma swoje korzenie w tradycjach Kościoła pierwotnego. W dawnych czasach grzesznicy publicznie wyrażali skruchę, posypując głowy popiołem i przyjmując pokutny strój. Od XI wieku zwyczaj ten objął wszystkich wiernych, podkreślając uniwersalną potrzebę pokuty.

3. Symbolika popiołu – znak pokory i przemijania

Popiół przypomina o kruchości ludzkiego życia oraz potrzebie nawrócenia i Bożego miłosierdzia. Słowa wypowiadane podczas posypania głowy: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” (Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15) przypominają o śmiertelności człowieka i konieczności duchowej odnowy.

4. Popiół pochodzi z poświęconych palm

Popiół używany w liturgii Środy Popielcowej pochodzi z gałązek palmowych poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. Po spaleniu są one mieszane z wodą święconą lub olejem, co nadaje im właściwą konsystencję do naznaczenia czoła wiernych.

5. Rytuał posypywania popiołem podczas Mszy Świętej

Podczas Mszy Świętej popiół jest poświęcany, a następnie kapłan lub diakon nakłada go na czoła wiernych na znak pokuty. Często w tym obrzędzie pomagają również świeccy szafarze. Po otrzymaniu popiołu wierni pozostają w ciszy, rozważając swoje nawrócenie.

6. Możliwość przyjęcia popiołu poza Mszą Świętą

Choć obrzęd posypywania popiołem zazwyczaj odbywa się podczas Eucharystii, w wyjątkowych okolicznościach można go przyjąć także poza Mszą, np. w czasie nabożeństwa Słowa Bożego. Jednak tylko duchowni mogą dokonać poświęcenia popiołu.

7. Popiół mogą przyjąć nie tylko katolicy

Środa Popielcowa to moment otwarty dla wszystkich, nie tylko dla katolików. Każdy, kto pragnie wejść na drogę nawrócenia, może przyjąć popiół, ponieważ jest on sakramentalium, a nie sakramentem. Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1670) wyjaśnia, że sakramentalia przygotowują człowieka na przyjęcie łaski Bożej.

8. Posypanie popiołem nie jest obowiązkowe

Choć jest to ważny i powszechnie praktykowany obrzęd, Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym. Uczestnictwo we Mszy Świętej i przyjęcie popiołu są zalecane, ale nie są obowiązkowe dla wiernych.

9. Środa Popielcowa to dzień postu i wstrzemięźliwości

Kościół katolicki nakazuje w Środę Popielcową post ilościowy i wstrzemięźliwość od mięsa.

10. Wszystkie piątki Wielkiego Postu są dniami wstrzemięźliwości

Podobnie jak w Środę Popielcową, katolicy powinni powstrzymywać się od spożywania mięsa we wszystkie piątki Wielkiego Postu. W niektórych krajach istnieje możliwość zastąpienia tego umartwienia inną formą pokuty, np. modlitwą czy uczynkiem miłosierdzia.

 

Źródło: cna
Foto; YouTube, istock/Kara Gebhardt/

Kościół

Katoliccy biskupi USA wzywają do zawieszenia broni po zbombardowaniu kościoła w Strefie Gazy

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tragicznym ataku wojskowym na jedyny kościół katolicki w Strefie Gazy, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, arcybiskup Timothy P. Broglio, wezwał do pokoju i natychmiastowego zawieszenia broni. O jego apelu opublikowanym w zeszły czwartek mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Wraz z Ojcem Świętym, katoliccy biskupi Stanów Zjednoczonych są głęboko zasmuceni wiadomościami o ofiarach śmiertelnych i rannych w kościele Świętej Rodziny w Strefie Gazy, które poniesiono w wyniku ataku wojskowego” – napisał abp Timothy Broglio w oświadczeniu.

W izraelskim nalocie przeprowadzonym 17 lipca zginęły trzy osoby, a dziewięć zostało rannych – wśród nich proboszcz parafii, ksiądz Gabriel Romanelli.

„Naszym priorytetem jest teraz ksiądz Romanelli i jego parafianie, szczególnie rodziny ofiar tej tragedii” – podkreślił arcybiskup. „Otaczamy ich modlitwą w tych bolesnych chwilach”.

Wypowiedź abp. Broglio jest echem stanowiska papieża Leona, który dzień wcześniej zamieścił na platformie X emocjonalny apel:

„Powierzam dusze zmarłych miłosierdziu Boga Wszechmogącego i modlę się za ich rodziny oraz za wszystkich rannych. Ponawiam apel o natychmiastowe zawieszenie broni. Tylko dialog i pojednanie mogą zapewnić trwały pokój!”.

Arcybiskup Broglio odniósł się również do liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Góry Karmel, przypadającego 16 lipca. „Za Jej wstawiennictwem modlimy się o pokój w Strefie Gazy. Wraz z Ojcem Świętym apelujemy o dialog i natychmiastowe zawieszenie działań zbrojnych” – dodał.

W piątek agencja Catholic News Agency poinformowała, że papież Leon odbył rozmowę telefoniczną z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu. Ojciec Święty ponowił w niej apel o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji w celu ustanowienia rozejmu i zakończenia wojny.

Papież wyraził również głębokie zaniepokojenie katastrofalną sytuacją humanitarną w Strefie Gazy oraz potrzebą ochrony miejsc kultu i życia cywilów – zarówno w Palestynie, jak i w Izraelu.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej

Galeria

Poświęcenie pojazdów i coroczna pielgrzymka motocyklistów w Sanktuarium w Doleystown, 20 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

25 lat Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – żywego pomnika Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

10 tysięcy absolwentów, ponad 250 milionów złotych przekazanych na stypendia, 25 lat działalności i stypendyści w każdej z ponad 40 diecezji – tak w liczbach wygląda dzieło, które powstało jako odpowiedź na apel św. Jana Pawła II. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, obchodząca w 2025 roku jubileusz swojego istnienia, to wyjątkowa inicjatywa, której celem jest nie tylko wsparcie edukacyjne zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, ale także wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich i wspólnotowych.

Odpowiedź na papieski apel

Fundacja została powołana decyzją Konferencji Episkopatu Polski 10 maja 2000 roku jako odpowiedź na słowa Papieża Polaka wypowiedziane podczas jego VII pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 roku. Jan Paweł II przypominał wtedy, że „krzyk i wołanie biednych” domaga się konkretnych działań.

Inicjatorami fundacji byli m.in. bp Jan Chrapek i ks. Dariusz Kowalczyk, którzy od początku widzieli w niej nie tylko program stypendialny, ale także narzędzie przemiany społecznej i duchowej młodego pokolenia.

Stypendium to dopiero początek

Obecnie Fundacja działa we wszystkich diecezjach w Polsce. Programem stypendialnym objętych jest rocznie około 2 tys. uczniów i studentów, a ich liczba stale się utrzymuje dzięki regularnemu wsparciu darczyńców indywidualnych, instytucji i firm.

„Moja droga naukowa nabrała wyjątkowego wymiaru dzięki Fundacji ‘Dzieło Nowego Tysiąclecia’, z którą jestem związany od czasów szkoły średniej, Fundacja nie tylko udzieliła mi wsparcia finansowego, ale przede wszystkim zbudowała moją wiarę oraz poczucie wspólnoty” – mówi Bartłomiej Dziurczak, studiujący matematykę na AGH w Krakowie.

Wspólnota, która formuje i jednoczy

Młodzi otrzymują nie tylko wsparcie finansowe, ale także uczestniczą w letnich obozach formacyjnych, rekolekcjach i warsztatach. Tworzą wspólnotę, która z roku na rok wzmacnia się duchowo i społecznie, a wiele przyjaźni zawartych w czasie formacji przetrwało lata i przekłada się na dalsze wspólne inicjatywy w życiu dorosłym.

Na doświadczenie wspólnotowe zwraca też uwagę Katarzyna Stalmach, która studiuje prawo w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

„Formacja i kontakt ze stypendystami sprawiają, że staję się lepszym człowiekiem. Kieruję się także nauczaniem św. Jana Pawła II. Bardzo podziwiam Jego cechy takie jak optymizm, poczucie humoru oraz umiejętności, takie jak dawanie nadziei i motywowanie do działania. Ogromnie się cieszę, że mogę wraz z innymi stypendystami być Żywym Pomnikiem tego niesamowitego człowieka” – zaznacza Katarzyna Stalmach.

Dzień Papieski – święto pamięci i solidarności

Fundacja to również organizator Dnia Papieskiego, który co roku przypomina o dziedzictwie Jana Pawła II. Podczas tego wydarzenia prowadzona jest ogólnopolska zbiórka na fundusz stypendialny. Do dziś zorganizowano już 24. edycje Dnia Papieskiego, a środki zebrane podczas kwest przekładają się bezpośrednio na rozwój programu.

Żywy pomnik nadziei

Obchodzony jubileusz 25-lecia to nie tylko moment podsumowań, ale również potwierdzenie, że Fundacja wypełnia duchowy testament św. Jana Pawła II. Promując solidarność, miłość społeczną i odpowiedzialność za bliźnich, ukazuje, że prawdziwy pomnik Papieża Polaka nie stoi gdzieś na placu, lecz żyje w sercach i działaniach młodych ludzi, którzy zmieniają świat na lepsze – od swojej rodziny, przez lokalne społeczności, aż po całe społeczeństwo.

Family News Service

 

Foto: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia / Facebook
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu