Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dziś w Art Gallery Kafe wieczór poświęcony pamięci Andrzeja Piekarskiego

Opublikowano

dnia

Już dzisiaj możemy wziąć udział w wyjątkowym charytatywnym wieczorze pełnym wzruszeń, wspomnień i obfitości. “Strumień Pamięci – Andrzej Piekarski – Retrospekcja” rozpocznie się o godzinie 7.00PM w Art Gallery Kafe, przy 127 Front Ave. w Wood Dale.

Wieczór obejmujący wspomnienia z ekranu i na żywo, poczęstunek i miłą atmosferę, poprowadzą Robert Bort i Bogdan Łańko. Sugerowana donacja to 25 dolarów a cały dochód z biletów zostanie przekazany rodzinie Andrzeja Piekarskiego.

Andrzej Piekarski – artystyczna podróż od Mazowsza po Chicago

Andrzej Piekarski (5 listopada 1936 – 13 lutego 2025) rozpoczął swoją karierę od udziału w kółku teatralnym, prowadzonym przez wybitnych aktorów – Nowaka i Nalberczaka. Już jako nastolatek dołączył do zespołu Warszawa pod kierunkiem Tadeusza Sygietyńskiego, a także śpiewał w chórze warszawskiej opery. Talent wokalny i sceniczny szybko dostrzegła Mira Zimińska-Sygietyńska, która zaprosiła go do legendarnego zespołu Mazowsze.

Po okresie spędzonym w Mazowszu Piekarski przeniósł się do Opery Objazdowej, z którą koncertował po całej Polsce. Równocześnie kształcił się i zdobył dyplom piosenkarza.

Niedługo później rozpoczął współpracę ze Stołeczną Estradą, a jego pasja do muzyki ludowej i folkloru zaowocowała współtworzeniem Orkiestry na Chmielnej, którą doprowadził do szerokiej rozpoznawalności. Jego działania doprowadziły także do połączenia orkiestry z Kapelą Czerniakowską.

W poszukiwaniu solistki do swoich projektów artystycznych Piekarski poznał Lilę – swoją przyszłą żonę i partnerkę sceniczną. W 1983 roku, dzięki chicagowskiemu impresario Janowi Wojewódce, małżeństwo Piekarskich przyjechało do Stanów Zjednoczonych na serię koncertów.

Zafascynowani nowymi możliwościami artystycznymi, podjęli decyzję o osiedleniu się w Chicago na stałe.

W USA nawiązali współpracę z legendarnym Feliksem Konarskim Ref-Renem, który zaprosił ich do swoich projektów artystycznych. Po jego śmierci kabaretową tradycję kontynuowali Ewa Milde i Bogdan Łańko, tworząc kabaret Bocian.

Przez wiele lat Andrzej i Lilianna Piekarscy bawili i wzruszali chicagowską publiczność, pielęgnując polską kulturę i tradycję na emigracji.

Za swoje osiągnięcia artystyczne i wkład w promocję polskiej kultury Andrzej i Lilianna Piekarscy zostali uhonorowani w 2020 roku podczas II Kongresu Teatru Polskiego w Chicago nagrodą za całokształt pracy twórczej.

Źródło: Art Gallery Kafe, Kongres Teatru Polskiego
Foto: Art Gallery Kafe, Kongres Teatru Polskiego

 

News Chicago

Przed nami drugi weekend popularnej letniej serii koncertów w Naperville

Opublikowano

dnia

Autor:

Naper Settlement zaprasza na kultową Naper Nights Community Concert Series – weekendowe święto muzyki. Czekają na nas kolejne dwa wieczory pełne muzyki na żywo, kultowych przebojów i letniej atmosfery pod gołym niebem.

Piątek, 18 lipca | 5:00–10:00PM

Bilety: 25 USD (dorośli) | 15 USD (młodzież)
Bezpłatnie z aktywnym członkostwem Naper Settlement

6:00–7:30PM – Morning View
Hołd dla Incubus – poczuj energię alternatywnego rocka lat 90.!

8:00–10:00PM – Android Paranoid
Hołd dla Radiohead – wieczór pełen hipnotyzujących dźwięków i klasyków takich jak Karma Police, Creep czy Paranoid Android.


Sobota, 19 lipca | 5:00–10:00PM

Bilety: 40 USD (dorośli) | 15 USD (młodzież)
Bezpłatnie z aktywnym członkostwem Naper Settlement

6:00–7:30PM – Rico!
Hołd dla Santany – gorące latynoskie rytmy i rockowe brzmienia w stylu Carlosa Santany!

8:00–10:00PM – WAR (na żywo!)
Legenda funku i soulu – zespół WAR świętuje 50-lecie multiplatynowego albumu “Why Can’t We Be Friends”. Usłysz na żywo niezapomniane hity: Low Rider, Why Can’t We Be Friends, The Cisco Kid …i wiele innych!

Każdy dzień muzyczny rozpocznie się o godz. 5:00PM występami młodych talentów ze School of Rock, którzy zaprezentują swoje ulubione rockowe przeboje.

Nie tylko muzyka – uczta dla zmysłów i wspieranie lokalnej społeczności

Na gości czekać będzie szeroki wybór dań od lokalnych dostawców – wśród nich znajdą się m.in.: Billy Bricks, Ben & Jerry’s, Craft Urban, Grumpy Gaucho, Guzman y Gomez, Hello Boba, John’s Rib House oraz Half Baked Goodness.

Miłośnicy dobrych trunków będą mogli spróbować piw z lokalnego browaru Alter Brewing Company (w tym nowego piwa jasnego), win od Rodney Strong Vineyards, a także dwóch premierowych koktajli w puszce: Lipton Hard Ice Tea i Salucita Paloma.

Rodziny z dziećmi również znajdą coś dla siebie – specjalna strefa dla najmłodszych zaoferuje atrakcje przygotowane przez Pinot’s Palette i Chasers Laser Tag.

Aby dowiedzieć się więcej lub zakupić bilety, odwiedź stronę: NaperNights.org

Źródło: dailyherald
Foto: Naperville Heritage Society
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

„Śmiech wzbroniony” na bis! Teatr Nasz zaprasza na spektakle 25 i 26 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontynuując letnią scenę teatralną Teatr Nasz zaprasza na kolejne przedstawienia świetnego spektaklu zatytułowanego „Śmiech wzbroniony”. Sztukę Chorwata, Mirona Garvana, będzie można ponownie zobaczyć w Art Gallery Kafe.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co się stanie, gdy mąż, żona i kochanka spotkają się w jednej przestrzeni scenicznej? W komedii „Śmiech wzbroniony” aktorzy Teatru Nasz zapraszają widzów w sam środek miłosnego trójkąta – gorącego, emocjonującego i pełnego absurdalnych sytuacji, które mogą się zdarzyć także w życiu.

W spektaklu zobaczymy Lukrecję Wilk – w roli kochanki, Aldonę Olchowską – jako żonę i Tomasza Maternowskiego, grającego niewiernego męża.

Na pewno będzie śmiesznie, ale także terapeutycznie, a może dla niektórych… zaskakująco znajomo?

Andrzej Krukowski, reżyser spektaklu, opowiadał o sztuce w studiu Radia Deon Chicago – rozmowę można przeczytać tutaj.

MiejsceArt Gallery Kafe, przy 127 Front St. Wood Dale, IL

Daty:

  • piątek 25 lipca 2025 godz. 8:00PM
  • sobota 26 lipca 2025 godz. 7:00PM

Bilety: Pod numerem telefonu 312-912-3135 oraz przy wejściu, bezpośrednio przed spektaklem.

Serdecznie Zapraszamy na spektakl “Śmiech wzbroniony” Teatru Nasz!

Kongres Teatru Polskiego w Chicago poszukuje osób na plan zdjęciowy.
Udział w takim nagraniu może być bardzo ciekawym doświadczeniem – można zobaczyć produkcję, realizację telewizyjną oraz pracę operatorską i reżyserską od kuchni.

 

Źródło: Teatr Nasz
Foto: Bartosz Kasza
Czytaj dalej

News Chicago

Nowe życie starych arcydzieł: Galerię europejskiego wzornictwa ponownie otwarto w Art Institute of Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po ponad półrocznym remoncie, galerie europejskiego wzornictwa z XVII, XVIII i XIX wieku w Art Institute of Chicago znów otwierają się dla publiczności. Od piątku zwiedzający będą mogli zobaczyć o 40% więcej dzieł sztuki – w zupełnie nowej aranżacji, która łączy nowoczesny minimalizm z bogactwem historycznych form.

310 dzieł, w tym ponad 80 nigdy wcześniej niepokazywanych

W odnowionych przestrzeniach zaprezentowano 310 obiektów, w tym ponad 80 eksponowanych po raz pierwszy. Wśród nich znajdują się:

  • niemiecka rokokowa misa do ponczu z końca XVIII wieku, prezentowana niegdyś na Wystawie Kolumbijskiej w Chicago w 1893 roku,
  • angielski neogotycki kredens,
  • para chińskich porcelanowych waz z czerwonej glazury, oprawionych w paryski złocony brąz.

To prawdziwa uczta dla miłośników sztuki dekoracyjnej – od porcelany, przez meble, po kunsztowne detale z kości słoniowej, hebanu, srebra i lakierowanego drewna.

Nowa przestrzeń, nowe podejście

Odświeżona przestrzeń na drugim piętrze, o powierzchni 4500 stóp kwadratowych, została całkowicie przeprojektowana. Zamiast czterech mniejszych sal, powstały dwie:

  • długa, główna galeria – przypominająca otwarty korytarz, w którym jednym spojrzeniem można objąć całą różnorodność epok i technik,
  • kameralna sala boczna – poświęcona w całości ceramice, z dwoma spektakularnymi, 4,2-metrowymi gablotami.

Minimalizm i ponadczasowość

Projekt przygotowany przez hiszpańską firmę Barozzi Veiga, to pierwsza przebudowa galerii realizowana w ramach kompleksowego planu architektonicznego muzeum, zainicjowanego w 2019 roku. Choć instytucja nie ujawnia kosztów projektu, efekty są wyraźne: nowoczesne, ascetyczne wnętrza kontrastują z barokowym przepychem i neoklasycznym dostojeństwem eksponatów.

Nowością są wolnostojące gabloty, które umożliwiają oglądanie obiektów z każdej strony. Taki układ nie tylko podnosi komfort zwiedzania, ale także pozwala na regularną rotację eksponatów – mniej więcej co pół roku.

Dzban i misa, około 1745 roku. Manufaktura Porcelany Capodimonte. Model Giuseppe Gricci. Dar państwa Roberta Normana Chatainów ku pamięci profesora Alfreda Chataina.

Dzban i misa, około 1745 roku. Manufaktura Porcelany Capodimonte. Model Giuseppe Gricci. 

Silna kolekcja i lokalne wsparcie

Galerie te są częścią większej narracji wystawienniczej, która w Art Institute rozpoczyna się od średniowiecza i renesansu, a kończy na sztuce dekoracyjnej z lat 1900–1945. XVIII-wieczne rokoko i neoklasycyzm są najmocniejszymi punktami zbiorów – w dużej mierze dzięki hojnym darczyńcom z Chicago.

Galerie noszą imię Eloise W. Martin, chicagowskiej kolekcjonerki i dobrodziejki muzeum, która nie tylko sfinansowała ich powstanie, ale również wspierała rozwój zbiorów.


Nowa odsłona galerii europejskiego wzornictwa to nie tylko więcej sztuki, ale też świeże spojrzenie na to, jak można ją prezentować. Dla miłośników piękna, designu i historii – to obowiązkowy punkt na mapie kulturalnej Chicago.

Źródło: WBEZ
Foto: Art Institute
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu