Połącz się z nami

Kościół

Wyrusz pokłonić się Maryi w Sanktuarium Lady of Champions w Wisconsin 3 maja

Opublikowano

dnia

Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Lady of Champions w Wisconsin odbędzie się 3 maja. Wyjazd z Kościoła Św. Alfonsa, przy 411 N Wheeling Rd jest zaplanowany na godzinę 3.00AM, a powrót wieczorem. Pielgrzymi przejdą pieszo około 21 mil.

Objawienia w Champion jako jedyne w USA są zatwierdzone przez Kościół katolicki. O zakonnicy, która była ich świadkiem pisaliśmy 18 października. W zeszłym roku rozpoczął się proces kanonizacyjny Adele Brise.

Siostra Adele Brise

9 października 1859 roku, 28-letnia Adele Brise, spacerując po lesie w Champion, doświadczyła pierwszego z trzech objawień. Zobaczyła kobietę ubraną na biało, noszącą koronę ze złotych gwiazd, która poprosiła ją o modlitwę za nawrócenie grzeszników i nauczanie dzieci o wierze.

Zaraz po tym Brise podjęła misję ewangelizacyjną, odwiedzając rodziny w promieniu 50 mil, aby dzielić się Ewangelią i katechizmem. Większość z tych rodzin to belgijscy imigranci, którzy, w przeciwieństwie do Brise, zaczęli tracić wiarę po przybyciu do Ameryki.

Podczas pierwszego objawienia Adele Brise zapytała Maryję, kim jest i czego chce. Odpowiedź brzmiała: „Jestem Królową Nieba, która modli się o nawrócenie grzeszników i chcę, abyś zrobiła to samo”. Maryja zachęcała ją do odprawienia spowiedzi generalnej oraz ofiarowania Komunii za nawrócenie grzeszników.

Co roku tysiące wiernych pielgrzymuje do Sanktuarium Lady of Champions.

Shrine Of Our Lady Of Good Help Chapel

Koszt autobusu to 30 dolarów, rejestracji 25 dolarów. Szczegółowych informacji pod numerem telefonu 708 990 3731 udziela Elżbieta Borowska.

Źródło: informacja własna, cna
Foto: Sanktuarium Lady of Champions

 

Kościół

Watykan definitywnie rozwiązuje Sodalitium Christianae Vitae i wszystkie jego gałęzie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Watykańska Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ogłosiła ostateczne zniesienie wszystkich gałęzi kontrowersyjnej peruwiańskiej organizacji Sodalitium Christianae Vitae (SCV), w tym dwóch wspólnot żeńskich oraz związanego z nią ruchu kościelnego – Ruchu Życia Chrześcijańskiego (CLM). O tej decyzji informuje Ojciec Józef Polak SJ.

Decyzja ta zapadła po niemal dwuletnim dochodzeniu kanonicznym, zleconym przez papieża Franciszka w lipcu 2023 roku. Śledztwo miało na celu zbadanie zarzutów o nadużycia i korupcję, które od lat obciążały założyciela organizacji, Luisa Fernando Figariego, oraz innych jej członków.

W oświadczeniu podpisanym przez prefekt dykasterii, siostrę Simonę Brambillę, zaznaczono, że podjęto decyzję o rozwiązaniu męskiej i żeńskich wspólnot Sodalitium Christianae Vitae SCV, wspólnoty zakonnej Służebnic Planu Bożego oraz Ruchu Życia Chrześcijańskiego CLM, wszystkie zrodzone z tej samej duchowości i charyzmatu.

Decyzja bez precedensu

Tłumienie wszystkich gałęzi jednej rodziny duchowej jest rzadkością w historii Kościoła katolickiego. Nawet tak skompromitowane organizacje jak Legioniści Chrystusa, których założyciel – Marcial Maciel – został również oskarżony o poważne nadużycia, nie spotkały się z tak zdecydowaną reakcją.

W opinii obserwatorów, decyzja Watykanu w sprawie SCV została podyktowana nie tylko skalą zarzutów o nadużycia seksualne, ale również rozległą korupcją finansową, stosowaniem mafijnych metod uciszania krytyków oraz manipulowaniem opinią publiczną i strukturami kościelnymi.

Dochodzenie i likwidacja

Specjalną misję śledczą przeprowadzili arcybiskup Malty Charles Scicluna oraz hiszpański prałat Jordi Bertomeu – doświadczeni watykańscy śledczy ds. nadużyć.

To właśnie Bertomeu został teraz mianowany komisarzem apostolskim, odpowiedzialnym za wdrożenie procesu likwidacji struktur Sodalitium Christianae Vitae SCV i Ruchu Życia Chrześcijańskiego CLM oraz zajęcie się wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z decyzji Watykanu.

Papież Franciszek wita José Davida Correę Gonzáleza, przełożonego generalnego Sodalitium Christianae Vitae, w Watykanie, 30 października 2021 r.

Wśród głównych zadań nowego komisarza będzie inwentaryzacja majątku organizacji, rozliczenie finansów i rozpoczęcie procesu zadośćuczynienia dla ofiar, których krzywdy były przez lata bagatelizowane.

Obie organizacje zadeklarowały również swoje „synowskie posłuszeństwo” wobec papieża i wierność Kościołowi.

Dziedzictwo przemocy i manipulacji

Sodalitium Christianae Vitae zostało założone w 1971 roku w Limie przez świeckiego peruwiańskiego lidera, Luisa Fernando Figariego. W kolejnych latach powstały kolejne wspólnoty i ruchy oparte na tej samej duchowości. SCV stało się największym świeckim ruchem katolickim w Peru i zyskało papieską aprobatę – dziś uznawaną przez krytyków za „nieważną”, ponieważ – jak twierdzą – oparto ją na oszukańczym procesie.

Już w 2011 roku pojawiły się pierwsze poważne oskarżenia o wykorzystywanie nieletnich. Przełom nastąpił jednak dopiero po publikacji książki „Half Monks, Half Soldiers” autorstwa dziennikarzy Paoli Ugaz i Pedro Salinasa – byłego członka SCV.

Figari i inni prominentni członkowie organizacji zostali w końcu usunięci z grupy. Watykańskie dochodzenie ujawniło również stosowanie technik kontroli psychologicznej, przemocy fizycznej i psychicznej, defraudacje oraz zastraszanie ofiar i dziennikarzy.

Źródło: crux
Foto: vatican media, Sodalitium Christianae Vitae, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Biskupi Illinois: “Głosujcie na NIE” dla ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Katoliccy biskupi stanu Illinois apelują do wiernych o zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy Senate Bill 9, który ma na celu legalizację wspomaganego samobójstwa wśród pacjentów terminalnie chorych. Ustawa, znana jako End-of-Life Options for Terminally Ill Patients Act, została 9 kwietnia zatwierdzona przez Senacką Komisję Wykonawczą, a głosowanie nad nią może odbyć się w każdej chwili do końca maja.

Według założeń projektu, kwalifikujący się pacjenci mogliby poprosić lekarza o przepisanie leków prowadzących do śmierci „w sposób spokojny i kontrolowany”. Zwolennicy ustawy argumentują, że zapewnia ona godne zakończenie życia dla osób cierpiących z powodu nieuleczalnych chorób.

Kościół: To podważa godność życia ludzkiego

Katolicka Konferencja Illinois (CCI) stanowczo sprzeciwia się ustawie, podkreślając, że jest ona sprzeczna z nauką Kościoła o świętości życia.

„Legalizacja wspomaganego samobójstwa podważa wartość każdego ludzkiego życia, szczególnie tego najbardziej bezbronnego” – napisano w oświadczeniu.

Zdaniem biskupów, takie prawo niesie poważne zagrożenie dla ubogich, zmarginalizowanych i osób z niepełnosprawnościami, które mogą zostać poddane subtelnej presji, by wybrać śmierć zamiast życia i opieki. Biskupi wskazują również na udokumentowane przypadki z innych stanów, gdzie po legalizacji wspomaganego samobójstwa pacjentom odmówiono leczenia – zamiast tego proponując im środki prowadzące do śmierci.

Podobne projekty w innych stanach

Illinois nie jest jedynym stanem rozważającym legalizację tej praktyki. W 2025 roku podobne inicjatywy pojawiły się m.in. w Maryland i Delaware. W Oregonie, gdzie wspomagane samobójstwo jest już legalne, trwają prace nad rozszerzeniem dostępu do procedury – tak, by leki mogły przepisywać również pielęgniarki i asystenci lekarzy.

Apel do mieszkańców: “Głosujcie na NIE”

W odpowiedzi na rozwój sytuacji, Katolicka Konferencja Illinois CCI przygotowało gotową wiadomość, którą mieszkańcy mogą wysłać do swoich senatorów, wyrażając swój sprzeciw wobec projektu S.B. 9. Formularz można wypełnić tutaj.

W komunikacie podkreślono m.in. skalę obecnego kryzysu samobójczego w stanie:

„W Illinois samobójstwo popełniane jest co pięć godzin i 41 minut. W latach 2021–2022 wskaźnik samobójstw wzrósł o 7%. W takim kontekście ustawa S.B. 9 wysyła niepokojący i sprzeczny sygnał”.

Biskupi kończą swój apel wezwaniem do budowania społeczeństwa opartego na trosce i współczuciu, a nie na eliminowaniu cierpienia przez zakończenie życia:

„To, czego naprawdę potrzebujemy, to lepszy dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, rozwój opieki paliatywnej oraz system wsparcia dla osób u kresu życia. Illinois nie musi i nie powinno legalizować wspomaganego samobójstwa”.

Źródło: cna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/
Czytaj dalej

Kościół

22 kwietnia: Uroczystości pogrzebowe śp. bp Piotra Turzyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Uroczystości pogrzebowe śp. bp Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej, odbędą się we wtorek, 22 kwietnia, w katedrze pw. opieki NMP w Radomiu. Biskup zostanie pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Program uroczystości pogrzebowych śp. bp. Piotra Wojciecha Turzyńskiego, zmarłego 14 kwietnia 2025 roku (w 61. roku życia, w 37. roku kapłaństwa i w 11. roku biskupstwa), które odbędą się w Katedrze Radomskiej, 22 kwietnia 2025 roku:

Godz. 10.00 – wprowadzenie ciała i czuwanie modlitewne

Godz. 11.00 – Msza Święta pogrzebowa

Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała Zmarłego Księdza Biskupa w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym, przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

diecezja.radom.pl/ BP KEP

 

Foto: BP KEP
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu