Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Krzysztof Arsenowicz na zawsze pozostanie w naszych sercach – wspomnienia

Opublikowano

dnia

Dzisiaj żegnamy niezwykłego człowieka – Krzysztofa Arsenowicza, chicagowskiego dziennikarza radiowego i telewizyjnego, aktora, animatora kultury a przede wszystkim niezwykle ciepłą osobę o otwartym sercu. Tydzień temu na antenie Polskiego Radia 1030 studyjni goście oraz słuchacze wspominali swoje pierwsze spotkania z Krzysztofem i to jak wiele wniósł do ich życia. Choć Krzysztof Arsenowicz zmarł 15 lutego, to w sercach Polonii z Chicago pozostanie na zawsze.

Izabela Rybak, Anna Piotrowska i Marek Jezuit z Fundacji Dar Serca poznali Krzysztofa Arsenowicza w 1999 roku przygotowując radioton fundacji, który Krzystof poprowadził wtedy po raz pierwszy. Dzieci nazywały go wujek Krzysio.

Izabela Rybak wspomina pierwsze spotkanie z Krzysztofem, mówiąc, że ją zauroczył:

Anna Piotrowska mówi o jego gotowości do działania i pomysłach, zaznaczając: “Krzysztof zostawił w nas swój ślad”.

Marek Jezuit wspomina dzień, w którym poznał Krzysztofa, podkreślając że był “perfekcjonistą i profesjonalistą w każdym calu”.

Słuchaczka Emilia Wójciak, która poznała Krzysztofa mając 4 lata, gdy tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Polonia wspomina: “co roku na Wigilię na Samotnych i Bezdomnych śpiewaliśmy z wujkiem Krzyśkiem – teraz będzie inaczej”.

Słuchacz Tomasz, który przez lata mieszkał w Chicago, zadzwonił z Polski. Z Krzysztofem prowadził audycje radiowe a prywatnie był jego przyjacielem i miał nadzieję, że Krzysztof odwiedzi go w Ojczyźnie. Przyznał, że wiadomość o jego śmierci “zwaliła go z nóg”. Stwierdził także, że to niesprawiedliwe że tak szybko odszedł “człowiek, z tak dobrym sercem, który tyle dobrych rzeczy robił z młodzieżą”.

Mariusz Mikołajczyk, który przez 20 lat współpracował przy audycjach muzycznych z Krzysztofem wspomina, że wiele się od niego nauczył.

“Krzysiu cały czas popularyzował i popierał naszą działalność i inicjatywy kulturalne. Zawsze był blisko młodzieży” podkreśla Anna Krysiński prowadząca Zespół Pieśni i Tańca Polonia. Krzysztof przekazywał wartości młodym ludziom, trafiał do ich serc i kształtował ich osobowość.

Idalia Błaszczyk wspominała prowadzenie audycji “Między nami dzieciakami” na antenie Radia 1030 z Krzysztofem oraz prywatne rozmowy dotyczące wychowania jego córki Ani. 

Słuchaczka Anna wspomina, że zadzwoniła kiedyś do radia i się przedstawiła, a Krzysztof powiedział, że Ania to jego ulubione imię ale ponieważ zna dużo osób o tym imieniu, zapytał czy może na nią mówić “Anka-Skakanka”, co było bardzo zabawne. Anna czekała na każdą sobotę i niedzielę by słuchać audycji Krzysztofa, który emanował spokojem, humorem i pozytywnym podejściem do życia.

Pani Irena wspomina, że Krzysztof lubił wspominać swoje młode lata spędzone na Kresach wschodnich, a zwłaszcza babcię Józię, która robiła najlepsze na świecie pierogi.

Wanda Sowa z Krzysztofem spotykała się na audycji “Poranny Łyk Kawy i Jajecznica na Boczku” od 7 lat. Wspomina, że Krzysztof ujmował swoją życzliwością i ciepłem, jakie trudno znaleźć teraz u ludzi.

Pani Iwona, która znała Krzysztofa ze sceny a także z prowadzonych wspólnie audycji, wspomina jego niepowtarzalny instynkt dziennikarski dzięki któremu na bieżąco zmieniał i ulepszał scenariusze rozmów. “Był poetą i nieuleczalnym marzycielem” dodaje – pisał przepiękne, głębokie wiersze ponieważ był bardzo wrażliwym człowiekiem.

Aleks Janowicz związany z audycjami “Między nami Dzieciakami” podkreśla, że Krzysztof skupiał się zawsze na ludziach, z którymi rozmawiał. “Był moim mentorem” – dodaje – mimo, że dzwonił w sprawach zawodowych, ich rozmowa zawsze schodziła na kwestie prywatne.

Robert Janowicz, który znał Krzysztofa wiele lat, zwraca uwagę na to, że “Krzysztof walczył również o to, żeby jego znajomi, przyjaciele byli szczęśliwi”. Wspomina wielogodzinne rozmowy na tematy osobiste, czy rodzinne. Dodaje także, że “był chodzącą encyklopedią” – poinstruował go nawet jak ugotować rosół.

Agata Paleczny prowadząca Warsztaty Teatralne Little Stars przyznaje, że za sprawą Krzysztofa w sobotę i niedzielę zamieniała się w wierną słuchaczkę radia.

Pani Władysława Domaradzka z parafii Św. Wojciecha wspomina Krzysztofa jako “przecudownego człowieka, który wszystkim pomagał”. Podkreśla, że wszystkich zawsze wysłuchał i potrafił dać jakąś radę lub pomóc.

Elżbieta Chojnowska z Grupy Poetyckiej Arka zaznacza, że Krzysztof był zaangażowany w promowanie poezji oraz poetów polonijnych. Na antenie prowadził spotkania poetyckie z Elżbietą Kochanowską. “Krzysiu był osobą niezastąpioną nawet w dziedzinie poezji” podkreśla.

Stała słuchaczka Katarzyna mówi o Krzysztofie “ciepły człowiek, bezpośredni, serdeczny, kochany – zawsze miał dobre słowo dla innych”.

Agnieszka Wrocławska wspomina Krzysztofa podkreślając, że nikt nie będzie go w stanie zastąpić:

Katarzyna Popko mówi, że to właśnie Krzysztof Arsenowicz nauczył ją nie stresować się przy radiowym mikrofonie. Był inspiracją dla młodszych kolegów i koleżanek z radia i zawsze dawał im dobre rady. Jedna z nich brzmiała “Pamiętaj aby na antenie być sobą”.

Walter Kotaba zaznacza, że Krzysztof wnosił mnóstwo radości i ciepła do domów ogromnej rzeszy słuchających go ludzi i sprawiał, że byli bardziej szczęśliwi. “Krzysztof tyle wniósł piękna w świat naszej Polonii, że takich ludzi naprawdę niewiele jest i niewiele będzie, a oby było ich jak najwięcej. O Krzysztofię będziemy zawsze pamiętać” dodaje.

Wanda Morgan wspomina ile Krzysztof robił dla dzieci z domu dziecka:

Pan Krzysztof dzwoniący z Nowego Jorku, wspomina swoje spotkania z Krzysztofem Arsenowiczem i to jak potrafił rozmawiać, a przede wszystkim słuchać i wyczuwać nastroje ludzi:

Barbara Bilszta, dyrektorka Paderewski Symphony Orchestra, mówi o tym jak poznała Krzysztofa, po swoim przyjeździe do Chicago, oraz o jego niesamowitych występach na scenie. “Pomógł nam uwierzyć, że możemy tutaj tworzyć rzeczy, których wcześniej nie było i nie ma powodu by nie marzyć o tym”.

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Arsenowicza odbędą się 22 lutego w godzinach od 12.00PM do 3.30PM, w Cumberland Chapels, przy 8300 W Lawrence Ave, Norridge, IL 60-706. Msza św. za Krzysztofa zostanie odprawiona w poniedziałek, 24 lutego w Bazylice Św. Jacka w Chicago.

 

 

Polonia Amerykańska

„Śmiech wzbroniony” na bis! Teatr Nasz zaprasza na spektakle 25 i 26 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Kontynuując letnią scenę teatralną Teatr Nasz zaprasza na kolejne przedstawienia świetnego spektaklu zatytułowanego „Śmiech wzbroniony”. Sztukę Chorwata, Mirona Garvana, będzie można ponownie zobaczyć w Art Gallery Kafe.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co się stanie, gdy mąż, żona i kochanka spotkają się w jednej przestrzeni scenicznej? W komedii „Śmiech wzbroniony” aktorzy Teatru Nasz zapraszają widzów w sam środek miłosnego trójkąta – gorącego, emocjonującego i pełnego absurdalnych sytuacji, które mogą się zdarzyć także w życiu.

W spektaklu zobaczymy Lukrecję Wilk – w roli kochanki, Aldonę Olchowską – jako żonę i Tomasza Maternowskiego, grającego niewiernego męża.

Na pewno będzie śmiesznie, ale także terapeutycznie, a może dla niektórych… zaskakująco znajomo?

Andrzej Krukowski, reżyser spektaklu, opowiadał o sztuce w studiu Radia Deon Chicago – rozmowę można przeczytać tutaj.

MiejsceArt Gallery Kafe, przy 127 Front St. Wood Dale, IL

Daty:

  • piątek 25 lipca 2025 godz. 8:00PM
  • sobota 26 lipca 2025 godz. 7:00PM

Bilety: Pod numerem telefonu 312-912-3135 oraz przy wejściu, bezpośrednio przed spektaklem.

Serdecznie Zapraszamy na spektakl “Śmiech wzbroniony” Teatru Nasz!

Kongres Teatru Polskiego w Chicago poszukuje osób na plan zdjęciowy.
Udział w takim nagraniu może być bardzo ciekawym doświadczeniem – można zobaczyć produkcję, realizację telewizyjną oraz pracę operatorską i reżyserską od kuchni.

 

Źródło: Teatr Nasz
Foto: Bartosz Kasza
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski spotkał się z amerykańską młodzieżą polskiego pochodzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach spotkania zorganizowanego przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ z Fundacją Heritage Polonia Wiceminister przedstawił główne priorytety rządowej strategii współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025-2030.

Wśród kluczowych tematów znalazły się:

  • Promocja nauki języka polskiego – także jako języka obcego,
  • Zachęta do rozważenia studiów w Polsce,
  • Wzmacnianie postaw prospołecznych i aktywności obywatelskiej wśród polskiej młodzieży za granicą,
  • Zaangażowanie w życie publiczne nie tylko w kontekście współpracy z Polską, ale także na rzecz lokalnych społeczności kraju zamieszkania.

Minister Bartoszewski zmierzył się z pytaniami naszych gości, którzy z uwagą wysłuchali odpowiedzi, a nawet je notowali.

Celem programu Fundacji Heritage Polonia jest budowanie mostów między młodym pokoleniem Polonii w USA a ich polskim dziedzictwem oraz współczesną Polską. Tegoroczna grupa liczy 26 studentów z prestiżowych amerykańskich uczelni, którzy poprzez warsztaty, spotkania i wizyty studyjne pogłębiają wiedzę o historii, polityce i kulturze naszego kraju.

Jesteśmy przekonani, że takie inicjatywy to fundament trwałych więzi i rozwój przyszłych liderów polonijnych!

Polacy Światu – Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

95. rocznica odsłonięcia pomnika Generała Kazimierza Pułaskiego – podziękowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotnia uroczystość była pięknym świadectwem naszej pamięci, jedności i dumy z polskich korzeni. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uczcili człowieka, który oddał to, co miał najcenniejsze — życie za wolność innych.

Pamiętajmy: słowa są ważne, ale to działania mają moc zmiany. Naszym obowiązkiem jest nie tylko wspominać, ale aktywnie przekazywać prawdziwą historię kolejnym pokoleniom — przez obecność, edukację i codzienne postawy.

Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Historyczne “Solidarność” w Chicago, a udział wzięło wiele polonijnych organizacji, m.in.:

  • Związek Podhalan w Ameryce Północnej
  • Polish & Slavic Federal Credit Union
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. G.T.K.
  • 12 Pułk Ułanów Chicago
  • Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
  • Polska Szkoła im. ks. S. Cholewińskiego
  • Koło Solidarność Chicago
  • Przystanek Historia IPN Chicago
  • Bractwo Kurkowe
  • Bohaterski Miś Wojtek
  • KLUB TOPR Chicago

To dzięki Wam pamięć o naszych bohaterach żyje dalej.

Zachęcamy wszystkie organizacje, szkoły i rodziny, by co roku odwiedzały to miejsce oraz inne pomniki polskich bohaterów. Promujmy prawdziwą historię – niech kolejne pokolenia znają jej wartość i uczą się z niej dumy, szacunku i odwagi.

Dziękujemy, że jesteście. Do zobaczenia na kolejnych uroczystościach!

Ernest Świerk

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu