Połącz się z nami

Kościół

Katolicy w USA z cieszą się z zatwierdzenia Kennedy’ego na stanowisko Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS)

Opublikowano

dnia

W czwartek, po burzliwym procesie zatwierdzania, w którym poruszano kluczowe kwestie dotyczące Kościoła katolickiego, Robert F. Kennedy Jr. został oficjalnie mianowany Sekretarzem Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS). Nominowany przez Prezydenta Donalda Trumpa, Kennedy zmierzył się z intensywną kontrolą zarówno ze strony Demokratów, jak i Republikanów, głównie w związku ze swoimi poglądami na temat szczepionek, aborcji i polityki zdrowotnej.

Mimo podziałów politycznych, wielu katolickich liderów i organizacji przyjęło tę nominację z nadzieją, widząc w Kennedy’m potencjalnego sojusznika w kwestiach etycznych oraz ochrony życia i wolności sumienia w systemie opieki zdrowotnej.

Kennedy i etyka medyczna: wsparcie katolików

Głównym zarzutem wobec Roberta Kennedy’ego w procesie zatwierdzania były jego poglądy na temat szczepionek. Wielu Demokratów skrytykowało jego sceptycyzm wobec niektórych procedur szczepień, jednak część środowisk katolickich poparła jego zaangażowanie w bezpieczeństwo medyczne.

Siostra Deidre Byrne, lekarz i zakonnica, publicznie wyraziła swoje zadowolenie z zatwierdzenia Kennedy’ego.Z medycznego punktu widzenia zgadzam się z jego obawami” – powiedziała, odnosząc się do braku odpowiednich badań nad niektórymi szczepionkami oraz przymusu szczepień, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19.

Ponadto Kennedy zobowiązał się do zbadania bezpieczeństwa pigułek aborcyjnych, takich jak mifepryston, które administracja Bidena dopuściła do sprzedaży internetowej bez wcześniejszej oceny lekarskiej i badań USG.

„Dziękuję Bogu za Prezydenta Trumpa i dziękuję Bogu, że [Kennedy] został zatwierdzony na stanowisko dyrektora HHS” – podkreśliła Byrne.

Zmiana stanowiska Kennedy’ego wobec aborcji budzi nadzieję wśród katolików

Robert Kennedy, który wcześniej opowiadał się za prawem do aborcji, obecnie deklaruje poparcie dla pro-life’owej agendy administracji Trumpa. Podczas przesłuchań w Senackiej Komisji Finansów podkreślił:

„Zgadzam się z prezydentem Trumpem, że każda aborcja to tragedia. Nie możemy być moralnym narodem, jeśli rocznie wykonuje się 1,2 miliona aborcji”.

Obiecał także wdrożyć reformy pro-life, m.in.:

  • zakaz aborcji w późnym okresie ciąży,
  • ochronę sumienia pracowników służby zdrowia,
  • zakończenie finansowania aborcji ze środków federalnych w USA i za granicą.

Prezes Students for Life Action, Kristan Hawkins, przyznała, że jego stanowisko to „wielki krok naprzód w ochronie życia”.

Kennedy chce reformować politykę żywnościową i zdrowotną

Nowy Sekretarz HHS zapowiedział również walkę z kryzysem zdrowotnym w USA, który – według niego – jest wynikiem przetworzonej żywności, szkodliwych dodatków chemicznych i złych nawyków żywieniowych.

Michael Thomas, współzałożyciel Catholic Land Movement, widzi w tym szansę dla małych gospodarstw rolnych. „Nie wystarczy ograniczyć tego, co złe – musimy wspierać to, co dobre” – podkreśla, odnosząc się do propozycji Kennedy’ego dotyczących zmiany przepisów żywnościowych i promowania naturalnych produktów.

Jednym z pomysłów Kennedy’ego jest zastąpienie olejów roślinnych łojem wołowym w głębokich frytkownicach, co mogłoby ożywić sektor małych farm i wpłynąć na poprawę zdrowia Amerykanów.

„Jesteśmy gotowi współpracować z tą administracją, aby przywrócić lokalne i regeneracyjne rolnictwo” – mówi Thomas.

Nadchodzi era Kennedy’ego

Zatwierdzenie Roberta Kennedy’ego oznacza początek nowej ery w amerykańskiej polityce zdrowotnej. Choć jego nominacja wywołała kontrowersje, wielu katolików widzi w nim sojusznika w ochronie życia, wolności religijnej i etycznej medycyny.

Źródło: cna
Foto: The White House, istock/AwakenedEye/jacoblund/

Kościół

Papież Franciszek z Kliniki Gemelli: dziękuję wszystkim!

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielne południe Ojciec Święty z balkonu szpitala podziękował wszystkim za wsparcie i modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa.

W opublikowanym rozważaniu do modlitwy Anioł Pański, Papież nawiązał do niedzielnej Ewangelii, która „mówi nam o cierpliwości Boga, który pobudza nas abyśmy uczynili nasze życie czasem nawrócenia”. W przypowieści słyszymy historię nieurodzajnego drzewa figowego. Mimo braku owoców gospodarz chce je ponownie obłożyć nawozem, aby zobaczyć, czy wyda owoc.

„Tym cierpliwym rolnikiem jest Pan Bóg, który troskliwie uprawia glebę naszego życia i z ufnością czeka na nasz powrót do Niego” – powiedział.

Lekcja cierpliwości

Ojciec Święty nawiązał do czasu hospitalizacji. Był to dla niego czas, w którym doświadczył cierpliwości Boga, którą dostrzega także w niestrudzonej trosce lekarzy i personelu medycznego, a także w nadziei i oddaniu bliskich chorych osób.

„Ta ufna cierpliwość, zakorzeniona w niezawodnej miłości Boga, jest rzeczywiście niezbędna w naszym życiu, zwłaszcza w obliczu najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń” – dodał Franciszek.

Apel o pokój

Papież napisał, że z wielkim bólem przyjął informacje o wznowieniu bombardowań izraelskich w Strefie Gazy. W wyniku ponownych działań zbrojnych zginęło i zostało rannych wiele osób.

„Wzywam do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz do odwagi w podjęciu na nowo dialogu, aby wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni i aby osiągnięto ostateczne zawieszenie broni. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest ponownie bardzo poważna i wymaga pilnego zaangażowania ze strony walczących stron i społeczności międzynarodowej” – zaapelował Ojciec Święty.

Modlitwa o ustanie wojen

Franciszek wyraził także radość z powodu, uzgodnienia przez Armenię i Azerbejdżan ostatecznego tekstu porozumienia pokojowego. Wyraził nadzieję, ze zostanie ono podpisane jak najszybciej i przyczyni się do trwałego pokoju w rejonie Kaukazu Południowego.

Na koniec Papież zachęcił do wspólnej modlitwy o zakończenie konfliktów zbrojnych oraz pokój, szczególnie na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga.

ks. Marek Weresa

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Jutro Papież zostanie wypisany ze szpitala, 2 miesiące rekonwalescencji

Opublikowano

dnia

Autor:

Ojciec Święty zostanie jutro wypisany ze szpitala i powróci do Domu św. Marty – poinformowano podczas briefingu prasowego w Klinice Gemelli. Jest to możliwe, ponieważ od dwóch tygodni stan kliniczny Papieża jest stabilny. Lekarze zalecają jednak co najmniej dwumiesięczną rekonwalescencje, podczas której Franciszek nie będzie mógł w pełni powrócić do swej normalnej działalności.

Prof. Sergio Alfieri, który koordynował zespołem lekarzy, przypomniał, że w momencie przyjęcia do szpitala Ojciec Święty miał ostrą niewydolność oddechową, spowodowaną infekcją mikrobiologiczną, a więc wirusami, bakteriami i grzybami. Spowodowało to ciężkie obustronne zapalenie płuc.

Przyznał, że dwukrotnie życie Papieża było zagrożone. Ojciec Święty zawsze był przytomny.

Po powrocie do Domu św. Marty Franciszek nadal przez dłuższy czas będzie kontynuować terapię farmakologiczną. Przewidziana jest także rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia oddechowa.

Prof. Alfieri wyjaśnił również, że potrzeba będzie czasu, by Papież w pełni odzyskał głos. Aktualne zaburzenia są normalne, jeśli weźmie się pod uwagę, że jego płuca zostały uszkodzone, mięśnie oddechowe są osłabione.

Dokładana godzina wypisania ze szpitala nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że w Klinice Gemelli Papież pozdrowi jeszcze i pobłogosławi wiernych podczas południowej modlitwy Anioł Pański.

Franciszek już od kilku dni dopytywał się, kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala. Był bowiem świadomy, że jego stan stale się poprawia.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Papież planuje w niedzielę pobłogosławić wiernych z Kliniki Gemelli

Opublikowano

dnia

Autor:

Franciszek zamierza pojawić się w niedzielę w oknie Kliniki Gemelli, by pobłogosławić wiernych – informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Pozdrowienie i błogosławieństwo

Jak poinformowało Biuro Prasowe Watykanu, Papież zamierza pojawić się w oknie Kliniki Gemelli krótko po godzinie 12, aby pozdrowić wiernych i przekazać im papieskie błogosławieństwo.

Nie będzie odczytywał przesłania na Anioł Pański, którego treść zostanie przekazana podobnie, jak w ostatnie niedziele.

Poprawa stanu zdrowia Franciszka

Plan pojawienia się Ojca Świętego w oknie Kliniki Gemelli może być związany z poprawą stanu jego zdrowia, o której informowały ostatnie komunikaty zdrowotne.

W piątek wieczorem poinformowano o dalszej niewielkiej poprawie stanu zdrowia Papieża pod względem oddechu i motoryki. Nocą Ojciec Święty nie korzysta już z wentylacji mechanicznej przy użyciu maski, ale z wysokoprzepływowej tlenoterapii, podawanej donosowo. W dzień stosowana jest ona z mniejszymi stężeniami.

Brak daty wypisu ze szpitala

Lekarze nie określili na razie możliwej daty wypisu Ojca Świętego ze szpitala. Papieskie dni upływają na leczeniu, modlitwie i niewielkich zajęciach związanych z pracą.

Wojciech Rogacin – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu