Kościół
Katolicy w USA z cieszą się z zatwierdzenia Kennedy’ego na stanowisko Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS)

W czwartek, po burzliwym procesie zatwierdzania, w którym poruszano kluczowe kwestie dotyczące Kościoła katolickiego, Robert F. Kennedy Jr. został oficjalnie mianowany Sekretarzem Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS). Nominowany przez Prezydenta Donalda Trumpa, Kennedy zmierzył się z intensywną kontrolą zarówno ze strony Demokratów, jak i Republikanów, głównie w związku ze swoimi poglądami na temat szczepionek, aborcji i polityki zdrowotnej.
Mimo podziałów politycznych, wielu katolickich liderów i organizacji przyjęło tę nominację z nadzieją, widząc w Kennedy’m potencjalnego sojusznika w kwestiach etycznych oraz ochrony życia i wolności sumienia w systemie opieki zdrowotnej.
Kennedy i etyka medyczna: wsparcie katolików
Głównym zarzutem wobec Roberta Kennedy’ego w procesie zatwierdzania były jego poglądy na temat szczepionek. Wielu Demokratów skrytykowało jego sceptycyzm wobec niektórych procedur szczepień, jednak część środowisk katolickich poparła jego zaangażowanie w bezpieczeństwo medyczne.
Siostra Deidre Byrne, lekarz i zakonnica, publicznie wyraziła swoje zadowolenie z zatwierdzenia Kennedy’ego. „Z medycznego punktu widzenia zgadzam się z jego obawami” – powiedziała, odnosząc się do braku odpowiednich badań nad niektórymi szczepionkami oraz przymusu szczepień, zwłaszcza w kontekście pandemii COVID-19.
Ponadto Kennedy zobowiązał się do zbadania bezpieczeństwa pigułek aborcyjnych, takich jak mifepryston, które administracja Bidena dopuściła do sprzedaży internetowej bez wcześniejszej oceny lekarskiej i badań USG.
„Dziękuję Bogu za Prezydenta Trumpa i dziękuję Bogu, że [Kennedy] został zatwierdzony na stanowisko dyrektora HHS” – podkreśliła Byrne.
Zmiana stanowiska Kennedy’ego wobec aborcji budzi nadzieję wśród katolików
Robert Kennedy, który wcześniej opowiadał się za prawem do aborcji, obecnie deklaruje poparcie dla pro-life’owej agendy administracji Trumpa. Podczas przesłuchań w Senackiej Komisji Finansów podkreślił:
„Zgadzam się z prezydentem Trumpem, że każda aborcja to tragedia. Nie możemy być moralnym narodem, jeśli rocznie wykonuje się 1,2 miliona aborcji”.
Obiecał także wdrożyć reformy pro-life, m.in.:
- zakaz aborcji w późnym okresie ciąży,
- ochronę sumienia pracowników służby zdrowia,
- zakończenie finansowania aborcji ze środków federalnych w USA i za granicą.
Prezes Students for Life Action, Kristan Hawkins, przyznała, że jego stanowisko to „wielki krok naprzód w ochronie życia”.
Kennedy chce reformować politykę żywnościową i zdrowotną
Nowy Sekretarz HHS zapowiedział również walkę z kryzysem zdrowotnym w USA, który – według niego – jest wynikiem przetworzonej żywności, szkodliwych dodatków chemicznych i złych nawyków żywieniowych.
Michael Thomas, współzałożyciel Catholic Land Movement, widzi w tym szansę dla małych gospodarstw rolnych. „Nie wystarczy ograniczyć tego, co złe – musimy wspierać to, co dobre” – podkreśla, odnosząc się do propozycji Kennedy’ego dotyczących zmiany przepisów żywnościowych i promowania naturalnych produktów.
Jednym z pomysłów Kennedy’ego jest zastąpienie olejów roślinnych łojem wołowym w głębokich frytkownicach, co mogłoby ożywić sektor małych farm i wpłynąć na poprawę zdrowia Amerykanów.
„Jesteśmy gotowi współpracować z tą administracją, aby przywrócić lokalne i regeneracyjne rolnictwo” – mówi Thomas.
Nadchodzi era Kennedy’ego
Zatwierdzenie Roberta Kennedy’ego oznacza początek nowej ery w amerykańskiej polityce zdrowotnej. Choć jego nominacja wywołała kontrowersje, wielu katolików widzi w nim sojusznika w ochronie życia, wolności religijnej i etycznej medycyny.
Źródło: cna
Foto: The White House, istock/AwakenedEye/jacoblund/
Galeria
Procesja Fatimska w Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy, 13 lipca. Fot. Wojciech Adamski
Kościół
Jubileusz Młodzieży: Loreto czeka na pielgrzymów

Malownicze miasteczko w regionie Marche, w którym znajduje się sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej, a także na Polski Cmentarz Wojenny, czeka na młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Włoch z okazji Roku Świętego. Loreto jest także miejscem historycznego spotkania św. Jana Pawła II z młodzieżą i skrywa pamiątkę, jaką papież Franciszek pozostawił młodym ludziom.
Przez Loreto do Rzymu
Obchody Jubileuszu Młodzieży odbędą się w Loreto 30 i 31 lipca. W środę pielgrzymi wysłuchają katechezy papieskiego kaznodziei o. Roberta Pasoliniego OFMCap i wezmą udział w czuwaniu modlitewnym. Zaś w czwartek po wspólnej Mszy św. i warsztatach poświęconych tematyce Roku Świętego – nadziei, zostaną zaproszeni na wieczorny koncert muzyki chrześcijańskiej.
Przede wszystkim jednak ich pobyt w Loreto będzie okazją do modlitwy w Świętym Domku, przeniesionym tu z Nazaretu pod koniec XIII w.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich młodych ludzi, choć organizatorzy proszą o wcześniejsze poinformowanie o udziale w wydarzeniach. Dla wielu pielgrzymów to właśnie Loreto będzie przystankiem w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi ludźmi z całego świata, zebranymi w Rzymie.
Polskie ślady
Loreto, które Polacy już pod koniec XIX w. nazywali „włoską Częstochową”, jest licznie odwiedzane przez polskich pielgrzymów i turystów nie tylko ze względu na sanktuarium Świętego Domku. Miejscem bezpośrednio związanym z polską historią jest bowiem znajdujący się na zboczu wzgórza Monte Prodo, vis-à-vis loretańskiego sanktuarium, Polski Cmentarz Wojenny.
To jedna z czterech polskich nekropolii wojennych na terenie Włoch (oprócz Monte Cassino, Bolonii i Casamassima). Spoczywa na niej ponad 1000 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, poległych podczas walk o wyzwolenie nadadriatyckiej części Włoch.
Nad cmentarzem i pamięcią o nim od dziesięcioleci czuwają tam polskie siostry nazaretanki, które do dziś oferują nocleg pielgrzymom w domu, położonym tuż obok sanktuarium.

Loreto, wnętrze Świętego Domku
Jan Paweł II i nadzieja, jaką są młodzi ludzie
Loreto wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła, zarówno przed wyborem na papieża, jak i w czasie swego pontyfikatu. Jedną z najbardziej pamiętnych wizyt była ta z 1995 r., kiedy spotkał się na pobliskim wzgórzu Montorso z blisko półmilionową rzeszą młodych ludzi z wielu stron Europy.
Europejska pielgrzymka młodzieży, będąca zarazem przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 i alternatywą dla tych, którzy nie mogli w tym samym roku uczestniczyć w ŚDM w Manili, przeniknięta była tematem nadziei i wołaniem o pokój na świecie. Nazwana „EurHope”, stała się znakiem nadziei dla Europy, dotkniętej wówczas wojną na Bałkanach.
Nawiązując do jej hasła, Papież przypominał wówczas młodym ludziom, aby „stawali się ludźmi nadziei: ludźmi, którzy wierzą w Boga życia i miłości i głoszą z niezłomną ufnością, że człowiek ma przyszłość”.
Franciszek i Christus vivit
Kolejną okazją do tego, by oczy młodych ludzi skierowały się za Ojcem Świętym na loretańskie sanktuarium, była wizyta Franciszka, który właśnie tam 25 marca 2019 r. podpisał posynodalną adhortację Christus vivit, poświęconą młodym ludziom i przekazaną Kościołowi jako drogowskaz do wprowadzania w życie wniosków z synodu z 2018 r., poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.
Podpisany przez niego egzemplarz dokumentu można dziś oglądać w sanktuaryjnym muzeum.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media, Jubileusz Młodych
News USA
Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.
Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.
Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.
Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.
Przemoc wobec mniejszości
Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.
Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.
Reakcje i ostrzeżenia
Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.
Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.
Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.
Źródło: cna
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago3 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
News Chicago4 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
Kościół4 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA4 tygodnie temu
Trzeci tydzień obławy na zabójcę trzech dziewczynek. Jak wygląda teraz Travis Decker?
-
News USA3 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?