News USA
Zaginął samolot z 10 osobami na pokładzie. Trwają poszukiwania na Alasce
![](https://deon24.com/wp-content/uploads/2025/02/beringair1.jpg)
Ratownicy przeszukują Norton Sound na Alasce w poszukiwaniu zaginionego samolotu Bering Air, który w czwartek po południu zniknął z radarów. Na pokładzie było dziewięciu pasażerów i pilot.
Maszyna typu Cessna Caravan wystartowała z Unalakleet o 2:37PM, kierując się do Nome. Kontakt z nią został utracony niecałą godzinę później, gdy znajdowała się około 12 mil . Jak podaje Departament Bezpieczeństwa Publicznego Alaski, służby analizują ostatnie znane współrzędne samolotu.
David Olson, dyrektor operacyjny Bering Air, zapewnił, że firma natychmiast rozpoczęła działania poszukiwawczo-ratownicze.
Ochotnicza Straż Pożarna Nome poinformowała, że ekipy naziemne przeszukują wybrzeże od Nome do Topkok. Jednak warunki pogodowe utrudniają akcję lotniczą – widoczność jest ograniczona z powodu mgły i lekkiego śniegu.
Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, Gwardia Narodowa i żołnierze również biorą udział w poszukiwaniach. Służby ostrzegają mieszkańców przed samodzielnymi akcjami ratunkowymi, ponieważ pogoda jest zbyt niebezpieczna.
Trzeci poważny incydent lotniczy w USA w ciągu ośmiu dni
Zaginięcie maszyny na Alasce to kolejny dramat w lotnictwie USA w ostatnim czasie. 29 stycznia w pobliżu Waszyngtonu doszło do kolizji samolotu pasażerskiego ze śmigłowcem armii, w wyniku której zginęło 67 osób. Dwa dni później w Filadelfii rozbił się samolot medyczny, zabijając sześć osób na pokładzie i jedną na ziemi.
Znaczenie lotnictwa na Alasce
Alaska to jeden z najbardziej wymagających terenów dla podróży, zwłaszcza zimą. Wiele odległych społeczności, takich jak Unalakleet, jest uzależnionych od transportu lotniczego. Bering Air obsługuje 32 miejscowości w regionie, oferując regularne połączenia z Nome, Kotzebue i Unalakleet.
W momencie startu zaginionego samolotu temperatura w Unalakleet wynosiła 17°F, a warunki pogodowe były trudne. Nazwiska osób na pokładzie nie zostały jeszcze ujawnione.
Nome, do którego zmierzał samolot, to historyczne miasto gorączki złota i punkt końcowy słynnego wyścigu psich zaprzęgów Iditarod o długości 1000 mil.
Źródło: AP
Foto: Quintin Soloviev, istock/andykazie/
News USA
Czwarta egzekucja w USA przy użyciu gazu azotowego: Stracono Demetriusa Fraziera
![](https://deon24.com/wp-content/uploads/2025/02/frazierg.jpg)
W czwartek wieczorem w stanie Alabama wykonano wyrok śmierci na 52-letnim Demetriusie Frazierze, skazanym za brutalne morderstwo Pauline Brown w 1991 roku. Była to czwarta egzekucja w USA przeprowadzona przy użyciu gazu azotowego i pierwsza w Alabamie w 2025 roku.
Demetrius Frazier został skazany za włamanie do mieszkania Pauline Brown w Birmingham, gdy kobieta spała. Jak ustalili śledczy, po wtargnięciu do jej domu zażądał pieniędzy, a następnie zgwałcił ją pod groźbą broni. Po zabraniu 80 dolarów z jej torebki strzelił jej w głowę. Kilka godzin później powrócił na miejsce zbrodni, by coś zjeść i poszukać dodatkowych pieniędzy.
Wyrok i apelacje
Ława przysięgłych w Alabamie skazała Fraziera na karę śmierci w 1996 roku stosunkiem głosów 10-2. Przez wiele lat przebywał on jednak w więzieniu w Michigan, gdzie odsiadywał wyrok dożywocia za wcześniejsze zabójstwo 14-letniej Crystal Kendrick. W 2011 roku, w wyniku porozumienia gubernatorów Michigan i Alabamy, został przeniesiony do celi śmierci w Alabamie.
Matka skazanego oraz przeciwnicy kary śmierci apelowali do Gubernator Michigan Gretchen Whitmer o interwencję, aby Frazier mógł odbyć karę dożywocia w swoim rodzinnym stanie, gdzie kara śmierci nie obowiązuje. Whitmer jednak stwierdziła, że decyzja o ekstradycji została podjęta przez jej poprzednika Ricka Snydera, i nie może nic w tej sprawie zrobić.
W piątek federalna sędzina odmówiła wstrzymania egzekucji, uznając, że więzień Frazier nie udowodnił, że nowa metoda jest niekonstytucyjnie okrutna i powoduje silne cierpienie psychiczne, o czym informowaliśmy 3 lutego.
Ostatnie słowa skazańca
Przed egzekucją Demetrius Frazier zwrócił się do bliskich ofiary:
„Przede wszystkim chciałbym przeprosić rodzinę i przyjaciół Pauline Brown. To, co się stało, nigdy nie powinno się wydarzyć” – powiedział. W ostatnich słowach dodał także: „Kocham wszystkich skazanych na karę śmierci. Detroit Strong.”
Skrytykował również gubernator Whitmer za brak działań w jego sprawie.
Egzekucja gazem azotowym
Alabama stała się pierwszym stanem, który wprowadził egzekucje z użyciem czystego azotu. Metoda ta polega na odcięciu dopływu tlenu poprzez nałożenie maski gazowej na twarz skazańca. Oficjalnie uważa się ją za mniej bolesną niż śmiertelny zastrzyk, jednak świadkowie twierdzą, że Frazier trząsł się i łapał oddech, choć w mniejszym stopniu niż poprzednie osoby stracone tą metodą.
Egzekucja rozpoczęła się o 6:10PM czasu lokalnego. Skazany leżał przywiązany do noszy, a na jego twarzy umieszczono maskę gazową. Przez pierwsze dwie minuty wykonywał okrężne ruchy dłońmi, po czym jego oddech zaczął zwalniać. O 6:21PM nie wykazywał już żadnych oznak życia. Oficjalny czas zgonu ogłoszono o 6:36PM.
Według komisarza ds. więziennictwa Alabamy Johna Hamma, przepływ gazu trwał około 18 minut. Przyrządy wykazały, że Frazier przestał oddychać 13 minut po rozpoczęciu egzekucji. Hamm stwierdził, że większość ruchów skazanego była mimowolna i że prawdopodobnie szybko stracił przytomność.
![](https://deon24.com/wp-content/uploads/2025/02/frazier2.jpg)
Młody Demetrius Frazier
Polityczne echa egzekucji
Po egzekucji Gubernator Alabamy Kay Ivey wydała oświadczenie:
„W Alabamie egzekwujemy prawo. Nie przyjeżdżasz do naszego stanu, nie bawisz się naszymi obywatelami i nie uchodzi ci to na sucho. Gwałciciele i mordercy nie są mile widziani na naszych ulicach, a dziś sprawiedliwości stało się zadość” – powiedziała.
Egzekucja Demetriusa Fraziera była trzecią w USA w 2025 roku i czwartą w historii przeprowadzoną przy użyciu azotu. Wciąż trwa debata na temat humanitarności tej metody oraz sensu wykonywania kary śmierci w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: npr
Foto: YouTube, Police Department
News USA
Skrzydełka z kurczaka rządzą na Super Bowl! Amerykanie zjedzą ich 1,47 miliarda
![](https://deon24.com/wp-content/uploads/2025/02/iStock-642827392.jpg)
Super Bowl LIX to nie tylko wielkie sportowe emocje, ale także prawdziwa uczta dla fanów skrzydełek z kurczaka. Według prognozy National Chicken Council (NCC), Amerykanie pochłoną w tym roku aż 1,47 miliarda skrzydełek, czyli o 20 milionów więcej niż rok temu. Gdyby ułożyć te skrzydełka w jednej linii, sięgnęłyby one od Arrowhead Stadium w Kansas City do Lincoln Financial Field w Filadelfii aż 63 razy.
Skrzydełkowy boom przed wielkim meczem
Super Bowl to nie tylko największe święto futbolu, ale także impuls dla branży gastronomicznej. W ciągu czterech tygodni poprzedzających wielki mecz sprzedaż skrzydełek wzrosła o 12% – wynika z danych Circana.
Nie tylko restauracje i sieci fast-food odnotowują wzrost popytu, ale także supermarkety. Ponad dwóch na trzech Amerykanów oglądających Super Bowl planuje wydać dodatkowe pieniądze na jedzenie i napoje – wynika z badania LendingTree.
Ile kosztuje Super Bowl party?
Według analizy Wells Fargo, typowa przekąskowa uczta dla 10 osób podczas Super Bowl wyniesie w tym roku około 139 dolarów. Fani skrzydełek muszą przygotować się na nieco większy wydatek, bo ich cena wzrosła o 7,2% w porównaniu do zeszłego roku.
Jednak mimo wyższych kosztów skrzydełka Buffalo wciąż królują na imprezowych stołach. W 32 stanach USA są one najchętniej wybieraną przekąską na Super Bowl LIX – wynika z raportu Casino.org.
Super Bowl LIX: rewanż gigantów
W niedzielny wieczór na boisku spotkają się Kansas City Chiefs i Philadelphia Eagles, odtwarzając finałową rywalizację sprzed roku. Chiefs, prowadzeni przez Patricka Mahomesa, mają szansę zdobyć trzeci tytuł z rzędu, co byłoby historycznym wyczynem. Eagles natomiast będą walczyć o swój drugi mistrzowski tytuł.
Jedno jest pewne – niezależnie od wyniku meczu, skrzydełka z kurczaka już wygrały ten wieczór!
Źródło: foxbusiness
Foto: arinahabich
News USA
Prezydent Donald Trump: „Moja relacja z religią się zmieniła”
![](https://deon24.com/wp-content/uploads/2025/02/trumpprayerb.jpg)
Prezydent Donald Trump przemawiał w czwartek na Narodowym Śniadaniu Modlitewnym w Kapitolu, podkreślając, że jego relacja z religią uległa zmianie po dwóch nieudanych zamachach na jego życie w zeszłym roku. Apelował także do Amerykanów, aby „przywrócili Boga” do swojego codziennego życia.
Donald Trump kontynuował tradycję rozpoczętą w 1953 roku przez prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, dołączając do grona amerykańskich przywódców, którzy przemawiali na tym wydarzeniu. Po spotkaniu na Kapitolu wziął także udział w prywatnym śniadaniu modlitewnym organizowanym w jednym z hoteli w Waszyngtonie.
„Nie można być szczęśliwym bez wiary”
Podczas wystąpienia Prezydent Trump podkreślał znaczenie religii w życiu jednostki i społeczeństwa.
„Naprawdę wierzę, że nie można być szczęśliwym bez religii, bez tej wiary” – powiedział. „Przywróćmy religię. Przywróćmy Boga do naszego życia”.
Prezydent odniósł się również do dramatycznych wydarzeń z ubiegłego roku, kiedy podczas wiecu w Butler w Pensylwanii omal nie zginął od kuli zamachowca. „Czuję, że coś we mnie się zmieniło” – wyznał, dodając, że doświadczenie to umocniło jego wiarę. „Wierzyłem w Boga, ale teraz czuję to o wiele mocniej. Coś się stało”.
Trump rozluźnił atmosferę, żartując, że mimo incydentu „jego włosy pozostały nietknięte”, co wywołało śmiech zgromadzonych.
Wolność religijna fundamentem Ameryki
Donald Trump, który określa się jako chrześcijanin bezwyznaniowy, zaznaczył, że wolność religijna jest „fundamentem amerykańskiego życia” i należy ją chronić „z absolutnym oddaniem”.
Jednak jego relacje z liderami religijnymi nie zawsze były harmonijne. Już w pierwszych dniach swojej prezydentury popadł w konflikt z biskupką Mariann Budde, która w swoim kazaniu po inauguracji wzywała do okazania miłosierdzia osobom LGBTQ+ oraz migrantom przebywającym w USA nielegalnie.
Z kolei jego były wiceprezydent, JD Vance, katolik, starł się z hierarchami Kościoła katolickiego w kwestiach polityki imigracyjnej. Szczególne kontrowersje wzbudziła decyzja administracji o usunięciu kościołów z listy miejsc chronionych, co umożliwia przeprowadzanie nalotów imigracyjnych na terenach miejsc kultu.
Trump i religia – kontrowersje wokół poprzednich śniadań modlitewnych
Nie była to pierwsza sytuacja, w której Donald Trump wykorzystał śniadanie modlitewne do wyrażenia zdecydowanych opinii. W 2020 roku, podczas wydarzenia, które odbyło się dzień po uniewinnieniu go przez Senat w jego pierwszym procesie impeachmentu, zaatakował politycznych przeciwników.
Zwrócił się wtedy wprost do demokratycznej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która wcześniej deklarowała, że „modli się za Trumpa”, oraz do republikańskiego senatora Mitta Romneya, który powołał się na swoją wiarę, głosując za skazaniem Trumpa w Senacie.
„Nie lubię ludzi, którzy wykorzystują swoją wiarę jako usprawiedliwienie dla robienia tego, co wiedzą, że jest złe” – mówił Trump. „Nie lubię też ludzi, którzy mówią: 'Modlę się za ciebie’, kiedy tak naprawdę tego nie robią”.
Podczas przemówienia uniósł także dwie gazety z nagłówkami informującymi o jego uniewinnieniu.
Podział Narodowego Śniadania Modlitewnego
Od 2023 roku tradycja Narodowego Śniadania Modlitewnego podzieliła się na dwa wydarzenia:
- Oficjalne śniadanie w Kapitolu – z udziałem polityków i urzędników rządowych,
- Prywatne spotkanie w hotelu, organizowane przez grupę religijną, od której część prawodawców postanowiła się zdystansować ze względu na kontrowersje wokół jej działalności i finansowania.
Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
-
News USA4 tygodnie temu
Nowy Meksyk jednym z najbardziej liberalnych stanów jeśli chodzi o aborcję
-
News Chicago1 tydzień temu
Griffin Museum of Science and Industry przejdzie wielką renowację dzięki milionowej dotacji
-
News Chicago3 tygodnie temu
81-letni mieszkaniec Lombard zabił żonę chorą na demencję, tłumacząc, że „oszalała”
-
NEWS Florida3 dni temu
Walentynki 2025: Najbardziej romantyczne restauracje na Florydzie. Gdzie warto się wybrać?
-
News USA1 tydzień temu
Trump podpisuje rozporządzenie zakazujące „radykalnej indoktrynacji” w szkołach
-
News USA3 tygodnie temu
Starbucks kończy politykę otwartego dostępu: Koniec z przesiadywaniem w lokalu i korzystaniem z toalety
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Kupiłeś wycieczkę w Rek Travel? Biuro podróży wzięło miliony dolarów i zamknęło drzwi
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Radioton Fundacji Dar Serca dla chorych dzieci. Słuchajcie nas 8 i 9 lutego