Polonia Amerykańska
Było ciężko, ale się nie poddał: Biegacz Tomasz Sobania jest już w Kalifornii

Ekstremalny biegacz z Polski, Tomasz Sobania, kontynuuje swój bieg przez Amerykę, który rozpoczął 15 września w Nowym Jorku. To łączny dystans 125 maratonów, które biegacz pokona w 140 dni. Polak jest już na ostatniej prostej – przemierza Kalifornię, gdzie 2 lutego powinien dotrzeć do wyznaczonej mety.
Niezłomny Tomasz Sobania, który na swojej ekstremalnej trasie wykazał się niezwykłą odpornością fizyczną i determinacją, w ostatnich dniach doświadczył psychicznego kryzysu.
“Niestety miałem naprawdę potężny kryzys i to dosłownie dwa tygodnie przed końcem biegu” przyznaje Polak, łącząc się 23 stycznia z Radiem Deon Chicago. Całe szczęście udało się go pokonać – Tomasz nie zrezygnował z ukończenia swojego wyzwania.
“Ja po prostu jestem psychicznie wykończony. Jestem w drodze od ponad 4,5 miesiąca, właściwie z Polski wyleciałem 5 miesięcy temu. Codziennie jesteśmy w innym miejscu, bardzo dużo się dzieje, jest bardzo duża presja” mówi Tomasz Sobania, dodając, że ma trudne dla niego zobowiązania związane z kręceniem filmu o biegu.
Natomiast fizycznie nasz biegacz ekstremalny, pokonujący dystans jednego maratonu niemal codziennie, daje radę bez większych trudności.
“No ale takie wyzwanie sobie wybrałem i myślę, że do końca życia będę mógł powiedzieć, że przebiegłem przez całą Amerykę” dodaje Polak.
Tomasza Sobanię cały czas wspiera jego ekipa – Julia i Bartek, ale także przyjaciółka z Polski – Nicole, do której biegacz zadzwonił będąc w kryzysie.
“To nie jest tylko mój bieg, jakby nie było” podkreśla Polak. “Jeśli ja dobiegnę i będzie wielki sukces, to wielu ludzi będzie miał w tym swój udział”. Ponadto jest szansa, że Nicole jednak przyleci do Stanów Zjednoczonych by pomóc relacjonować końcówkę biegu przez Amerykę.
Tomasza Sobania rozpatrywał wcześniej ominięcie Los Angeles, z powodu tragicznych pożarów, które nawiedziły ten region. Ale ostatecznie Polak pojawi się na plaży Santa Monica. Przy okazji biegu promuje zbiórkę na rzecz polskiej rodziny Szymańskich, którzy stracili w pożarze wszystko.
Biegacz spotka się z rodziną Szymańskich na mecie. Wielkie świętowanie ukończenia biegu odbędzie się jednak w San Diego.
Niestety przez pożary i ludzkie tragedie z nim związane, finał biegu przez Amerykę nie będzie taki wspaniały, jak wymarzył go sobie Tomasza Sobania, niemniej jednak Polak dobiegnie do końca.
A później spotka się z nami w Chicago – będzie gościem konferencji NEXT – Talks for the Future Generation, która odbędzie się 22 lutego. Podczas tego wydarzenia Polak opowie o swoim biegu.
Tomasz Sobania właśnie od tej konferencji zaczął moją przygodę z Amerykę, kiedy zaczął organizować bieg półtora roku temu. “To będzie taka piękna klamra, że ja tego samego dnia wylatuję do Polski po konferencji NEXT, teraz 22 lutego, a kiedyś zacząłem organizować bieg od tej konferencji” mówi biegacz.
Trzymamy kciuki za niesamowitego Polaka i czekamy na niego w Chicago!
Źródło: informacja własna
Foto: Tomasz Sobania
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Wisloka Chicago
Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.
To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.
Dlaczego warto?
Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!
W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:
- 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
- Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
- Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
- Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
- Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
- Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
- Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
- Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
- Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.
Szansa na więcej!
Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!
Piłka, pasja, rozwój
Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.
Zapisz swoje dziecko już dziś!
Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Polonia Amerykańska
Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność” zaprasza na obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Pułaskiego

Dnia 13 lipca 2025 r. przypada 95. rocznica odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs na terenie parku stanowego. Z tej okazji dn. 12 lipca, tj. w sobotę br. o godzinie 12:00 w południe odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i postać generała.
Obchody zakończy modlitwa w intencji Ojczyzny i ofiar walki o wolność i pokój na świecie poprowadzona przez Ojców Cystersów.
Uroczystość organizowana jest przez Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność”. Do udziału i wspólnej modlitwy zapraszamy całą Polonię.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Panem Bogdanem Strumińskim (tel. 708-254-2355) lub Panem Ernestem Świerkiem (tel. 312-805-0964).
Źródło: informacja własna
Foto: Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli