Połącz się z nami

News USA

Senat uchwalił „Ustawę Laken Riley”: Imigranci-przestępcy będą wydalani z kraju

Opublikowano

dnia

Zaledwie kilka godzin po inauguracji Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Senat przyjął ustawę Laken Riley Act, która zobowiązuje władze federalne do zatrzymywania migrantów oskarżonych o przestępstwa, w tym kradzież i przemoc. Ustawa, uchwalona stosunkiem głosów 64-35, symbolizuje początek szeroko zakrojonych działań administracji Trumpa w walce z nielegalną imigracją i ma szansę stać się pierwszym aktem prawnym podpisanym przez nowego prezydenta.

Ustawa, o której informowaliśmy m.in. 13 stycznia, została nazwana na cześć Laken Riley, studentki pielęgniarstwa z Georgii, która zginęła z rąk Wenezuelczyka przebywającego w USA bez dokumentów. Jej tragiczna śmierć była kluczowym punktem kampanii Donalda Trumpa, podkreślającym potrzebę zaostrzenia przepisów imigracyjnych.

Nowe prawo rozszerza zakres zatrzymań migrantów o osoby oskarżone o przestępstwa takie jak napaść na funkcjonariusza policji czy czyny skutkujące poważnymi obrażeniami lub śmiercią.

Trump: „Nie chcemy przestępców w naszym kraju”

Prezydent Trump podkreślił, że nowa ustawa jest zgodna z jego zobowiązaniem do ochrony granic USA i eliminacji przestępczości związanej z nielegalną imigracją. – „Nie chcemy, aby przestępcy przybywali do naszego kraju” – powiedział Donald Trump zwolennikom na Kapitolu. Prezydent zapowiedział podpisanie ustawy w najbliższych tygodniach.

Współpraca ponad podziałami politycznymi

Zaskakującym aspektem głosowania była współpraca między Republikanami i niektórymi Demokratami. Dwunastu Demokratów dołączyło do Republikanów, co pokazuje, że polityka imigracyjna zyskuje poparcie także wśród bardziej umiarkowanych przedstawicieli opozycji.

Wdrożenie Ustawy Laken Riley wymaga znaczących nakładów finansowych. Służba Imigracyjna i Celna (ICE) oszacowała, że aby zrealizować nowe przepisy, będzie musiała niemal potroić liczbę miejsc w aresztach i organizować ponad 80 lotów deportacyjnych tygodniowo.

Komisja ds. Apropriacji Demokratów szacuje, że w ciągu trzech lat koszty sięgną 83 miliardów dolarów.

Demokraci wyrażają obawy dotyczące wpływu ustawy na program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA), który chroni osoby przybyłe do USA jako dzieci. Donald Trump podczas swojej pierwszej kadencji dążył do zakończenia programu, ale kilkakrotnie sugerował otwartość na kompromis w tej sprawie. Nowe przepisy mogą jednak utrudnić życie beneficjentom DACA i innym legalnym imigrantom.

Laken Riley

Co dalej z ustawą?

Ustawa Laken Riley wraca teraz do Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie mają niewielką większość. Choć izba ta uchwaliła własną wersję ustawy wcześniej w tym miesiącu, konieczne będzie zatwierdzenie zmian wprowadzonych przez Senat.

Ponadto Republikanie muszą znaleźć sposób na sfinansowanie ambitnych planów egzekwowania nowych przepisów, co może okazać się trudne w obliczu budżetowych ograniczeń i sprzecznych interesów.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: Laken Riley Family, ICE

News USA

WHO nie chce pożegnać Stanów Zjednoczonych ani amerykańskich dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone ponownie przemyślą swoją decyzję o opuszczeniu WHO. Oświadczenie to pojawiło się dzień po ogłoszeniu przez Prezydenta Donalda Trumpa, że USA wycofają się z organizacji – decyzja ta została ogłoszona zaledwie kilka godzin po inauguracji nowego prezydenta.

Apel o kontynuację współpracy

Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił historyczne znaczenie zaangażowania USA w WHO. „Stany Zjednoczone były członkiem założycielem WHO i od początku brały udział w kształtowaniu oraz zarządzaniu jej działaniami” – powiedział.

Zwrócił również uwagę na kluczową rolę organizacji w ochronie zdrowia publicznego na całym świecie. „WHO odgrywa fundamentalną rolę w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa ludzi na całym świecie, w tym obywateli USA. Nasze działania obejmują przeciwdziałanie przyczynom chorób, wzmacnianie systemów opieki zdrowotnej oraz reagowanie na kryzysy zdrowotne, często w regionach niedostępnych dla innych organizacji” – zaznaczył.

Tło sporu

Relacje między administracją Donalda Trumpa a WHO uległy pogorszeniu podczas pandemii COVID-19. Trump obwiniał organizację o „poważne błędy w zarządzaniu i ukrywanie informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa”. Krytyka ta doprowadziła do decyzji o wycofaniu USA z WHO, co oznaczałoby zakończenie wieloletniego partnerstwa.

Znaczenie USA dla WHO

Stany Zjednoczone są największym płatnikiem składek do WHO, które zostało utworzone w 1948 roku w ramach systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych. Amerykańskie składki finansują wiele globalnych inicjatyw zdrowotnych, takich jak programy zwalczania polio czy pomoc humanitarna w regionach dotkniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi.

WHO przypomniało, że wsparcie USA w dziedzinie zdrowia globalnego przynosi korzyści również Amerykanom. – „Partnerstwo między USA a WHO wspiera budowanie potencjału innych krajów w obszarach bezpieczeństwa zdrowotnego, co chroni społeczności na całym świecie przed zagrożeniami zdrowotnymi, które mogą przenikać granice”, zaznaczył Ghebreyesus.

Administracja Trumpa podkreślała, że wkład finansowy USA w WHO jest znacznie większy niż chiński, pomimo znacznie większej populacji Chin. Donald Trump wielokrotnie krytykował WHO za to, co określił jako „przychylność wobec Chin”.

Organizacja odpowiedziała, że składki członkowskie są ustalane na podstawie produktu krajowego brutto, a nie liczby ludności.

Ostateczne opuszczenie WHO przez USA miałoby głęboki wpływ na działalność organizacji, która straciłaby największego finansowego partnera. Na chwilę obecną pozostaje niejasne, czy administracja Trumpa zamierza negocjować nowe warunki współpracy, czy pozostanie nieugięta w swojej decyzji.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: WHO, istock/Avatar_023/
Czytaj dalej

News USA

Rodzice chcą mieć prawo do decydowania o czym uczą się ich dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zgodził się rozpatrzyć sprawę, która może zdefiniować granice prawa rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci w kontekście promowania koncepcji homoseksualizmu, transseksualizmu i innych tematów związanych z seksualnością. Sprawa ta budzi ogromne emocje i może mieć dalekosiężne konsekwencje dla edukacji publicznej oraz wolności religijnej w USA, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Pozew rodziców przeciwko Radzie Edukacji

Katoliccy, prawosławni i muzułmańscy rodzice z powiatu  Montgomery w stanie Maryland złożyli pozew przeciwko lokalnej Radzie Edukacji. Protestują przeciwko polityce, która uniemożliwia rodzicom rezygnację ich dzieci z zajęć promujących ideologię płciową, nawet w grupach przedszkolnych, obejmujących dzieci w wieku zaledwie 3-4 lat.

Rodzice, reprezentowani przez organizację Becket Fund for Religious Liberty, argumentują, że odmowa ze strony rady narusza ich konstytucyjne prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi.

Grace Morrison, członkini stowarzyszenia Kids First, skomentowała: „Rada szkolna narzuciła naszym dzieciom nieodpowiednią indoktrynację płciową zamiast skupić się na kluczowych obszarach edukacji. Modlę się, aby Sąd Najwyższy przywrócił zdrowy rozsądek i ochronił prawa rodziców w Maryland”.

Książki, które wywołały kontrowersje

Jednym z przykładów treści, które wzbudziły sprzeciw rodziców, jest książka „Pride Puppy!”, w której dzieci w wieku przedszkolnym uczą się alfabetu na przykładzie parady równości. Książka wprowadza takie terminy jak „drag queen”, “leather,” czy “zipper.”. Przedstawia również postać Marshy B. Johnson, drag queen i aktywistki ruchu LGBT.

W październiku 2024 roku okręg szkolny zdecydował o usunięciu „Pride Puppy!” z obowiązkowego programu, pozostawiając ją jednak w bibliotekach szkolnych. Niemniej inne książki promujące ideologię płciową nadal są częścią obowiązkowych zajęć.

Rodzice nie chcą zakazu, ale wolności wyboru

Co istotne, rodzice nie żądają zakazania książek, lecz prawa do wypisania swoich dzieci z zajęć, które ich zdaniem kolidują z wartościami religijnymi.

„Sąd musi jasno stwierdzić: rodzice, a nie państwo, powinni decydować, kiedy i jak wprowadzać swoje dzieci w delikatne tematy dotyczące płci i seksualności” dodał Baxter.

Według badania opublikowanego przez Becket, 77% Amerykanów popiera prawo rodziców do wypisania dzieci z zajęć promujących koncepcje tożsamości płciowej sprzeczne z ich przekonaniami religijnymi. Tylko 23% badanych sprzeciwia się takiej możliwości.

Znaczenie Sprawy

Decyzja Sądu Najwyższego może mieć dalekosiężne skutki, definiując granice między prawami rodziców a państwem w zakresie edukacji. Sprawa dotyczy nie tylko wolności religijnej, ale również tego, jak daleko państwo może ingerować w wychowanie dzieci.

Rozprawa ma odbyć się wiosną tego roku, a jej wynik będzie uważnie obserwowany przez obie strony sporu – zarówno zwolenników wolności religijnej, jak i obrońców polityki inkluzywnej w edukacji.

 

Źródło: cna
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/ DGLimages/Ridofranz/
Czytaj dalej

News USA

Donald Trump rozpoczął swoją drugą kadencję serią aktów wykonawczych

Opublikowano

dnia

Autor:

20 stycznia, w dniu swojej inauguracji jako 47. prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump podpisał serię aktów wykonawczych, które sygnalizują radykalne odejście od polityki jego poprzednika, Joe Bidena. Nowe rozporządzenia dotykają kluczowych obszarów, takich jak imigracja, bezpieczeństwo narodowe, polityka energetyczna, definicje płci oraz reforma administracji federalnej.

Choć niektóre z nich mogą zostać zakwestionowane w sądach, inne mają charakter symboliczny, ale stanowią wyraźne odejście od polityki poprzedniej administracji. Oto kluczowe rozporządzenia, które Donald Trump podpisał w swoim pierwszym dniu urzędowania:

Imigracja i bezpieczeństwo granic

Trump zaczął swoją kadencję od decyzji o wzmocnieniu kontroli granicznych oraz ograniczenia nielegalnej imigracji.

  1. Proklamacja o „inwazji” na południowej granicy: Prezydent ogłosił, że w obliczu rosnącej liczby nielegalnych imigrantów na południowej granicy USA z Meksykiem, państwo ma prawo do ochrony swoich granic przed tym kryzysem.
  2. Rozporządzenie o ochronie przed inwazją: W odpowiedzi na niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów, Trump zarządził wzmocnienie zabezpieczeń granicznych, w tym budowę muru i zakończenie stosowania systemu CBP One.
  3. Stan wyjątkowy na granicy USA-Meksyk: Wprowadzono stan wyjątkowy, który pozwala na stosowanie dodatkowych środków ochrony i zasobów w celu zabezpieczenia granicy.
  4. Kończenie obywatelstwa z urodzenia: Został podpisany nakaz mający na celu zakończenie tzw. obywatelstwa z urodzenia, co może wpłynąć na sposób przyznawania obywatelstwa dzieciom urodzonym na terytorium USA, zwłaszcza dzieciom nielegalnych imigrantów.
  5. Przywrócenie kary śmierci za zabicie funkcjonariuszy federalnych: Wprowadzono surowe przepisy, które przywracają karę śmierci za zabicie agentów federalnych lub innych funkcjonariuszy służb porządkowych.
  6. Zdefiniowanie karteli narkotykowych jako organizacji terrorystycznych: W ramach walki z nielegalnym handlem narkotykami, Trump określił karteli jako organizacje terrorystyczne.

Zmiany w polityce federalnej i pracownikach rządu

Trump podjął również decyzje dotyczące reformy administracji rządowej.

  1. Reforma zatrudniania w rządzie federalnym: Nowe rozporządzenie ma na celu przywrócenie zasady zatrudniania federalnych pracowników na podstawie zasług, a także ułatwienie procesu ich zwalniania, jeśli nie spełniają odpowiednich standardów.
  2. Odpowiedzialność byłych urzędników: Został podpisany nakaz, który pociąga do odpowiedzialności byłych urzędników rządu federalnego za ingerencję w wybory, w tym ujawnienie informacji na temat laptopa Huntera Bidena.
  3. Zamrożenie zatrudnienia federalnego: Wprowadzono zamrożenie nowych zatrudnień w administracji federalnej, z wyjątkiem wojska i niektórych innych sektorów. Działania te mają na celu przywrócenie kontroli nad rządem i zapobieganie dalszym wydatkom.
  4. Obowiązek powrotu do pracy stacjonarnej: Został wprowadzony wymóg, aby wszyscy pracownicy federalni wrócili do pracy w trybie stacjonarnym, co ma na celu poprawę efektywności administracji.

Polityka płci

Prezydent Donald Trump postawił również na zakończenie polityki promującej różnorodność i integrację w administracji federalnej.

  1. Definicja płci: Nowe rozporządzenie definiuje mężczyznę i kobietę jako jedyne dwie płcie, eliminując kontrowersyjne próby wprowadzenia dodatkowych tożsamości płciowych w polityce rządu federalnego.
  2. Zakończenie polityki DEI: Zostało wprowadzone rozporządzenie, które kończy programy różnorodności, równości i integracji (DEI) w administracji federalnej, uznając je za niezgodne z polityką nowej administracji.

Energia i środowisko

W zakresie energii, Trump postawił na intensyfikację produkcji zasobów naturalnych i odbudowę amerykańskiej gospodarki energetycznej.

  1. Wzrost produkcji energii na Alasce: Prezydent podpisał rozporządzenie mające na celu zwiększenie wydobycia paliw kopalnych na Alasce, uznając stan za kluczowy punkt do zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju.
  2. Rezygnacja z Porozumienia paryskiego: Trump oficjalnie wycofał USA z Porozumienia paryskiego, uznając, że umowa ta jest niekorzystna dla amerykańskiej gospodarki, a także podjął działania mające na celu wprowadzenie zasady „America First” w polityce ochrony środowiska.
  3. Tymczasowe wycofanie umów dzierżawy morskich farm wiatrowych: Zostały wstrzymane wszelkie umowy związane z morskimi farmami wiatrowymi, a administracja ma przeprowadzić przegląd polityki w tej dziedzinie.

Wojsko, bezpieczeństwo narodowe i polityka zagraniczna

Prezydent Trump podjął również decyzje w zakresie obronności, polityki zagranicznej i ochrony bezpieczeństwa narodowego.

  1. Ponowna ocena pomocy zagranicznej: Prezydent zlecił przegląd polityki USA wobec pomocy zagranicznej, mając na celu przekształcenie jej w bardziej ukierunkowaną na interesy narodowe.
  2. Bezpieczeństwo terytorialne USA: Zostały wprowadzone rozporządzenia dotyczące ochrony integralności terytorialnej USA poprzez walkę z handlem narkotykami, nielegalną imigracją i przestępczością zorganizowaną.
  3. Reforma polityki zagranicznej: Zostały wprowadzone wytyczne dotyczące promowania interesów narodowych USA w polityce zagranicznej, z naciskiem na zasadę „America First”.

Pozostałe decyzje

  1. TikTok: Został podpisany rozkaz, który nakłada na platformę TikTok 75-dniowy okres na znalezienie amerykańskiego nabywcy, w przeciwnym razie grozi jej zakaz działalności w USA.
  2. Rewizja strategii handlowej: Trump zapowiedział stworzenie polityki handlowej, która ma na celu ochronę amerykańskich pracowników i firm, w tym przez utworzenie nowej agencji odpowiedzialnej za pobieranie ceł i taryf.
  3. Reforma rządu federalnego: Prezydent powołał nową komisję doradczą w celu poprawy efektywności rządu federalnego oraz rozpoczął proces wstrzymywania nowych regulacji do czasu pełnego przejęcia kontroli przez nową administrację.
  4. Przywrócenie nazwy Mt. McKinley zamiast Mt. Denali oraz zmiana nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską.

Reakcje i przyszłość

Eksperci przewidują, że wiele z tych działań, takich jak zniesienie obywatelstwa z urodzenia czy redefinicja płci, zostanie natychmiast zakwestionowanych w sądach. Wiele z rozporządzeń, szczególnie w zakresie imigracji i polityki energetycznej, ma na celu wzmocnienie konserwatywnej bazy Trumpa, jednocześnie wywołując intensywne debaty na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Prezydent Trump w swoim inauguracyjnym przemówieniu stwierdził, że jego administracja „przywróci zdrowy rozsądek” i będzie „stała na straży interesów amerykańskiego narodu”. Przed nim jednak trudne zadanie pogodzenia swojej kontrowersyjnej wizji z różnorodnymi interesami amerykańskiego społeczeństwa.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, istock/Viacheslav Besputin/tifonimages/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu