News USA
Dzisiaj Donald Trump przejmuje rządy w Stanach Zjednoczonych

Dzisiaj w Waszyngtonie odbędzie się uroczysta Inauguracja prezydenta-elekta Donalda Trumpa, powracającego do Białego Domu na drugą kadencję, po 4-letniej przerwie. Zapowiadana niska temperatura zmusiła jednak organizatorów do wprowadzenia zmian w programie uroczystości. Wydarzenia, które pierwotnie miały odbyć się na świeżym powietrzu, zostaną przeniesione do zamkniętych przestrzeni.
Ceremonia inauguracyjna w Rotundzie Kapitolu
Z powodu arktycznego zimna, ceremonia zaprzysiężenia odbędzie się w Rotundzie Kapitolu Stanów Zjednoczonych, poinformował Donald Trump na swojej platformie Truth Social. Przeniesienie uroczystości jest podyktowane względami bezpieczeństwa w obliczu ekstremalnych warunków pogodowych.
„Zarządziłem, aby przemówienie inauguracyjne, modlitwy i inne wystąpienia odbyły się w Rotundzie Kapitolu, jak miało to miejsce podczas drugiej inauguracji Ronalda Reagana w 1985 roku, również z powodu mroźnej pogody” – napisał prezydent-elekt. „To będzie niezapomniane doświadczenie zarówno dla obecnych gości, jak i widzów przed telewizorami”.
Prezydencka parada, która tradycyjnie odbywa się na ulicach Waszyngtonu, również została przeniesiona do wnętrza. Wydarzenie odbędzie się w Capital One Arena. Trump zapowiedział, że po ceremonii zaprzysiężenia dołączy do zgromadzonych na arenie uczestników.
Środki ostrożności w obliczu ekstremalnej pogody
Decyzje o zmianach w planie uroczystości są odpowiedzią na niebezpieczne warunki pogodowe. Donald Trump podkreślił, że bezpieczeństwo uczestników, funkcjonariuszy, ratowników, policyjnych psów i koni jest priorytetem.
„Nie chcę, aby ktokolwiek ucierpiał z powodu ekstremalnych temperatur” – napisał. „Ubierzcie się ciepło, jeśli zdecydujecie się przyjść!”
Podobna sytuacja miała miejsce w 1985 roku podczas drugiej inauguracji Ronalda Reagana, kiedy temperatura spadła do zaledwie 7 stopni Fahrenheita. Wtedy również ceremonia została przeniesiona do Rotundy Kapitolu, a parada została odwołana.
Zimne dni inauguracji nie są nowością – w 2009 roku podczas pierwszej inauguracji Baracka Obamy temperatura również spadła poniżej zera, co uczyniło ją jedną z najzimniejszych w historii USA.
Harmonogram zaprzysiężenia Donalda Trumpa
Uroczystość, zgodnie z tradycją, rozpocznie się o godzinie 12:00PM czasu wschodniego (ET) lub 11:00AM czasu środkowego (CT).
Według informacji dostarczonych przez Departament Turystyki Waszyngtonu, bramy kontroli bezpieczeństwa zostaną otwarte już o 5:00 czasu CT, umożliwiając uczestnikom wczesne zajęcie miejsc. Wydarzenie zainauguruje program muzyczny, a następnie przemówienie otwierające.
Szczegółowy harmonogram uroczystości inauguracyjnych
Poniedziałek, 20 stycznia 2025 r.
- Nabożeństwo w kościele św. Jana
Dzień rozpocznie się od tradycyjnego nabożeństwa, w którym weźmie udział prezydent-elekt, jego rodzina oraz najbliżsi współpracownicy. - Herbatka w Białym Domu
Po nabożeństwie odbędzie się prywatne spotkanie w Białym Domu z udziałem prezydenta-elekta i zaproszonych gości. - Ceremonia zaprzysiężenia
Na Kapitolu Stanów Zjednoczonych Donald Trump i J.D. Vance złożą przysięgę prezydencką i wiceprezydencką, oficjalnie obejmując swoje urzędy. - Pożegnanie ustępujących przywódców
Po zaprzysiężeniu odbędzie się ceremonia pożegnania byłego Prezydenta Joe Bidena i Wiceprezydent Kamali Harris. - Ceremonia opuszczenia Kapitolu
Nowo zaprzysiężony prezydent opuści Kapitol w ramach tradycyjnej ceremonii. - Podpisywanie dokumentów przez prezydenta
W Sali Podpisów na Kapitolu Donald Trump podpisze pierwsze dokumenty jako urzędujący prezydent - Lunch Kongresowy JCCIC
Po ceremonii podpisania dokumentów odbędzie się uroczysty lunch z udziałem liderów Kongresu, organizowany przez Wspólny Komitet Kongresowy ds. Ceremonii Inauguracyjnych (JCCIC). - Przegląd wojskowy
Prezydent Trump dokona przeglądu wojsk na Kapitolu, zgodnie z tradycją symbolizującą objęcie przez niego roli Naczelnego Dowódcy. - Parada prezydencka
- Ceremonia podpisania w Gabinecie Owalnym
W Białym Domu Donald Trump podpisze dodatkowe dokumenty, rozpoczynając swoje urzędowanie. - Wieczorne bale inauguracyjne
- Bal Naczelnego Dowódcy
Prezydent wygłosi pierwsze przemówienie do uczestników wieczornego balu, który uświetni inauguracyjne uroczystości. - Bal Liberty
Drugi bal wieczoru, podczas którego prezydent ponownie zabierze głos. - Bal Starlight
Trzeci i ostatni bal inauguracyjny, zakończony przemówieniem prezydenta Trumpa.
- Bal Naczelnego Dowódcy
Wtorek, 21 stycznia 2025 r.
- Narodowe nabożeństwo modlitewne
Drugi dzień uroczystości rozpocznie się narodowym nabożeństwem modlitewnym, wyrażającym wdzięczność za pokojowe przekazanie władzy.
Oficjalne objęcie urzędu
Zgodnie z zapisami 20. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, kadencja Prezydenta Joe Bidena i Wiceprezydent Kamali Harris zakończy się dokładnie o godzinie 12:00 ET, 20 stycznia 2025 r. W tym momencie Donald Trump i J.D. Vance oficjalnie obejmą swoje stanowiska, niezależnie od kolejności ceremonii zaprzysiężenia.
Prezydent-elekt ogłosił wprowadzenie nowych kryptowalut
Prezydent-elekt Donald Trump oraz jego żona, Melania Trump, wprowadzili na rynek swoje kryptowaluty memowe w ramach inicjatywy promującej ich społeczność i wartości, które reprezentują. Ogłoszenie miało miejsce na kilka dni przed planowaną inauguracją Trumpa na drugą kadencję, co wzbudziło duże zainteresowanie zarówno w świecie kryptowalut, jak i polityki.
$TRUMP – Moneta prezydenta-elekta
Token, oparty na blockchainie Solana, zadebiutował na rynku 19 stycznia. Początkowo osiągnął rekordowy poziom 76,13 USD, zanim jego wartość spadła do 38,39 USD i ustabilizowała się w okolicach 60 USD. Strona internetowa projektu podkreśla, że tokeny $TRUMP nie są instrumentami inwestycyjnymi ani politycznymi – to przede wszystkim kolekcjonerski wyraz poparcia dla idei Donalda Trumpa.
Początkowa emisja monety wynosiła 200 milionów sztuk, ale planowane jest zwiększenie podaży do jednego miliarda w ciągu trzech lat. Według danych ze strony internetowej, 80% tokenów $TRUMP jest obecnie kontrolowane przez CIC Digital LLC i Fight Fight Fight LLC, spółki powiązane z The Trump Organization. Środki te podlegają trzyletniemu harmonogramowi uwalniania, co ma zapewnić stabilność na rynku.
$MELANIA – Moneta pierwszej damy
Zaledwie dzień po premierze $TRUMP, Melania Trump zaprezentowała własną kryptowalutę memową – $MELANIA. Wprowadzenie tej monety spowodowało znaczący spadek wartości $TRUMP o niemal 50%, z kulminacją na poziomie 17,72 USD.
Podobnie jak w przypadku $TRUMP, moneta Melanii została opisana jako „kolekcjonerski token” bez ambicji inwestycyjnych. Strona projektu podkreśla, że celem $MELANIA jest rozrywka i budowanie społeczności. Struktura finansowa monety przewiduje m.in.:
- 35% środków na nabycie praw do tokenów,
- 20% na fundusz społecznościowy,
- 10% na zapewnienie płynności,
- 15% na dystrybucję publiczną.
Źródło: nbc, scrippsnews, The Epoch Times
Foto: The White House, YouTube, Donald Trump fb
BIZNES
Waszyngton kontratakuje: milionowe opłaty portowe dla chińskich firm. Paczki do Polski mogą być spóźnione

USA planują nałożyć wysokie opłaty na chińskich przewoźników, to jest odpowiedź na dominację Chin w sektorze morskim. Biuro Przedstawiciela Handlowego Stanów Zjednoczonych (USTR) ogłosiło projekt działań w ramach dochodzenia prowadzonego na podstawie sekcji 301 ustawy o handlu, dotyczącego chińskich praktyk dążących do dominacji w sektorach morskim, logistycznym i stoczniowym. Celem planowanych działań jest ograniczenie wpływów Chin poprzez nałożenie znacznych opłat serwisowych na chińskich przewoźników oraz tych operatorów, którzy korzystają z chińskich stoczni.
Surowe opłaty dla chińskich przewoźników
USTR proponuje wprowadzenie opłaty serwisowej na każdego chińskiego przewoźnika, który zawinie do portu w USA. Opłata będzie wynosić:
-
1 000 000 dolarów za każde zawinięcie do amerykańskiego portu lub
-
1 000 dolarów za każdą tonę nośności statku (net tonnage) przypadającą na port USA.
Kara dla przewoźników z flotą zbudowaną w Chinach
Dodatkowe opłaty mają objąć operatorów posiadających statki zbudowane w chińskich stoczniach. W zależności od udziału chińskich jednostek w całej flocie przewoźnika:
-
≥ 50% statków z Chin – 1 000 000 USD za zawinięcie,
-
25-49% – 750 000 USD,
-
1-24% – 500 000 USD.
Alternatywnie: 1 000 000 USD za każde zawinięcie, jeśli chińskie statki stanowią co najmniej 25% floty.
Opłaty za nowe zamówienia w Chinach
Firmy, które zamówią nowe statki w chińskich stoczniach w ciągu kolejnych 24 miesięcy, również zapłacą dodatkowe opłaty:
-
≥ 50% zamówień w Chinach – 1 000 000 USD,
-
25-49% – 750 000 USD,
-
1-24% – 500 000 USD.
Alternatywnie: 1 000 000 USD za każde zawinięcie, jeśli przynajmniej 25% zamówień przewoźnika dotyczy chińskich stoczni.
Zwroty opłat za korzystanie z amerykańskich statków
Aby zachęcić do korzystania z amerykańskich statków, przewoźnicy będą mogli uzyskać zwrot opłat do kwoty 1 000 000 USD za każde zawinięcie, jeśli transport międzynarodowy odbywa się z wykorzystaniem statków zbudowanych i obsługiwanych w USA.
Nowy harmonogram obowiązków eksportowych USA
Zgodnie z projektem, coraz większa część amerykańskiego eksportu ma być realizowana przez statki pod banderą USA:
-
Od momentu wdrożenia działań – co najmniej 1% eksportu USA musi być obsługiwany przez amerykańskich operatorów.
-
Po 2 latach – co najmniej 3% eksportu.
-
Po 3 latach – 5%, z czego 3% na statkach zbudowanych i obsługiwanych w USA.
-
Po 7 latach – aż 15% eksportu USA musi odbywać się statkami pod banderą USA, w tym 5% na jednostkach zbudowanych i obsługiwanych w USA.
Transport na statkach zagranicznych tylko warunkowo
Dopuszcza się wyjątki – przewoźnik może korzystać z jednostek nieamerykańskich, jeśli przynajmniej 20% rocznego transportu towarów z USA realizuje na statkach zbudowanych i obsługiwanych w USA.
To najbardziej zdecydowana odpowiedź USA na chińskie ambicje w globalnym przemyśle morskim i stoczniowym. Jeśli projekt zostanie wdrożony, może diametralnie zmienić globalny układ sił w logistyce morskiej.
Sławomir Budzik
Źródło: informacja własna
Foto: istock/Eric Broder Van Dyke/ SCM Jeans/Suphanat Khumsap/
News USA
Chcesz się samodzielnie deportować z USA? Dostaniesz pieniądze na bilet powrotny

Prezydent Donald Trump zapowiedział nową politykę imigracyjną, według której nielegalni imigranci będą mogli dobrowolnie opuścić Stany Zjednoczone z pomocą rządu federalnego. Plan zakłada pokrycie kosztów powrotu, w tym biletów lotniczych, a nawet wypłatę wsparcia finansowego dla chętnych do „samodeportacji”.
Prezydent Donald Trump przedstawił szczegóły podczas wywiadu udzielonego Rachel Campos-Duffy z Fox Noticias, nagranego w Białym Domu i wyemitowanego w poniedziałek. Program ma na celu rozładowanie napięcia wokół masowych deportacji oraz stworzenie legalnej ścieżki powrotu dla tych, którzy „będą mile widziani”.
“Uczynimy to wygodnym dla ludzi i będziemy z nimi współpracować, by mogli wrócić do naszego kraju legalnie – powiedział Trump. – Jeśli są wartościowi i chcemy ich powrotu, umożliwimy im to jak najszybciej.”
Prezydent nie podał jednak konkretnych szczegółów – ani wysokości wsparcia finansowego, ani zasad kwalifikowania się do programu. Wyraził jedynie gotowość współpracy z imigrantami chcącymi „wrócić we właściwy sposób”.
Współpraca z biznesem – ulgi dla rolników i hotelarzy
Donald Trump ujawnił również, że jego administracja planuje współpracę z sektorami, które szczególnie odczują skutki deportacji – m.in. rolnictwem i hotelarstwem. Firmy, które udzielą rekomendacji pracownikom, mogą otrzymać preferencje w procesie legalizacji zatrudnienia.
“Jeśli rolnik może ręczyć za ludzi, to damy mu taką możliwość – zapowiedział prezydent. “Ostatecznie jednak chcemy, by nielegalni imigranci opuścili kraj i wrócili już jako legalni.”
Deportacje przestępców – „wyrzucamy morderców”
Mimo propozycji ugodowego rozwiązania dla części nielegalnych imigrantów, Prezydent Trump zaznaczył, że operacje deportacyjne wobec brutalnych przestępców będą kontynuowane z całą surowością.
“Wyrzucamy morderców i gangsterów. Naszym celem są najgorsi z najgorszych. Brutalni, źli ludzie – to oni muszą zniknąć jako pierwsi” – podkreślił.
W tym kontekście Donald Trump podziękował prezydentowi Salwadoru Nayibowi Bukele, który odwiedził Biały Dom 14 kwietnia. Bukele miał zapewnić, że osoby deportowane do jego kraju trafiają do specjalnych ośrodków o zaostrzonym rygorze.
Trump zapowiedział również analizę możliwości umieszczania obywateli USA skazanych za szczególnie brutalne przestępstwa w federalnych więzieniach o statusie „dla terrorystów”.
“Nazywam ich „krajowymi przestępcami” i chciałbym, by byli traktowani równie surowo. To rozważamy” – dodał.
Źródło: The Epoch Times
Foto: The White House
News Chicago
W Chicago Joe Biden ostro krytykował Donalda Trumpa za cięcia w Social Security

We wtorek były prezydent Joe Biden po raz pierwszy od opuszczenia Białego Domu powrócił na krajową scenę polityczną, kierując ostre słowa krytyki pod adresem Donalda Trumpa. Ostrzegł, że jego następca „wziął siekierę” na Social Security, instytucję kluczową dla milionów Amerykanów.
“W niecałe 100 dni ta administracja dokonała tak wielu szkód, że aż zapiera dech w piersiach” — powiedział 82-letni Biden podczas wystąpienia na krajowej konferencji Doradców i Rzeczników Osób Niepełnosprawnych w Chicago. “Wzięli siekierę na Social Security Administration.”
Wtorkowe wystąpienie było pierwszym poważnym publicznym przemówieniem Joe Bidena od czasu jego odejścia z urzędu. Choć były prezydent skupił się głównie na przygotowanych uwagach, momentami brzmiał nieco niepewnie.
Jego powrót zbiegł się z Dniem Akcji na rzecz Social Security, w ramach którego Demokraci w całym kraju podnosili alarm wobec planów Trumpa dotyczących agencji.
W centrum sporu: Social Security
Demokraci coraz mocniej koncentrują się na polityce Donalda Trumpa wobec Social Security — popularnej instytucji federalnej, która wypłaca świadczenia milionom Amerykanów. Ubezpieczenia społeczne mają być jedną z głównych osi kampanii przed wyborami uzupełniającymi w 2026 roku, które zdecydują o przyszłości Kongresu i wpływach partii.
Podczas przemówienia Biden nie użył bezpośrednio nazwiska Trumpa, odnosząc się do niego jako „tego faceta”.
Nowe działania administracji Trumpa
W odpowiedzi na pytania dziennikarzy sekretarz prasowy Białego Domu Karoline Leavitt skomentowała wiek Bidena z lekką ironią: “Jestem zaskoczona, że przemawia wieczorem. Myślałam, że już od dawna śpi” — powiedziała podczas konferencji prasowej.
Leavitt zapowiedziała także, że Trump podpisze memorandum prezydenckie mające na celu uniemożliwienie nielegalnym imigrantom uzyskiwania świadczeń z Social Security. Dokument ma rozszerzyć działania prokuratorskie wobec oszustw w systemach Social Security, Medicare i Medicaid.
Jednak kontrowersje wokół działania Social Security Administration SSA za kadencji Donalda Trumpa narastają. Od momentu objęcia urzędu prezydent znacząco ograniczył zatrudnienie w administracji federalnej — tylko w SSA planowane jest zwolnienie 7 tysięcy pracowników.
W dodatku agencja została pozwana za udostępnienie doradcy prezydenta, Elonowi Muskowi, danych osobowych beneficjentów, w tym numerów Social Security.
Musk, jeden z najbliższych doradców Trumpa i najbogatszy człowiek na świecie, określił Social Security jako „największą piramidę finansową wszech czasów”.
Problemy beneficjentów
Odbiorcy świadczeń alarmują o problemach: długie czasy oczekiwania na infolinii, awarie portalu „My Social Security” oraz błędne powiadomienia sugerujące, że osoby niepełnosprawne i o niskich dochodach nie otrzymują już świadczeń.
Agencja wyjaśniła, że był to błąd techniczny, a Biały Dom zapewnił, że nie planuje obniżki świadczeń, a jedynie działania przeciwko nadużyciom.
Joe Biden wykorzystał te problemy jako punkt wyjścia do ataku na obecnego prezydenta: “Najpierw strzelają, a dopiero potem celują. Chcą zniszczyć tę instytucję, żeby ją okraść. A po co? Żeby znów obniżyć podatki miliarderom i korporacjom.”
Polaryzacja wśród Demokratów
Choć niektórzy Demokraci entuzjastycznie przyjęli powrót Bidena, inni pozostają sceptyczni. Były senator Martin O’Malley, obecnie administrator SSA, stwierdził, że administracja Trumpa „wybebeszyła agencję piłą łańcuchową”.
Jednak postępowi działacze, tacy jak Norman Solomon, uważają, że Biden powinien pozostać poza sceną publiczną. “Jego egocentryczne podejście przyniosło więcej szkód niż pożytku. Czas na odrobinę pokory” — skomentował Solomon.
Mimo wszystko Joe Biden nadal ma wpływy w Partii Demokratycznej. Utrzymuje biuro w Waszyngtonie, choć jego stałą bazą pozostaje Delaware. Po wyborczej porażce Kamali Harris w starciu z Trumpem jesienią zeszłego roku, wielu Demokratów liczy, że choć Biden nie będzie już kandydatem, jego głos pomoże zjednoczyć partię.
Jak ujął to lider Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries: “To moment, w którym potrzebujemy każdego. I właśnie dlatego głos prezydenta Bidena jest dziś tak ważny.”
Źródło: bynews9
Foto: istock/jetcityimage/
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago1 tydzień temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół3 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom