Połącz się z nami

News USA

Polska popiera apel Donalda Trumpa o zwiększenie wydatków na obronę w NATO do 5% PKB

Opublikowano

dnia

Polski Minister Obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz, wyraził pełne poparcie dla apelu Donalda Trumpa, by państwa członkowskie NATO przeznaczały 5% swojego PKB na obronę. Według ministra, Polska może odegrać kluczową rolę w realizacji tego ambitnego celu na terenie Europy.

Polska już teraz wyróżnia się jako największy względny płatnik w NATO. W 2024 roku kraj przeznaczył 4,12% PKB na obronę, a w 2025 roku planuje zwiększyć ten wskaźnik do 4,7%. Dla porównania, Stany Zjednoczone, choć wydają najwięcej w wartościach bezwzględnych, w 2023 roku przeznaczyły na obronność 3,38% PKB.

Jedynie trzy inne kraje NATO – Estonia (3,43%), Łotwa (3,15%) i Grecja (3,08%) – przekroczyły próg 3%. Z kolei osiem państw sojuszu wciąż nie spełnia minimalnego celu NATO wynoszącego 2% PKB, w tym Hiszpania (1,28%), Słowenia (1,29%) czy Kanada (1,37%).

Donald Trump, który 20 stycznia obejmie drugą kadencję prezydencką, oświadczył niedawno: „Myślę, że NATO powinno mieć 5%. Wszyscy mogą sobie na to pozwolić”. W czasie swojej pierwszej prezydentury Trump krytykował państwa sojusznicze za niedopełnianie zobowiązań finansowych na rzecz wspólnego bezpieczeństwa.

Polski Minister Obrony i Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz nazwał propozycję Donalda Trumpa „ważnym sygnałem ostrzegawczym” dla Europy. W wywiadzie dla Financial Times stwierdził, że osiągnięcie poziomu 5% PKB może zająć dekadę, ale jest to konieczność, by zmobilizować kraje do zwiększenia inwestycji w obronność.

Polska jako lider bezpieczeństwa w Europie

Jeszcze przed ponownym wyborem Trumpa Polska aktywnie naciskała na europejskich partnerów, by zwiększyli swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo kontynentu. W lutym 2024 roku Premier Donald Tusk wezwał Unię Europejską do przekształcenia się w „potęgę militarną”. W maju z kolei, wspólnie z Ursulą von der Leyen, apelował o wyższe wydatki na obronność.

Nowy Sekretarz Generalny NATO, Mark Rutte, podczas wizyty w Warszawie w listopadzie 2024 roku, podkreślił „wzorowe wydatki Polski na obronę” i ich znaczenie dla całego sojuszu.

Prezydencja Polski w UE: priorytetem bezpieczeństwo

Przejmując rotacyjną prezydencję w UE na pierwsze półrocze 2025 roku, Polska obrała hasło „Bezpieczeństwo, Europa!” (“Security, Europe!”) jako główny motyw swoich działań. Minister Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że kluczowym celem polskiej prezydencji będzie przekonanie wszystkich państw członkowskich do przeznaczenia 100 miliardów euro z budżetu UE na wspólne wydatki obronne.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku Polska znacząco zwiększyła swoje wydatki na obronę. W ostatnich latach zakupiono setki czołgów, artylerii rakietowej, myśliwców i innego zaawansowanego sprzętu wojskowego, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.

W 2022 roku uchwalono ustawę, która zakłada podwojenie liczebności polskich sił zbrojnych do 300 tysięcy żołnierzy. Już w 2024 roku Polska osiągnęła liczbę 216 100 żołnierzy, co czyni ją trzecią największą armią w NATO, zaraz po USA i Turcji.

Polski Minister Obrony i Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz

Polska jako wzór dla sojuszników

Polska staje się wzorem dla państw NATO w zakresie zwiększania wydatków na obronę i modernizacji armii. Jej działania są jasnym sygnałem zarówno dla sojuszników, jak i potencjalnych przeciwników, że Europa rozumie konieczność większego zaangażowania w swoje bezpieczeństwo.

Propozycja Donalda Trumpa, choć ambitna, znajduje w Polsce solidnego sojusznika i promotora na arenie międzynarodowej.

 

Źródło: NFP
Foto: YouTube, MON

News USA

Ceny żywności w USA rosną, ale w 2025 roku tempo wzrostu ma spowolnić

Opublikowano

dnia

Autor:

Ceny żywności w Stanach Zjednoczonych rosną od lat, a trend ten ma się utrzymać w 2025 roku. Według najnowszego raportu Departamentu Rolnictwa USA (USDA) z 8 stycznia, ogólne ceny żywności mają wzrosnąć o 1,9% w tym roku.

Raport Departamentu Rolnictwa USDA przewiduje, że ceny żywności kupowanej w sklepach wzrosną o 0,8%, podczas gdy jedzenie spożywane poza domem zdrożeje o 3,5%. Choć wzrost ten nadal wpływa na portfele konsumentów, eksperci zaznaczają, że jest wolniejszy niż historyczna średnia.

Porównując, w 2021 roku ceny wzrosły o 3,9%, w 2022 roku o 9,9%, a w 2023 roku o 5,8%. W 2024 roku wzrost cen żywności wyniósł 2,3%.

W ubiegłym roku najbardziej podrożały jaja, których ceny wzrosły o 7,7%. Wołowina i cielęcina zdrożały o 5,5%, tłuszcze i oleje o 2,5%, a płatki zbożowe oraz pieczywo o skromne 0,5%. Z kolei ceny ryb i owoców morza spadły o 1,9%, a produkty mleczne potaniały o 0,3%.

Ceny jaj: najbardziej zmienna kategoria

Jaja od lat pozostają jednym z najbardziej podatnych na wahania cen produktów spożywczych. Średnia cena tuzina jaj klasy A wzrosła w 2024 roku z 2,69 USD w maju do 3,64 USD w listopadzie, co oznacza wzrost o ponad 35%.

Departament Rolnictwa USDA wskazuje, że głównym powodem podwyżek jaj jest epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), która trwa od 2022 roku. Epidemia ta zmniejszyła liczebność stad niosek, co znacząco wpłynęło na dostępność jaj. W listopadzie 2024 roku ceny jaj na poziomie gospodarstw były o 94,4% wyższe niż rok wcześniej.

Według United Egg Producers, od początku epidemii HPAI dotkniętych zostało 1387 stad drobiu w USA, co wpłynęło na ponad 130 milionów ptaków, w tym 102 miliony kur niosek i młodych kur.

Główne czynniki wzrostu cen żywności

Eksperci wskazują na kilka kluczowych przyczyn wzrostu cen żywności. David Andolfatto i David Kelly, profesorowie z University of Miami, wymieniają m.in.:

  • wysokie ceny ropy naftowej,
  • zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowane pandemią COVID-19,
  • choroby upraw.

Na poziomie krajowym Kelly podkreśla również wpływ wyższych kosztów energii, regulacji transportowych (np. zakazu klatek dla kurczaków) oraz ekstremalnych warunków pogodowych.

Jednak zdaniem profesora ekonomii, „ogromna większość wysokich cen żywności jest związana z inflacją”. Od 2019 roku ogólne ceny w USA rosły średnio o 4,2% rocznie, podczas gdy ceny żywności wzrastały o 4,8%.

Pomimo prognozowanego spowolnienia wzrostu cen w 2025 roku, sytuacja na rynku żywności pozostaje dynamiczna i zależna od wielu globalnych oraz lokalnych czynników, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe czy decyzje polityczne.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: istock/Milos Ruzicka/ DGLimages/cyano66/
Czytaj dalej

News USA

Rumunia dołącza do programu bezwizowego USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Stany Zjednoczone ogłosiły włączenie Rumunii do programu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP). Decyzję ogłosili wspólnie Sekretarz Bezpieczeństwa Krajowego USA Alejandro Mayorkas oraz sekretarz stanu Antony Blinken. Dzięki temu obywatele Rumunii będą mogli podróżować do USA bez konieczności uzyskania wizy, ograniczając formalności do elektronicznej rejestracji w systemie ESTA. Zmiany wejdą w życie 31 marca 2025 r.

„Decyzja ta jest odzwierciedleniem strategicznego partnerstwa z USA oraz wspólnego zaangażowania w bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy” – podkreślili Mayorkas i Blinken w oficjalnym oświadczeniu.

Rząd Rumunii przez lata podejmował wysiłki, aby spełnić wymagania programu, m.in. poprzez współpracę z amerykańskimi agencjami bezpieczeństwa, wzmocnienie procedur weryfikacyjnych dotyczących podróżnych oraz dzielenie się informacjami na temat terroryzmu i poważnych przestępstw z USA.

Tym samym Rumunia stała się 43. członkiem Visa Waiver Program, a także 25. państwem Unii Europejskiej w tym programie. Jest to czwarty kraj, który dołączył do VWP w czasie prezydentury Joe Bidena, po Chorwacji, Izraelu i Katarze. Polska znalazła się w programie w 2019 r.

Nowe zasady oznaczają, że od 31 marca Rumuni będą mogli składać wnioski o rejestrację w systemie ESTA, co pozwoli im na turystyczne i biznesowe podróże do USA trwające do 90 dni. Decyzja ta ma również wzmocnić kontakty gospodarcze, kulturalne i społeczne między obu krajami.

 

Źródło: DHS
Foto: istock/Roman Stavila/
Czytaj dalej

News USA

United Airlines stawia na Starlink – szybki internet satelitarny już wkrótce na pokładach samolotów

Opublikowano

dnia

Autor:

United Airlines ogłosiło rozpoczęcie testów technologii Starlink, rewolucyjnego systemu internetu satelitarnego stworzonego przez SpaceX. Pierwsze próby odbędą się w lutym na samolocie Embraer E175, a inauguracyjny lot z pełnym dostępem do nowego internetu planowany jest na wiosnę 2025 roku.

Zgodnie z zapowiedziami linie lotnicze zamierzają wyposażyć wszystkie swoje samoloty regionalne o dwóch klasach kabin w system Starlink jeszcze przed końcem bieżącego roku. W międzyczasie rozpocznie się instalacja tej technologii na samolotach głównej floty.

Starlink obiecuje dostarczać pasażerom ultra-szybkie i niezawodne połączenie internetowe, które pozwoli na korzystanie ze streamingu, wideokonferencji i przeglądania stron internetowych bez opóźnień – niezależnie od wysokości czy położenia geograficznego.

„Chcemy zapewnić naszym pasażerom najwyższą jakość usług, a dostęp do szybkiego internetu podczas lotu to jeden z kluczowych elementów podnoszących komfort podróży” – podkreślił rzecznik United Airlines.

Starlink zyskał już uznanie w branży lotniczej, oferując rozwiązanie, które przewyższa dotychczasowe standardy łączności pokładowej. United Airlines są jednymi z pierwszych dużych przewoźników, którzy zdecydowali się na wdrożenie tej technologii na szeroką skalę, podkreślając swoją pozycję lidera innowacji w sektorze lotniczym.

Inicjatywa ta wpisuje się w większą strategię modernizacji usług United Airlines, która obejmuje nie tylko nowe technologie, ale także poprawę komfortu pasażerów i zwiększenie atrakcyjności oferty na konkurencyjnym rynku przewozów lotniczych.

Pierwsze komercyjne loty z dostępem do Starlink będą dostępne wiosną, a pełna implementacja na pokładach głównych linii floty ma zakończyć się w ciągu kilku lat.

 

Źródło: United Airlines
Foto: istock/SeventyFour/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu