Połącz się z nami

NEWS Florida

Uroczystość Objawienia Pańskiego w Tarpon Springs: Młodzi mężczyźni zanurkowali po krzyż

Opublikowano

dnia

6 stycznia, na zielonych brzegach Spring Bayou w Tarpon Springs zgromadzili się widzowie, wiwatując na widok młodych nurków szykujących się do skoku do wody. Emocjonujące uroczystości Objawienia Pańskiego, które odbywają się tutaj od 1906 roku, przyciągnęły tłumy mieszkańców i turystów, a także greckich dygnitarzy.

Poranek pełen duchowości

Obchody rozpoczęły się w poniedziałkowy poranek w greckiej katedrze prawosławnej św. Mikołaja, gdzie tłumy wiernych uczestniczyły w nabożeństwie Orthros. Po liturgii, procesja prowadzona przez arcybiskupa Elpidophorosa ruszyła w kierunku Spring Bayou na ceremonię poświęcenia wód.

Arcybiskup, prymas Greckiej Prawosławnej Archidiecezji Ameryki, wypuścił białego gołębia, symbolizującego Ducha Świętego, po czym rzucił biały krzyż do wody.

Dziesiątki młodych chłopców w wieku 16–18 lat rzuciły się do zatoki, rywalizując o chwycenie krzyża. Zwycięzca ceremonii otrzymał błogosławieństwo arcybiskupa, które według tradycji przynosi rok szczęścia i łask.

Tegoroczna ceremonia odbyła się pod ścisłym nadzorem służb porządkowych. W odpowiedzi na niedawne wydarzenia w Nowym Orleanie, władze wzmocniły środki bezpieczeństwa. Na miejscu obecni byli funkcjonariusze policji z wielu agencji, a okolica została zamknięta dla ruchu samochodowego.

Głębokie korzenie greckiej tradycji

Tarpon Springs to miejsce o bogatej tradycji greckiej. Miasto, zamieszkane przez znaczącą społeczność Greków, każdego roku organizuje wielodniowe obchody Objawienia Pańskiego, obejmujące wydarzenia duchowe i kulturalne. Skok po krzyż to kulminacja tych uroczystości, a dla wielu rodzin jest to święto wielopokoleniowe.

Michael Kouskoutis, koordynator wydarzenia, podkreślił, że tradycja ta jest głęboko zakorzeniona w greckiej wierze prawosławnej. „Młodzi chłopcy symbolizują Chrystusa wyłaniającego się z wód Jordanu podczas chrztu,” wyjaśnił.

Jednak tradycja ta spotyka się z krytyką z powodu wykluczenia dziewcząt z udziału w skoku. Dziewczynki mogą uczestniczyć w innych aspektach ceremonii, takich jak rola Niosącej Gołębicę, co symbolizuje Ducha Świętego.

Uroczystości pełne radości

Po ceremonii mieszkańcy i goście zgromadzili się w Saint Nicholas Community Center, gdzie odbywały się tańce, jedzenie i wspólne świętowanie podczas festiwalu Epiphany Glendi.

Pogoda sprzyjała uroczystościom, choć prognozy zapowiadały przelotne opady. Temperatura wynosiła 75 stopni, co uczyniło dzień przyjemnym zarówno dla nurków, jak i widzów.

Objawienie Pańskie w Tarpon Springs to coś więcej niż religijne święto – to celebracja wspólnoty, dziedzictwa i wiary. Tradycja, która trwa od ponad stu lat, nadal przyciąga tłumy, budując mosty między pokoleniami i podkreślając dumę z greckiego dziedzictwa.

 

Źródło: Tampa Bay Times
Foto: YouTube, Greek Orthodox Archdiocese of America

Kościół

ŚDM Seul 2027: trwa konkurs na hymn, który „zjednoczy serca młodych ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Seul 2027 zaprasza do udziału w konkursie na hymn spotkania młodych, które odbędzie się w stolicy Korei pod hasłem: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat (J 16, 33)”.

„Hymn ma znaczenie wykraczające poza zwykłą muzykę w tle i służy jako jeden z najskuteczniejszych sposobów przekazania prawdziwego ducha wydarzenia – piszą organizatorzy najbliższych Światowych Dni Młodzieży w zaproszeniu do udziału w konkursie na muzyczny symbol tego spotkania – Pomaga młodym uczestnikom zjednoczyć się ze sobą i poczuć przynależność. I nawet po zakończeniu ŚDM hymn pozwala im przez wiele lat pielęgnować te wyjątkowe przeżycia”.

Koreańczycy zachęcają do udziału w konkursie, który ma wyłonić w pełni oryginalny utwór i którego wybór zostanie ostatecznie zatwierdzony przez watykańską Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Nadsyłane prace mają być inspirowane tematem spotkania: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat (J 16, 33)” i pomagać w jego głębszym zrozumieniu.

„Czekamy na utwór, który zjednoczy serca młodych ludzi na całym świecie” – zapraszają.

Konkursowe prace, składające się autorskich tekstu i muzyki, można nadsyłać od 1 lipca do 31 sierpnia br. Każdy z uczestniczących w konkursie może nadesłać maksymalnie trzy propozycje. Szczegółowe informacje dotyczące zasad konkursu można znaleźć na stronie: wydseoul.org

Autorka: Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

116-letnia zakonnica jest najstarszą żyjącą osobą na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Sekret? Modlitwa! Tak na pytanie o receptę na długowieczność odpowiada s. Inah Canabarro Lucas, która w wieku 116 lat jest najstarszą żyjącą osobą na świecie. „Codziennie odmawiam różaniec za wszystkich ludzi na całym świecie” – podkreśla Brazylijka.

Siostra Inah mieszka obecnie w Porto Alegre, w Domu Opieki św. Henryka de Ossó, który znajduje się obok Domu Prowincjalnego Sióstr Terezjanek (Congregação das Irmãs Teresianas). To wspólnota, do której została przyjęta w wieku 19 lat w 1927 roku.

Skupiona na innych

Jak mówi kierowniczka domu, s. Lúcia Ignez Bassotto, siostra Inah jest zawsze skupiona na innych, a nie na sobie. „Niczego nie żąda, jest wdzięczna za wszystko, cechuje ją optymizm, ma ogromny szacunek dla zgromadzenia, modli się za wszystkich i troszczy się o wszystkich” – zaznacza. „Jej życie jest naprawdę godne naśladowania” – podkreśla.

Inną cechą siostry Inah jest to, że zawsze chciała być aktywna. Nadal bierze udział w modlitwach wspólnotowych, lubi spacerować po ogrodzie i spędzać czas z siostrami. Chociaż jej zdrowie nieco podupadło w ciągu ostatnich tygodni, ale w dni, kiedy czuje się dobrze, jest bardzo rozmowna i wesoła. Do niedawna malowała serwetki, grała też w karty.

Rodzinne korzenie i powołanie

Inah Canabarro Lucas urodziła się w gminie São Francisco de Assis, w głębi stanu Rio Grande do Sul, 27 maja 1908 roku, jako przedostatnia z siedmiorga rodzeństwa. Jest prawnuczką generała Davida Canabarro, jednego z głównych przywódców powstania Farrapos (1835-1845) w Rio Grande do Sul.

Kiedy była dzieckiem, jeden z jej braci zasugerował, że mogłaby trafić do klasztoru. Inah zapytała wtedy: „kim są zakonnice?”. Jej mama odpowiedziała, że są to kobiety, które poświęcają się modlitwie do Boga, a ona powiedziała: „Będę zakonnicą”. Uczyła się więc szkole zakonnej, a w wieku 19 lat udała się na nowicjat do sióstr terezjanek w Montevideo w Urugwaju.

W ciągu ponad stu lat doświadczyła wielu zmian na świecie i w Kościele. Zakonnica przeżyła dwie wojny światowe i dziesięciu papieży. W roku, w którym się urodziła, papieżem był święty Pius X.

Siostra Inah Canabarro Lucas

Opinia rodziny, wspólnoty i podopiecznej z polskimi korzeniami

Jej siostrzeniec o krewnej mówi w samych superlatywach. „Siostra Inah jest naszym wzorem religijności, wiary, dobrej woli, jest życzliwą, dobroduszną osobą, była taka przez całe życie.” – mówi.

S. Teresinha de Aragón, która zna siostrę Inah od dziecka podkreśla jej wielkie serce dla ludzi. „Niezależnie w jakim są wieku, zawsze traktuje ich z wielką miłością i uczuciem. Jest osobą, która kocha, naprawdę kocha” – opisuje s. Teresinha.

S. Inah przez całe życie była nauczycielką. Uczyła portugalskiego, matematyki, przedmiotów ścisłych, historii, sztuki i religii w szkołach terezjańskich. Według jej siostrzeńca była „surową, zdyscyplinowaną i czułą nauczycielką, która zjednywała sobie wszystkich”.

Wiele sióstr, które obecnie mieszkają w domu prowincjalnym w Porto Alegre, było uczennicami s. Inah. Wskazują, że pomogła im odkryć swoje powołanie. Tak jest w przypadku 83-letniej s. Velmiry Piotrovski. Pochodzi z polskiej rodziny, ale urodziła się w Iraí. W 1961 roku s. Inah odwiedziła to miasto. Velmira wspomina, że kiedy zobaczyła zakonnicę w czarnym habicie, poczuła głos mówiący jej: „Będziesz taka”.

115 urodziny Siostry Inah w maju 2023 r.

Habit jako symbol tożsamości

S. Inah jest jedną z niewielu zakonnic w swoim zgromadzeniu, które nadal noszą habit. Od czasu Soboru Watykańskiego II nie jest to obowiązkowe, każda z sióstr może o tym zdecydować. Ponieważ s. Inah nie jest dziś w pełni zdolna do podejmowania decyzji i zawsze nosiła habit, postanowiono wciąż ją w niego ubierać, bo tak postrzegała siebie jako zakonnicę.

„Czuję się szczęśliwa, wdzięczna Bogu, ponieważ to ona poprowadziła mnie tą ścieżką i teraz mogę być dla niej przydatna, pomagać jej w tych chwilach, kiedy mnie potrzebuje” – powiedziała s. Velmira, która jest pielęgniarką i opiekuje się najstarszą żyjącą osobą na świecie.

Autorzy: Nathália Queiroz ACI Digital, Tomasz Zielenkiewicz

 

Foto: Wikimedia, Księga Rekordów Guinnessa, gerontology
Czytaj dalej

Kościół

50. rocznica kanonizacji Św. Elżbiety Anny Seton przyniesie rok wyjątkowych obchodów

Opublikowano

dnia

Autor:

Św. Elżbieta Anna Seton, pierwsza osoba urodzona w Ameryce kanonizowana w Kościele Katolickim, pozostaje inspiracją dla wielu wiernych. Jej święto obchodzone 4 stycznia przypomina o jej odważnym i pełnym wiary życiu, które doprowadziło do kanonizacji 14 września 1975 roku. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia Narodowe Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton w Emmitsburgu w stanie Maryland zainaugurowało rok wyjątkowych obchodów, które zapowiada Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Rok Świętej Elżbiety Anny Seton

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w sanktuarium, odprawiona przez arcybiskupa Baltimore Williama Lori. Transmisja tego wydarzenia na antenie EWTN zgromadziła wiernych z całego kraju.

Wśród eksponatów znajdują się takie skarby, jak dekret kanonizacyjny papieża Pawła VI oraz pamiątki osób uczestniczących w uroczystościach w Rzymie i Emmitsburgu.

„Chcemy przypomnieć ludziom, jak monumentalnym wydarzeniem była kanonizacja dla Kościoła w naszym kraju” – mówi Rob Judge, dyrektor wykonawczy sanktuarium.

Jednym z najważniejszych elementów obchodów jest odsłonięcie muralu autorstwa Ellen Byrne, przedstawiającego duchową drogę św. Elżbiety Anny Seton. Na wystawie znajdą się również informacje o innych Amerykanach w procesie kanonizacji, inspirując zwiedzających do refleksji nad ich własnym powołaniem.

Sanktuarium podjęło inicjatywy edukacyjne, docierając do ponad 200 parafii i szkół w całych Stanach Zjednoczonych. Program ten ma na celu przybliżenie postaci świętej oraz pokazanie, jak jej życie może inspirować współczesnych wiernych.

Pielgrzymki i rekolekcje 

W ramach obchodów zaplanowano liczne wydarzenia pielgrzymkowe, w tym 218-milową trasę Camino of Maryland. Uczestnicy będą mieli okazję nie tylko przebyć drogę duchową, ale i zbliżyć się do Boga, kontemplując życie świętej.

Sanktuarium rozszerzyło także program „Seeds of Hope”, oferujący rekolekcje dla osób dotkniętych ubóstwem.

Kulminacja obchodów – Dzień Radości

Obchody zakończą się 14 września uroczystym „Dniem Radości”. Tego dnia odbędzie się msza święta, po której zaplanowano wspólne świętowanie z muzyką, jedzeniem i modlitwą.

Rob Judge podkreśla, że św. Elżbieta Anna Seton jest przykładem świętości osiąganej w prostocie codziennego życia. „To zwykła kobieta, która wierzyła, że Boga można znaleźć w każdym momencie życia. Jej przykład daje nam nadzieję – pokazuje, że małe, wierne kroki wystarczą, by zmieniać świat dzięki Bożej łasce” – dodaje.

Narodowe Sanktuarium św. Elżbiety Anny Seton w Emmitsburgu w stanie Maryland

Uniwersalna Inspiracja

Obchody rocznicy kanonizacji przypominają, że świętość jest dostępna dla każdego. Święta Elżbieta Anna Seton, kobieta o głębokiej wierze i determinacji, pozostaje wzorem dla wszystkich, którzy pragną prowadzić życie zgodne z Bożym planem. W jej historii odnajdujemy nadzieję i motywację, by w prostocie i ufności odpowiadać na Boże wezwania.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Setonm Shrine
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu