Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Fundacja „Redemptoris Missio” – ponad 4 miliony złotych na pomoc humanitarną w 2024 roku

Opublikowano

dnia

Wsparcie o wartości ponad 4 milionów złotych przekazała w tym roku na różne projekty Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Były wśród nich dożywianie, leczenie i edukacja potrzebujących w Afryce. Łącznie wysłano na Czarny Ląd 12 transportów z pomocą. Około 150 tys. złotych przekazano też na rzecz poszkodowanych w powodzi w Polsce.

„Najwięcej pomocy fundacja od początku swojego istnienia przeznacza na różne projekty w Afryce i wsparcie polskich misjonarzy, którzy tam posługują” – podkreśla prezes Justyna Janiec-Palczewska.

„W Senegalu dobiegają końca prace remontowe w Centrum Leczenia Dzieci Niedożywionych w Velingarze, na miejscu pracuje też dwójka naszych wolontariuszy – pielęgniarka i lekarz, a w Kamerunie w gabinecie stomatologicznym w Ayos leczy zęby polska dentystka” – wskazuje.

Na początku 2024 roku w ramach akcji „Oczy Afryki” wolontariusze fundacji operowali zaćmę przywracając wzrok w miejscowościach Abong-Mbang i Doume. W Kamerunie również pracowała ekipa fizjoterapeutów, którzy przeprowadzali szkolenia z rehabilitacji dzieci i dorosłych.

Z kolei na Madagaskarze w wybudowanej przez fundację przychodni im. Dr Wandy Błeńskiej pracował kardiolog, który nie tylko diagnozował i leczył swoich pacjentów, ale również zebrał w Polsce środki na ich leczenie na Madagaskarze.

Cały rok przy fundacji działał klub Włóczkersów. Panie na drutach i szydełku tworzyły wyroby dla afrykańskich dzieci. Ich dzieła trafiły za pośrednictwem fundacji trafiły w tym roku na Ukrainę, do Libanu, a także do misyjnych izb porodowych w Afryce.

Dzięki darczyńcom z całej Polski fundacja w 2024 roku zorganizowała łącznie 12 transportów z pomocą humanitarną na Madagaskar, do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej oraz do Libanu i Ukrainy. Wysyłane rzeczy to głównie sprzęt medyczny i środki opatrunkowe.

W roku 2024 fundacja prowadziła programy dożywiania w Kongo, Burundi, RCA, Kamerunie i RPA. Każdego dnia posiłek otrzymało ponad 3 tysiące dzieci, co rocznie dało liczbę ponad milion posiłków.

W ramach programu „Adoptuj szkołę” fundacja wspierała funkcjonowanie dwóch afrykańskich szkół w Kamerunie i Republice Centralnej Afryki. Dzięki darczyńcom z Polski dzieci mogą się kształcić, by w przyszłości móc zdobyć pracę i wyrwać się z kręgu wszechogarniającej biedy.

Jesienią w Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczęto przeprowadzanie operacji zaćmy, było to możliwe dzięki ofiarom wiernych z poznańskich parafii. Operacje były przeprowadzane przez jednego z nielicznych w tym kraju okulistów. Do tej pory przywrócono wzrok 808 osobom.

Do Republiki Środkowoafrykańskiej 26 grudnia z siedziby Fundacji wyruszyła misja, której celem będzie przywracanie wzroku w szpitalu w Bagandou wybudowanym dla Pigmejów Baka.

Fundacja „Redemptoris Missio” zaangażowała się też w pomoc poszkodowanym w powodzi w Polsce. „Byliśmy jedną z pierwszych organizacji, która przywiozła pomoc dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej” – podkreśla Justyna Janiec-Palczewska. Potrzebne rzeczy gromadziły m.in.: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Szpital Miejski im. Józefa Strusia, Dom Kultury w Opalenicy, szkoły, przedszkola i zakłady pracy.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” została założona w 1992 roku w Poznaniu. Jej działalność opiera się na wspieraniu misji medycznych i humanitarnych w różnych częściach świata, ze szczególnym uwzględnieniem Afryki.

Family News Service

 

Foto: „Redemptoris Missio”

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Wisloka Chicago

Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.

To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.

Dlaczego warto?

Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!

W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:

  • 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
  • Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
  • Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
  • Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
  • Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
  • Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
  • Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
  • Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
  • Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.

Szansa na więcej!

Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!

Piłka, pasja, rozwój

Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.

Zapisz swoje dziecko już dziś!

Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu