Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Nasza historia w Chicago: “Z filmowych archiwów Polonii” w Dwell Studio 11 grudnia

Opublikowano

dnia

Już 11 grudnia odbędzie się niepowtarzalne spotkanie połączone z projekcją filmów z prywatnych archiwów Polonii chicagowskiej. To niezwykła okazja, by zobaczyć obrazy, które przez lata pozostawały w ukryciu: unikatowe nagrania, istniejące w pojedynczych kopiach, a często nigdy wcześniej niepokazywane publicznie.

W trakcie wydarzenia odkryjemy różnorodność technologii filmowych — od taśmy 8 i 16 mm po technologię wideo. Uczestnicy będą mieli okazję porównać dźwięk rejestrowany na ścieżkach optycznych i magnetycznych oraz doświadczyć ciszy filmów niemych. Nie zabraknie jednak muzyki. Filmy nieme wzbogaci na żywo Adam Glinka, który swoją grą nada projekcjom wyjątkowy charakter.

Spotkania z twórcami i ich historiami

Najważniejszym elementem wieczoru będą rozmowy z autorami nagrań, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i opowiedzą, jak powstawały ich dzieła:

  • Andrzej W. Piotrowski przeniesie nas w podróż z Nowego Jorku do Chicago na pokładzie jachtu Solidarity, dokumentując swoją kamerą ten niezapomniany rejs.
  • Jerzy „George” Skwarek odkryje przed nami fragmenty ze swoich licznych podróży utrwalonych na taśmie Super8, pełne ciekawych historii i detali.
  • Władysław Mrowiec zaprezentuje fragment wesela góralskiego zarejestrowanego w 1962 roku w Chicago — w wersji z oryginalnym, optycznym dźwiękiem! Opowie także o swoim projekcie audiowizualnym „Archiwum Góralszczyzny”.
  • Bożena Hutnicka-Chorabik i Janusz Chorabik przeniosą nas w atmosferę legendarnego klubu Cardinal dzięki unikatowym nagraniom wideo, w których muzyka jest równie istotna jak obraz.
  • Marta Altawil zaprezentuje fragment swojego fabularyzowanego dokumentu „Wakacjusz”, zrealizowanego w jednej z chicagowskich fabryk, który ukazuje życie polonijnych robotników.

„Not-so-ordinary” – poszukiwania analogowych historii

Wydarzenie będzie również okazją do zapoznania się z projektem „Not-so-ordinary” Agaty Zborowskiej, który ma na celu odnalezienie i zachowanie analogowych nagrań filmowych dokumentujących życie polonijne w Chicago.

To wyjątkowe spotkanie będzie czymś więcej niż projekcją filmową — to podróż w czasie, możliwość poznania niezwykłych historii i okazja do obcowania z autentycznym dziedzictwem kulturowym Polonii chicagowskiej.

PROGRAM WYDARZENIA:

6:30PM – otwieramy drzwi, zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy
7:30-9:30PM – projekcje filmów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi
9:30-? – afterparty: rozmowy, przekąski, wino, muzyka

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Czas: 11 grudnia 2024, od godz. 6:30PM.
Miejsce: Dwell Studio Chicago: 7449 W Irving Park Rd, Chicago.
Parking: darmowe miejsca postojowe dostępne w dużej liczbie przed galerią i po drugiej stronie ulicy.
Język: część „oficjalna” wydarzenia będzie odbywać się w języku polskim.
Więcej informacji: www.not-so-ordinary.us/events, 872 300-3459.

REJESTRACJA:

Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza internetowego: https://forms.gle/BoDDMqFPLjhLDiVz7
lub telefonicznie 312 287 1830

ORGANIZATORZY:

Spotkanie jest organizowane przez Agatę Zborowską jako wydarzenie towarzyszące projektowi naukowemu „Critical Archives of Ordinariness: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (więcej informacji: www.not-so-ordinary.us) przy współpracy Dwell Studio Chicago oraz Fundacji Kultury Wizualnej Widok.

O projekcie rozmawialiśmy z Agatą Zborowską w naszym studiu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: not-so-ordinary, istock/fergregory/

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Wisloka Chicago

Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.

To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.

Dlaczego warto?

Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!

W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:

  • 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
  • Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
  • Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
  • Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
  • Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
  • Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
  • Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
  • Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
  • Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.

Szansa na więcej!

Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!

Piłka, pasja, rozwój

Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.

Zapisz swoje dziecko już dziś!

Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com

Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!

Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność” zaprasza na obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Pułaskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

pomnik-pulaskiego-willow-springs

Dnia 13 lipca 2025 r. przypada 95. rocznica odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs na terenie parku stanowego. Z tej okazji dn. 12 lipca, tj. w sobotę br. o godzinie 12:00 w południe odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i postać generała.

Obchody zakończy modlitwa w intencji Ojczyzny i ofiar walki o wolność i pokój na świecie poprowadzona przez Ojców Cystersów.

Uroczystość organizowana jest przez Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność”. Do udziału i wspólnej modlitwy zapraszamy całą Polonię.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Panem Bogdanem Strumińskim (tel. 708-254-2355) lub Panem Ernestem Świerkiem (tel. 312-805-0964).

 

Źródło: informacja własna
Foto: Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu