Połącz się z nami

Kościół

Klasztor karmelitanek w Teksasie rozwiązany po skandalu z przeoryszą, która miała romans

Opublikowano

dnia

Watykan oficjalnie zlikwidował Klasztor Karmelitanek Najświętszej Trójcy w Arlington, w Teksasie, po trwającym miesiącami konflikcie i serii oskarżeń wobec jego przeoryszy, Matki Teresy Agnes Gerlach. Decyzja ta jest efektem „głośnego odstępstwa od wiary katolickiej” oraz naruszenia ślubów zakonnych przez członkinie wspólnoty, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Dekret z 28 listopada, podpisany przez kardynała João Braz de Aviz oraz siostrę Simonę Brambilla z Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, uznaje wspólnotę za „wymarłą”. Decyzja ta oznacza formalne rozwiązanie klasztoru, który, według Watykanu, został całkowicie opuszczony przez swoje członkinie.

Biskup Michael Olson z diecezji Fort Worth, który od miesięcy prowadził działania mające na celu rozwiązanie konfliktu, poinformował, że zakonnice „nie są już karmelitankami ani zakonnicami”.

Przyczyny konfliktu

Spór rozpoczął się w maju 2023 roku, kiedy to biskup Olson zarządził dochodzenie w sprawie przeoryszy, Matki Teresy Agnes Gerlach. Oskarżono ją o złamanie ślubów czystości poprzez utrzymywanie relacji z księdzem. Podczas postępowania cywilnego Gerlach przyznała się do złamania ślubów czystości i powiedziała, że ​​romans odbył się przez telefon.

Prawnik Gerlach, Matthew Bobo, powiedział, że Gerlach była pod wpływem leków przeciwbólowych w czasie rozprawy. Zakonnica, która w listopadzie 2022 r. trafił do szpitala z powodu drgawek, porusza się na wózku inwalidzkim i korzysta z sondy do karmienia.

Sprawa wywołała kontrowersje zarówno w Kościele, jak i wśród lokalnej społeczności, a klasztor w odpowiedzi wytoczył biskupowi Olsonowi proces cywilny, oskarżając go o naruszenie prywatności i spowodowanie szkód emocjonalnych.

W międzyczasie zakonnice odrzuciły nadzór narzucony przez Watykan, sprzymierzając się z Bractwem św. Piusa X (SSPX), tradycjonalistyczną grupą znajdującą się poza pełną komunią z Kościołem katolickim. W odpowiedzi, Stowarzyszenie Chrystusa Króla, wyznaczone przez Watykan do zarządzania wspólnotą, ogłosiło, że zakonnice zostały wydalone z Zakonu Karmelitów Bosych.

Dalsze oskarżenia i kryzys wizerunkowy

Sprawę pogłębiły zarzuty dotyczące użycia produktów konopnych w klasztorze, co diecezja Fort Worth określiła jako potencjalne naruszenie zasad życia zakonnego. Prawnik zakonnic nazwał te zarzuty „absurdalnymi”, a same zakonnice zaprzeczyły wszelkim oskarżeniom w oświadczeniu z października.

Stanowisko diecezji i Watykanu

Biskup Olson, działając z upoważnienia Watykanu, zakazał katolikom uczestniczenia we mszach i sakramentach odprawianych na terenie byłego klasztoru, określając je jako „nielegalne” i szkodliwe dla jedności Kościoła.

W liście do wiernych biskup podkreślił, że decyzja Watykanu była konieczna, aby zapewnić sprawiedliwość i miłosierdzie. Wyraził też głęboki smutek z powodu szkód wyrządzonych lokalnemu Kościołowi.

Reakcje i apel Watykanu

Watykańska dykasteria wyraziła wdzięczność biskupowi Olsonowi za jego „heroiczną i niewdzięczną służbę” oraz zaangażowanie w trudnych warunkach. Jednocześnie wezwała wiernych do modlitwy za byłe zakonnice, aby mogły nawrócić się i powrócić do jedności z Kościołem.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Monastery of the Most Holy Trinity Discalced Carmelite Nuns

News USA

Papież do Trumpa: Niech Bóg obdarzy Pana mądrością, siłą i ochroną

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież skierował przesłanie do nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych. W dniu jego zaprzysiężenia Franciszek zapewnił Donalda Trumpa o swych modlitwach, aby Bóg obdarzył go „mądrością, siłą i ochroną w wypełnianiu jego zaszczytnych obowiązków”, a zarazem wspierał go w promowaniu pokoju i pojednania między narodami.

„Z okazji zaprzysiężenia Pana na czterdziestego siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, składam Panu serdeczne pozdrowienia i zapewniam o moich modlitwach” – napisał do Ojciec Święty.

Powołując się na ideały Ameryki jako kraju „możliwości i gościnności dla wszystkich”, wyraził nadzieję, że pod przywództwem Donalda Trumpa „naród amerykański będzie prosperował i zawsze dążył do budowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, w którym nie ma miejsca na nienawiść, dyskryminację czy wykluczenie”.

W przesłaniu na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa Papież wspomniał też o licznych wyzwaniach, przed którymi stoi dziś ludzkość, w tym o pladze wojny. Z tego względu prosi Boga, aby kierował wysiłkami amerykańskiego przywódcy w promowaniu pokoju i pojednania między narodami.

Autor: Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Wolność religijna zyskuje poparcie wśród Amerykanów: Nowy raport

Opublikowano

dnia

Autor:

Wsparcie dla wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrosło w 2024 roku, co pokazuje najnowszy Indeks Wolności Religijnej, opublikowany 16 stycznia przez Becket Fund for Religious Liberty. Tegoroczny raport odnotował najwyższy w historii wynik indeksu — 70 na 100 punktów, co oznacza wzrost o dwa punkty w porównaniu z rokiem ubiegłym. O wynikach analizy mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Raport ten, będący już szóstą edycją badania, mierzy postawy Amerykanów wobec różnych aspektów wolności religijnej, od pluralizmu i praw rodzicielskich po kwestie związane z polityką i społeczeństwem.

Największe poparcie dla pluralizmu religijnego

W kategorii „Pluralizm religijny”, która mierzy postawy wobec możliwości życia zgodnie z wiarą nawet poza głównym nurtem społecznym, Amerykanie wykazali najwyższe poparcie. Wynik 86 na 100 punktów pokazuje, że tolerancja dla różnorodnych przekonań religijnych pozostaje jednym z kluczowych elementów życia społecznego w USA.

Kolejne wysoko oceniane obszary to: „Dzielenie się religią” (72 punkty), odzwierciedlające poparcie dla swobody wyrażania i dzielenia się swoimi przekonaniami religijnymi, oraz „Religia w działaniu” (70 punktów), dotycząca uznania miejsca religii w życiu publicznym.

Natomiast obszar „Kościół i państwo” zyskał tylko 58 punktów, co pokazuje niechęć do nadmiernego przenikania się rządu i instytucji religijnych.

Kluczowe wnioski z raportu

Raport ujawnia, że:

  • 77% respondentów popiera prawo rodziców do wypisania dzieci z programów szkolnych dotyczących tożsamości płciowej i seksualności, jeśli te treści naruszają ich przekonania religijne lub są nieodpowiednie dla ich wieku.
  • 70% respondentów sprzeciwia się zmuszaniu pracodawców religijnych do finansowania aborcji, jeśli stoi to w sprzeczności z ich przekonaniami. Podobnie, 70% popiera prawo pracowników służby zdrowia do odmowy udziału w zabiegach aborcyjnych ze względów religijnych.
  • 82% respondentów uważa, że ludzie powinni mieć prawo do wyrażania swojej wiary w pracy, na przykład poprzez noszenie symboli religijnych lub niepracowanie w dni święte.
  • 56% badanych postrzega religię jako część rozwiązania problemów społecznych, podczas gdy 44% uważa, że religia jest raczej źródłem problemów.

Głos ekspertów

Mark Rienzi, prezes Becket Fund for Religious Liberty, podkreślił, że wyniki raportu są dowodem na to, iż Amerykanie coraz bardziej doceniają rolę wolności religijnej w społeczeństwie.

„Amerykanie wyznaczyli granicę w tegorocznym indeksie: rząd nie może prześladować ludzi za praktykowanie wiary” — powiedział Rienzi.

Dodał również, że nawet w czasach głębokich podziałów społecznych większość obywateli wierzy, iż religia i wolność jej praktykowania są kluczowe dla budowania mostów w podzielonym społeczeństwie.

Wolność religijna jako fundament kultury

Publikacja raportu zbiegła się z Narodowym Dniem Wolności Religijnej. Becket Fund zaznacza, że obserwowany wzrost poparcia dla wolności religijnej jest dowodem na trwałe przywiązanie Amerykanów do zasad, które od zawsze stanowiły fundament amerykańskiej demokracji.

 

Źródło: cna
Foto: istock/Enterline Design Services LLC/
Czytaj dalej

News Chicago

Dwóch księży z rejonu Chicago odchodzi od posługi po oskarżeniach o molestowanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago ogłosiła, że dwóch księży katolickich, którzy przez lata służyli w różnych parafiach w rejonie Chicago, zrezygnowało z posługi w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne nieletnich, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu.

Oskarżenia sprzed dekad

Ks. Matthew Foley został oskarżony o molestowanie dziecka około 30 lat temu, gdy pełnił posługę w parafii św. Agaty w dzielnicy North Lawndale. Z kolei ks. Henry Kricek miał dopuścić się podobnego czynu 40 lat temu podczas pracy w parafii św. Jana Bosko w dzielnicy Belmont Cragin.

Obaj duchowni zaprzeczyli zarzutom, ale zgodzili się na odejście od pełnienia obowiązków duszpasterskich, aby umożliwić archidiecezji przeprowadzenie dochodzenia.

W listach do parafian, kardynał Blaise Cupich podkreślił, że dobro dzieci jest dla Kościoła priorytetem: Archidiecezja Chicago traktuje poważnie wszystkie zarzuty dotyczące molestowania seksualnego i zachęca każdego, kto uważa, że był ofiarą takiego czynu ze strony księdza, diakona, osoby duchownej lub pracownika świeckiego, do zgłoszenia się”.

Oskarżeni księża i ich miejsca posługi

Ks. Foley, który obecnie jest proboszczem parafii St. Gall w dzielnicy Gage Park, pełnił wcześniej posługę w:

  • St. Agatha Parish (North Lawndale),
  • St. Agnes of Bohemia Parish (Little Village),
  • Misión San Juan Diego (Arlington Heights),
  • St. James Parish (Arlington Heights),
  • Mary, Seat of Wisdom Parish (Park Ridge).

Ks. Kricek, obecnie na emeryturze, służył w:

  • St. John Bosco Parish (Belmont Cragin),
  • St. Edward Parish (Irving Park),
  • Ss. Peter and Lambert Parish (Skokie),
  • St. Thomas the Apostle Parish (Hyde Park),
  • Saints Joseph and Francis Xavier Parish (Wilmette).

Od 2023 roku mieszka w parafii św. Jana od Krzyża w Western Springs.

Proces dochodzeniowy

Archidiecezja Chicago prowadzi wewnętrzne dochodzenie w obu sprawach. Tymczasem księża nie będą pełnić żadnych obowiązków duszpasterskich. Kardynał Cupich apeluje do wiernych o czujność i współpracę, podkreślając, że Kościół będzie dążyć do zapewnienia sprawiedliwości oraz ochrony dzieci przed krzywdą.

 

Źródło: cbs
Foto: Archdiocese of Chicago
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu