Połącz się z nami

News USA

Amerykanie wyruszają na Święto Dziękczynienia: Odwołania lotów i arktyczny mróz

Opublikowano

dnia

Miliony Amerykanów wyruszyły w podróż, aby dotrzeć do swych rodzin na Święto Dziękczynienia, lecz plany wielu z nich zostały zakłócone przez trudne warunki pogodowe i odwołania lotów. Synoptycy ostrzegają, że tegoroczne obchody mogą być jednymi z najzimniejszych w ostatnich latach, a opóźnienia i zakłócenia w transporcie są coraz bardziej dotkliwe.

Arktyczny chłód nadchodzi

Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) przewiduje, że dwie duże burze pogodowe przyniosą „arktyczną epidemię” w środkowych Stanach Zjednoczonych. Zimowe warunki będą dominować szczególnie na północnych Wielkich Równinach, gdzie temperatury mogą spaść nawet o 25 stopni poniżej średniej sezonowej.

W Minnesocie termometry mogą wskazać od 0 do 13°F, co zmusi podróżnych do poważnego przygotowania na chłodne dni.

Z kolei na zachodnim wybrzeżu zjawisko atmosferyczne znane jako „atmospheric river” przynosi intensywne opady deszczu oraz śniegu, szczególnie w rejonie południowej Sierra Nevada, gdzie spodziewane jest do trzech stóp śniegu.

Problemy na lotniskach

Lotnictwo już teraz zmaga się z opóźnieniami i odwołaniami. Do wtorkowego wieczoru odwołano 78 lotów na terenie USA, a ponad 4100 zostało opóźnionych, według danych FlightAware.

Największe utrudnienia dotknęły lotnisk takich jak Newark Liberty International, gdzie Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) ogłosiła opóźnienia z powodu braku kontrolerów ruchu lotniczego. Problemy wystąpiły również na lotniskach w Bostonie, San Francisco i Las Vegas. W tym ostatnim zakazano lotów prywatnych ze względu na ogromne zapotrzebowanie na komercyjne podróże lotnicze.

Warunki na drogach

Podróżni wybierający samochód także muszą się przygotować na utrudnienia. Wiele kluczowych autostrad, takich jak międzystanowe I-55, I-64 czy I-95, może być dotkniętych burzami śnieżnymi i ulewnymi deszczami, które przesuną się w kierunku wschodnim w Święto Dziękczynienia.

Plany świąteczne pod znakiem zapytania

Znaczna część podróżnych musi zmierzyć się z opóźnieniami i trudnymi warunkami na kilka dni przed świętem. FAA ostrzega, że w środę opóźnienia mogą dotknąć lotnisk w Denver, Kansas City, St. Louis, a także w Dallas, Houston, Chicago i Atlancie.

Eksperci zalecają podróżnym uzbrojenie się w cierpliwość i elastyczność. Warunki pogodowe na wschodnim wybrzeżu w czwartek mogą jeszcze bardziej utrudnić poruszanie się po zatłoczonych autostradach i lotniskach. Synoptycy przewidują, że mroźne temperatury utrzymają się przez cały weekend, co może wpłynąć także na powroty.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, NWS, Lotnisko O’Hare

News USA

„Paderewski Returns to New York, Festival Opening Concert” 1 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Polskie Muzeum w Ameryce zostało Partnerem „Paderewski Returns to New York, Festival Opening Concert”, który odbędzie się 1 grudnia o godzinie 17:00 w Kaufman Music Center. Wydarzenie zainauguruje organizację Festiwalu Ignacego Paderewskiego w Nowym Jorku, w ramach którego zorganizowany zostanie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Paderewskiego.

Pierwsza edycja Festiwalu planowana jest na jesień 2025 roku, pierwsza edycja Konkursu na wiosnę 2026 roku.

Podczas wieczoru w Kaufman Music Center odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Paderewski in America”, w którym reżyserzy uwzględnili interesujące dokumenty ze zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, Polskiego Muzeum w Ameryce, Archiwum Akt Nowych, Centrum Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX Wieku im. Ignacego Jana Paderewskiego Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ignacy Jan Paderewski był postacią wyjątkową, światowej sławy pianistą, kompozytorem, mężem stanu, poliglotą, humanistą, przedsiębiorcą, mecenasem sztuki i architektury, winiarzem, aktorem filmowym, celebrytą, przyjacielem prezydentów USA, najbogatszym żyjącym muzykiem na świecie swoich czasów. Ale przede wszystkim człowiekiem szlachetnym, hojnym i pracowitym.

Paderewski miał szczególny wpływ na historię swojej ojczyzny, historię muzyki i historię kultury w skali globalnej.

Paderewski był jednym z najsłynniejszych muzyków przełomu XIX i XX wieku.

Mistrzowska gra na fortepianie, charyzma sceniczna, niezwykła osobowość i wielka erudycja przyniosły artyście podziw i uwielbienie słuchaczy na całym świecie. Paderewski spędził wiele lat w Ameryce, gdzie cieszył się niezwykłą popularnością, był supergwiazdą, idolem amerykańskiej publiczności.

Część artystyczna wieczoru obejmie utwory F. Chopina, które Paderewski wykonywał podczas swoich tras koncertowych, a także znane i popularne utwory kompozytora.

W koncercie wystąpią wybitni pianiści:

  • Kate Liu, laureatka III nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Azja-Pacyfik.
  • Kamil Pacholec, laureat II nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Paderewskiego, finalista Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Liana Paniyeva jest laureatką licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym George Gershwin International Piano Competition, American Protégé International Competition of Romantic Music.

Wydarzenie jest organizowane pod honorowym patronatem Konsula Generalnego RP Mateusza Sakowicza, Muzeum Polskiego w Ameryce oraz Centrum Ignacego Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, jedynej zachowanej rezydencji Ignacego Jana Paderewskiego na świecie.

Patroni: Steinway & Sons Company, The Sembrich- Marcella Sembrich-Kochanska Foundation, Polish American Congress Foundation, Józef Piłsudski Institute of America, Polish Army Veterans Association of America (SWAP), Polish Scientific Institute of America (PIASA), Society of Polish American Travel Agents (SPATA).

Współpraca: Polish Cultural Institute w Nowym Jorku. Wydarzenie jest organizowane przez Culture and Art Foundation, organizację non profit we współpracy z Polish-Slavic Center.

Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Kaufman Music Center
Czytaj dalej

News USA

„Car granicy” odwiedza południowy Teksas, zapowiadając działania deportacyjne

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Tom Homan, nowo mianowany „car granicy”, odwiedził południowy Teksas, aby wyrazić wdzięczność funkcjonariuszom strzegącym terytorium USA oraz przedstawić plany związane z polityką imigracyjną administracji Donalda Trumpa. W towarzystwie gubernatora Teksasu Gregga Abbotta, Homan serwował posiłki policjantom stanowym i członkom Gwardii Narodowej w bazie wojskowej w pobliżu rzeki Rio Grande.

„To, co robicie, chroni nie tylko Teksas i jego mieszkańców, ale cały nasz naród” — powiedział Tom Homan, wyrażając uznanie dla funkcjonariuszy za ich pracę w zabezpieczaniu granicy.

Plany masowych deportacji

Tom Homan, który pełnił funkcję dyrektora U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa, został mianowany jako jeden z pierwszych urzędników nowej administracji. W swoim oświadczeniu na Truth Social, Trump podkreślił, że Homan będzie nadzorował działania zmierzające do deportacji nielegalnych imigrantów.

„Gra rozpoczęta” — zapowiedział Homan, podkreślając, że jego celem jest uszczelnienie granicy i przywrócenie zasad rządów prawa.

Podczas przemówienia „car granicy” ostrzegł, że osoby ukrywające lub wspierające nielegalnych imigrantów mogą spodziewać się konsekwencji prawnych, zaznaczając, że takie działania są przestępstwem.

Ostrzeżenia dla oponentów

Tom Homan skierował również ostre słowa do burmistrzów i gubernatorów, którzy sprzeciwiają się federalnym działaniom deportacyjnym. Jako przykład podał burmistrza Denver, Mike’a Johnstona, który zadeklarował gotowość pójścia do więzienia w ramach oporu wobec masowych deportacji.

Homan podkreślił, że każdy, kto stawia opór wobec deportacji, działa na szkodę narodu i powinien ponieść konsekwencje prawne.

Działania Teksasu i reakcja Białego Domu

We wtorek Gubernator Greg Abbott zaprezentował również postępy w ramach Operacji Lone Star — inicjatywy wieloagencyjnej, mającej na celu zabezpieczenie granicy. Abbott pochwalił skuteczność pływających barier wzdłuż rzeki Rio Grande, które według niego są tanim i efektywnym środkiem ochrony.

Jednak polityka Abbotta spotkała się z krytyką Białego Domu. Sekretarz prasowa Karine Jean-Pierre zarzuciła gubernatorowi, że jego działania utrudniają pracę funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Według danych U.S. Customs and Border Protection, od początku administracji Bidena południową granicę USA przekroczyło prawie 11 milionów migrantów. Donald Trump obiecuje przeprowadzenie największej operacji deportacyjnej w historii, argumentując, że tylko stanowcze działania mogą przywrócić porządek na granicy.

Od nowego „cara granicy” oczekuje się, że będzie główną postacią w realizacji tej polityki.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube, Texas Governor
Czytaj dalej

News USA

W stanie Nowy Jork cudzołożnicy nie mogą być już karani więzieniem

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek stan Nowy Jork oficjalnie uchylił prawo, które od ponad stu lat uznawało cudzołóstwo za przestępstwo. Ustawa, uchwalona w 1907 roku, pozwalała na ukaranie zdrady małżeńskiej więzieniem do trzech miesięcy. Decyzję tę podjęto w odpowiedzi na rosnące przekonanie, że regulacja ta jest przestarzała i niepraktyczna w egzekwowaniu.

Gubernator Kathy Hochul, podpisując ustawę o uchyleniu, podkreśliła jej symboliczne znaczenie: „Mimo że miałam szczęście cieszyć się szczęśliwym małżeństwem przez 40 lat, co czyni podpisanie tego prawa nieco ironicznym, wierzę, że kwestie takie jak zdrada powinny być rozwiązywane prywatnie, a nie w sądach. Nadszedł czas, by usunąć ten archaiczny przepis z naszych ksiąg”.

Historia prawa o cudzołóstwie w Nowym Jorku

Przepis ten, definiujący cudzołóstwo jako stosunek seksualny z osobą inną niż małżonek w czasie trwania małżeństwa, miał swoje korzenie w początkach XX wieku. W założeniu miał utrudniać rozwody, kiedy zdrada była jednym z niewielu powodów uznawanych za wystarczające do legalnej separacji.

Po raz pierwszy prawo zostało zastosowane w 1907 roku, zaledwie kilka tygodni po jego wprowadzeniu. Dotyczyło ono żonatego mężczyzny i 25-letniej kobiety. Od tego czasu przepisy były używane niezwykle rzadko. Z danych wynika, że od lat 70-tych około 12 osób zostało oskarżonych na podstawie tego prawa, a jedynie pięć spraw zakończyło się skazaniem.

Ostatnie znane zastosowanie przepisu miało miejsce w 2010 roku, kiedy zarzut cudzołóstwa postawiono kobiecie przyłapanej na akcie seksualnym w parku. Jednak zarzut ten został później wycofany w ramach ugody.

Dlaczego teraz?

Dyskusje o uchyleniu tego przepisu trwały od dziesięcioleci. Już w latach 60-tych komisja ds. reformy kodeksu karnego uznała go za niemal niemożliwy do egzekwowania. Mimo to ówcześni ustawodawcy zdecydowali o jego utrzymaniu, argumentując, że usunięcie zakazu mogłoby być odczytane jako przyzwolenie na niewierność.

Obecny członek Zgromadzenia Stanowego, Charles Lavine, który był sponsorem ustawy o uchyleniu prawa, stwierdził, że jego egzekwowanie było praktycznie nieistniejące i nie miało realnego wpływu na społeczeństwo: „To przepis z innej epoki, który od dawna nie znajduje zastosowania we współczesnym systemie prawnym”.

Cudzołóstwo w prawie innych stanów

Nowy Jork nie jest jedynym stanem, który dekryminalizuje zdradę małżeńską. Podobne przepisy obowiązują jeszcze w kilku stanach, lecz coraz więcej z nich decyduje się na ich uchylenie, uznając je za relikt przeszłości.

Decyzja Nowego Jorku to kolejny krok w stronę modernizacji kodeksu karnego i oddzielenia spraw prywatnych od systemu prawnego.

 

Źródło: fox35
Foto: istock/Nimito/AntonioGuillem/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu