Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Przemysław Czarnek o ks. Popiełuszce. Polonia składa hołd bohaterskiemu kapłanowi

Opublikowano

dnia

W ten weekend w Chicago zaplanowano obchody związane z 40-tą rocznicą męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, kapłana, którego stawiamy za wzór do naśladowania dla młodego pokolenia. W uroczystościach weźmie udział m.in. były minister edukacji, Przemysław Czarnek, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – specjalny Gość Radia Deon.

To właśnie w Chicago były prezydent, a teraz już prezydent-elekt, Donald Trump, w czterdziestą rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki podpisał deklarację, w której oddaje hołd polskiemu kapłanowi a także przestrzega przed marksizmem, komunizmem i socjalizmem.

Jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych promuje jego postać. Zrobił to w obecności jego bratanka, Marka Popiełuszki, o czym informowaliśmy 16 października.

“Byliśmy za to bardzo wdzięczni panu Markowi Popiełuszce, że dotarł do pana prezydenta Donalda Trumpa i panu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że podpisał się pod tym i rzeczywiście postawił Amerykanom błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę jako wzór” zaznaczył prof. Przemysław Czarnek. “Dlatego, że to jest oczywiście przede wszystkim postać naszego męczennika błogosławionego, wielkiego człowieka Kościoła, przede wszystkim bożego człowieka, ale to jest również obraz polskiej rodziny”.

“Więc postawienie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki jako wzór walki o prawdę, o wolność to jest również postawienie wysoko zwykłej polskiej, znakomitej rodziny” podkreśla prof. Przemysław Czarnek.

Amerykanie prawdopodobnie po raz pierwszy usłyszeli o postaci i historii księdza Jerzego Popiełuszko, a dzięki obchodom jego sylwetka będzie także bliższa wielu młodym Polakom, którzy urodzili się już w USA.

W ramach uroczystości prof. Przemysław Czarnek wygłosi wykłady dla uczniów polskich szkół oraz dla wszystkich, którzy księdza Jerzego Popiełuszkę znali z jego działalności, z jego zaangażowania w pierwszej połowie lat 80-tych, aż do śmierci 19 października 1984 roku.

Donald Trump podpisuje deklarację dotyczącą ks. Jerzego Popiełuszki w towarzystwie jego bratanka

“Wykład będzie dotyczył tego, czy postawa i działalność księdza Jerzego Popiełuszki, zwykłego kapłana warszawskiego z diecezji warszawskiej, to było męstwo czy szaleństwo? Bo nieraz trzeba rzeczywiście na takie pytanie sobie odpowiedzieć” zapowiada nasz Gość, dodając, że “wszyscy męczennikami nie będziemy i nie jesteśmy powołani wszyscy do tego, żeby być męczennikami, ale wszyscy jesteśmy powołani do tego, żeby być świętymi.”

Jak wiemy ksiądz Jerzy Popiełuszko był w pełni świadomy tego, co mu grozi, że może zostać zamordowany. I choć po ludzku bał się, to “jednocześnie wiedział, że to jest jego powinność, że po to jest księdzem katolickim, żeby stać bezkompromisowo po stronie prawdy, która była przekłamywana i zagłuszana” zaznacza prof. Przemysław Czarnek.

To pokazuje młodym ludziom, którzy dopiero zaczynają samodzielnie iść przez życie, przykład niesamowitej odwagi.

W czasie swoich wykładów prof. Przemysław Czarnek przytoczy wiele słów księdza Jerzego Popiełuszki, m.in cytat: “Najgorszym wrogiem nie jest milicja, drugi człowiek rząd, ale własny strach.” Dotyczy on wielu naszych codziennych spraw i decyzji, gdy boimy się stanąć po stronie prawdy aby się nie wychylać i nie narazić na krytykę.

“My to mamy robić dla przyszłych pokoleń” podkreśla nasz Gość, dodając, że nie jesteśmy na świecie tylko dla siebie. Taką postawę mieli wszyscy , którzy walczyli z systemem komunistycznym w Polsce, w tym chociażby żołnierze niezłomni.

“Jest bardzo dużo tych zasianych, pięknych ziaren prawdy i słusznych postaw takich jak odwaga, czy męstwo wśród młodzieży” zauważa nasz Gość, wspominając udział młodych ludzi w takich wydarzeniach jak Marszu Niepodległości czy Narodowym Marszu Papieskim honorującym księdza Jerzego Popiełuszkę i Jana Pawła II, który się odbył 19 października na ulicach Warszawy.

W chicagowskich obchodach 40-tej rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki wezmą udział kościół św. Błażeja, kościół św. Ferdynanda, sanktuarium św. Jana Pawła II, czyli Ojcowie Cystersi na Górce, parafia św. Władysława, Bazylika św. Jacka, parafia św. Konstancji, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, parafia św. Fabiana, kościół Franciszka Borgi i św. Tomasza Becketa, a także parafia św. Williama.

Mieszkańcy należący do poszczególnych parafii mogą się zapoznać z harmonogramem i wziąć udział w uroczystościach oraz wykładach prof. Przemysława Czarnka.

Gorąco zachęcamy by uczcić postać księdza Jerzego Popiełuszki.

Ponieważ w Polsce zbliżają się wybory prezydenckie, zapytaliśmy także naszego Gościa o to jakie cechy powinien mieć polski prezydent.

“To powinien być mąż stanu, który przede wszystkim ma na względzie dobro narodu polskiego i państwa polskiego. Zaczynając od tych najważniejszych wartości, jakimi są bezpieczeństwo i wolność na rozmaitych płaszczyznach. Nie ma wolności bez bezpieczeństwa” podkreśla nasz Gość.

“I to jest zbiór wartości, które się składają na kulturę polską osadzoną głęboko w chrześcijaństwie” dodaje prof. Przemysław Czarnek. “Mamy to szczęście mieć prezydenta Andrzeja Dudę, który dziewięć i pół roku już sprawuje swoją funkcję właśnie w ten sposób, o którym ja mówię. W ten bardzo dobry sposób. I nowy prezydent musi kontynuować tę misję.”

“Pomimo wielkiego naporu sił neomarksistowskich, lewicowych, tej nienormalności w życiu społecznym, rodzinnym  i pomimo wielkiej przewagi przecież mediów lewicowo-liberalnych i lewackich, także tu Stanów Zjednoczonych, społeczeństwo amerykańskie pokazało, że jest konserwatywne ” zauważa nasz Gość, odnosząc się do pewnego zwycięstwa Donalda Trumpa w listopadowych wyborach.

“Konserwatyzm to jest nowoczesność, tylko osadzona na zdrowych fundamentach podkreśla prof. Przemysław Czarnek. A fundamentem dla Polaków i ich tożsamości jest ich zakorzenienie w chrześcijaństwie i w Ewangelii.

Prof. Przemysław Czarnek ma szansę na prezydencką nominację z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wybory Prezydenta RP odbędą się w maju 2025 roku.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W grudniu wspominamy bohaterów wolności. Bogdan Strumiński zaprasza na Mszę Św.

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 14 grudnia o godzinie 9:00am, w Kościele Świętej Trójcy przy 1118 N Noble Street w Chicago, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny oraz ofiar stanu wojennego i wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie za niepodległość Polski. W studiu Radia Deon zaprasza na nią Bogdan Strumiński, działacz środowisk patriotycznych związany ze Stowarzyszeniem Historycznym Solidarność w Chicago i Kołem Solidarność.

Modlitwa jako akt pamięci

Choć od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku mijają kolejne dekady, jego konsekwencje są wciąż widoczne w życiu społecznym i narodowym. Bogdan Strumiński przypomina, że walka o wolność nie była pojedynczym zrywem, lecz procesem obejmującym wiele lat cierpienia, strat i poświęceń całych rodzin i pokoleń.

“Polska miała niesamowicie ważne znaczenie w kształtowaniu historii świata” w roku 1980, gdy doszło do fali strajków i powstał związek NSZZ “Solidarność” podkreśla nasz Gość.

W trakcie trwania stanu wojennego internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło ponad 70 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku.

“To miało niesamowicie tragiczny wpływ i znaczenie na losy Polski, na przyszłe pokolenia i to piętno odbija się aż do dziś dnia” zauważa Bogdan Strumiński.

Wartości, które nie mogą zaniknąć

Bogdan Strumiński wskazał, że współczesne pokolenia – zarówno w Polsce, jak i wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych – mogą i powinny kontynuować dziedzictwo Solidarności poprzez:

  • edukację dzieci i młodzieży w polskich szkołach sobotnich,
  • aktywny udział w organizacjach polonijnych,
  • pielęgnowanie tożsamości narodowej,
  • przekazywanie prawdy historycznej bez zniekształceń i autocenzury.

Generał armii Wojciech Jaruzelski przygotowujący się do odczytania przemówienia informującego o wprowadzeniu stanu wojennego; Warszawa, 13 XII 1981

“Mamy Polskie Muzeum w Ameryce Północnej, mamy wiele organizacji takich jak nasze Stowarzyszenie Historyczne pod nazwą Koło Solidarność, jest Kongres Polonii Amerykańskiej, jest tutaj Związek Podhalan w Ameryce Północnej” zwraca uwagę nasz Gość, jednocześnie zastanawiając się czy ten aspekt polskiej historii jest wystarczająco podkreślany.

Bogdan Strumiński zwraca uwagę, że “prawda historyczna powinna być na każdym kroku podkreślana, eksponowana i powinna być przekazywana młodym pokoleniom. Od tego zależy przyszłość wszystkich narodów, bo odciąć od historii, od prawdy to odciąć od korzeni.”

Czołgi T-55 na ulicach Zbąszynia w czasie stanu wojennego

Świadkowie historii odchodzą – trzeba działać teraz

Zdaniem naszego Gościa szczególnym obowiązkiem obecnych pokoleń jest kontakt z żywymi świadkami wydarzeń, którzy mogą przekazać wiedzę i emocjonalny wymiar tamtych czasów. “Czas nieubłaganie biegnie do przodu i tych żywych świadków historii jeszcze za kilka lat to praktycznie już nie będzie” zaznaczył.

Dlatego Bogdan Strumiński zaprasza organizacje, szkoły, kluby oraz osoby prywatne do organizacji spotkań historycznych. Możliwe jest zaproszenie przedstawicieli Koła Solidarność do lokalnych placówek – telefon kontaktowy to: 708-254-2355.

Tablica w Katowicach na fasadzie probostwa przy ul. Mikołowskiej 32, upamiętniająca Biskupi Komitet Pomocy Uwięzionym i Internowanym

Tablica w Katowicach na fasadzie probostwa przy ul. Mikołowskiej 32, upamiętniająca Biskupi Komitet Pomocy Uwięzionym i Internowanym

Jedność zamiast podziałów

Choć polskie społeczeństwo wciąż mierzy się z podziałami będącymi następstwem tamtego okresu, Bogdan Strumiński apeluje o wspólne działania ponad różnicami oraz budowę społecznej odpowiedzialności. Uroczysta msza święta ma być chwilą zatrzymania, refleksji i wdzięczności wobec tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność.

“Miejmy nadzieję, że właśnie modlitwa i ta nieustępliwość polskiego społeczeństwa doprowadzi nas do takiego ważnego celu, żeby Polska była silna i stworzyła jedność” mówi działacz “Solidarności”

Zaproszenie do uczestnictwa

Msza Święta odbędzie się w intencji ofiar stanu wojennego, działaczy niepodległościowych, oraz wszystkich, którzy przyczynili się do przemiany Polski i Europy.

Niedziela, 14 grudnia, 9:00am – Kościół Świętej Trójcy, przy 1118 N Noble Street, Chicago


Historia zobowiązuje, a pamięć wymaga działania. Msza święta upamiętniająca ofiary stanu wojennego to nie tylko gest duchowy, ale także symbol odpowiedzialności, wdzięczności i troski o narodową tożsamość. Bogdan Strumiński przypomina, że wolność – choć dziś oczywista – została zbudowana na cierpieniu i determinacji.

To zaproszenie do wspólnoty pamięci.
Do obecności.
Do przekazania historii dalej.

Źródło: informacja własna
Foto: J.Żołnierkiewicz, Michał Bulsa, Jeremy A
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

O. Marek Janowski na Dzień Dziękczynienia: Nie bójmy się dziękować za dobro

Opublikowano

dnia

Autor:

Święto Dziękczynienia otwiera czas szczególnych przemyśleń, porządkowania swoich osobistych spraw i głębokiej refleksji nad kolejnym mijającym rokiem. Według Ojca Marka Janowskiego, rektora Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i przełożonego polskich Jezuitów w Chicago, wdzięczność to nie tylko praktyka duchowa, ale klucz do szczęścia, dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego oraz budowania silnych relacji międzyludzkich. Dziękujmy zatem za każdy dany nam dzień!

Pośpiech niszczy zdolność do wdzięczności

“Jesteśmy bardzo zagonieni w tym świecie” zwraca uwagę Ojciec Marek Janowski.  “A skoro człowiek jest ciągle w pośpiechu, to oznacza, że ma mało czasu na refleksję, na to, żeby się zatrzymać, popatrzeć na swoje życie, popatrzeć na to dobro, które bardzo konkretnie dzieje się w naszym życiu”.

W obecnym modelu funkcjonowania w cywilizacji, gdzie niemal każda nasza aktywność podlega presji czasu, zatracamy tę ważną umiejętność refleksji. A bez chwili zatrzymania się nie jesteśmy w stanie dostrzec dobra, które nas otacza.

“Więc konieczną rzeczą jest, żeby w ogóle widzieć pewne dobro i być szczęśliwym, to jest się zatrzymać i tak spojrzeć, popatrzeć na siebie, na swoje życie i zobaczyć – Boże, ja jestem naprawdę bardzo obdarowany” zaznacza nasz Gość.

Ojciec Marek Janowski często zadaje osobom niezadowolonym z życia pytanie: “Czy masz dom, czy masz lodówkę w domu, czy masz coś do jedzenia w lodówce, czy masz samochód, masz pracę?”. Jeśli odpowiedź brzmi tak, duchowny przypomina, że dana osoba znajduje się wśród 8% najbogatszych ludzi na świecie, co samo w sobie powinno wystarczyć, aby wzbudzić wdzięczność.

Jak praktykować wdzięczność każdego dnia?

Przełożony polskich jezuitów w Chicago proponuje trzy poziomy wdzięczności, które każdy człowiek może świadomie kultywować każdego dnia:

1. Wdzięczność wobec Boga

To pierwszy i podstawowy wymiar wdzięczności — za życie, posiadane talenty i możliwości które mamy. Duchowny przywołał historię z życia aktora Denzela Washingtona, którą opowiadał na uniwersytecie przemawiając do młodych ludzi kończących studia.

Znany aktor mówił o tym, “że każdego wieczoru, kiedy kładzie się spać, to kopie kapcie głęboko pod łóżko, po to, żeby kiedy wstanie na drugi dzień padł na kolana. I to mu przypomina o tym, że ma podziękować Bogu za kolejny dzień” tłumaczy Ojciec Marek Janowski.

2. Wdzięczność wobec drugiego człowieka

To drugi poziom naszej wdzięczności, którą powinniśmy kultywować. Relacje międzyludzkie są fundamentem naszej egzystencji. Już od poczęcia jesteśmy w relacji — najpierw z Bogiem, potem z matką, następnie z rodziną i otoczeniem.

“Nie bójmy się dziękować sobie nawzajem za dobro” zachęca nasz Gość.

“To jest niesamowicie ważna rzecz w relacjach – żeby podziękować drugiemu człowiekowi za to, że coś konkretnego zrobił w moim życiu, że mi pomógł, kiedy potrzebowałem tej pomocy, czy chociażby nawet podziękować mu za to, że jest obecny w moim życiu. Bardzo tego często nie widzimy, jakim darem jest drugi człowiek w naszym życiu, dopóki go nie utracimy”.

Wystarczy sobie wyobrazić jak my sami się czujemy, gdy ktoś nam dziękuje – zwraca uwagę Ojciec Marek Janowski. “Podziękowanie, usłyszane z ust drugiej osoby, jakby otwiera w nas pewną taką płaszczyznę i pragnienia do tego, by czynić więcej tego dobra. Dlatego, że w jakiś sposób ktoś mnie docenia, widzi mój wysiłek, widzi mój trud.”

Z kolei gdy nie słyszymy z ust naszych bliskich słowa “dziękuję” tracimy wiarę w siebie, dochodzi do frustracji, niezadowolenia np. w relacji pomiędzy małżonkami.

“Dlatego, że żona nigdy nie słyszy dziękuję od swojego męża. A często nawzajem też i mąż nie słyszy dziękuję od swojej żony, który za zrobienie czegoś konkretnego, naprawienie czegoś w domu” –  tłumaczy przełożony polskich Jezuitów w Chicago.

3. Wdzięczność wobec samego siebie

Trzecia płaszczyzna naszej wdzięczności to relacja z samym sobą, która również wymaga uważności. Nie bój się podziękować sobie za trud, który podejmujesz, za to, że okazujesz uprzejmość, że starasz się czynić dobro – apeluje Ojciec Marek Janowski.

Warto się zatrzymać

Zatrzymaj się i zacznij praktykować wdzięczność. Ma ona niezwykłą moc. Spróbuj jej smaku, a zobaczysz, że życie stanie się piękniejsze!

Ojciec Marek Janowski składa życzenia na Dzień Dziękczynienia:

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Saulo Angelo/EvgeniyShkolenko/Martinan/Ridofranz/

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Pielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię

Opublikowano

dnia

Autor:

Grudzień już za rogiem a wraz z nim czas, który kochamy najbardziej; spotkania, magia świąt i nasze ulubione polskie tradycje, które zabraliśmy ze sobą z Europy. Pielęgnujemy je niezmiennie przez lata i przekazujemy młodym, którzy urodzili się już w Ameryce. Przedstawicielką tego pokolenia jest Patrycja Niżnik – Druga Dama i Miss Publiczności wyborów Królowej Parady 3 Maja, która w studiu Radia Deon Chicago zaprasza na Królewskie Mikołajki i Wieczór Wigilijny ZKP.

Patrycja Niżnik niedawno wróciła prosto z Polski, gdzie uczestniczyła w tygodniowym zjeździe Korpusu Wolontariuszy Młodzieży Polonijnej. Tam uczyła się jak rozszerzać aktywność w polonijnych organizacjach i spotkała wielu młodych przedstawicieli Polonii zaangażowanych w działalność w krajach, w których obecnie mieszkają.

Pielęgnowanie tradycji – głos młodego pokolenia

Druga Dama Królowej Parady 3 Maja podkreśla, że dla niej zachowywanie tradycji to przede wszystkim przekazywanie kultury, języka i zwyczajów kolejnym pokoleniom. Wartości te są żywe zarówno w polskich domach na emigracji, jak i wśród młodzieży polonijnej, którą spotkała na zjeździe w Polsce.

“U nas przy Wigilii to oczywiście jest jedno wolne miejsce przy stole, mamy sianko pod obrusem i myślę, że Wigilia to jest moje ulubione święto w ogóle polskie i cieszę się, że my te wszystkie polskie tradycje ten dzień mamy u nas w domu” mówi Patrycja Niżnik.

Choinkę rodzina ubiera tuż po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, aby jak najdłużej móc cieszyć się bożonarodzeniowym nastrojem.

Spotkania świąteczne organizowane przez Związek Klubów Polskich

Królewskie Mikołajki – 6 grudnia

Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 12:00AM do 2:00 po południu w siedzibie Związku Klubów Polskich, przy 5835 West Rivers Avenue. Skierowane jest głównie do najmłodszych. Dzieci będą się bawić z Królowymi Parady 3 Maja. W programie m.in.:

  • zabawy i animacje,
  • muzyka i taniec,
  • malowanie i aktywności kreatywne,
  • pizza dla dzieci,
  • wizyta Świętego Mikołaja z paczkami.

Wstęp jest wolny, sugerowana donacja wynosi 30 dolarów. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 listopada pod numerem telefonu 773-742-1477. Liczba miejsc ograniczona.

Spotkanie opłatkowe – 7 grudnia

Dzień później odbędzie się uroczysty wieczór wigilijny, najważniejsze świąteczne wydarzenie organizowane przez Związek Klubów Polskich. Miejsce: Jolly Inn Banquet Hall, 6501 West Irving Park. Początek o 3:00 PM. W programie:

  • tradycyjny, polski obiad wigilijny,
  • występy artystyczne,
  • wspólne kolędowanie.

Rezerwacje są konieczne – zgłoszenia pod tym samym numerem telefonu 773-742-1477.

Zaangażowanie w kulturę i sztukę

Patrycja Niżnik aktywnie działa także artystycznie, śpiewając i tańcząc w zespole góralskim Juhasi, z którym przygotowuje specjalny występ świąteczny. Choć dokładna data wydarzenia nie została jeszcze podana, artystka zapewniła, że informacje będą udostępnione niebawem.

Zachęcamy wszystkich do udziału w wydarzeniach Związku Klubów Polskich i przypominamy o konieczności rezerwacji miejsc. Spotkania te są nie tylko okazją do celebracji, ale także do rodzinnej integracji i umacniania więzi z polskim dziedzictwem.

Organizatorzy oraz Królowe Parady serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania!

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu