News USA
Macy’s Thanksgiving Day Parade wyruszy ulicami Nowego Jorku 28 listopada
W czwartek, 28 listopada, o 8:30 rano, Macy’s Thanksgiving Day Parade po raz 98. rozpocznie oficjalnie sezon świąteczny, zachwycając miliony widzów w Nowym Jorku i na całym świecie. Ten barwny i dynamiczny pokaz, pełen wyjątkowych balonów, platform oraz występów największych gwiazd, jest nieodłączną częścią amerykańskiego Święta Dziękczynienia.
Zespół rzemieślników i specjalistów Macy’s Thanksgiving Day Parade pracuje cały rok, by dostarczyć niezapomnianych wrażeń, przygotowując spektakularne balony, jedyne w swoim rodzaju platformy i rozrywkę na najwyższym poziomie.
W tym roku paradę otworzy występ Alison Brie, ambasadorki świątecznej kampanii Macy’s 2024. Na trasie parady pojawi się także plejada gwiazd, w tym Bishop Briggs, Chlöe, Dan + Shay, Jimmy Fallon & The Roots, Coco Jones, Idina Menzel, Lea Salonga i wielu innych artystów, których występy dostarczą widzom niezapomnianych emocji.
Nie zabraknie także ukochanych bohaterów Broadwayu oraz słynnych Radio City Rockettes, którzy wprowadzą widzów w świąteczny nastrój.
Wielkie balony i platformy – radosne symbole parady
Od 1927 roku, wielkie balony Macy’s Parade unoszą się nad Nowym Jorkiem, dostarczając radości widzom w każdym wieku. W tym roku zadebiutuje sześć nowych postaci, w tym Minnie Mouse od Disneya, Goku od Dragon Ball oraz Spider-Man od Marvela.
Na trasie pojawią się również fantastyczne nowe platformy, jak „Candy Cosmos” od Haribo oraz „Pasta Knight” od Rao’s Homemade, które wzbogacą paradę o magiczne scenografie.
Widzowie mogą śledzić relację na żywo na kanale NBC lub w serwisie Peacock, od 8:30AM do 12:00PM we wszystkich strefach czasowych, a także na Telemundo w języku hiszpańskim. Dla osób niewidomych i niedowidzących NBC przygotowało specjalną wersję z audiodeskrypcją.
Parada przejdzie 2,5-milową trasą z Central Park West do Macy’s Herald Square, gdzie publiczność będzie miała wyznaczone miejsca do oglądania.
Dla osób, które chcą zachować część tej magicznej tradycji, Macy’s przygotowało specjalną kolekcję pamiątek z parady, w tym ozdoby, piżamy, pluszowe zabawki i wiele innych przedmiotów, dostępnych na macys.com oraz w wybranych sklepach Macy’s.
Źródło: Macy’s
Foto: Macy’s
Polonia Amerykańska
Grupa Poetycka Arka zaprasza na 111. Biesiadę: Dziś wieczór z poezją Joe Gajka
Już dzisiaj wieczorem w Cucina Biagio w Harwood Heights odbędzie się 111 Biesiada Poezji i Ballad: „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze”. Grupa Poetycka Arka zaprasza na wydarzenie wszystkich miłośników poezji.
Każda Biesiada Poezji i Ballad grupy prowadzonej w Chicago przez Elżbietę Chojnowską od 12 lat jest wyjątkowa i niepowtarzalna a miłośnicy poezji spotkają się by posłuchać utworów czytanych przy nastrojowej muzyce.
111 Biesiada Poezji i Ballad, „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze” odbędzie się 7 listopada, o godzinie 7.00PM w restauracji Cucina Biagio, przy 7319 W Lawrence Ave, Harwood Heights, IL 60706. Wstęp wolny.
Utwory poetyckie Joe Gajka zaprezentuje Julitta Mroczkowska. Wiersze Grupy Poetyckiej Arka przedstawią poeci. Ballady z oprawą muzyczną przygotował Zbigniew Pliciński i Mariusz Skowroński.
Joe Gajek to polonijny poeta, pochodzący z Małopolski. Do USA przyjechał w 1989 roku. Jest miłośnikiem motocykli, dalekich podróży i prawdziwej historii. W wolnych chwilach próbuje swoich sił na deskach polonijnych teatrów amatorskich.
Pisze utwory refleksyjne, zachęcające do zadumy, ale tworzy też wiersze z humorem, rozjaśniające rzeczywistość i dające nadzieję. Jego poezja ukazała się w chicagowskim tygodniku Monitor oraz w Antologii AGORA 2017 wydanej przez Klub Literackiego FORUM POEZJI Chicago Art, którego jest członkiem.
Biesiada Poezji i Ballad jest otwarta dla wszystkich miłośników poezji. Podczas spotkania można zaprezentować swoją twórczość, po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą prowadzącą. Czytane wiersze muszą być wydrukowane na papierze.
Grupa Poetycka „Arka” jest otwarta dla wszystkich, chętnych by do niej dołączyć i zaangażować się w jej działalność. Aby do niej należeć, nie trzeba koniecznie pisać wierszy, wystarczy lubić poezję i chcieć ją czytać. „Arka” od lat wspiera rozwój i działalność Domu Samotnej Matki siostry Marty Cichoń.
Więcej szczegółów na temat grupy oraz samego spotkania można uzyskać od Elżbiety Chojnowskiej, pod nr.tel. 312 493 1212, lub pisząc na adres email: elachojnowska@yahoo.com.
Źródło: informacja własna, pisarze.pl
Foto: istock/ finwal/Anna Savina/
News Chicago
Guarneri Hall uczci 35. rocznicę upadku Muru Berlińskiego specjalnym cyklem koncertów
W sobotę przypada 35. rocznica upadku Muru Berlińskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku, które symbolizowało koniec zimnej wojny. 9 listopada 1989 roku setki tysięcy osób w Berlinie Wschodnim z saperkami w rękach i łzami w oczach zniszczyły nie tylko fizyczną barierę, ale i metaforyczną Żelazną Kurtynę, dzielącą Europę przez niemal cztery dekady. Aby upamiętnić tę rocznicę, Guarneri Hall, kameralna sala koncertowa w Chicago, zaprezentuje cykl koncertów.
Koncerty „Sounds of the Cold War” („Dźwięki Zimnej Wojny”) odbędą się od czwartku do soboty, w sali, znajdującej się na trzecim piętrze przy 11 E. Adams St.. Zaoferują publiczności muzykę kompozytorów, których życie i twórczość były nierozerwalnie związane z ideologicznymi i politycznymi podziałami Zimnej Wojny.
Cykl koncertów obejmuje utwory Hannsa Eislera, Dmitrija Szostakowicza, Sofii Gubaiduliny, György’ego Ligetiego oraz György’ego Kurtága – kompozytorów, których życie i twórczość odzwierciedlają podziały geopolityczne tamtego okresu.
Stefan Hersh, założyciel Guarneri Hall, wyjaśnia, że wydarzenie powstało z „połączenia dwóch pomysłów” – chęci wykonania utworów inspirowanych podziałem Żelaznej Kurtyny oraz analizy kulturowego zderzenia, które wpłynęło na rozwój muzyki po obu stronach muru. „Chcemy, aby ludzie nie tylko biernie odbierali muzykę, ale aktywnie angażowali się w rozmowy z ekspertami, aby lepiej zrozumieć kontekst historyczny i polityczny, w jakim powstała ta muzyka” – powiedział Hersh.
Każdy z koncertów zostanie wzbogacony o komentarze ekspertów, którzy przybliżą kontekst społeczno-polityczny epoki. Wśród gości znaleźli się wybitni naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego: profesor socjologii Andreas Glaeser, wykładowca Graham School Jennifer A. Lind oraz profesor nauk politycznych Paul Poast. Ich prelekcje pomogą w zrozumieniu historycznego tła muzyki Zimnej Wojny.
Guarneri Hall, ukryta w sercu Chicago, tuż za rogiem Art Institute i Russian Tea Time, jest małą, ekskluzywną przestrzenią, która oferuje wyjątkowe warunki do obcowania z muzyką i nagrań. Jej akustyka, zaprojektowana przez Threshold Acoustics, została stworzona z myślą o kameralnych koncertach, które wymagają intymnej atmosfery, idealnej do odbioru tak poważnej i głębokiej muzyki.
Guarneri Hall została założona w 2018 roku przez Stefana Hersha, zapalonego skrzypka, który ma ogromną pasję do rzadkich, antycznych instrumentów. Nazwa sali pochodzi od Bartolomeo Giuseppe Guarneri, włoskiego lutnika z XVII wieku, który wyprodukował jedne z najlepszych skrzypiec w historii.
Po każdym koncercie goście będą zaproszeni na koktajle i przekąski, aby porozmawiać z artystami i zaproszonymi naukowcami, co pozwoli na jeszcze głębsze zrozumienie muzyki i jej historycznego tła.
Czwartkowy i piątkowy koncert są już wyprzedane, ale bilety na sobotę są nadal dostępne. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy muzykę, historię i refleksję nad jednym z najważniejszych momentów współczesnej historii. Więcej informacji i bilety dostępne na stronie Guarneri Hall.
Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, Guarnieri Hall
News Chicago
Joyce Yang i Elgin Symphony Orchestra świętują 75-lecie wyjątkowymi koncertami 9-10 listopada
Z okazji swojego 75. sezonu, nagradzana Elgin Symphony Orchestra (ESO) zaprasza na wyjątkowy koncert z udziałem nominowanej do Grammy pianistki Joyce Yang. W weekend 9-10 listopada w Hemmens Cultural Center w Elgin zaprezentowane zostaną m.in. Koncert fortepianowy Griega, Symfonia nr 7 Dvořáka i Uwertura do „Pieśni Hiawathy” Coleridge’a-Taylora.
Koncerty odbędą się w sobotę o godz. 7:30PM oraz w niedzielę o godz. 2:30PM. Godzinę przed każdym występem, dyrektor muzyczny Chad Goodman poprowadzi spotkanie z publicznością, aby przybliżyć repertuar.
Joyce Yang, laureatka srebrnego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Van Cliburn, słynie ze swojego unikalnego wyczucia barw i emocjonalnej głębi. Jak podkreśla The Washington Post, wyróżnia się „poetycką i wrażliwą pianistyką”, a San Francisco Classical Voice zwraca uwagę na jej „wspaniałe wyczucie koloru”.
Yang zdobyła światowe uznanie już w wieku 19 lat, zdobywając dwie nagrody dodatkowe: za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej (z Takàcs Quartet) oraz za interpretację nowego dzieła. Jej kariera obejmuje współpracę z czołowymi orkiestrami i występy na najważniejszych scenach świata, co czyni ją jedną z najważniejszych osobowości muzycznych swojego pokolenia.
Bilety na koncerty zaczynają się od 20 USD. Studenci mogą skorzystać z biletów za 10 USD, a dla dzieci i młodzieży do 17. roku życia, towarzyszących osobom dorosłym, bilety są bezpłatne. Rezerwacji można dokonać, kontaktując się z kasą ESO pod numerem (847) 888-4000 lub przez stronę ElginSymphony.org.
75 lat Elgin Symphony Orchestra – lidera regionalnej sceny muzycznej
Elgin Symphony Orchestra, założona w 1950 roku, od 1985 roku działa jako profesjonalna organizacja, wyróżniając się innowacyjnym podejściem do programów artystycznych oraz wspieraniem równości w sztuce.
ESO rozwinęło swoje inicjatywy edukacyjne i społeczne, m.in. poprzez programy takie jak „Adopt-a-School”, który zapewnia edukację muzyczną w szkołach; „Musicians Care”, oferujący muzykę na żywo w lokalnych ośrodkach zdrowia; oraz Listener’s Club, organizujący darmowe wydarzenia w bibliotekach.
Elgin Symphony Orchestra zdobyła prestiżowy tytuł Orkiestry Roku przyznawany przez Illinois Council of Orchestras aż cztery razy, a także nadal angażuje się we wzbogacanie życia muzycznego regionu poprzez liczne bezpłatne programy, jak koncerty dla młodzieży czy próby otwarte dla publiczności.
Jako organizacja non-profit, ESO kontynuuje swoją misję artystyczną dzięki wsparciu społeczności i darczyńców. Więcej informacji o działalności, programach i możliwościach wsparcia można znaleźć na www.elginsymphony.org.
Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA4 tygodnie temu
W Georgii wstrzymano orzeczenie ws. zakazu aborcji podczas rozpatrywania apelacji
-
News USA2 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago2 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA1 tydzień temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago2 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA6 dni temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii