Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Zgłoszenia do konkursu „Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych” do 15 listopada

Opublikowano

dnia

„Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych” to konkurs, który może stać się niezapomnianą przygodą dla wielu uczestniczek. Finalistki z USA będą miały okazję wziąć udział w prestiżowym konkursie Miss Polonia w Polsce. Zgłoszenia do rywalizacji przyjmowane będą tylko do 15 listopada!

O szczegółach konkursu w studiu Radia Deon Chicago opowiadała jego organizatorka, Sylwia Goliszek.

W marcu tego roku odbyła się pierwsza edycja konkursu, w którym wzięły udział wyjątkowe i utalentowane dziewczyny, w tym Natalia Radkowski, Julia Baranek i Emily Reng, które miały następnie szansę reprezentować Stany Zjednoczone w Polsce.

Emily Reng, która wygrała w Chicago, została II Wicemiss w Polsce. Ale nie tylko ona ma te cudowne wspomnienia – wszystkie uczestniczki konkursu zdobyły nowe doświadczenia, poznały wiele nowych osób i nawiązały cenne kontakty, decydując się na udział w konkursie, podkreśla Sylwia Goliszek.

Konkurs piękności to nie tylko rywalizacja ale także szansa na rozwój osobisty. Udział w nim otwiera nowy wachlarz możliwości młodym, zdolnym i ambitnym dziewczynom. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać zgłoszenie do 15 listopada.

Niestety, wiele młodych kobiet obawia się aplikować, dlatego kluczową rolę odgrywają w tym ich rodziny. „Dlatego apelujemy w tym momencie do rodziców, do rodziny, do osób z otoczenia, żeby właśnie mobilizować młode dziewczęta od 18 do 26 lat” – zaznacza Sylwia Goliszek, zapewniając, że udział w konkursie przynosi mnóstwo pozytywnych doświadczeń, które przekładają się na życie zawodowe i osobiste.

Natalia Radkowski, Emily Reng i Julia Baranek, finalistki konkursu w Chicago

Finalistki z USA pokazały wysoki poziom na finale Miss Polonia, który odbył się w Warszawie 28 czerwca, co dowodzi ich potencjału.

Udział w programie „Najpiękniejsza Polka w Stanach Zjednoczonych” to jedyna szansa dla Polek w USA, aby wziąć udział w Miss Polonia.

„Program jest absolutnie bezpłatny” – wyjaśnia Sylwia Goliszek. W zgłoszeniu nie jest wymagane przesyłanie profesjonalnych zdjęć; wystarczą zwykłe fotografie wykonane telefonem. Warto również dołączyć krótki filmik, w którym dziewczyny opowiedzą kilka słów o sobie.

Gala finałowa odbędzie się 8 marca, w Dzień Kobiet.

Finalistki mają szansę na dwa wyjazdy do Polski: najpierw na dwudniową sesję zdjęciową, a później na dwutygodniowe zgrupowanie przed konkursem.

Pobyt w kraju obfituje w atrakcje – w tym roku dziewczyny mieszkały w komfortowym hotelu w Zakopanem, korzystając z spa i basenów, a także brały udział w różnorodnych zajęciach, takich jak robienie serów, lot balonem czy spływ Dunajcem z flisakami.

Organizatorzy konkursu zapraszają na casting dziewczyny w wieku od 18-26 lat które:

  • Legalnie przebywają na terenie USA
  • Nie są mężatkami i nie posiadają dzieci
  • Mówią po polsku

Zgłoszenia, które powinny zawierać dwa zdjęcia i krótkie wideo, należy przesyłać na adres eventpromotionsusa@gmail.com. Z zakwalifikowanymi osobami skontaktują się organizatorzy.

Wyślijcie swoje zgłoszenia!

Polonia Amerykańska

Żywa lekcja historii: Wojenne doświadczenia i artefakty w Muzeum Polskim w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce serdecznie zaprasza grupy uczniów polskich szkół na niezwykłą lekcję historii, która odbędzie się w sobotę, 16 listopada, o godz. 10:00. Wspólnie z edukatorem historycznym Markiem Rowickim, muzeum przybliży uczniom historie, artefakty oraz doświadczenia kształtujące polski opór i odwagę podczas II wojny światowej. To interaktywne spotkanie pozwoli uczniom poznać historię poprzez bezpośrednie relacje, wyjątkowe przedmioty historyczne i inscenizacje.

Program:

Wizualna historia obrony Warszawy

Wydarzenie rozpocznie się opowieścią o historii dziadka jednego z prelegentów, Pawła Janczewskiego, wzbogaconą o 20-30 rzadkich slajdów z obrony Warszawy, zdigitalizowanych bezpośrednio z oryginalnych zdjęć. Uczniowie będą mieli okazję zobaczyć te żywe obrazy oraz usłyszeć historię odwagi i poświęcenia z osobistej perspektywy.

Prezentacja na temat 10. Brygady Kawalerii Pancernej (Maczkowców)

Marek Rowicki przedstawi historię i zasługi 10. Brygady Kawalerii Pancernej, znanej jako Maczkowcy, aby przybliżyć uczniom wkład tych polskich oddziałów w czasie wojny.

Eksponaty związane z 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich

Andrzej Stano zaprezentuje autentyczne artefakty kawaleryjskie, takie jak siodło, lanca i wyposażenie legendarnego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, opowiadając o znaczeniu tego pułku oraz roli polskiej kawalerii w czasie wojny.

Kompania kolarzy 1939

Członkowie grupy rekonstrukcyjnej, Rafał Drwięga i Wojciech Dudek, zaprezentują rowery i ekwipunek używany podczas wojny, przedstawiając mniej znany aspekt mobilności wojennej.

Polacy w mundurach Wehrmachtu

Artur Tarnowski wystąpi w niemieckim mundurze, przybliżając historię Polaków przymusowo wcielonych do Wehrmachtu i ukazując złożone wybory, przed którymi stanęli Polacy pod okupacją.

Reprezentacja aliancka: mundury brytyjskie i amerykańskie

Rekonstruktorzy w mundurach brytyjskich zobrazują dalszą walkę polskich sił na Zachodzie po kampanii wrześniowej, symbolizując globalne sojusze i niezłomną rolę Polski w walce o wolność.

To wydarzenie stanowi wyjątkową okazję dla uczniów, aby z bliska poznać historię Polski podczas II wojny światowej i lepiej zrozumieć doświadczenia oraz bohaterstwo tych, którzy walczyli.

Żywa lekcja historii odbędzie się 16 listopada, o godzinie 10.00AM, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL. Będzie prowadzona w języku polskim. Wstęp kosztuje 10 dolarów, dla członków muzeum 6 dolarów.

Program jest otwarty dla grup z polskich szkół. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Polish Museum of America,984 N. Milwaukee Ave, Chicago, IL, tel. (773) 384-3352, info@polishmuseumofamerica.org. www.polishmuseumofamerica.org

 

Źródło: informacja własna
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś premiera angielskiego tłumaczenia książki Józefa Tischnera w Chopin Theatre

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę w teatrze Chopina odbędzie się premiera książki pt. „Filozofia dramatu” (The Philosophy of Drama) autorstwa ks. Józefa Tischnera w tłumaczeniu na język angielski.

Teatr Chopina zaprasza na premierę książki „The Philosophy of Drama” autorstwa Józefa Tischnera. O godzinie 12.00PM odbędzie się przyjęcie, a na godzinę 1.00PM zaplanowano dyskusję na temat ludzkiej egzystencji według interpretacji ks. Tischnera.

Józef Tischner urodził się w 1931 r. w Starym Sączu, zmarł w 2000 r. w Krakowie, był filozofem, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej, kawalerem Orderu Orła Białego. Długo oczekiwana na przetłumaczenie na język angielski „Filozofia dramatu” jest uważana za najbardziej wpływowe dzieło ks. Tischnera i pozostaje jednym z najważniejszych dzieł filozofii polskiej.

Gośćmi spotkania w Teatrze Chopina będzie autor tłumaczenia, Artur Rosman, doktor Notre Dame University oraz redaktor naczelny czasopisma Church Life Journal, a także prof. Artur Grabowski i prof. Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Prof. Paweł Rojek jest filozofem i socjologiem, zainteresowanym analityczną metafizyką, filozofią religii i rosyjską myślą religijną. Jest adiunktem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie wykłada ontologię.

Prof. Artur Grabowski jest profesorem na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jego nauczanie i badania koncentrują się na relacji między literaturą a filozofią, poezją i dramatem XX wieku oraz teoriami literatury i teatru.

Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pisząc na info@ChopinTheatre.com.

 

Źródło: Teatr Chopina
Foto: Teatr Chopina, wikipedia/archiwum rodzinne
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zaduszki z nieziemskimi „Dziadami” Mickiewicza w Bazylice Św. Jacka

Opublikowano

dnia

Autor:

Listopad w Chicago niesie ze sobą wyjątkową okazję do zanurzenia się w głębi polskiej tradycji i literatury dzięki inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza. Teatr Scena Polonia i Studio Teatralne Modjeska ponownie zapraszają Polonię na multimedialne widowisko, które w tym roku odbędzie się w kilku lokalizacjach. W tą sobotę i niedzielę zobaczymy je w Bazylice Św. Jacka.

W tym roku „Dziady – część II” wystawione zostaną czterokrotnie, a kluczowe dla chicagowskiej publiczności terminy to: sobota i niedziela, 2 i 3 listopada, kiedy spektakl odbędzie się w majestatycznej Bazylice Świętego Jacka, oraz piątek, 8 listopada, w nastrojowej kaplicy Ojców Cystersów.

„Premiera spektaklu odbyła się w 2019 roku” — wspominała w studiu Radia Deon Chicago reżyserka spektaklu, Kinga Modjeska. „Wracamy co roku w ten listopadowy czas, na Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zaduszne, aby oddać hołd naszym bliskim i pielęgnować tradycję”.

Podkreślając niezwykłe walory poetyckie Mickiewicza, Kinga Modjeska wspomina słowa, które dla wielu Polaków są rozpoznawalne od dzieciństwa: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” oraz „Na głowie ma kraśny wianek, w ręku zielony badylek…”. Reżyserka dodała, że „Dziady” stanowią przepiękną opowieść o wartościach, które kształtują człowieka — miłości, empatii i odpowiedzialności za czyny.

Spektakl ożywia historie duchów, takich jak przedwcześnie zmarłe dzieci — Rózia i Józio, które nigdy nie zaznały cierpienia, Zosia, która choć miała wielu adoratorów, nie poznała prawdziwej miłości, czy okrutny, bezlitosny pan, który za swoje czyny nie może zaznać spokoju.

Jak opowiada Kinga Modjeska, w dramacie pojawiają się także ptaki, kruki i wrony, symbolizujące duchy postaci, których życie naznaczył ów „niedobry pan”. Duchy krążą, nie mogąc przekroczyć bram nieba — ich los to przestroga dla żyjących.

„To piękna sztuka, skłaniająca do refleksji nad życiem i tym, jakie wartości prowadzą nas do wiecznego spokoju” — mówi reżyserka, zachęcając do namysłu nad życiowymi wyborami i ich konsekwencjami.

W inscenizacji zobaczymy plejadę utalentowanych aktorów. W rolę Guślarza wciela się Julitta Mroczkowska, w roli Starca wystąpi Bartosz Kasza, a Maciej Góraj zagra Widmo złego pana. Zosię, młodą dziewczynę, której duch pojawia się w obrzędzie, zagra sama Kinga Modjeska.

Na scenie pojawią się także Edyta Łuckoś, Grażyna Kwintal, Małgorzata Kwaśniewicz, Marcin Kowalik, Tomasz Maternowski, a Katarzyna Simon zagra na bębnach, dodając przedstawieniu rytmiczną, ludową głębię.

„Dziady” w wykonaniu Sceny Polonia i Studia Teatralnego Modjeska to także doskonała okazja, by młode pokolenie Polonii — urodzone już w Stanach Zjednoczonych — mogło poznać piękno polskiej literatury i tradycji w ich najczystszej, teatralnej formie.

Harmonogram przedstawień:

  • Piątek, 1 listopada – 4:00PM- Loyola University – spektakl zamknięty
  • Sobota, 2 listopada – 10:00AM – Bazylika Świętego Jacka – 3636 W. Wolfram St. Chicago, IL
  • Niedziela, 3 listopada – 5:00PM – Bazylika Świętego Jacka – 3636 W. Wolfram St. Chicago, IL
  • Piątek, 8 listopada 7:00PM – Kościół Ojców Cystersów Na Górce, 116 Hilton St, Willow Springs, IL ( stara kaplica)

BILETYwww.scenapolonia.net / 630 2018821, 630 825 5825

Po spektaklu widzowie są zaproszeni do uczestnictwa w rozmowie z twórcami przedstawienia.

Serdecznie Zapraszamy na „Dziady”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu