Połącz się z nami

Kościół

Jan Paweł II o Księdzu Popiełuszce: wolność w Prawdzie

Opublikowano

dnia

Jan Paweł II wraz z rodakami i Kościołem Powszechnym przeżywał dramat porwania i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, który zginął z rąk komunistycznych służb bezpieczeństwa w 1984 r. Kiedy Polska odzyskała wolność w 1989 r., uznał, że świadectwo ks. Jerzego w nowych czasach jest ważniejsze niż za komunistycznej niewoli. To właśnie jego nazwał patronem obecności Polski w Europie. Od 22 października 1984 r. dziennik „L’Osservatore Romano” codziennie informował na pierwszej stronie o rozwoju sytuacji.

Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko prawdopodobnie nigdy się nie spotkali. Kiedy w 1983 r. Papież był w Polsce, reżim odmówił kapelanowi „Solidarności” niezbędnej przepustki. Ks. Jerzy jak wszyscy kapłani swego pokolenia był pod silnym wpływem polskiego Papieża. Świadczą o tym jego kazania. Jan Paweł II wiedział o posłudze kapelana warszawskich robotników. Znał jego kazania. Przesłał mu pozdrowienia, a także różaniec. To nim 3 listopada 1984 r. spleciono w trumnie dłonie zabitego kapłana.

Ofiara, która prowadzi do zmartwychwstania

Jan Paweł II wraz z innymi Polakami uczestniczył w dramacie porwania ks. Jerzego. Podczas audiencji generalnej i na modlitwie Anioł Pański prosił o modlitwę w jego intencji, apelował do sumień porywaczy. Kiedy nadeszła wiadomość o odnalezieniu ciała ks. Jerzego, Papież bardzo szybko zrozumiał, że męczeństwo to będzie miało decydujące znaczenie dla zmagań Polski o niepodległość.

Już następnego dnia 31 października 1984 r. na audiencji ogólnej powiedział: „Chrześcijanin powołany jest w Jezusie Chrystusie do zwycięstwa. Zwycięstwo takie nieodłączne jest od trudu, od cierpienia, tak jak Zmartwychwstanie Chrystusa jest nieodłączne od Krzyża. A zwyciężył już dziś – choćby leżał na ziemi”. Na kolejnej audiencji środowej dodał: „Ta śmierć jest także świadectwem. Ja modlę się za księdza Jerzego Popiełuszkę, jeszcze bardziej się modlę o to, ażeby z tej śmierci wyrosło dobro, tak jak z Krzyża Zmartwychwstanie”.

Świadectwo w czasach wolności

Pięć lat później Polska jako pierwszy kraj bloku komunistycznego odzyskała wolność. W tych nowych warunkach Jan Paweł II ponownie przypomniał rodakom postawę ks. Jerzego. „Niech przemawia do nas świadectwo tego kapłana, które się nie przedawnia, które jest ważne nie tylko wczoraj, ale także dzisiaj. Może dzisiaj bardziej jeszcze” – mówił Papież na audiencji ogólnej 31 października 1990 r.

Od tej pory przywoływał świadectwo ks. Jerzego, aby pokazać Polakom, jak mają się odnosić do Europy i zachodzących w niej przemian. 14 lutego 1991 r. na audiencji dla Lecha Wałęsy podkreślił, że „Polska nigdy Europy nie zdradziła! Czuła się odpowiedzialna za europejską wspólnotę narodów. Oczekiwała od niej pomocy, ale też umiała za nią umierać”.

W tym kontekście Papież przypomniał niesprawiedliwy pokój według postanowień Konferencji z Jałty. Podkreślił, że naród nigdy się z tym nie pogodził i nie uległ narzuconej mu ideologii i totalitaryzmowi. „Bronił swojej godności i praw z ogromnym trudem i za cenę wielkich ofiar” – mówił Papież, podkreślając, że symbolem tego jest między innymi ks. Jerzy.

Patron obecności Polski w Europie

Po raz kolejny Jan Paweł II odwołał się do kapelana „Solidarności” kilka miesięcy później podczas swej podróży do Ojczyzny. Podjął on wtedy otwartą polemikę z tymi, którzy postulowali powrót Polski do Europy. Podkreślił, że Polacy nie muszą powracać do Europy, bo w niej są.

„Nie musimy do niej wchodzić, ponieważ ją tworzyliśmy i tworzyliśmy ją z większym trudem, aniżeli ci, którym się przypisuje albo którzy sobie przypisują patent na europejskość, wyłączność. (…) Ja pragnę jako Biskup Rzymu zaprotestować przeciwko takiemu kwalifikowaniu Europy, Europy Zachodniej. To obraża ten wielki świat kultury, kultury chrześcijańskiej, z któregośmy czerpali i któryśmy współtworzyli, współtworzyli także za cenę naszych cierpień. (…) Kulturę europejską tworzyli męczennicy trzech pierwszych stuleci, tworzyli ją także męczennicy na wschód od nas w ostatnich dziesięcioleciach – i u nas w ostatnich dziesięcioleciach.

Tak tworzył ją ksiądz Jerzy. On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. Tak jak Chrystus, jak Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego że dał swoje życie za nas wszystkich” (homilia we Włocławku, 7.06.1991).

Aby sumienie nie porosło pleśnią

Dlaczego tak wielką wagę przypisywał Jan Paweł II świadectwu ks. Jerzego w nowych czasach, po upadku marksistowskiego totalitaryzmu? Papież poniekąd sam dał na to odpowiedź, przytaczając, podczas cytowanej już audiencji z 1990 r. kilka wypowiedzi kapłana męczennika: „Aby pozostać człowiekiem wolnym duchowo, trzeba żyć w prawdzie. Życie w prawdzie, to dawanie świadectwa na zewnątrz, to przyznanie się do niej i upominanie się o nią w każdej sytuacji. Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą” (31.10.1982 r.). „Postawmy życie w Prawdzie na pierwszym miejscu, jeżeli nie chcemy, by nasze sumienie porosło pleśnią” (27.02.1983 r.).

Wyjątkowe zainteresowanie watykańskich mediów

Warto podkreślić wyjątkowe zainteresowanie ówczesnych watykańskich mediów sprawą porwania i śmierci ks. Popiełuszki. Począwszy od 22 października 1984 r. dziennik „L’Osservatore Romano” codziennie informował na pierwszej stronie o rozwoju sytuacji. „Cała Polska niespokojna o Księdza Jerzego Popiełuszko”; „Chwile grozy w Polsce po porwaniu kapłana”; „Cała Polska mobilizuje się w sprawie ks. Popiełuszki” – to tytuły z pierwszych dni po porwaniu.

„L’Osservatore Romano”, 1.11.1984

25 października watykański dziennik informuje, wciąż na tytułowej stronie, o aresztowaniu porywaczy, a następnego dnia cytuje słowa generała Jaruzelskiego, który potępił porwanie.

W kolejnych wydaniach „L’Osservatore Romano” przytacza kolejny apel Papieża oraz reakcje ze świata, w tym znamienne słowa arcybiskupa Paryża kard. Jean-Marie Lustigera: „żyjemy w czasach morderców”.

Autor: Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: pixabay, Wikimedia Commons (domena publiczna)

Kościół

Adele Brise na drodze do kanonizacji jako święta Kościoła katolickiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Na początku czerwca katoliccy biskupi w Stanach Zjednoczonych jednomyślnie podjęli decyzję o rozpoczęciu procesu kanonizacji Adele Brise, imigrantki z Belgii, która odegrała kluczową rolę w jednym z najważniejszych objawień maryjnych w historii USA. W 1859 roku, w północnym Wisconsin, Brise była świadkiem pierwszego i jedynego zatwierdzonego objawienia maryjnego w kraju. Mówi o nim Ojciec Paweł Kosiński SJ.

W 2022 roku Watykan formalnie uznał objawienia, które miały miejsce w Champion, a Narodowe Sanktuarium Our Lady of Champion stało się oficjalnym miejscem tych objawień. Biskup David Ricken z diecezji Green Bay, który zainicjował formalne dochodzenie w sprawie objawień, poinformował, że od momentu zatwierdzenia liczba pielgrzymów odwiedzających sanktuarium wzrosła z 10 000 do ponad 200 000 rocznie.

9 października 1859 roku, 28-letnia Adele Brise, spacerując po lesie w Champion, doświadczyła pierwszego z trzech objawień. Zobaczyła kobietę ubraną na biało, noszącą koronę ze złotych gwiazd, która poprosiła ją o modlitwę za nawrócenie grzeszników i nauczanie dzieci o wierze.

Zaraz po tym Brise podjęła misję ewangelizacyjną, odwiedzając rodziny w promieniu 50 mil, aby dzielić się Ewangelią i katechizmem. Większość z tych rodzin to belgijscy imigranci, którzy, w przeciwieństwie do Brise, zaczęli tracić wiarę po przybyciu do Ameryki.

Biskup Ricken podkreślił, że postać Adele Brise jest dziś niezwykle aktualna, biorąc pod uwagę współczesne problemy związane z wiedzą o wierze i odchodzeniem ludzi od Kościoła. „Ona jest wzorem ewangelizacji i katechezy” — stwierdził biskup, dodając, że Brise nie tylko nauczała, ale również angażowała się w pomoc rodzinom, wykonując prace domowe, aby móc uczyć dzieci.

Nazwa kaplicy pochodzi od słów, które Najświętsza Matka miała powiedzieć Brise: „Pomogę ci”.

Podczas pierwszego objawienia Adele Brise zapytała Maryję, kim jest i czego chce. Odpowiedź brzmiała: „Jestem Królową Nieba, która modli się o nawrócenie grzeszników i chcę, abyś zrobiła to samo”. Maryja zachęcała ją do odprawienia spowiedzi generalnej oraz ofiarowania Komunii za nawrócenie grzeszników.

Shrine Of Our Lady Of Good Help Chapel

Cuda i świadectwa

Biskup Ricken, omawiając życie Brise, przedstawił dwie historie osób, które doświadczyły uzdrowień dzięki jej wstawiennictwu, ponieważ kandydaci na beatyfikację i kanonizację muszą być związani z dwoma cudami przypisywanymi ich wstawiennictwu.  Jedna z nich, Sharon, przebywając w szpitalu z powodu depresji, miała wizję Adele Brise, która dała jej nową wolę do życia.

Drugi świadek, John, w 2018 roku usłyszał diagnozę raka jelita grubego z przerzutami do płuc. Po modlitwie o wstawiennictwo Brise doświadczył uzdrowienia, a obecnie nie ma żadnych oznak choroby. John powiedział: „Modlę się każdego dnia i jestem przekonany, że moja wizyta w sanktuarium Champion i zacieśniająca się więź z Maryją przez Adele naprawdę mnie pobłogosławiły”.

 

Źródło: cna
Foto: Narodowe Sanktuarium Our Lady of Champion, wikimedia/ Royalbroil
Czytaj dalej

Kościół

20 października Światowy Dzień Misyjny pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżająca się Niedziela Misyjna przeżywana będzie po raz 98. Jest to też święto patronalne Papieskich Dzieł Misyjnych. „Każdy z nas ochrzczonych jest zaproszony do głoszenia Ewangelii” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.

„Bardzo często kiedy słyszymy słowo misje, wtedy od razu włącza nam się myśl, że chodzi o misjonarza, kogoś, kto wyjeżdża w dalekie kraje, a zapominamy, że zanim misjonarz wyjedzie, przyjmuje łaskę Chrztu świętego i łaska ta zobowiązuje nas wszystkich do dawania świadectwa, świadectwa tam, gdzie jesteśmy” – wskazał ks. Będziński.

Zacytował również słowa kard. Giorgio Marengo, który posługuje w Mongolii, gdzie ewangelizacja trwa od 32 lat, a katolików jest 1500.

„W czasie spotkania na uniwersytecie zwrócił uwagę, że całkowicie zmieniła się perspektywa ewangelizacji. Ludzie zbliżyli się do siebie, żeby ewangelizować, nie trzeba płynąć statkiem, lecieć samolotem, bo możemy ewangelizować przez media, przez rozmowę telefoniczną, ale z drugiej strony misja Kościoła nigdy się nie zmieniła. Kościół nie odejdzie nigdy od głoszenia Ewangelii. Kardynał Marengo zwrócił uwagę na to, chociaż jest coraz więcej osób, które usłyszały o Ewangelii, które spotkały Chrystusa, to z drugiej strony mamy coraz więcej osób, które o Chrystusie zapomniały. Zatem Niedziela Misyjna, którą przeżywamy, to jest moment, kiedy mamy zwrócić uwagę na to, że każdy z nas jest powołany w małżeństwie, rodzinie, życiu samotnym, czasem też dotkniętym krzyżem cierpienia, samotności, gdzie może ofiarować swoje cierpienie w intencji misji. Przykładem tego jest Teresą z Lisieux, która nieustannie mówiła, że chciałaby głosić Ewangelię na pięciu kontynentach, a nigdy z klasztoru nie wyszła” – opowiedział ksiądz Będziński.

W Kościele katolickim Niedziela Misyjna obchodzona jest od 1926 roku. To szczególny czas modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Ofiary materialne składane na tacę w Niedzielę Misyjną są przeznaczane – wolą papieża – na zasilenie Funduszu Solidarności misyjnej Kościoła powszechnego w całym świecie, jakim opiekuje się Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary.

Ofiary, które są składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach świata, przekazywane są za pośrednictwem kurii diecezjalnych do dyrekcji krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, dzięki któremu mogą pracować katechiści, powstają nowe świątynie oraz miejsca szczególnej troski o ludzi samotnych, ubogich oraz prześladowanych.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w roku 2024 sfinansowały projekty na kwotę 1,2 mln dolarów. Przekazano je na liczne projekty o różnym charakterze, utrzymanie domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych, także funkcjonowanie sekretariatu generalnego w Rzymie.

Autor: Tomasz Zielenkiewicz – Warszawa

 

Foto: O. Mirosław Wołodko, ks. Tomasz Atlas, Jerom-Nishantha
Czytaj dalej

Kościół

Rzym: Czuwanie na Placu św. Piotra w rocznicę wyboru Papieża Polaka

Opublikowano

dnia

Autor:

W 46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża odbyło się czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra. To wieloletnia tradycja, w której uczestniczą nie tylko Polacy mieszkający w Rzymie, ale także przebywający w tym czasie w Wiecznym Mieście.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II ks. prał. Pawła Ptasznika najważniejszym celem tych dorocznych spotkań jest „dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II. Za wszystko, co wniósł przez swoją obecność, przez swoją modlitwę, przez swoje nauczanie, przez swoje dzieło w dzieje tego naszego świata”.

Rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News wskazał, że współcześnie „ludzie wierzący, którzy szukają wartości w tym trochę zagubionym świecie, odwołują się właśnie do Jana Pawła II, szukając tam światła, wskazówek jak dobrze żyć”.

„To jest niezwykłe doświadczenie, że możemy tutaj polonijnie spotkać się tego wieczoru właśnie na Placu św. Piotra, w chwili refleksji wrócić do momentu 16 października, sprzed 46 lat – podkreślił Jakub Horbacz, student kursu „JP2 Studies” w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum. „Człowiek ma tę możliwość przemyśleć znaczenie tego faktu też dla nas i trochę towarzyszyła mi taka myśl, jak to też jest dzisiaj, jeśli chodzi o to dziedzictwo Jana Pawła II i jak wiele jest w naszych rękach, ludzi młodych”.

Jakub Horbacz zaznaczył, że szczególnie mu bliskie jest nauczanie społeczne Jana Pawła II, w tym przesłanie encyklik m.in. „Centesimus Annus”. Docenia też dorobek literacki polskiego Papieża. „Intelektualne odnowienie dziedzictwa Jana Pawła II jest nam dziś szczególnie potrzebne” – powiedział mediom watykańskim.

Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zorganizowane przez duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława w Rzymie, duszpasterstwo Polaków Diecezji Rzymskiej, a równocześnie watykańską Fundację Jana Pawła II. W organizację włączyły się polskie stowarzyszenia działające w Rzymie.

Autorzy: Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula
Foto: ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu