Połącz się z nami

Kościół

Spór o lekcje religii w polskich szkołach trwa. Apel Kardynała Kazimierza Nycza

Opublikowano

dnia

Kardynał Kazimierz Nycz, jeden z czołowych przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce, zaapelował o wprowadzenie obowiązkowych lekcji religii w szkołach publicznych. Jego komentarze pojawiły się w kontekście trwającej debaty na temat roli religii w edukacji, w tym planów rządu dotyczących ograniczenia liczby godzin przeznaczonych na nauczanie religii i etyki.

Podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP), kard. Nycz stwierdził, że lekcje religii powinny być obowiązkowe dla wszystkich uczniów, argumentując, że znajomość chrześcijaństwa jest niezbędna do pełnego zrozumienia współczesnej kultury i historii Europy. „Jedna godzina lekcji religii tygodniowo powinna być absolutnie obowiązkowa dla wszystkich uczniów, ponieważ żyjemy w cywilizacji europejskiej” – powiedział kardynał.

Wypowiedzi kard. Nycza pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak Ministerstwo Edukacji zapowiedziało zmniejszenie liczby godzin lekcji religii w szkołach z dwóch do jednej tygodniowo. Zajęcia religijne, obecnie opcjonalne, są finansowane z budżetu państwa i prowadzone przez nauczycieli wybieranych przez Kościół katolicki. Mimo że większość uczniów nadal uczęszcza na te lekcje, ich liczba spada, a publiczna debata nad przyszłością katechezy w szkołach się zaostrza.

Sondaż z 2022 roku wskazuje, że aż 44% Polaków popiera całkowite usunięcie lekcji religii ze szkół.

Wcześniejsze badania pokazują także, że większość społeczeństwa sprzeciwia się publicznemu finansowaniu tych zajęć.

Argumentacja Kardynała Nycza

Kard. Nycz w swojej wypowiedzi podkreślał, że edukacja religijna ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia europejskiej kultury, sztuki, muzyki i architektury. Zwrócił uwagę, że brak edukacji religijnej może ograniczać młodych ludzi w rozumieniu mechanizmów rządzących współczesnym światem i historią Europy.

W wielu krajach europejskich edukacja religijna obejmuje szerokie spektrum wyznań i systemów wierzeń, ale w Polsce zajęcia te koncentrują się niemal wyłącznie na katechizmie katolickim.

Rządowa propozycja ograniczenia liczby godzin religii jest częścią szerszych zmian wprowadzanych przez nową koalicję rządzącą, która objęła władzę pod koniec 2023 roku. Zmiany te obejmują także usunięcie ocen z religii z klasyfikacji rocznej oraz umożliwienie tworzenia klas mieszanych, składających się z uczniów różnych roczników.

Minister edukacji, Barbara Nowacka, tłumaczyła proponowane zmiany, wskazując na potrzebę lepszego zbalansowania planu nauczania. „Jeśli dziecko ma więcej religii niż biologii, chemii, geografii razem wziętych, to coś w procesie edukacyjnym idzie nie tak” – powiedziała Nowacka, dodając, że zainteresowani mogą korzystać z dodatkowych lekcji religii poza obowiązkowym planem zajęć.

Polityczny Kontekst Debaty

Propozycje zmniejszenia roli religii w szkołach są częścią szerszego trendu liberalizacji polityki edukacyjnej po zakończeniu rządów konserwatywnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS), które od 2015 roku mocno wspierało Kościół katolicki. PiS dążyło do wprowadzenia obowiązkowej religii lub etyki dla wszystkich uczniów.

W 2021 roku ówczesny Minister Edukacji Przemysław Czarnek argumentował, że edukacja religijna jest kluczowa, by „uratować cywilizację łacińską w Europie i na świecie”.

Koalicja rządząca, która przejęła władzę w grudniu 2023 roku, zmierza w przeciwnym kierunku, starając się zmniejszyć wagę religii w polskich szkołach. Nowa administracja już usunęła oceny z religii z ogólnej średniej ocen i zainicjowała zmiany w organizacji zajęć.

Propozycje ograniczenia lekcji religii spotkały się z mieszanymi reakcjami. Część społeczeństwa, zwłaszcza młodsze pokolenia, popiera zmniejszenie wpływu Kościoła na edukację publiczną. Z drugiej strony Kościół katolicki oraz konserwatywne środowiska nadal naciskają na wzmocnienie religii w szkołach, podkreślając jej rolę w kształtowaniu wartości moralnych.

Kardynał Nycz, reagując na te zmiany, ostrzegał przed marginalizacją edukacji religijnej, argumentując, że bez niej młodzież może mieć trudności ze zrozumieniem wielu aspektów współczesnego świata i dziedzictwa kulturowego Europy.

 

Źródło: NFP
Foto: YouTube

Kościół

18-19 października: Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w przesłaniu do uczestników czuwania modlitewnego w intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Odbędzie się ono w nocy z 18 na 19 października br. na Jasnej Górze.

„W tym roku myślimy o powołaniu emigranta. Choć los czasami może być niełatwy, to jednak jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości” – czytamy w przesłaniu Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej na 39. Jasnogórską Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy.

„Wiele razy doświadczyłem osobiście, że katolicy w innych krajach są nam wdzięczni za odwagę wyznawania wiary i piękne świadectwo” – napisał bp Piotr Turzyński. Podkreślił, że „jesteśmy powołani do tego, aby mówić o Chrystusie, o opiece Maryi, o pięknie rodzinnego życia, o Kościele i o miłosierdziu, o którym przesłanie rozeszło się po świecie właśnie z polskiej ziemi”. „Nieście ze sobą Chrystusa i miłość do Jego Matki” – zaapelował do polskich emigrantów.

Doroczne czuwanie w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz ich duszpasterzy odbędzie się w nocy z 18 na 19 października 2024 roku w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Temat przewodni tegorocznej modlitwy brzmi: „Emigracja jako powołanie”. Został on zaczerpnięty z listu Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, napisanego w grocie objawień w Lourdes w 1941 roku. Kardynał Hlond podkreślał w nim, że „nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną”.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Po wspólnym różańcu, Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Mszy Świętej o godz. 23.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i delegat KEP ds. powołań Andrzej Przybylski.

Z uczestnikami czuwania będzie można łączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube Jasnej Góry. Apel oraz Eucharystia będą transmitowane również przez Telewizję Trwam. Każdy może powierzać Matce Bożej swoje osobiste intencje, przesyłając je wcześniej na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.

Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy jest organizowane od 1985 roku przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, których charyzmatem jest troska o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz praca apostolska wśród Polonii.

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP

 

Foto: Klasztor Jasna Góra
Czytaj dalej

Kościół

40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – wyjątkowa wystawa w Warszawie

Opublikowano

dnia

Autor:

Z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie przygotowano niezwykłą wystawę „Prawda i Wolność”.

Śmierć ks. Jerzego w październiku 1984 r. wstrząsnęła całą Polską, skłaniając władze PRL do zorganizowania pokazowego procesu sprawców. Wystawa przybliża duchowy portret tego niezłomnego kapłana, który poświęcił życie w walce o prawdę i wolność, m.in. poprzez fotografie z jego działalności, w tym mało znane zdjęcia z lat 70. i 80.

Ekspozycja, otwarta do 15 grudnia 2024 r., przenosi nas w realia jego życia – od domu rodzinnego w Okopach, przez trudne chwile służby wojskowej, po działalność w „Solidarności”.

Znajdują się tu dzieła współczesnych artystów, takich jak Jacek Sroka i Jan Lebenstein, ukazujące walkę narodu o wolność oraz tragiczne losy samego kapłana, którego śmierć symbolizuje wymownie wizualizacja Tomasza Tatarczyka pod tytułem „Łódź Charona”.

Wystawie towarzyszą także prelekcje, spotkania z historykami oraz pokazy filmowe.

Więcej informacji: [Muzeum Archidiecezji Warszawskiej](https://maw.art.pl/exhibition/prawda-i-wolnosc-ksiadz-jerzy-popieluszko/)

Family News Service

 

Foto: Mirek Krajewski / Family News Service
Czytaj dalej

Kościół

Papieskie celebracje w listopadzie i grudniu

Opublikowano

dnia

Autor:

7 celebracji z udziałem Papieża Franciszka zaplanowanych jest w listopadzie i pierwszej połowie grudnia br. W wykazie opublikowanym przez watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych nie ma jeszcze informacji na temat celebracji Świąt Bożego Narodzenia oraz uroczystości inauguracji Roku Jubileuszowego.

4 listopada o godz. 11.00 w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona Msza św. w intencji zmarłych w tym roku biskupów i kardynałów. Papież będzie modlił się w ich intencji przy głównym ołtarzu (Cathedra Petri) watykańskiej świątyni.

17 listopada, w 33. niedzielę zwykłą, w Kościele katolickim będzie obchodzony VIII Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez Ojca Świętego jako wezwanie do większej wrażliwości na los najbardziej potrzebujących i przypomnienie, że są oni ważną częścią społeczeństw i wspólnoty wierzących. Głównym punktem tegorocznych obchodów, których hasło brzmi: „Modlitwa ubogiego dociera do Boga” (por. Syr 21, 5) będzie Msza św. z udziałem Papieża, odprawiona o godz. 10.00 w Bazylice św. Piotra.

24 listopada, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, kiedy Kościół obchodzi uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, diecezje na całym świecie zaproszone są również do przeżywania Światowego Dnia Młodzieży (który do 2021 r. był obchodzony w Niedzielę Palmową). Tegoroczny XXXIX ŚDM obchodzony jest pod hasłem „Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia (por. Iz 40, 31)”, a Ojciec Święty odprawi w tym dniu Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30.

7 grudnia (a nie, jak pierwotnie informowano 8 grudnia) odbędzie się Zwyczajny Konsystorz Publiczny, 10 zwołany przez Papieża Franciszka. Tego dnia Ojciec Święty wyniesie 21 duchownych do godności kardynalskiej. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 w Bazylice św. Piotra.

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Ojciec Święty, wspólnie z kolegium kardynalskim odprawi Mszę św. w Bazylice św. Piotra. Tego samego dnia o godz. 16.00 uda się na Plac Hiszpański, aby tradycyjnie modlić się tam przy figurze Niepokalanej.

12 grudnia, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe, Ojciec Święty będzie sprawował Mszę św. w Bazylice św. Piotra o godz. 18.00. W celebracji tej każdego roku licznie uczestniczą wierni z Meksyku i krajów latynoamerykańskich.

Vatican News

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu