Polonia Amerykańska
Narodowe Czytanie w Chicago. Odkrywamy „Kordiana” Słowackiego w Polskiej Szkole przy Konsulacie RP
Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku wybór padł na jeden z najważniejszych dramatów w historii polskiej literatury – utwór Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Dramat zachwyca i inspiruje od prawie 200 lat.
Podczas czytania uczniom towarzyszył konsul RP, Tomasz Orczyk, który rozpoczął dopiero pracę w Chicago. Fragmenty „Kordiana” były odczytywane tak, aby uczniowie odkrywali uniwersalne wartości i przestrogi zawarte w tym dziele.
Uwieńczeniem spotkania było wspólne odsłuchanie utworu „Kocham wolność”, co wzbudziło wiele emocji. Uroczyste wniesienie flagi polskiej oraz obecność białego orła na scenie jako symbolu zwycięstwa podkreśliły znaczenie tego wydarzenia i poczucie wspólnej tożsamości.
Polska Szkoła w Chicago z entuzjazmem włącza się w kolejne edycje Narodowego Czytania, przyczyniając się do wzmacniania kulturowych więzi i pielęgnowania polskich tradycji za oceanem.
Narodowe Czytanie ma na celu popularyzację najważniejszych dzieł polskiej kultury, promowanie kultury żywego słowa i budowanie więzi między pokoleniami. Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od tego czasu, co roku, Polacy na całym świecie łączą się w tej pięknej tradycji, a Szkoła Polska w Chicago przy Konsulacie RP z dumą kontynuuje tę misję.
Dzięki takim wydarzeniom, młode pokolenia mają szansę nawiązać głębszą więź z polskim dziedzictwem literackim, co jest niezwykle ważne w diasporze. Wspólne czytanie „Kordiana” to nie tylko literacka podróż, ale również okazja do refleksji nad wartościami, które są aktualne również w dzisiejszym świecie.
źródło: inf. własna
autor: Katarzyna Niziołek
Polonia Amerykańska
Grupa Poetycka Arka zaprasza na 111. Biesiadę: Dziś wieczór z poezją Joe Gajka
Już dzisiaj wieczorem w Cucina Biagio w Harwood Heights odbędzie się 111 Biesiada Poezji i Ballad: „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze”. Grupa Poetycka Arka zaprasza na wydarzenie wszystkich miłośników poezji.
Każda Biesiada Poezji i Ballad grupy prowadzonej w Chicago przez Elżbietę Chojnowską od 12 lat jest wyjątkowa i niepowtarzalna a miłośnicy poezji spotkają się by posłuchać utworów czytanych przy nastrojowej muzyce.
111 Biesiada Poezji i Ballad, „Wieczór Autorski – Joe Gajek i jego wiersze” odbędzie się 7 listopada, o godzinie 7.00PM w restauracji Cucina Biagio, przy 7319 W Lawrence Ave, Harwood Heights, IL 60706. Wstęp wolny.
Utwory poetyckie Joe Gajka zaprezentuje Julitta Mroczkowska. Wiersze Grupy Poetyckiej Arka przedstawią poeci. Ballady z oprawą muzyczną przygotował Zbigniew Pliciński i Mariusz Skowroński.
Joe Gajek to polonijny poeta, pochodzący z Małopolski. Do USA przyjechał w 1989 roku. Jest miłośnikiem motocykli, dalekich podróży i prawdziwej historii. W wolnych chwilach próbuje swoich sił na deskach polonijnych teatrów amatorskich.
Pisze utwory refleksyjne, zachęcające do zadumy, ale tworzy też wiersze z humorem, rozjaśniające rzeczywistość i dające nadzieję. Jego poezja ukazała się w chicagowskim tygodniku Monitor oraz w Antologii AGORA 2017 wydanej przez Klub Literackiego FORUM POEZJI Chicago Art, którego jest członkiem.
Biesiada Poezji i Ballad jest otwarta dla wszystkich miłośników poezji. Podczas spotkania można zaprezentować swoją twórczość, po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą prowadzącą. Czytane wiersze muszą być wydrukowane na papierze.
Grupa Poetycka „Arka” jest otwarta dla wszystkich, chętnych by do niej dołączyć i zaangażować się w jej działalność. Aby do niej należeć, nie trzeba koniecznie pisać wierszy, wystarczy lubić poezję i chcieć ją czytać. „Arka” od lat wspiera rozwój i działalność Domu Samotnej Matki siostry Marty Cichoń.
Więcej szczegółów na temat grupy oraz samego spotkania można uzyskać od Elżbiety Chojnowskiej, pod nr.tel. 312 493 1212, lub pisząc na adres email: elachojnowska@yahoo.com.
Źródło: informacja własna, pisarze.pl
Foto: istock/ finwal/Anna Savina/
Polonia Amerykańska
Polskie groby i pomniki odwiedziła Wicekonsul Agata Grochowska
31 października Wicekonsul Agata Grochowska z pracownikami konsulatu złożyła kwiaty i zapaliła znicze na polskich grobach i pod pomnikami ważnymi dla Polonii w Illinois.
Na Cmentarzu Katolickim Zmartwychwstania w Justice kwiaty zostały złożone przy Pomniku Weteranów Armii Polskiej, a znicze zapalono przed Pomnikiem św. Jana Pawła II oraz Pomnikiem Tysiąclecia Chrztu Polski 966-1966.
Na Cmentarzu Maryhill w Niles kwiaty złożono pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej oraz na grobach pułkownika Aleksandra Kajkowskiego i Feliksa Konarskiego.
Na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles złożono kwiaty i zapalono znicze przy Pomniku Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków), na grobie Agnieszki Wisły (współzałożycielki Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i głównej fundatorki Korpusu Pomocniczego Pań), na grobie generała Ferdynanda Zarzyckiego (byłego Ministra Przemysłu i Handlu oraz senatora II Rzeczypospolitej), przy Pomniku Katyńskim oraz pod Tablicą Smoleńską, a także przy grobie Karola Ripy, polskiego dyplomaty i Konsula Generalnego w Chicago w latach 1939-1941.
Pani Konsul towarzyszył pan Marcin Ścigaj, doradca Katolickich Cmentarzy Archidiecezji Chicago. Modlitwy przy miejscach pamięci odmówił ks. Zdzisław Torba, proboszcz parafii Św. Ferdynanda.
Źródło: Konsulat Generalny RP w Chicago
Nasza UNIA
20 lat oddziału PSFCU w Copiague na Long Island
19 października 20-lecie działalności świętował oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii kredytowej w Copiague na Long Island.
W wydarzeniu udział wzięła przedstawicielka Rady Dyrektorów PSFCU Małgorzata Gradzki, a także, goście reprezentujący lokalną społeczność polonijną i polonijne organizacje, wśród nich przedstawiciele Polonia of Long Island, Polskiego Domu w Glen Cove, Polskiej Szkoły w Copiague czy Polskiej Szkoły w Riverhead.
Jak podkreślano na wydarzeniu, oddział w Copiague założony został z wielkim poparciem lokalnej społeczności. Manager oddziału Iwona Jeżewska podkreśliła, że aktualnie do oddziału należy ponad 4500 członków, a sama placówka, oferuje bardzo konkurencyjne usługi finansowe również na rynku amerykańskim.
Działalność Unii na Long Island jest bardzo doceniana przez Polonię, która od PSFCU otrzymuje zawsze potrzebne wsparcie – w trakcie wydarzenia, wiele organizacji przekazało słowa podziękowania na rzecz Naszej Unii.
Po części oficjalnej, goście zaproszeni zostali na poczęstunek, tort oraz mieli okazję wygrać nagrody w loterii.
Autorka: Monika Adamski
Foto: Radio Rampa
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA4 tygodnie temu
W Georgii wstrzymano orzeczenie ws. zakazu aborcji podczas rozpatrywania apelacji
-
News USA2 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago2 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA1 tydzień temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago2 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA6 dni temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii