News USA
Alabama po raz drugi użyła azotu do wykonania kary śmierci, wzbudzając kontrowersje
W czwartek stan Alabama przeprowadził egzekucję na Alanie Eugene Millerze, skazanym za zamordowanie trzech osób w 1999 roku. Wykonanie wyroku odbyło się z użyciem czystego azotu – metody, która po raz drugi została zastosowana w USA, wywołując liczne debaty na temat jej humanitarności.
Alan Eugene Miller, 59-letni były kierowca ciężarówki, został uznany za zmarłego o 6:38PM czasu lokalnego w więzieniu w południowej Alabamie. Świadkowie relacjonowali, że tuż po założeniu maski gazowej na twarz, Miller zaczął się trząść przez dwie minuty, a następnie przez sześć minut łapał powietrze, zanim jego ciało uspokoiło się.
Miller był skazany za zabicie trzech mężczyzn — Lee Holdbrooksa, Christophera Scotta Yancy’ego i Terry’ego Jarvisa — podczas strzelaniny w miejscu pracy. Do zbrodni doszło 5 sierpnia 1999 roku, kiedy to Miller z zimną krwią zastrzelił swoich współpracowników w dwóch różnych firmach. Morderstwo wstrząsnęło społecznością Pelham, podmiejskiego miasta na południe od Birmingham.
Wcześniejsza próba wykonania na nim wyroku w 2022 roku za pomocą zastrzyku śmiercionośnego nie powiodła się.
W swoich ostatnich słowach, mężczyzna stwierdził: „Nie zrobiłem nic, żeby tu być”, co zostało zagłuszone przez niebieską maskę gazową na jego twarzy. Miller także poprosił swoją rodzinę i przyjaciół o zajęcie się bliżej nieokreśloną osobą, jednak nie było jasne, kogo miał na myśli.
Egzekucja Millera była drugą w historii, w której zastosowano metodę śmierci przez uduszenie czystym azotem. Pierwsze użycie tej kontrowersyjnej metody miało miejsce w styczniu 2024 roku, kiedy to Alabama przeprowadziła egzekucję Kennetha Smitha, którą opisywaliśmy tutaj.
Procedura polega na tym, że więźniowi zakłada się maskę gazową, a wdychane powietrze zostaje zastąpione czystym azotem, co prowadzi do jego śmierci przez uduszenie.
Podczas pierwszej egzekucji z użyciem azotu skazaniec doświadczył gwałtownych drgawek i dławił się, co wzbudziło kontrowersje wokół tego, czy metoda jest humanitarna. John Q. Hamm, komisarz więziennictwa Alabamy, stwierdził jednak, że drgawki i gwałtowne ruchy ciała są normalne w takich przypadkach, ponieważ organizm więźnia pozbawiony jest tlenu.
Kontrowersje wokół nowej metody egzekucji
Metoda uduszenia za pomocą czystego azotu wywołała mieszane reakcje. Zwolennicy argumentują, że jest ona bardziej humanitarna niż zastrzyki śmiercionośne, które mogą powodować ból i problemy techniczne, jak miało to miejsce w przypadku poprzednich prób egzekucji Millera.
Krytycy z kolei twierdzą, że nowa metoda jest niewystarczająco przetestowana i może prowadzić do nieprzewidywalnych cierpień.
Gubernator Alabamy Kay Ivey broniła egzekucji, mówiąc: „Dziś wieczorem sprawiedliwość została w końcu wymierzona tym trzem ofiarom dzięki metodzie egzekucji wybranej przez więźnia. Jego czyny nie były szaleństwem, ale czystym złem. Trzy rodziny zostały na zawsze zmienione przez jego odrażające zbrodnie”.
Rodziny ofiar nie były obecne podczas egzekucji i nie wydały publicznych oświadczeń.
Przyszłość metody i debaty prawne
Nowa metoda wykonania kary śmierci przyciąga uwagę obrońców praw człowieka, którzy obawiają się, że nie ma wystarczających dowodów na jej bezbolesność i skuteczność. Pomimo tych wątpliwości, Alabama kontynuuje stosowanie czystego azotu, argumentując, że procedura jest zgodna z protokołem i że więźniowie mają prawo do wyboru tej metody.
Obecnie trzy stany poza Alabamą zezwalają na wykorzystanie metody uduszenia skazańca czystym azotem. Są to Luizjana, Oklahoma i Mississippi.
Źródło: npr
Foto: YouTube, ALABAMA DEPARTMENT OF CORRECTIONS
News USA
Nowe dowody przeciwko Trumpowi w sprawie ingerencji w wybory 6 stycznia
W opublikowanych w środę dokumentach sądowych specjalny prokurator Jack Smith przedstawił najbardziej szczegółowy dotąd obraz swojej sprawy karnej przeciwko Donaldowi Trumpowi. Sprawa dotyczy prób unieważnienia wyników wyborów prezydenckich w 2020 r. oraz działań, które doprowadziły do szturmu na Kapitol 6 stycznia 2021 r.
Dokumenty złożone w sprawie szczegółowo wyjaśniają, dlaczego Donald Trump nie powinien być objęty ochroną immunitetu prezydenckiego. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że choć prezydenci mają szeroki immunitet w sprawach związanych z ich oficjalnymi obowiązkami, nie dotyczy to prywatnych działań.
Prokurator Jack Smith stara się wykazać, że działania Trumpa po przegranych wyborach były właśnie prywatnymi działaniami przestępczymi, mającymi na celu podważenie wyników wyborów.
„Kiedy oskarżony przegrał wybory prezydenckie w 2020 r., uciekł się do przestępstw, aby spróbować utrzymać się na stanowisku,” pisze zespół prokuratorski w 165-stronicowym dokumencie. Specjalny prokurator zarzuca Trumpowi organizowanie coraz bardziej desperackich planów mających na celu unieważnienie wyników w siedmiu stanach, które przegrał.
Prokuratorzy twierdzą, że Donald Trump przewodził spiskowi, którego celem było pozbawienie milionów Amerykanów prawa do głosowania. Zgodnie z aktem oskarżenia, plan ten zakończył się gwałtownymi zamieszkami w Kapitolu.
W dokumencie podkreślono, że „intryga oskarżonego była prywatnym działaniem przestępczym”, w którym Trump jako kandydat posługiwał się oszustwem, aby atakować każdy etap procesu wyborczego.
Nowe szczegóły dotyczące działań Trumpa
Choć główne oskarżenia przeciwko Trumpowi były już wcześniej znane, nowe dokumenty zawierają dodatkowe szczegóły, w tym poufne zeznania świadków oraz notatki byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a. W szczególności dokumenty opisują, co Trump robił w dniu 6 stycznia 2021 r., gdy jego zwolennicy szturmowali Kapitol.
Według akt, Donald Trump spędził popołudnie tego dnia w jadalni przy Gabinecie Owalnym, przeglądając Twittera i oglądając relacje z Fox News. Kiedy pracownik poinformował go, że Pence został ewakuowany w bezpieczne miejsce, były prezydent zareagował obojętnie, mówiąc: „I co z tego?”
Dokumenty przedstawiają również szczegóły na temat rozmowy telefonicznej Trumpa z jego bliskim współpracownikiem, Stevem Bannonem, dzień przed zamieszkami. Kilka godzin później Bannon zapowiedział w swoim podcaście, że „całe piekło” wybuchnie następnego dnia.
Spór o publikację dokumentów
Publikacja dokumentów nastąpiła po sporze między prawnikami Donalda Trumpa a specjalnym prokuratorem.
Zespół Trumpa argumentował, że ich ujawnienie może mieć wpływ na wybory prezydenckie w 2024 r., w których Trump jest głównym kandydatem Republikanów. Jednak sędzina Tanya Chutkan, która przewodniczy sprawie, uznała, że społeczeństwo ma prawo zrozumieć argumenty rządu i ostateczne decyzje sądu w kwestii immunitetu prezydenckiego.
W odpowiedzi na publikację dokumentów były prezydent skrytykował działania prokuratury, oskarżając Demokratów o polityczną manipulację. W poście na swojej platformie Truth Social napisał: „Demokraci wykorzystują Departament Sprawiedliwości przeciwko mnie, ponieważ wiedzą, że wygrywam”.
Oskarżył także prokuratorów o „rażące niepostępowanie prokuratorskie” (PROSECUTORIAL MISCONDUCT) i stwierdził, że dokumenty nie powinny być publikowane tuż przed wyborami.
Źródło: npr, cnbc
Foto: YouTube
News USA
American Cancer Society: 1 na 8 kobiet w USA zachoruje na inwazyjnego raka piersi
Pomimo spadku śmiertelności z powodu raka piersi w Stanach Zjednoczonych, ryzyko zachorowania na tę chorobę pozostaje wysokie. Według nowego raportu American Cancer Society, opublikowanego we wtorek, 1 na 8 kobiet w USA zostanie w ciągu swojego życia zdiagnozowana z inwazyjnym rakiem piersi. Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi – Breast Cancer Awarness Month.
Od 1989 roku wskaźnik śmiertelności z powodu raka piersi spadł o 44%, co pozwoliło uniknąć ponad pół miliona zgonów z powodu tej choroby. Ten sukces wynika głównie z postępu w leczeniu oraz udoskonalonych metod wczesnego wykrywania, takich jak mammografia.
Jednak od 2012 roku wskaźniki zachorowań na raka piersi wzrastają o 1% rocznie, a u młodszych kobiet – nawet o 1,4%. Wzrost zachorowań w tej grupie wiekowej stanowi rosnące wyzwanie, szczególnie w porównaniu do tempa wzrostu wynoszącego 0,7% u kobiet po 50. roku życia.
Raport American Cancer Society ujawnia też wyraźne nierówności rasowe. Czarnoskóre kobiety mają o 5% niższy wskaźnik zachorowań na raka piersi w porównaniu do białych kobiet, jednak ich śmiertelność jest o 38% wyższa. Główne przyczyny tej różnicy to późniejsze wykrywanie choroby oraz mniejszy dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej.
Podobnie kobiety z rdzennych społeczności Ameryki i Alaski mają niższy wskaźnik diagnoz, ale ich śmiertelność jest o 6% wyższa w porównaniu do białych kobiet.
Czynniki ryzyka raka piersi
Większość przypadków raka piersi rozwija się bez znanych czynników ryzyka, a jedynie 30% przypadków można przypisać tzw. „potencjalnie modyfikowalnym” czynnikom, takim jak otyłość, brak aktywności fizycznej czy spożywanie alkoholu.
Główne czynniki ryzyka to czynniki genetyczne, w tym mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 oraz historia rodzinna choroby. Wysokie dawki promieniowania na klatkę piersiową także zwiększają ryzyko rozwoju raka.
Rak piersi pozostaje najczęściej diagnozowaną formą nowotworu u kobiet i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka, zaraz po raku płuc.
W 2024 r. prognozuje się prawie 311 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi w USA, a około 42 700 kobiet umrze z tego powodu.
Wczesne wykrycie raka piersi znacząco zwiększa szanse na wyleczenie – w przypadku wcześnie zdiagnozowanych przypadków pięcioletnie przeżycie wynosi ponad 99%. Rak piersi często zaczyna się od niekontrolowanego podziału komórek w tkance piersi, co może prowadzić do powstania guza. Początkowo może on nie dawać żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne badania przesiewowe.
Zaktualizowane zalecenia dotyczące mammografii
W 2023 roku U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) zmieniła swoje zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Kobiety powinny rozpocząć regularne mammografie od 40. roku życia, a nie od 50., jak zalecano wcześniej. Nowe wytyczne rekomendują mammografię co dwa lata, co ma zwiększyć szanse na wczesne wykrycie choroby.
American Cancer Society zaleca bardziej intensywną kontrolę, rekomendując coroczne badania mammograficzne dla kobiet od 40. do 54. roku życia, a po 55. roku – kontynuowanie badań co dwa lata lub co roku, w zależności od preferencji pacjentki.
Edukacja na temat czynników ryzyka, dostęp do mammografii i innowacyjne terapie są kluczowymi narzędziami w walce z tą chorobą, ale nadal konieczne są działania mające na celu zapewnienie równego dostępu do opieki medycznej dla wszystkich grup demograficznych.
Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Mohammed Haneefa Nizamudeen/Liudmila Chernetska/
News USA
Liczba ofiar huraganu Helene wzrosła do 190. Pilnie potrzebna jest pomoc
Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Helene wzrosła do 190, a setki osób nadal uważa się za zaginione w wyniku potężnej burzy, która spustoszyła południowo-wschodnie stany USA. Najbardziej dotknięte są Karolina Północna, Floryda i Georgia, gdzie katastrofalne powodzie i silne wiatry zniszczyły całe społeczności. Jak można przekazać swoje wsparcie?
Najgorsze zniszczenia odnotowano w Karolinie Północnej, gdzie zginęły co najmniej 94 osoby. Wiatr i woda zniszczyły domy, infrastrukturę i lokalne przedsiębiorstwa, pozostawiając wiele miast i miasteczek w ruinie.
Joe Biden ogłosił, że Departament Obrony wyśle 1000 żołnierzy służby czynnej, aby wspomóc działania Gwardii Narodowej w dostarczaniu żywności, wody i podstawowych artykułów do odciętych społeczności. Prezydent odwiedził wczoraj stan aby spotkać się z lokalnymi władzami i ocenić skalę zniszczeń. Wiceprezydent Kamala Harris odwiedziła Georgię, podczas gdy Donald Trump, złożył wizytę w tym stanie dzień wcześniej.
Floryda potwierdziła 14 ofiar śmiertelnych, gdy huragan uderzył w wybrzeże z wiatrem o prędkości do 140 mil na godzinę, powodując ogromne powodzie. Georgia również mocno ucierpiała, z 25 ofiarami śmiertelnymi i znacznie zniszczonym miastem Valdosta.
Mimo że ekipy energetyczne stopniowo przywracają zasilanie, 1,3 miliona gospodarstw domowych od Florydy po Wirginię wciąż pozostaje bez prądu. Odbudowa infrastruktury energetycznej postępuje powoli ze względu na rozległe zniszczenia.
W obliczu tragedii krajowe organizacje charytatywne rozpoczęły zbiórki funduszy, aby pomóc osobom poszkodowanym przez huragan. Prezydent Joe Biden zachęca do wsparcia inicjatyw pomocowych, podkreślając, że darowizny finansowe są najskuteczniejszym sposobem, aby szybko dostarczyć niezbędne środki do poszkodowanych regionów.
Organizacje przyjmujące darowizny:
- Amerykański Czerwony Krzyż: Zapewnia schronienie, żywność i pomoc medyczną dla osób zmuszonych do ewakuacji. Aby wesprzeć ich działania, odwiedź stronę internetową organizacji lub wyślij SMS o treści HELENE na numer 90999, aby przekazać darowiznę. Możesz również zapisać się na oddanie krwi.
- Armia Zbawienia: Oferuje wsparcie żywieniowe oraz opiekę duchową i emocjonalną dla poszkodowanych. Darowizny można przekazywać online za pośrednictwem strony internetowej organizacji.
- Americares: Dostarcza leki, artykuły pierwszej potrzeby i wsparcie finansowe dla placówek zdrowotnych w regionach dotkniętych katastrofą. Odwiedź stronę internetową Americares, aby wesprzeć ich wysiłki.
Wsparcie dla poszczególnych stanów:
- Karolina Północna: Gubernator Roy Cooper zachęca do przekazywania darowizn na North Carolina Disaster Relief Fund. Zebrane środki trafią do organizacji non-profit, które zapewniają żywność, wodę, środki czystości i inne niezbędne artykuły dla poszkodowanych społeczności.
- Floryda: Gubernator Ron DeSantis uruchomił Florida Disaster Fund, który przekazuje środki na rzecz organizacji świadczących pomoc w reagowaniu na katastrofy i odbudowie. Każda darowizna pomoże w szybszej odbudowie zniszczonych obszarów.
- Georgia: Organizacja Send Relief prowadzi miejsca reagowania w najbardziej dotkniętych regionach. Darowizny pomogą dostarczyć posiłki, wodę, tymczasowe schronienia i materiały niezbędne do usuwania skutków powodzi.
Dodatkowe zasoby i jak wybrać organizację:
Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) podkreśla, że darowizny finansowe są najskuteczniejszym sposobem wsparcia, ponieważ umożliwiają szybkie zakupy najpotrzebniejszych rzeczy na miejscu. Odwiedź stronę National Voluntary Organizations Active in Disaster, aby uzyskać listę zaufanych organizacji charytatywnych.
Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w wyborze organizacji, Charity Navigator ocenia działalność organizacji pomocowych i może dostarczyć przydatne informacje na temat tych, które aktywnie angażują się w pomoc i odbudowę po huraganie.
Każda pomoc ma znaczenie!
Źródło: nbc
Foto: YouTube, FEMA
-
News Chicago3 tygodnie temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
Galeria3 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
News Chicago1 tydzień temu
Bezpośrednim pociągiem Amtrak z Chicago do Miami pojedziemy już 10 listopada
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Swojskie Dziołchy zapraszają na polskie wesele do Kolorado. To dopiero będzie zabawa!
-
Ciekawostki3 tygodnie temu
Dzisiaj Tomasz Sobania staje na starcie biegu przez Amerykę
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Nowy program imigracyjny Bidena. Czy powinniśmy składać petycję?
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Jan Król z Białego Dunajca nowym Prezesem Związku Podhalan Północnej Ameryki
-
News Chicago3 tygodnie temu
Nasz polski sklep Deli 4 You zajął trzecie miejsce w ogólnokrajowym rankingu