Połącz się z nami

News Chicago

Kto się nie boi „Najstraszniejszych opowieści”? Morton Arboretum zaprasza na Walking Plays

Opublikowano

dnia

W jesienne wieczory Morton Arboretum zaprasza wszystkich śmiałków na wyjątkowe spektakle w pięknej, choć nieco mrocznej scenerii parku. Weekendowe przedstawienia Walking Plays łączą teatralne doznania z spacerem na świeżym powietrzu. We wrześniu i październiku widzowie będą mogli zobaczyć przedstawienie zatytułowane „The Grimmest of Tales”.

Bracia Grimm słynęli z baśni i folkloru, ale także ze swoich strasznych i krwawych opowieści. Gdy cienie stają się dłuższe u progu sezonu Halloween, odważni goście Morton Arboretum mają okazję zagłębić w mroczniejszą stronę tych oryginalnych opowieści grozy.

Przedstawienie „The Grimmest of Tales” jest polecane dla osób w wieku 10 lat i starszych ze względu na przerażającą treść oraz wzmianki o śmierci i krwi.

Walking Plays to pełnometrażowe sztuki zaadaptowane wyłącznie dla Morton Arboretum i wystawiane przez lokalnych profesjonalnych aktorów. Prowadzący spacer prowadzi widzów do każdej sceny, które rozgrywają się w kilku naturalnych lokalizacjach, wzdłuż trasy pieszej o długości od jednej do dwóch mil.

Spektakle Walking Plays odbywają się w wybrane soboty i niedziele. Przedstawienia rozpoczynają się w schronisku Thornhill w West Side i trwają około dwóch godzin. Organizatorzy zachęcają widzów do zabrania ze sobą wody, przenośnych krzeseł lub koców do siedzenia oraz sprayu odstraszającego owady.

Spektakle wrześniowe i październikowe „The Grimmest of Tales” rozpoczynają się o godzinie 4:00PM.

Harmonogram Walking Plays na rok 2024:

„The Grimmest of Tales”

  • 28 i 29 września
  • 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26 i 27 października

Ceny biletów dla członków Morton Arboretum:

  • Dziecko (od 2 do 17 lat): 10 dolarów
  • Dorośli (18 lat i starsi): 15 dolarów

Ceny biletów dla gości Morton Arboretum:

  • Dziecko (od 2 do 17 lat): 15 dolarów
  • Dorośli (18 lat i starsi): 25 USD

Dzieci w wieku do 2 lat wchodzą za darmo.

Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum, istock/Kseniya Ivashkevich/

News Chicago

Szósty coroczny Oktoberfest w East Dundee: Festiwal radości, rozrywki ..i piwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w najbliższy weekend, 27-28 września, East Dundee zaprasza na szóstą edycję corocznego Oktoberfest, który obfitować będzie w atrakcje dla całych rodzin. Festiwal, odbywający się w malowniczej okolicy Depot, to doskonała okazja do wspólnej zabawy, odkrywania lokalnych smaków oraz uczestniczenia w licznych wydarzeniach kulturalnych.

Konkurs na Strachy na Wróble

Jednym z najciekawszych punktów programu będzie konkurs na strachy na wróble, w którym wezmą udział lokalne firmy i organizacje. Strachy, starannie dekorowane przez uczestników, będą prezentowane przez cały czas trwania festiwalu.

Uczestnicy będą mogli oddać głos na swojego ulubionego stracha, poprzez „lajkowanie” na stronie festiwalu na Facebooku. Strachy na wróble będą oceniane na podstawie liczby głosów, a wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę, 29 września, o godzinie 12:00PM.

Muzyczna uczta

Festiwal rozpocznie się w piątek, 27 września, od występu zespołu Polkaholics, który w godzinach 5:00PM-7:00PM połączy elementy polki i rock 'n’ rolla. Następnie, od 8:00PM do 10:00PM, na scenie wystąpi Who’s Bad, zespół znany jako Ultimate Michael Jackson Experience.

W sobotę goście będą mieli okazję usłyszeć Ed Wagner’s Brass Band, który zagra od 2:00PM do 4:00PM, a po nim LP Vinyl z hołdem dla zespołu Journey o godzinie 5:00PM. Na zakończenie sobotnich występów Gabriel Sanchez zaprezentuje The Prince Experience od 8:00PM do 10:00PM.

Atrakcje dla Rodzin

Oktoberfest w East Dundee to nie tylko muzyka i jedzenie, ale także mnóstwo atrakcji dla dzieci. W piątek i sobotę goście będą mogli korzystać z darmowych dmuchańców od 5:00PM do 9:00PM oraz z atrakcji Touch-a-Truck w sobotę od 2:00PM do 4:00PM.

Dzieci będą mogły również skorzystać z malowania twarzy oraz skręcania balonów w godzinach 2:30PM-5:30PM. Dodatkową atrakcją będzie Scarecrow Stilt Walker, który będzie krążył po terenie festiwalu od 4:30PM do 6:30PM.

The Polkaholics

Smakowitości

Festiwal oferuje szeroki wybór lokalnych smakołyków. Wśród dostawców znajdą się Dairy Queen, Duke’s BBQ, Happy’s Bavarian Gourmet Soft Pretzels oraz Rosie O’Hare’s. Miłośnicy piwa będą mogli spróbować trunków od Black & Gray Brewing Co., które zaprezentuje swoje piwo Oktoberfest.

Osoby pełnoletnie będą mogły skorzystać z oferty napojów, zaopatrując się w bezpłatną opaskę na nadgarstek.

W piątek o godzinie 7:00PM odbędzie się konkurs na najlepsze trzymanie kufli piwa, co na pewno dostarczy uczestnikom wielu emocji i radości.

Wygodny transport

Festiwal zadbał także o wygodny transport dla swoich gości. Bezpłatny bus wahadłowy będzie kursował w obie strony w obu dniach festiwalu, zaczynając o 4:30PM i kończąc o 10:15PM. Bus będzie kursował co 15 minut pomiędzy Carpentersville Middle School a Barrington Avenue, w pobliżu wiejskiej sali.

Dla osób przyjeżdżających samochodem dostępne są miejsca parkingowe w centrum miasta oraz kilka parkingów publicznych. W piątek wieczorem będzie również możliwość parkowania przy Immanuel Lutheran Church.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Village of East Dundee, The Polkaholics
Czytaj dalej

News Chicago

„Fidelio” w Chicago: Jedyna opera Beethovena to pełen emocji i wzruszeń dramat

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 26 września Lyric Opera of Chicago otworzy swoje pierwsze przedstawienie jedynej opery Ludwiga van Beethovena „Fidelio”. Opera miała swoją premierę ponad 200 lat temu, w 1805 roku, a mimo to pozostaje ponadczasowym klasykiem.

Reżyser Matthew Ozawa wyjaśnia, że sztuka ma charakter polityczny i podąża za główną bohaterką Leonorą, która przebiera się za strażnika więziennego o imieniu Fidelio, aby pomóc uwolnić swojego niesłusznie uwięzionego męża.

Opera „rzuca światło na niesprawiedliwość” i „służy jako symbol nadziei dla pokoleń ludzi dotkniętych uciskiem i tyranią” — mówi Ozawa.

Dyrektor muzyczny Lyric Opera Enrique Mazzola poprowadzi tę dramatyczną i wzruszającą operę, do której dołączą charyzmatyczna południowoafrykańska sopranistka Elza van den Heever, amerykański tenor Russell Thomas i amerykański baryton Brian Mulligan. 

„Fidelio” w Lyric Opera of Chicago zapowiada się jako niezwykle wzruszające doświadczenie. Słuchając „Chóru więźniów”, publiczność zastanawia się, czy jakikolwiek inny kompozytor tak żywo przekazał ludzkie tęsknoty za wolnością i światłem słonecznym.

Przedstawienie „Fidelio” jest śpiewane po niemiecku z angielskimi napisami i trwa 2 godziny i 25 minut z jedną przerwą. Bilety na zaczynają się od 42 USD i można je kupić tutaj. Tylko pięć przedstawień zostanie wystawionych w Lyric Opera of Chicago do czwartku 10 października.

W niedzielę, 29 września spektakl będzie przystosowany dla osób niewidzących oraz głuchych, m.in. za wykorzystaniem systemu SoundShirt.

SoundShirt wykorzystuje zmysł dotyku, aby umożliwić użytkownikom odczuwanie muzyki w górnej części ciała, w czasie rzeczywistym z orkiestrą i śpiewakami. SoundShirty należy rezerwować online lub dzwoniąc do zespołu Audiences Services pod numer 312.827.5600.

 

Źródło: chicagostarmedia, Lyric Opera
Foto: YouTube, Lyric Opera
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dziś rozpoczyna się VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczynamy w Wietrznym Mieście wielkie święto polskiego teatru – VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago. To czterodniowe wydarzenie, w czasie którego każdy miłośnik sceny znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Spektakle i wydarzenia towarzyszące odbędą się dniach 19-22 września w 3 lokalizacjach: Akademii Muzyki Paso, Galerii Dwell Studio i Art Gallery Kafe.

Tegoroczny gośćmi wydarzenia będą: Polski Teatr Studio z Litwy, Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Niemiec, polscy aktorzy: Katarzyna Krzanowska i Błażej Peszek oraz dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego.

W programie m. in.: warsztaty aktorskie z Błażejem Peszkiem, spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Starego w Krakowie, wystawa z okazji XX-lecia Warsztatów Teatralnych Little Stars, podsumowanie sezonu teatralnego, konkurs dla publiczności i inne.

Wydarzenia związane z VI Kongresem Teatru Polskiego w Chicago będą odbywały się w trzech dogodnych lokalizacjach z bezpłatnym parkingiem: w Akademii Muzyki PASO, w Art Galery Kafe oraz w Dwell Studio.

W czwartek 19 września o 7.00PM w Galerii Dwell Studio odbędzie się otwarcie wystawy „Za kurtyną” z okazji XX-lecia istnienia teatru Warsztaty Teatralne Little Stars. Wystawa ma na celu zaprezentowanie dorobku artystycznego teatru na przestrzeni dwóch dekad.

Wśród autorów zdjęć znani fotografowie, ale także widzowie sięgający po aparat amatorsko. Dzięki tej różnorodności Warsztaty Teatralne Little Stars chcą pokazać ich spojrzenie na teatr. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kostiumów teatralnych.

Polski Teatr Studio z Litwy wystawi dwa spektakle w piątek i sobotę 20 i 21 września; w Art Galery Kafe i Akademii Muzyki PASO.

Będzie to groteska Sergiusza Piaseckiego pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Bohaterem spektaklu jest Michaił Zubow mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie oficer sowiecki w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina. Ten spektakl to psychologiczny obraz typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich.

Drugi spektakl to „Nieznana, Marilyn Monroe”. Seksualność, szaleństwo, uśmiech za milionów dolarów, gracja – tak, to wszystko się mieści w jednej kobiecie, ale czy mieści się jeszcze więcej? Ból, rozczarowanie, wewnętrzna tragedia, zabójcza samotność? Akcja monodramu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej skrywanych wspomnień z czasów dzieciństwa. Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką.

Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Polski i Niemiec zaprezentuje spektakl „Rzeź”. Jest to opowieść zmuszająca Polaków do świadomego pochylenia się nad przebytą drogą wylizywania się z własnych ran historycznych na płaszczyźnie nie tylko politycznej, ale także i mentalnej. To pytanie skierowane do przedstawicieli młodego pokolenia o ich świadomość, z jaką wkraczają w strumień historii.

Drugą produkcją OFF Zigarre będzie monodram „Między światami” w wykonaniu Zofii Delest. Spektakl koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. Z jakimi schematami myślowymi spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów? Tekst sztuki bazuje na prawdziwych historiach migrantów zebranych w latach 2013-2019.

W sobotę i niedzielę 21 i 22 września od 9 rano w Akademii Muzyki PASO odbędą się warsztaty aktorskie (wymagane wcześniejsze zapisy na ktpwchicago@gmail.com), które poprowadzi dr hab. Błażej Peszek– polski aktor i reżyser teatralny, pedagog sztuki aktorskiej, doktor habilitowany sztuki teatralnej, aktor Teatru Starego w Krakowie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Czterodniowy maraton z teatrem zakończy się Galą Kongresu w Akademii Muzyki PASO, 22 września o 5.00PM. Obejmie ona fragment spektaklu „Mąż i żona” A. Fredry w wykonaniu aktorów Katarzyny Krzanowskiej i Błażeja Peszka.

Dr Aleksandra Różalska z Katedry Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawi wyniki projektu i mapę teatrów migranckich na świecie.

Kongres, jak co roku, przyzna swoją nagrodę. W tym roku odbierze ją Bogdan Łańko, za całokształt pracy artystycznej i wieloletnią promocję oraz propagowanie kultury polskiej.

Na wydarzenia VI Kongresu Teatru Polskiego w Chicago zapraszali w studiu Radia Deon Andrzej Krukowski i Aldona Olchowska z Teatru Nasz. Rozmowę z naszymi Gośćmi można przeczytać tutaj.

Projekt jest współfinansowany z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com

 

Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago, istock/Kozlik_Mozlik/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu