Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Dziś kolejny dzień zapisów do Zespołu Pieśni i Tańca Polonia Ensemble w Chicago

Opublikowano

dnia

Zespół Pieśni i Tańca Polonia poszukuje młodych tancerzy i śpiewaków. Chętnych zaprasza do parafii św. Jana Breubef w Niles, gdzie w dniu 25 września, w godzinach od 5.00PM do 7.00PM odbędą się zapisy do polonijnego zespołu ludowego.

Od ponad 35 lat zespół Polonia Ensemble z Chicago pielęgnuje i promuje polską kulturę w Stanach Zjednoczonych i za granicą. Zespół został założony w 1984 roku przez znakomitą choreografkę Celinę Rożnowską oraz jej córkę Annę Krysińską. Muzyczną oprawę i kierownictwo chóralne od lat zapewnia Mieczysław Dziś, multiinstrumentalista i wokalista.

W czerwcu 2022 roku Zespół Polonia obchodził jubileusz 35-lecia.

Obecnie Northwest Center Traditional Polish Folk Dancers zrzesza około 200 młodych śpiewaków i tancerzy w wieku od 3 do 25 lat. Najbardziej zaawansowane i rozpoznawalne grupy zespołu to „Nowa Polonia” i „Polonia”. Grupa „Polonia”, złożona głównie ze studentów, może poszczycić się bogatym doświadczeniem, zdobytym podczas udziału w licznych festiwalach folklorystycznych.

Celem Centrum jest przekazanie kolejnym pokoleniom bogactwa polskiego folkloru, ukazując jego unikalność, różnorodność oraz siłę wyrazu. Repertuar artystyczny zespołu obejmuje melodie, pieśni i tańce ze wszystkich regionów Polski: z północy i południa, wschodu i zachodu, a także narodowe tańce polskie.

Charakterystyczną cechą występów Centrum Polskiego Tańca, która wyróżnia go na tle innych grup folklorystycznych, jest autentyczność choreografii i dbałość o zachowanie oryginalnych układów tanecznych.

W ciągu 35 lat działalności Polonia Ensemble aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym i społecznym zarówno polskiej, jak i amerykańskiej społeczności. Brała także udział w licznych festiwalach na całym świecie, zdobywając wiele nagród.

Grupy dziecięce Zespołu Pieśni Tańca Polonia spotykają się w każdą środę przy parafii św. Jana Breubef w Niles. Oprócz śpiewu i kroków tanecznych dzieci uczą się dyscypliny, pewności siebie, koordynacji ruchowej oraz właściwej postawy, dobrze się przy tym bawiąc.

Oprócz polskich tańców narodowych i regionalnych, dzieci uczą się także podstawowych kroków tańców nowoczesnych i towarzyskich.

Szczegółowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 847 529 2555 oraz na stronie internetowej zespołu.

 

Źródło: Zespół Pieśni i Tańca Polonia
Foto: Zespół Pieśni i Tańca Polonia

News USA

87. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku pod hasłem wolności

Opublikowano

dnia

Autor:

„Bo wolność krzyżami się mierzy” (For Freedom is Measured with Crosses) – ten fragment piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino” jest hasłem Parady Pułaskiego, która już po raz 87. zostanie zorganizowana w Nowym Jorku.

6 października w południe dziesiątki tysięcy Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia, a także przedstawicieli innych grup społecznych przemaszerują Piątą Aleją, reprezentacyjną ulicą amerykańskiej metropolii, by uczcić bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych, generała Kazimierza Pułaskiego.

Parada Pułaskiego jest jednym z najbarwniejszych patriotycznych i kulturalnych wydarzeń organizowanych przez Polonię na świecie. Podobnie, jak w każdej poprzedniej edycji wezmą w niej udział dziesiątki tysięcy maszerujących oraz obserwatorów, będą dzieci, młodzież, osoby starsze. Piątą Aleją Nowego Jorku przemaszerują orkiestry, zespoły folklorystyczne i artystyczne, sportowcy, żołnierze, urzędnicy cywilni.

„Będą oni reprezentować zróżnicowaną społeczność Stanów Zjednoczonych Ameryki, która obejmuje nas wszystkich… wszystkie grupy etniczne, każdą osobę, która ma marzenia i wszystkich, którzy chcą je realizować” – napisał w przesłaniu do uczestników wydarzenia Richard Zawisny prezydent Parady Pułaskiego.

„W duchu oddania i poświęcenia ideałom amerykańskiej wolności, którą generałowie Pułaski i Kościuszko podzielili się z naszymi Ojcami Założycielami tematem tegorocznej Parady są słowa «Bo wolność krzyżami się mierzy»” – dodał.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00 mszą św. w Katedrze Świętego Patryka. O 12:30 wyruszy pochód. Jego trasa wiedzie Piątą Aleją od 39th Street do 54th Street. W paradzie weźmie udział burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, który powiedział, że bardzo ceni Amerykanów polskiego pochodzenia i szanuje ich wkład w rozwój miasta. Zapowiedział, że dopóki będzie piastować urząd burmistrza, będzie brać udział w Paradzie Pułaskiego.

Dla wielu Amerykanów mających polskie korzenie Parada Pułaskiego jest wielkim świętem patriotycznym. Na portalu pulaskiparade.com można przeczytać świadectwa osób, które wspominają, jak całymi rodzinami rokrocznie uczestniczą w paradzie. „Moja matka chodziła w Paradzie od 1937 roku, kiedy miała 9 lat. Teraz, kiedy ma 95 lat musieliśmy już schować jej buty paradne. My, jej dzieci maszerowaliśmy z Polskim Domem Narodowym w Harrison, NJ z kościoła Matki Bożej Częstochowskiej” – napisała Judith Listwan.

Jerry Ceasar Przybylowicz wspomina natomiast udział w paradach wraz z rodzicami, którzy wyemigrowali z Warszawy do Ameryki w 1902 roku. Po Paradzie zawsze chodzili na herbatę na rogu 42 Ulicy i Piątej Alei.

Marszałkiem Parady Pułaskiego w 2024 roku został wybrany Piotr Praszkowicz, biznesmen urodzony w Polsce, który wyjechał do USA na początku lat 90. Honorowym Marszałkiem tegorocznej Parady Pułaskiego jest Anna Maria Anders, do niedawna ambasador RP w San Marino i Włoszech, córka generała Władysława Andersa i Ireny Anders.

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku organizowana jest od 1937 roku przez społeczność Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy w ten sposób oddają cześć bohaterowi swoich dwóch ojczyzn. Kazimierz Pułaski był jednym z dowódców Konfederacji Barskiej, walczył przeciwko wojskom carskim, a po upadku Konfederacji wyemigrował do USA, gdzie walczył w randze generała w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Zmarł 11 października 1779 roku w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah. Miał zaledwie 32 lata.

Family News Service

 

Foto: archiwum prywatne/Family News Service, Mirek Krajewski/Family News Service
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych oferuje potrzebne wsparcie. Sandra Walecka zaprasza

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzieci urodzone tutaj w Stanach Zjednoczonych, albo te, które przyjechały z Polski w wieku kilku lat, są obecnie dziećmi dwujęzycznymi. Czy to dla nich problem czy bogactwo? W weekend od 19 do 20 października rodzice takich pociech będą mogli wziąć udział online w bardzo ciekawym spotkaniu – specjalnym wirtualnym Zlocie Rodziców Dzieci Dwujęzycznych i wiele się dowiedzieć. Do uczestnictwa, na antenie Radia Deon Chicago, zaprasza organizatorka tego wydarzenia – Sandra Walecka.

Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych to pierwsza taka inicjatywa, której celem jest wsparcie rodziców oraz dostarczenie konkretnych wskazówek do pracy z dziećmi dwujęzycznymi.

Jego organizatorkami są Sandra Walecka – nauczycielka języka polskiego jako języka obcego, inicjatorka projektu Polski na emigracji, psycholożka i logopedka, oraz Anna Karwowska – językoznawczyni, dydaktyczka, filolożka angielska i badaczka dysleksji u dzieci dwujęzycznych.

Dwujęzyczność „to jest zdecydowanie bogactwo, może wzbogacone różnymi trudnościami, ale bogactwo” podkreśla w rozmowie na antenie Radia Deon Sandra Walecka.

Rodzice jednak często się martwią, zwłaszcza jeśli dziecko chce mówić tylko po polsku albo tylko po angielsku. Często nie wiedzą też czy wysłanie pociechy do polskiej szkoły będzie dla dziecka dobre, czy niekoniecznie. Te problemy są typowe dla polonijnych rodzin, niezależnie od miejsca zamieszkania.

„Współpracuję z wieloma rodzinami na emigracji i mamy poczucie, że nauczyciele polonijni są częściowo zaopiekowani, ale brakuje nam takiego miejsca, które byłoby wsparciem dla rodziców. Dla rodziców, którzy naszym zdaniem są najważniejszymi osobami w tym procesie wspierania dwujęzyczności” tłumaczy Sandra Walecka.

Stąd wzięła się idea zlotu oraz stworzenia platformy, służącej jako miejsca wsparcia, źródła przydatnych materiałów oraz wymiany doświadczeń. Jej organizatorki działają na Facebooku, gdzie mają grupę ponad 4000 osób. Nagrywają rozmowy z wieloma wybitnymi specjalistami, logopedami, lektorami języka polskiego jako obcego i psychologami.

Rozmawiają także z samymi rodzicami i ich dwujęzycznymi dziećmi.

I Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych jest wydarzeniem bezpłatnym. „Zależy nam, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, żeby każdy otrzymał to wsparcie”, podkreśla Sandra Walecka. „Będziemy się inspirowali, będziemy wspierali się i pokazywali, jak to wygląda z tej drugiej strony, jak to wygląda w tym dwujęzycznym świecie.”

Aby uczestniczyć w tym wydarzeniu należy się zarejestrować. Osoby, które się zarejestrują, 19 i 20 października otrzymają dostęp do platformy na stronie www.zlotrodzicowdziecidwujezycznych.comBędzie na niej przygotowane około 50 już zapisanych rozmów a osoby uczestniczące będą mogły zadawać pytania prelegentom.

Serdecznie Zapraszamy – Wspierajmy nasze Dzieci!

Źródło: informacja własna
Foto: Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych, istock/stefanamer/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

„Jego portret”: Artystyczne wspomnienie Jonasza Kofty w Art Gallery Kafe

Opublikowano

dnia

Autor:

Art Gallery Kafe zaprasza na wyjątkowy wieczór z utworami Jonasza Kofty pt. „Jego portret”. Wystąpią: Agata Paleczny, Anna Włoch, Bogdan Łańko.

W roli narratora wystąpi Piotr Kukuła. Opracowanie muzyczne wieczoru – Sławomir Bielawiec.

Wieczór z utworami Jonasza Kofty odbędzie się 18 października, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Bilety kosztują 25 dolarów. Rezerwacje są przyjmowane pod numerem telefonu: (630) 523 3536.

Jonasz Kofta, właśc. Janusz Kaftal urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Po ojcu miał żydowskie pochodzenie, matka zaś była Ukrainką. Był polskim poetą, dramaturgiem, satyrykiem, piosenkarzem i malarzem.

Jego debiutem literackim były fraszki „Warsztat filozoficzny”, „O smutnych ludziach” i „Hasło” opublikowane w 1966 przez tygodnik „Szpilki”. Następne wiersze, satyry i teksty piosenek drukowane były na stronach „Szpilek” „Radaru”, „Płomyka” , „ITD”.

Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów piosenek, napisał słowa do przebojów, takich jak m.in.: Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Samba przed rozstaniem, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Do łezki łezka czy Kwiat jednej nocy.

Był też wykonawcą wielu przebojów. Publikował wierszowane felietony w Polityce.

 

Źródło: Art Gallery Kafe, wikipedia
Foto: Art Gallery Kafe, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu