Polonia Amerykańska
Tysiąc polskich lekarzy z całego świata na jubileuszowym 30. Kongresie Polonii Medycznej w Krakowie
„Medycyna – wyścig z czasem” – pod takim hasłem zorganizowano w Krakowie od 12 do 14 września jubileuszowy 30. Kongres Polonii Medycznej. Około tysiąca lekarzy polskiego pochodzenia z całego świata, w tym 178 z krajów obszaru byłego ZSRR, spotkało się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE, by dyskutować o tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może pomoc medycynie i jakie niesie wyzwania.
Kongres zorganizowano z okazji 30-lecia powołania Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Zrzesza ona lekarzy polskiego pochodzenia pracujących w swoim zawodzie poza granicami ojczyzny.
Sam fakt organizacji imprezy w Krakowie, mieście przepełnionym kulturą i historią Polski nadawał wydarzeniu szczególnego wymiaru. Uroczystą inaugurację w Operze Krakowskiej poprzedziła Msza Święta w kościele Mariackim.
„Historyczna świątynia, pełna ducha i piękna, stała się miejscem, w którym uczestnicy konferencji mieli okazję zjednoczyć się podczas chwili refleksji. Mamy nadzieję, że Msza Święta wzbogaciła doświadczenie konferencji, nadając jej wyjątkowy wymiar” – przekazali organizatorzy konferencji.
Program spotkania podzielono na 18 sesji i 5 paneli dyskusyjnych poświęconych kluczowym trendom we współczesnej medycynie.
„Chcemy spojrzeć w przyszłość, rozważyć obecność futurystycznych technologii i sztucznej inteligencji. Pragniemy dotknąć obszarów medycyny, do których jeszcze nie sięga nasza myśl i wyobraźnia” – pisała do uczestników kongresu dr Kornelia Król, prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.
W panelach uczestniczyli przedstawiciele renomowanych ośrodków medycznych z całego świata. Prof. Jacek Żurada z University of Louisville (USA) który wygłosił inauguracyjny wykład „Synergia AI w medycynie: szanse i wyzwania”. Wśród prelegentów byli również: prof. Maria Siemionow z University of Illinois in Chicago (USA), prof. Julian Dobranowski z McMaster University (Kanada).
Występowali również eksperci z Polski, wśród nich prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu – Kajetany oraz prof. Marek Zawadzki z Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.
Zgodnie z głównym przesłaniem Kongresu, dyskutowano na tematy związane ze sztuczną inteligencją, trans humanizmem i wizją nowego człowieka. Mówiono o sztucznej inteligencji w chirurgii naczyniowej, zastosowaniu robotów w medycynie, jak również o długowieczności i spowalnianiu procesów starzenia.
Jednym z celów kongresu była integracja polonijnego środowiska lekarskiego z lekarzami polskiego pochodzenia pracującymi na wschód od Polski. W tym kontekście ważne były zwłaszcza spotkania z lekarzami z Ukrainy, którzy mogli podzielić się doświadczeniami związanymi z niesieniem pomocy lekarskiej na linii frontu wojny.
Na kongres zaproszono grupę młodych lekarzy oraz studentów ostatniego roku medycyny, którzy mogli porozmawiać ze starszymi kolegami o ich doświadczeniach pracy za granicą i o wyzwaniach stojących przed nowym pokoleniem medyków.
Kongres miał również wymiar sentymentalny. „Chociaż nasza codzienność jest tak daleka od Polski, to nasze serca biją tym samym rytmem, odczuwamy jedność z Ojczyzną i chętnie wracamy do kraju” – mówiła dr Kornelia Król.
Patronat nad kongresem objęła Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Family News Service
Foto: Kongres Polonii Medycznej
Polonia Amerykańska
Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych oferuje potrzebne wsparcie. Sandra Walecka zaprasza
Dzieci urodzone tutaj w Stanach Zjednoczonych, albo te, które przyjechały z Polski w wieku kilku lat, są obecnie dziećmi dwujęzycznymi. Czy to dla nich problem czy bogactwo? W weekend od 19 do 20 października rodzice takich pociech będą mogli wziąć udział online w bardzo ciekawym spotkaniu – specjalnym wirtualnym Zlocie Rodziców Dzieci Dwujęzycznych i wiele się dowiedzieć. Do uczestnictwa, na antenie Radia Deon Chicago, zaprasza organizatorka tego wydarzenia – Sandra Walecka.
Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych to pierwsza taka inicjatywa, której celem jest wsparcie rodziców oraz dostarczenie konkretnych wskazówek do pracy z dziećmi dwujęzycznymi.
Jego organizatorkami są Sandra Walecka – nauczycielka języka polskiego jako języka obcego, inicjatorka projektu Polski na emigracji, psycholożka i logopedka, oraz Anna Karwowska – językoznawczyni, dydaktyczka, filolożka angielska i badaczka dysleksji u dzieci dwujęzycznych.
Dwujęzyczność „to jest zdecydowanie bogactwo, może wzbogacone różnymi trudnościami, ale bogactwo” podkreśla w rozmowie na antenie Radia Deon Sandra Walecka.
Rodzice jednak często się martwią, zwłaszcza jeśli dziecko chce mówić tylko po polsku albo tylko po angielsku. Często nie wiedzą też czy wysłanie pociechy do polskiej szkoły będzie dla dziecka dobre, czy niekoniecznie. Te problemy są typowe dla polonijnych rodzin, niezależnie od miejsca zamieszkania.
„Współpracuję z wieloma rodzinami na emigracji i mamy poczucie, że nauczyciele polonijni są częściowo zaopiekowani, ale brakuje nam takiego miejsca, które byłoby wsparciem dla rodziców. Dla rodziców, którzy naszym zdaniem są najważniejszymi osobami w tym procesie wspierania dwujęzyczności” tłumaczy Sandra Walecka.
Stąd wzięła się idea zlotu oraz stworzenia platformy, służącej jako miejsca wsparcia, źródła przydatnych materiałów oraz wymiany doświadczeń. Jej organizatorki działają na Facebooku, gdzie mają grupę ponad 4000 osób. Nagrywają rozmowy z wieloma wybitnymi specjalistami, logopedami, lektorami języka polskiego jako obcego i psychologami.
Rozmawiają także z samymi rodzicami i ich dwujęzycznymi dziećmi.
I Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych jest wydarzeniem bezpłatnym. „Zależy nam, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, żeby każdy otrzymał to wsparcie”, podkreśla Sandra Walecka. „Będziemy się inspirowali, będziemy wspierali się i pokazywali, jak to wygląda z tej drugiej strony, jak to wygląda w tym dwujęzycznym świecie.”
Aby uczestniczyć w tym wydarzeniu należy się zarejestrować. Osoby, które się zarejestrują, 19 i 20 października otrzymają dostęp do platformy na stronie www.zlotrodzicowdziecidwujezycznych.com. Będzie na niej przygotowane około 50 już zapisanych rozmów a osoby uczestniczące będą mogły zadawać pytania prelegentom.
Serdecznie Zapraszamy – Wspierajmy nasze Dzieci!
Źródło: informacja własna
Foto: Zlot Rodziców Dzieci Dwujęzycznych, istock/stefanamer/
Polonia Amerykańska
„Jego portret”: Artystyczne wspomnienie Jonasza Kofty w Art Gallery Kafe
Art Gallery Kafe zaprasza na wyjątkowy wieczór z utworami Jonasza Kofty pt. „Jego portret”. Wystąpią: Agata Paleczny, Anna Włoch, Bogdan Łańko.
W roli narratora wystąpi Piotr Kukuła. Opracowanie muzyczne wieczoru – Sławomir Bielawiec.
Wieczór z utworami Jonasza Kofty odbędzie się 18 października, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Bilety kosztują 25 dolarów. Rezerwacje są przyjmowane pod numerem telefonu: (630) 523 3536.
Jonasz Kofta, właśc. Janusz Kaftal urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Po ojcu miał żydowskie pochodzenie, matka zaś była Ukrainką. Był polskim poetą, dramaturgiem, satyrykiem, piosenkarzem i malarzem.
Jego debiutem literackim były fraszki „Warsztat filozoficzny”, „O smutnych ludziach” i „Hasło” opublikowane w 1966 przez tygodnik „Szpilki”. Następne wiersze, satyry i teksty piosenek drukowane były na stronach „Szpilek” „Radaru”, „Płomyka” , „ITD”.
Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów piosenek, napisał słowa do przebojów, takich jak m.in.: Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Samba przed rozstaniem, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Do łezki łezka czy Kwiat jednej nocy.
Był też wykonawcą wielu przebojów. Publikował wierszowane felietony w Polityce.
Źródło: Art Gallery Kafe, wikipedia
Foto: Art Gallery Kafe, wikipedia
Polonia Amerykańska
Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago włącza się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie
Szkoła Polska po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku, na lekturę 13. odsłony projektu, został wybrany utwór Juliusza Słowackiego pt. „Kordian” – jeden z najważniejszych dramatów w historii polskiej literatury.
W czasie odczytywania fragmentów tekstu, uczniom towarzyszył Konsul RP p. Tomasz Orczyk, który kilka dni wcześniej rozpoczął misję dyplomatyczną w Chicago.
Dzięki ciekawej interpretacji, cała społeczność Szkoły Polskiej mogła odkrywać uniwersalne wartości i przestrogi w liczącym prawie 200 lat utworze romantycznym.
Uwieńczeniem akcji było odsłuchanie utworu „Kocham wolność”, uroczyste wniesienie flagi polskiej oraz pojawienie się na scenie białego orła jako symbolu zwycięstwa.
Narodowemu Czytaniu przyświeca popularyzacja najważniejszych w polskiej kulturze dzieł, promowanie kultury żywego słowa i wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości. Akcja została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Autorka: Katarzyna Niziołek
-
News Chicago3 tygodnie temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
Galeria3 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
News Chicago1 tydzień temu
Bezpośrednim pociągiem Amtrak z Chicago do Miami pojedziemy już 10 listopada
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Swojskie Dziołchy zapraszają na polskie wesele do Kolorado. To dopiero będzie zabawa!
-
Ciekawostki3 tygodnie temu
Dzisiaj Tomasz Sobania staje na starcie biegu przez Amerykę
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Nowy program imigracyjny Bidena. Czy powinniśmy składać petycję?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Nasz polski sklep Deli 4 You zajął trzecie miejsce w ogólnokrajowym rankingu
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Jan Król z Białego Dunajca nowym Prezesem Związku Podhalan Północnej Ameryki