Prawo imigracyjne
Nowy program imigracyjny Bidena. Czy powinniśmy składać petycję?
18 czerwca Prezydent Joe Biden i jego administracja ogłosili program imigracyjny dotyczący około pół miliona nieudokumentowanych osób, które pozostają w związkach małżeńskich z obywatelami Stanów Zjednoczonych. Wszedł on w życie w sierpniu, ale został zakwestionowany w sądzie w Teksasie. Co wiemy na obecną chwilę, jeśli idzie o to nowe prawo? Pytamy Mecenas Magdalenę Grobelską, specjalistkę prawa imigracyjnego.
4 września sędzia federalny J. Campbell Barker z Teksasu przedłużył wstrzymanie programu Bidena o nazwie „Keeping Families Together”, który oferuje ścieżkę do obywatelstwa dla nieudokumentowanych imigrantów będących w związkach małżeńskich z obywatelami USA. O tymczasowym zablokowaniu tego prawa, które miało miejsce 26 sierpnia informowaliśmy tutaj.
Nowe orzeczenie blokuje wdrożenie programu do co najmniej 23 września, aby umożliwić przedstawienie argumentów prawnych oraz potencjalne przesłuchanie w sprawie.
Decyzja ta zapadła po pozwie złożonym 23 sierpnia przez 16 stanów, które twierdzą, że program jest niezgodny z Konstytucją. W pozwie uczestniczą takie stany, jak Floryda, Idaho, Alabama, Georgia, Missouri czy Tennessee.
Polityka „Keeping Families Together” to rozszerzenie istniejącego programu „parole in place,” który pozwala pewnym nieudokumentowanym małżonkom oraz pasierbom obywateli USA ubiegać się o tymczasowe zezwolenie na pozostanie w kraju.
W przypadku przyznania tego zezwolenia, osoby te mogą starać się o Zieloną Kartę bez konieczności opuszczania Stanów Zjednoczonych.
Sąd wyznaczył przyspieszony harmonogram dla sprawy, z kluczowymi terminami przypadającymi we wrześniu i na początku października. Rozprawa w sprawie wstępnego wstrzymania programu i potencjalnego wyroku ma odbyć się wkrótce po 10 października.
Jednak wnioski o udział w programie pozostają otwarte w tym okresie, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski, która wierzy, że osoby, które już złożyły swoje aplikacje o udział w programie „Keeping Families Together” mają ogromną szansę, że ich podania będą rozpatrzone.
„Program nie jest jeszcze zawieszony, tylko Urząd Imigracyjny nie może rozpatrywać – przyjmuje, ale nie może rozpatrywać” tłumaczy specjalistka prawa imigracyjnego.
Z momentem rozpatrzenia i zatwierdzenia złożonej petycji można też składać wniosek o Zieloną Kartę, „oczywiście te osoby, które mają czystą sytuację imigracyjną, bez problemów” tłumaczy mec. Magdalena Grobelski. Osoby które aktualnie nie kwalifikują się do dostania Zielonej Karty, dostaną pozwolenie na pracę na okres 3 lat.
W jeszcze innej sytuacji są osoby z nakazem deportacyjnym lub wyrokiem kryminalnym – co jest trochę lepszą opcją, jeśli taka osoba kwalifikuje się na waiver.
Natomiast jeżeli ktoś ma już wyznaczoną datę na rozmowę w konsulacie o wizę, lub o Zieloną Kartę, może albo przejść tą procedurę albo złożyć petycję o udział w programie „Keeping Families Together”. To już jest kwestia indywidualnej decyzji danej osoby, związanej z poniesionymi kosztami ale także tego czy jest pewna wszystkich przekazanych informacji gdy składała petycję te kilkanaście czy więcej lat temu.
„Te osoby, które już mają datę, raczej myślę, że lepiej jest pojechać [na wyznaczone spotkanie], bo nie wiadomo, co z tym programem ewentualnie będzie” radzi mec. Magdalena Grobelski.
Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 8.30 rano. Od godziny 8.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny poza anteną.
Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824.
Źródło: informacja własna, boundless
Foto: YoiuTube, Official White House Photo by Erin Scott, istock
Prawo imigracyjne
Kto może składać wniosek w nowym programie loterii wizowej DV- 2026?
2 października ruszyła kolejna loteria wizowa DV- 2026. Okres składania zgłoszeń do tego programu potrwa do 5 listopada. Ale jak działa ta loteria? Kto może składać wniosek, a w jakiej sytuacji nie ma to sensu? Na te i inne pytania odpowiada nasz Gość i ekspert, specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski.
Kto może wysłać swoje zgłoszenie do programu loterii wizowej DV- 2026?
Jak najbardziej swoje zgłoszenie do nowego programu loterii wizowej może wysłać rodzina mieszkająca w Polsce, zaznacza mecenas Magdalena Grobelski. Wielu Polaków przyjeżdża też rotacyjnie do Stanów Zjednoczonych na programie ESTA – dla nich również jest ta loteria.
Natomiast Polacy przebywający w USA mają bardzo ograniczone możliwości skorzystania z tej opcji i często wysyłanie zgłoszenia do loterii po prostu nie ma sensu. Mecenas Magdalena Grobelski radzi by te osoby skonsultowały swój konkretny przypadek z adwokatem, zanim wyślą zgłoszenie.
„Widziałam wielokrotnie osoby, które wylosowały, ale nie mogą odebrać tego benefitu” podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego.
Właściwie tylko osoby będące w USA legalnie na wizach studenckich lub pracowniczych spokojnie mogą to zrobić, ewentualnie także osoby, które mogą zapłacić 1000 dolarów kary, ale nie zawsze – to należałoby sprawdzić.
Również należy pamiętać, że w sieci są różne podrobione strony internetowe, przeznaczone do składania wniosku, które następnie wysyłają informację o wygranej – uczula na oszustwa mecenas Magdalena Grobelski.
Polacy mieszkający w USA mogą także wysłać zgłoszenie dla swoich bliskich z Ojczyzny. Muszą tylko dysponować odpowiednim zdjęciem i wszystkimi wymaganymi danymi.
W loterii wizowej DV-2026 do wylosowania jest 50 tys. wiz podzielonych na pule dla wybranych państw. Trzeba zdawać sobie sprawę, że samo wylosowanie nie oznacza dostania Zielonej Karty.
Konieczne jest także przejście okresu kwalifikacyjnego, trwającego mniej więcej 12 miesięcy, w czasie którego sprawdzane są dokumenty. Osoby, które np. były deportowane ze Stanów Zjednoczonych nie mają szans na otrzymanie Zielonej Karty.
Osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych również często padają ofiarami oszustów, którzy pobierają od nich pieniądze. „Loteria wizowa, Drodzy Państwo, jest bezpłatna i jeżeli spotkacie się z tym, że ktoś czerpie korzyści z tego, to proszę pamiętać, możecie wysłać wniosek zupełnie bezpłatnie” podkreśla mecenas Magdalena Grobelski.
Wnioski należy składać tylko poprzez stronę dvprogram.state.gov. O szczegółach programu DV-2026 informowaliśmy 2 października.
Co możemy zrobić jeśli zgubimy nasze dokumenty imigracyjne, na przykład podczas wakacji za granicą?
„Kiedyś było tak, że jeżeli zgubilibyśmy Zieloną Kartę, będąc w Polsce, moglibyśmy zadzwonić tylko do konsulatu i poprosić o stempel”, jednak w tej chwili trzeba wnieść wymagane opłaty, aby móc wrócić do USA tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski.
Aby uniknąć takich problemów warto jest zawczasu zrobić kopię Zielonej Karty, czy dokumentu poświadczającego naturalizację, który jest konieczny w przypadku zagubienia czy kradzieży paszportu.
Poważny problem może również spowodować zagubienie potwierdzenia przekroczenia granicy, a kopia nie będzie tu pomocna, wyjaśnia specjalistka prawa migracyjnego, ponieważ oryginał tego dokumentu jest potrzebny do złożenia wniosku o Zieloną Kartę.
Czy brak Zielonej Karty oznacza, że nie mamy przyznanego przez nią statusu rezydenta Stanów Zjednoczonych?
Zieloną Kartę można stracić decydując się na pobyt w Polsce przez ponad rok. Wtedy można wrócić do USA, ale na lotnisku urzędnik poprosi o zwrot tej karty.
„Ale jednym z bardzo ważnych momentów, kiedy stracicie Państwo status fizyczny, status rezydenta, jest jeśli Państwo macie tę Zieloną Kartę przez małżeństwo tymczasową, na dwa lata, i zaniechacie odnowienia tej karty” zaznacza mecenas Magdalena Grobelski.
„Wówczas Urząd Imigracyjny taką osobę włoży do deportacji bez jej wiedzy, dlatego że uzna, że to małżeństwo po prostu było tylko i wyłącznie po to, żeby dostać Zieloną Kartę.”
Rozpad małżeństwa, które dało tymczasową Zieloną Kartę, także zagraża naszemu statusowi. W takim przypadku koniecznie należy złożyć wniosek o sponsorowaniu samego siebie by bronić swojej sprawy przed Urzędem Imigracyjnym. Nie ukryjemy przed nim tego, że złożono wniosek o rozwód, nawet jeśli się przeprowadzimy do innego stanu – pomaga w tym dzisiejsza technologia.
Obecnie na otrzymanie plastikowej 10-letniej Zielonej Karty czeka się bardzo długo – ponad dwa lata.
Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 8.30 rano. Od godziny 8.45 rozpoczyna się dyżur imigracyjny poza anteną.
Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań.
Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824.
Źródło: informacja własna
Foto: istock/mediaphotos/ Stadtratte/Maridav/
Polonia Amerykańska
Dziś rusza loteria wizowa: Nowy Program DV-2026
Okres przyjęć do nowego programu Diversity Visa 2026 rozpoczyna się 2 października i potrwa do 5 listopada 2024 r. Zgłoszenia udziału w amerykańskiej loterii wizowej można składać tylko w formie elektronicznej, poprzez stronę dvprogram.state.gov.
Wysłanie internetowego zgłoszenia uczestnictwa w DV-2026 nie wymaga żadnych opłat. Zgłoszenie należy wysłać używając zaktualizowanej przeglądarki; przy korzystaniu ze starszych przeglądarek (np. Internet Explorer 8) mogą pojawić się problemy z internetowym systemem DV.
UWAGA: Wysłanie więcej niż jednego zgłoszenia powoduje dyskwalifikację uczestnika.
Po wysłaniu kompletnego zgłoszenia na ekranie powinno się pojawić potwierdzenie zawierające nazwisko uczestnika oraz unikalny numer potwierdzenia. Należy zachować wydrukowane potwierdzenie.
Począwszy od 3 maja 2025, można będzie sprawdzić status własnego zgłoszenia DV-2026 wpisując na stronie dvprogram.state.gov w systemie Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check) swój unikalny numer potwierdzenia oraz dane osobowe. Tylko w ten sposób będzie można dowiedzieć się, czy zgłoszenie uczestnika DV-2026 zostało wylosowane, i jeśli tak – uzyskać instrukcje dotyczące dalszego postępowania.
Informacja o programie DV-2025
Zgłoszenia udziału w programie wizowym DV-2025 można było składać w formie elektronicznej od 4 października do 7 listopada 2023. Zgłoszenia elektroniczne, które dotarły po czasie oraz zgłoszenia listowne nie były przyjmowane.
Do zgłoszenia należało dołączyć aktualną fotografię z ostatnich 6 miesięcy dla każdego członka rodziny. Nie można było wykorzystać fotografii z poprzednich zgłoszeń. Stara, nieaktualna fotografia może być powodem późniejszej odmowy wizy.
Dane osobowe wszystkich członków rodziny powinny być poprawne i kompletne. Pomyłki w ważnych danych osobowych również mogą później być powodem odmowy wizy.
Od 4 maja 2024 r. można sprawdzić status swojego zgłoszenia wpisując na stronie dvprogram.state.gov w systemie Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check) swój unikalny numer potwierdzenia oraz dane osobowe. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy dane zgłoszenie zostało wylosowane.
Osoby wylosowane mogą wejść na stronę z potwierdzeniem wygranej i tam sprawdzić dalsze instrukcje i informacje, także o opłatach związanych z uzyskaniem wizy imigracyjnej do Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy o statusie „wybrany” powinni jak najszybciej podjąć działanie, ponieważ procedura wizowa może być długotrwała.
Osoby te powinny jak najszybciej wypełnić podanie wizowe DS-260. Ambasada będzie rozpatrywać wnioski i wydawać wizy imigracyjne w programie loterii wizowej DV-2025 do 30 września 2025 roku. Więcej informacji oraz instrukcje dla uczestników programu DV-2025 są dostępne na stronie internetowej Departamentu Stanu.
W ramach Programu Wizowego DV (Diversity Visa) co roku wydawane jest 50 000 wiz na pobyt stały osobom pochodzącym z krajów o niskim wskaźniku imigracji do Stanów Zjednoczonych. Osoby, które mają prawo ubiegać się o wizy DV, wyłaniane są w drodze losowania.
Wizy rozdzielane są między sześć regionów geograficznych w oparciu o wskaźnik imigracji z ostatnich 5 lat, przy czym regionom, z których pochodzi mniej imigrantów przydziela się więcej wiz.
W roku budżetowym 2013 Polska wróciła na listę krajów biorących udział w programie wizowym DV, chociaż z powodu dużej liczby Polaków imigrujących do Stanów Zjednoczonych, w poprzednich sześciu latach była z niego wykluczona przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego (DHS).
Należy pamiętać, że fakt zostania wylosowanym w programie wizowym DV nie zapewnia automatycznie otrzymania wizy imigracyjnej czy zielonej karty. Wszystkie osoby starające się o wizę imigracyjną muszą spełniać wymogi tak programu DV, jak i prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.
Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie osoby ubiegające się o wizę imigracyjną (IV), wizę z programu DV i wizę narzeczeńską (K) muszą zarejestrować się na ustraveldocs.com i wybrać opcję odbioru paszportu i wizy przed przyjazdem do ambasady.
Źródło: pl.usembassy.gov
Foto: istock/Evgenia Parajanian/Stadtratte/ mediaphotos/SeventyFour/
News USA
Biden zaostrza przepisy na południowej granicy. Trudniej będzie uzyskać azyl
W poniedziałek administracja Joe Bidena ogłosiła kolejne zaostrzenie przepisów azylowych na południowej granicy USA, starając się odpowiedzieć na rosnące obawy społeczeństwa dotyczące imigracji i bezpieczeństwa granic. Nowe zasady, które zaczynają obowiązywać od dzisiaj, jeszcze bardziej ograniczą możliwość uzyskania azylu przez migrantów w sytuacjach, gdy amerykańska administracja uzna, że napływ na granicę jest zbyt duży.
Poprzednie przepisy, wprowadzone w czerwcu 2024 roku, ustalały limit dziennej liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy na poziomie 2500, co oznaczało wprowadzenie ograniczeń w dostępności azylu, gdy liczba ta była przekroczona. Aby ograniczenia zostały zniesione, napływ migrantów musiał spaść poniżej 1500 dziennie przez tydzień.
W poniedziałek administracja ogłosiła, że ten okres zostanie wydłużony — teraz liczba ta musi utrzymywać się przez prawie miesiąc.
Ponadto nowe przepisy obejmują także dzieci migrantów z Meksyku, co wcześniej nie miało miejsca.
Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) poinformował, że w ostatnich miesiącach doszło do spadku liczby prób przekroczenia granicy. Jednak średnia dzienna liczba migrantów wynosiła około 1800, co nie spełniało wymogów wcześniejszych przepisów. Według przedstawicieli administracji, dłuższy okres ograniczeń jest konieczny, aby zapewnić, że te spadki będą trwałe, a nie jedynie chwilowe.
Krytyka i kontrowersje
Nowe ograniczenia spotkały się z krytyką ze strony organizacji broniących praw imigrantów. Już w czerwcu ostrzegano, że administracja Bidena pozbawia kluczowych zabezpieczeń osoby uciekające przed prześladowaniami i przemocą w swoich krajach.
Pomimo tego, administracja podkreśla sukcesy swoich działań. DHS poinformował, że od czerwca liczba osób napotykanych przez Straż Graniczną między oficjalnymi przejściami granicznymi spadła o ponad 50%.
Wyzwania polityczne
Kwestie imigracji i bezpieczeństwa granic stanowią istotne wyzwanie dla Prezydenta Bidena i jego administracji, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów prezydenckich w 2024 roku. Republikanie, w tym były prezydent Donald Trump, krytykowali Joe Bidena za zbyt łagodne podejście do migracji, twierdząc, że nie zrobił wystarczająco dużo, by zabezpieczyć granicę i powstrzymać napływ nielegalnych migrantów.
W odpowiedzi na te zarzuty, wiceprezydent Kamala Harris odwiedziła w zeszły piątek region przygraniczny w Arizonie, co było jej pierwszą wizytą w tej roli. Podczas wizyty Harris wezwała do zaostrzenia przepisów azylowych, jednocześnie zaznaczając, że należy znaleźć lepsze sposoby legalnego przyjmowania migrantów.
„Musimy znaleźć rozwiązanie, które jest zarówno bezpieczne, jak i humanitarne. Nie możemy wybierać między jednym a drugim” — powiedziała Harris podczas konferencji prasowej.
Wyjątki i program CBP One
Pomimo nowych ograniczeń, administracja Bidena pozostawia pewne wyjątki. Ofiary handlu ludźmi oraz osoby korzystające z aplikacji CBP One, która umożliwia umówienie wizyt na oficjalnych przejściach granicznych, nadal mogą ubiegać się o azyl.
Jednak liczba dostępnych wizyt dziennie wynosi zaledwie 1450, co stanowi zaledwie ułamek zapotrzebowania, a administracja nie podała żadnych planów zwiększenia dostępnych terminów.
Administracja Bidena apeluje do Kongresu o podjęcie dalszych działań w sprawie reformy imigracyjnej. Departament Bezpieczeństwa Krajowego zwrócił uwagę, że choć ograniczenia wprowadzone przez administrację przyniosły efekty, długotrwałe rozwiązanie wymaga wsparcia legislacyjnego.
Źródło: cnbc
Foto: YouTube, Official White House Photo by Oliver Contreras,
-
News Chicago4 tygodnie temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago3 tygodnie temu
Bezpośrednim pociągiem Amtrak z Chicago do Miami pojedziemy już 10 listopada
-
News Chicago6 dni temu
Ambitny cel Illinois: Milion pojazdów elektrycznych do 2030 roku. Czy to realne?
-
News USA5 dni temu
UWAGA: Zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jaja Milo’s Poultry Farms mogą zawierać salmonellę
-
Ciekawostki4 tygodnie temu
Dzisiaj Tomasz Sobania staje na starcie biegu przez Amerykę
-
News Chicago2 tygodnie temu
Do 2027 roku żadna szkoła publiczna w Chicago nie zostanie zamknięta
-
News USA4 dni temu
W Georgii wstrzymano orzeczenie ws. zakazu aborcji podczas rozpatrywania apelacji
-
News USA2 tygodnie temu
Huragan Helene kosztował życie ponad 100 ludzi i zniszczenia na Południowym Wschodzie USA