Połącz się z nami

Kościół

Dojechali na rowerach z Polski do Azerbejdżanu w ważnej intencji. Wyprawa rowerowa NINIWA Team

Opublikowano

dnia

Spektakularna zmiana warty na wyprawach NINIWA Team. Prawie 30 osób „na pełnym Baku” dojechało na rowerach z Kokotka nad Morze Kaspijskie. A kolejna grupa właśnie wyrusza, by iść pieszo przez góra Maroka. Wszystko to w szczególnej intencji.

Rowerowe i piesze wyprawy NINIWA Team organizowane przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA stały się synonimem wytrwałości, nieustępliwości oraz przemierzania setek i tysięcy kilometrów „na wiarę” – bez samochodu technicznego, bez zaplanowanych noclegów i w totalnym zaufaniu w Bożą opiekę każdego dnia.

Słusznie nazywane są zatem „miniaturką życia” i praktyczną nauką przyjmowania Bożych planów.

Tegoroczne wyprawy NINIWA Team – rowerowa do Azerbejdżanu i piesza po górach Maroka – przebiegają pod nazwą „Operacja Powrót”, a wszystkie trudy drogi podróżnicy ofiarowują w intencji ofiar porwań i handlu ludźmi – o ich uwolnienie i bezpieczny powrót do domu. W tych wyprawowych zmaganiach patronuje im św. Józefina Bakhita – pochodząca z Sudanu „święta niewolnica”, która przeszła przez piekło na ziemi, a po odzyskaniu wolności nawróciła się na katolicyzm i wstąpiła do zakonu.

Przez miesiąc jechali rowerami Kokotka nad Morze Kaspijskie. Nie mieli lekko

Dokładnie miesiąc temu, 29 lipca, 29 młodych rowerzystów „na pełnym Baku” wyruszyło o poranku z Kokotka na Śląsku nad Morze Kaspijskie, mając przed sobą ponad 4300 km przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Gruzję i docelowy Azerbejdżan. Dziś (29 sierpnia), dumnie dzierżąc biało-czerwoną flagę, grupa wjechała do Baku, stolicy tego azjatyckiego kraju, który jest 57. „zdobytym” państwem w 18-letniej historii wypraw NINIWA Team.

Po drodze nie obyło się bez przygód: od pękających dętek i płonących hamulców, poprzez „epidemię” tureckiego wirusa, która na kilka dni rozłożyła niemal całą ekipę, aż po liczne spotkania z policją – zarówno życzliwe, kiedy funkcjonariusze oferowali pomoc i eskortę przez bardziej ruchliwe ulice, jak i te mniej przyjemne, gdy padały nawet groźby ścigania rowerzystów przez Europol. Jednocześnie stale mogli oni doświadczać serdeczności spotykanych ludzi, szczególnie tych, którzy przyjmowali grupę na nocleg, bezinteresownie oferując im wszystko, co
potrzebne.

– Niesamowita przygoda, niesamowite spotkania i to wszystko, co wydarzyło się między nami, jako we wspólnocie: poznawanie się nawzajem, a także siebie samego – i w tym, co wspaniałe, najbardziej szlachetne, ale też w tym, co jest naszymi trudnościami, słabościami – podsumowuje o. Patryk Osadnik OMI, który od tego roku przejął pałeczkę lidera grupy.

– Mamy dużo siły, jest dużo emocji. Przed nami jeszcze cały piękny dzień w Baku, kosztowanie azerskiego jedzonka i cieszenie się sobą nawzajem. Jest super! – dodaje Karolina Kucharczyk z Wrocławia.

Grupa przyleci do Polski w sobotę, 31 sierpnia. Okazja do powitania rowerzystów będzie na Mszy Świętej o 15:00, która zostanie odprawiona w kaplicy Świętych Młodzianków przy Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA (Lubliniec, ul. Posmyk 5). Będzie to oficjalne zakończenie tegorocznej wyprawy rowerowej NINIWA Team. A barwne opisy każdego dnia drogi oraz wspomnienia uczestników znajdą się w książce, która zaprezentowana będzie już jesienią.

Spoko Maroko. Piechurzy ruszają na podbój Afryki

Podczas gdy rowerzyści wracają do Polski, piechurzy NINIWA Team rozpoczynają swoją wyprawę, po raz pierwszy wyruszając do Afryki. Przypomnijmy, że w 2011 roku do Maroka dojechała wyprawa rowerowa. A tym razem przed wędrowcami 400 kilometrów po górach Atlas – z dzikimi noclegami, sporymi przewyższeniami i przygodami, których nie sposób przewidzieć.

Piechurów można pożegnać dziś wieczorem we Wrocławiu – o 19:30 w kościele św. Jerzego (ul. Ojców Oblatów 1) zostanie odprawiona Msza Święta rozpoczynająca wyprawę. Po niej 26 uczestników – pod wodzą o. Dominika Ochlaka OMI – przeniesie się na lotnisko, skąd wyruszą do Agadiru w południowym Maroku.

Wyprawa piesza potrwa trzy tygodnie. Codzienne relacje z wędrówki przez góry Maroka będzie można śledzić na stronie www.niniwa.pl oraz w mediach społecznościowych NINIWY – na Facebooku, Instagramie i TikToku.

 

Foto: NINIWA Team

Kościół

Rada Rycerzy Kolumba z Wirginii nagrodzona za walkę o wolność religijną

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Rycerzy Kolumba w Wirginii została uhonorowana nagrodą po tym, jak w tym roku wygrała spór z rządem dotyczący celebrowania Mszy Św. na cmentarzu federalnym. Knights of Columbus Council 694 z Petersburga otrzymała nagrodę imienia Philipa B. Onderdonka Jr. za zasługi w obronie wolności religijnej od Instytutu First Liberty, o której mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Nagroda została przyznana w uznaniu za skuteczne wyzwanie, które rada postawiła przeciwko federalnemu zakazowi odprawiania Mszy na Cmentarzu Narodowym Poplar Grove. Instytut First Liberty, zajmujący się ochroną wolności religijnej, wspierał Rycerzy w tej walce.

W maju 2023 roku Rycerze złożyli formalne odwołanie od tego zakazu, argumentując, że narusza on Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA oraz ustawę o przywróceniu wolności religijnej (Religious Freedom Restoration Act).

Ostatecznie rząd federalny ustąpił i pozwolił na odprawienie Mszy św.

Przed podjęciem decyzji o cofnięciu zakazu, przedstawiciele Służby Parków Narodowych zaproponowali Rycerzom, aby ceremonia odbyła się „poza cmentarzem, na trawniku obok parkingu”. Rycerze odrzucili tę propozycję, uznając ją za „nieuzasadnioną, niepotrzebną i niezgodną z konstytucją”.

Rada podkreśliła, że Msza św. z okazji Dnia Pamięci jest tradycją od ponad 60 lat i odbywała się zawsze wewnątrz cmentarza.

Nagroda imienia Philipa B. Onderdonka Jr. przyznawana jest od 2015 roku „bohaterom i obrońcom wolności religijnej”. Zamiast tradycyjnego trofeum, laureaci otrzymują pamiątkowy karabin Henry Repeating Arms Military Service Tribute Edition kalibru 22, specjalnie wygrawerowany na tę okazję.

W 2018 roku Kamala Harris przesłuchiwała trzech kandydatów pod kątem ich członkostwa w tej katolickiej organizacji, sugerując, że ich poglądy pro-life i prorodzinne są sprzeczne z konstytucyjnymi prawami do aborcji i małżeństw osób tej samej płci.

Rycerze Kolumba nadal odgrywają istotną rolę w obronie wartości religijnych i wolności wyznania, a ich ostatnia wygrana w Petersburgu jest przykładem ich zaangażowania w ochronę tych zasad.

 

Źródło: cna
Foto: YoiuTube, Jeric Wilhelmsen/The American Legion
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Chicagowska Lednica 2000 zaprasza na spotkanie 21 września: „Wracaj do domu” – do Kościoła

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach XIX Lednickich Spotkań Młodych w Chicago, 21 września, w parafii Św. Rozalii w Harwood Heights odbędzie się wspólna modlitwa i czuwanie. W tym roku przyświeca im hasło „Wracaj do domu”. W studiu Radia Deon na spotkanie zapraszają jego koordynatorki, Jolanta Waśko i Aleksandra Hejnar.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy, zapoczątkowane przez Dominikanina, Ojca Jana Górę w 1997 roku. Ta inicjatywa rozwinęła się także w Chicago.

Już w najbliższą sobotę, 21 września, parafia Św. Rozalii w Harwood Heights będzie miejscem modlitewnego spotkania nie tylko ludzi młodych, które odbędzie się pod hasłem „Wracaj do domu”. Taki tytuł ma także tegoroczny hymn tego wydarzenia, jak wyjaśnia Jolanta Waśko.

Spotkanie rozpocznie się o 5.30PM rozważaniami na temat Przypowieści o Synu Marnotrawnym. O godzinie 7.00PM zostanie odprawiona msza św., a po niej rozpocznie się część poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Ojcu Janowi Górze.

„Będziemy słuchać fragmentów książki Ojca Jana Góry, która mówi o domu” zapowiada Jolanta Waśko, która od lat krzewi w Chicago ideę lednickich spotkań i miała szczęście uczestniczyć w Lednicy w Polsce w 2009 roku. Ojciec Jan Góra przyjaźnił się z Janem Pawłem II.

W dokumencie tym zawarł obraz ryby i poprosił Ojca Jana Górę o przełożenie swoich słów na wizję. Założyciel Lednicy „wiarę przełożył na kulturę – w związku z tym powstały pieśni, powstały tańce – wszystko po to żeby podkreślić wartości i powrót do korzeni chrześcijaństwa”, tłumaczy Jolanta Waśko.

Przygotowanie do Lednickich spotkań trwają cały rok. Jolanta Waśko wraz z chórem bierze udział w mszach św. w parafii św. Konstancji, oraz w innych uroczystościach.

Spotkania lednickie cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych ludzi. Towarzyszy im autentyczna radość, wielki entuzjazm, śpiew i taniec, mówi Aleksandra Hejnar.

Aleksandra Hejnar należy do zespołu Radość prowadzonej przy parafii św. Ferdynanda, przez Marzenę Kuleszę. Grupa ta śpiewa w czasie nabożeństw ale również przygotowuje układy taneczne.

XIX Lednickie Spotkania Młodych odbędą się w sobotę, 21 września, przy parafii św. Rozalii w Harwood Heights, przy 6750 W. Montrose Avenue, na dziedzińcu kościoła. Spotkaniu będzie przewodniczył ks. Marek Smółka.

Początek spotkania – godzina 5.30PM. Na miejscu jest dostępny duży parking. Organizatorzy zalecają by wziąć ze sobą składane krzesełka, ewentualnie karimatę czy kocyk do siedzenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych duchem!

Pomysłodawca i pierwszy duszpasterz lednickich spotkań w Polsce, Dominikanin Jan W. Góra OP, zmarł w 2015 roku. Obecnym duszpasterzem i opiekunem spotkań jest Ojciec Jan Nowak OP.

Miejscem spotkania są Pola Lednickie, miejscowość leżąca nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski.

Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie znajduje się Muzeum św. Jana Pawła II).

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Rekolekcje S. Maksymiliany „Rodzice w żałobie”: Zrozumienie, pocieszenie, uzdrowienie

Opublikowano

dnia

Autor:

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla zaprasza kobiety lub pary, które straciły dziecko na rekolekcje pt. „Rodzice w żałobie”. Spotkania zaplanowane są na weekend 20-22 września.

Siostra Maksymiliana Kamińska MChR od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

Rekolekcje „Rodzice w żałobie” są przeznaczone dla osób, które straciły dziecko, również w wyniku poronienia.

Zapisy i szczegółowe informacje są dostępne pod numerem telefonu 773 656 7703 u siostry Maksymiliany.

 

Źródło: informacja własna
Foto: mchr.us, istock/Filmstax/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu