Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na wystawę „100 lat polskiego żeglarstwa”. Wernisaż w ten piątek

Opublikowano

dnia

Muzeum Polskie w Ameryce we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentuje wyjątkową wystawę dotyczącą bogatej historii polskiego żeglarstwa, oferując zwiedzającym poznanie stulecia morskich osiągnięć, tradycji i innowacji. Ekspozycja, z którą związane będą również regaty na Jeziorze Michigan,  potrwa od 17 sierpnia do 15 marca 2025 roku.

Na wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa” znajdą się panele, artefakty, prezentacje multimedialne i interaktywne pokazy, które przybliżą historie polskich żeglarzy, ich triumfy i trwałe dziedzictwo eksploracji morskiej.

Wystawa zaprezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago.

Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje zestaw pamiątek, starannie wybranych dzięki hojnym darowiznom, od przedmiotów marynistycznych po archiwa i dzieła sztuki.

Wśród różnych skarbów znajdują się smagane wiatrem bandery, modele żaglowców z Wystawy Światowej z 1939 roku, pamiątki związane z Ligą Morską w Ameryce i Polskim Związkiem Żeglarskim, a także pamiątki związane z Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago.

Wystawa będzie prezentowana w Sali Głównej MPA.

Jacht Poleszuk w Nowym Jorku, 1939 rok

Oficjalne otwarcie wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” nastąpi 16 sierpnia 2024 roku w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Wernisaż z udziałem gościnnych mówców i poczęstunkiem odbędzie się w godzinach od 7.00PM do 9.00PM.

Tego wieczoru zaplanowano także koncert szantowy polskiej grupy Młynn. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Regaty z okazji stulecia polskiego żeglarstwa odbędą się w sobotę 17 sierpnia, w godzinach od 10.00AM do 3.00PM, w Montrose Harbor (Spotkanie we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku; koordynatorem tego wydarzenia jest Bogdan Ogórek, tel. 708-227-7700).

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, wikimedia, istock/Anetlanda/

 

News Chicago

Chicago a cappella rozpocznie sezon serią Lamentations z elementami baletu

Opublikowano

dnia

Autor:

Zespół Chicago a cappella rozpocznie sezon 2024-25 od Lamentations, nowego cyklu koncertów skupionego na tematach wysiedlenia i poszukiwania domu, przygotowanego we współpracy z Baletem 5:8. Wyczekiwane wydarzenie obejmie różnorodne utwory chóralne kompozytorów z całego świata, łączące współczesne i tradycyjne aranżacje.

Seria czterech koncertów rozpocznie się 27 września, a występy zaplanowano w Chicago, Evanston, Oak Park i Naperville. Bilety są obecnie dostępne na stronie internetowej Chicago a capella.

Koncert trwający 110 minut z jedną przerwą, rozpocznie się dwoma tradycyjnymi pieśniami ludowymi, Wayfaring Stranger i Farewell to Nova Scotia, zaaranżowanymi przez dyrektora artystycznego Chicago a cappella, Johna Williama Trottera. Na koncercie zaprezentowane zostaną również dzieła współczesnych kompozytorów amerykańskich, Sarai Hillman i Saunders Choi.

W drugiej połowie publiczność będzie świadkiem wyczekiwanego wykonania Lamentations Tallisa, wzbogaconego o oryginalną choreografię autorstwa dyrektora artystycznego Ballet 5:8, Julianny Rubio Slager.

Chicago a cappella zaoferuje zarówno występy na żywo, jak i wirtualne opcje uczestnictwa w Lamentations. Widzowie mogą oglądać serię z jednego z wyznaczonych lokalnych miejsc lub cieszyć się koncertem w zaciszu własnego domu za pośrednictwem transmisji na żywo.

Seria koncertów Lamentations przygotowuje grunt pod imponujący sezon 2024-25 zespołu, obiecując rok niezapomnianych występów, eksploracji nowych tematów i ciągłego rozwoju Chicago a cappella.

Koncerty Lamentations będą grane od 27 września do 6 października. Harmonogram występów znajduje się na stronie Chicago a cappella.

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Chicago a cappella
Czytaj dalej

News USA

Uwaga młodzi adepci fotografii: Wasze zdjęcia mogą wisieć w National Portrait Gallery

Opublikowano

dnia

Autor:

Instytut Smithsonian organizuje Konkurs Portretów Młodzieżowych 2025 i zaczął przyjmować zgłoszenia w ten weekend. Zwycięskie fotografie będą eksponowane w National Portrait Gallery w Waszyngtonie, a zwycięzcy będą pochodzić z dwóch grup wiekowych: 13-15 i 16-17 lat.

Zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie „The Outwin 2025: American Portraiture Today”, która zostanie otwarta 3 maja 2025 r. Na wystawie znajdą się również portrety z osobnego konkursu dla dorosłych w wieku od 18 lat.

To inicjatywa umożliwiająca młodym ludziom dzielenie się perspektywami na temat amerykańskiej tożsamości.

Uczestnicy będą oceniani przez swoich rówieśników. Zwycięskie prace są wybierane przez Teen Museum Council, grupę uczniów szkół średnich, którzy tworzą interaktywne programy inspirowane kolekcją Portrait Gallery.

Konkurs nie dotyczy tylko autoportretów, mogą to być portrety rodzinne. Jeden z poprzednich finalistów konkursu stworzył portret zatytułowany „Silenced”, na którym znajdowała się młoda czarnoskóra kobieta z koroną i amerykańską flagą owiniętą wokół twarzy.

Zgłoszenia są przyjmowane od 15 września do 23 grudnia. Na stronie internetowej National Portrait Gallery, można zapoznać się z pełnymi zasadami i zobaczyć zwycięzców zeszłorocznego konkursu.

 

Źródło: wttw
Foto: National Portrait Gallery/ Matailong Da
Czytaj dalej

News USA

Nagrody Emmy 2024: „Shogun” triumfuje, „Hacks” i „The Bear” wśród największych zwycięzców

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę w Peacock Theater w Los Angeles rozdano 76. doroczne nagrody Emmy – produkcje „Shogun”, „Hacks” i „The Bear” zdecydowanie zdominowały ten wieczór. Historyczny sukces odniosła seria „Shogun”, zdobywając rekordową liczbę 18 nagród za jeden sezon, w tym nagrodę za najlepszy serial dramatyczny. Aktorzy Hiroyuki Sanada i Anna Sawai otrzymali statuetki za najlepsze role pierwszoplanowe w tej serii.

W kategorii najlepszej komedii zwyciężył „Hacks”, potwierdzając swoją dominację w tym gatunku. „The Bear” oraz „Baby Reindeer” zdobyły po 4 nagrody, co potwierdziło ich pozycję w czołówce najważniejszych produkcji roku.

W gronie triumfatorów znaleźli się Ebon Moss-Bachrach, Jeremy Allen White oraz Liza Colón-Zayas, którzy otrzymali nagrody za swoje role w „The Bear”, podkreślając sukces tej produkcji w kategoriach komediowych.

Wieczór pełen gwiazd był prowadzony przez znakomitych prezenterów, takich jak Billy Crystal, Viola Davis, Selena Gomez, Steve Martin, Maya Rudolph oraz Martin Sheen, którzy wręczali statuetki swoim kolegom z branży. Maya Rudolph zdobyła w tym roku swoją szóstą nagrodę Emmy podczas ubiegłotygodniowej gali Creative Arts Emmys za pracę dubbingową w „Big Mouth”, a Jamie Lee Curtis odebrała statuetkę za najlepszą rolę drugoplanową w serialu „The Bear”.

Najważniejsze nagrody Emmy 2024:

  • Najlepszy serial dramatyczny: „Shogun”
  • Najlepszy serial komediowy: „Hacks”
  • Najlepszy miniserial, antologia lub film telewizyjny: „Baby Reindeer”
  • Najlepszy aktor w serialu dramatycznym: Hiroyuki Sanada, „Shogun”
  • Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: Anna Sawai, „Shogun”
  • Najlepszy aktor w serialu komediowym: Jeremy Allen White, „The Bear”
  • Najlepsza aktorka w serialu komediowym: Jean Smart, „Hacks”
  • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym: Liza Colón-Zayas, „The Bear”
  • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym: Ebon Moss-Bachrach, „The Bear”
  • Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Richard Gadd, „Baby Reindeer”
  • Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym: Jodie Foster, „True Detective: Night Country”
  • Najlepszy reality show: „The Traitors”
  • Najlepszy program typu scripted variety: „Last Week Tonight with John Oliver”
  • Najlepszy talk-show: „The Daily Show”

Triumf „Shoguna” i inne wyjątkowe momenty

Rekordowy wieczór dla „Shoguna” nie tylko przyniósł produkcji tytuł najlepszego serialu dramatycznego, ale również wyróżnienia za reżyserię, które trafiły do Fredericka E.O. Toye’a, oraz za scenariusz, którego autorem jest Will Smith za odcinek „Slow Horses”.

Z kolei „Hacks”, oprócz nagrody za najlepszy serial komediowy, zdobył uznanie za scenariusz autorstwa Lucii Aniello, Paula W. Downsa i Jen Statsky. Jean Smart, odtwórczyni głównej roli, ponownie została nagrodzona jako najlepsza aktorka w serialu komediowym, umacniając swoją pozycję jednej z najważniejszych aktorek komediowych naszych czasów.

Rola innowacji i różnorodności

W tegorocznej edycji nagród Emmy wyraźnie zauważalny był trend nagradzania zróżnicowanych produkcji. Od „Shoguna”, epickiej adaptacji japońskiej historii, po „The Bear”, który przyciągnął uwagę widzów świeżym podejściem do gatunku komedii, jury doceniło różnorodność form i treści.

Greg Berlanti otrzymał prestiżową nagrodę Governors Award, przyznawaną za wybitny wkład w rozwój telewizji. Berlanti jest jednym z najbardziej płodnych twórców współczesnej telewizji, odpowiedzialnym za liczne popularne produkcje.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu