Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Otwieramy serca dla Jamajki: Kwesta w parafii Miłosierdzia Bożego Lombard

Opublikowano

dnia

W niedzielę, w czasie wszystkich Mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego Lombard będzie można spotkać Siostrę Ritę Kurdziel oraz inne osoby mówiące o wielkich potrzebach jednych z najbardziej biednych ludzi – mieszkańców centralnej części Jamajki. Siostry Sercanki prowadzą na wyspie misję, klinikę i szkołę, poświęcając im swój czas i pracę. My także możemy być częścią tego dzieła.

O jednym z najbiedniejszych rejonów świata i jego mieszkańcach, których nie stać na kupienie mleka ani chleba, mówiła w studiu Radia Deon Chicago Siostra Rita Kurdziel.

„Jesteśmy już dokładnie 20 lat. Jak to minęło, nie wiem do dziś” mówi Siostra Rita. Zakon Sióstr Sercanek założył swoją misję w  2004 roku, właściwie od podstaw, od konteneru samochodowego. W jego miejscu powstała duża klinika z gabinetami lekarskimi, w której rocznie przyjmowanych jest 10 tys. pacjentów, oraz dom dla lekarzy.

„W tej chwili mamy już z czego naprawdę się cieszyć, ale przede wszystkim Bóg się chyba cieszy” – mówi Siostra Rita.

Misja amerykańska, w której stale służą trzy siostry – Polki, od początku swojego powstania związana jest z Wietrznym Miastem. Specjaliści – ochotnicy przybywający na Jamajkę to najczęściej lekarze z Chicago, należący do Polonii.

Dzięki datkom dobrych ludzi Siostry Sercanki założyły również szkołę w Maggotty, do której uczęszcza teraz około 200 dzieci.

Poza trzema siostrami z Polski, w działalności misji, kliniki i szkoły pomagają także przybywające na Jamajkę okresowo inne zakonnice i wolontariusze. W tej chwili pracują tu już także jako ochotniczki dwie pierwsze pielęgniarki pochodzące z lokalnej społeczności, które zdobyły odpowiednie wykształcenie dzięki programowi edukacyjnemu sióstr.

„My jako ta pierwsza pomoc staramy się pomóc wszystkim” mówi nasz Gość. Klinika sióstr przyjmuje codziennie 80-100 osób, które wracają do domu zaopatrzeni w darmowe lekarstwa. Siostry także odwiedzają chorych w domach. Powszechnym problemem zdrowotnym jest tu astma.

Na Jamajce działają duże państwowe szpitale ale tylko w dużych miastach, tam gdzie obecni są również turyści, wyjaśnia Siostra Rita. Najbliższy misji szpital ma niestety bardzo kiepskie warunki – dużą salę na około 40 osób, które leżą razem, często nawet bez parawanów, ponieważ jest bardzo gorąco. Przyjmowane są tam tylko pilne przypadki.

Codzienność najbiedniejszych mieszkańców Jamajki jest bardzo ciężka – podkreśla nasz Gość. Dzieci wstają o 4 rano, dwie godziny przed wschodem słońca, by pójść do rzeki i się umyć, ponieważ nie ma tu bieżącej wody. Dzieci nie dostają także śniadania – głodne przychodzą do szkoły w Maggotty, prowadzonej przez siostry.

Dzięki sponsorom z całego świata, dzieci mogą dojechać do szkoły sióstr i dostać w niej lunch, którego wartość to 3 USD – „ten posiłek jest jedynym posiłkiem tego dziecka” zaznacza nasz Gość.

Pacjenci kliniki przybywają często o świcie, razem z dziećmi jadącymi do szkoły. Potem cierpliwie bardzo czekają na swoją kolej, śpiewając i modląc się. Ludność tej okolicy może zajmować się jedynie uprawą, nie ma tu rozwiniętego przemysłu, wyjaśnia Siostra Rita. Natomiast płody rolne mogą sprzedawać tylko między sobą.

Niestety ceny w sklepach na Jamajce są „niesamowicie kosmiczne” mówi nasz Gość. Niewiele można tu kupić za 100 dolarów amerykańskich.

Podstawą codziennego wyżywienia jest więc ryż z bananem, dużo rzadziej się zdarza by dodatkiem było mięso trzymanych tu kur.

W ten weekend Siostra Rita będzie obecna w polskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard pukając do serc dobrych ludzi, którzy mogą i chcą podzielić się tym co mają z najbiedniejszymi Jamajczykami.

Każda pomoc jest ogromnie potrzebna. Może to być wsparcie finansowe, albo wolontariat.

Z siostrami najlepiej skontaktować się poprzez strony internetowe; polską – www.sercanki.org.pl lub angielską – www.sacredheartsisters.com.

Wpłaty z Polski można dokonywać na konto:

Bank Pekao S.A., Al. 100-lecia 35A, 34-400 Nowy Targ
Kod banku (swift kod) PKO PPL PWXXX
28124015741111000007816901
BEN Barbara Kurdziel

Wpłaty ze Stanów Zjednoczonych:

First Summit Bank
Numer konta: 5470888
Nazwa konta: Sister Servants of the Most Sacred Heart of Jesus Jamaica
Numer rozliczeniowy konta: 031316815

Pomóżmy razem biednym mieszkańcom Jamajki!

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Siostry Sercanki

 

 

 

 

 

 

 

 

Kościół

Rada Rycerzy Kolumba z Wirginii nagrodzona za walkę o wolność religijną

Opublikowano

dnia

Autor:

Rada Rycerzy Kolumba w Wirginii została uhonorowana nagrodą po tym, jak w tym roku wygrała spór z rządem dotyczący celebrowania Mszy Św. na cmentarzu federalnym. Knights of Columbus Council 694 z Petersburga otrzymała nagrodę imienia Philipa B. Onderdonka Jr. za zasługi w obronie wolności religijnej od Instytutu First Liberty, o której mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Nagroda została przyznana w uznaniu za skuteczne wyzwanie, które rada postawiła przeciwko federalnemu zakazowi odprawiania Mszy na Cmentarzu Narodowym Poplar Grove. Instytut First Liberty, zajmujący się ochroną wolności religijnej, wspierał Rycerzy w tej walce.

W maju 2023 roku Rycerze złożyli formalne odwołanie od tego zakazu, argumentując, że narusza on Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA oraz ustawę o przywróceniu wolności religijnej (Religious Freedom Restoration Act).

Ostatecznie rząd federalny ustąpił i pozwolił na odprawienie Mszy św.

Przed podjęciem decyzji o cofnięciu zakazu, przedstawiciele Służby Parków Narodowych zaproponowali Rycerzom, aby ceremonia odbyła się „poza cmentarzem, na trawniku obok parkingu”. Rycerze odrzucili tę propozycję, uznając ją za „nieuzasadnioną, niepotrzebną i niezgodną z konstytucją”.

Rada podkreśliła, że Msza św. z okazji Dnia Pamięci jest tradycją od ponad 60 lat i odbywała się zawsze wewnątrz cmentarza.

Nagroda imienia Philipa B. Onderdonka Jr. przyznawana jest od 2015 roku „bohaterom i obrońcom wolności religijnej”. Zamiast tradycyjnego trofeum, laureaci otrzymują pamiątkowy karabin Henry Repeating Arms Military Service Tribute Edition kalibru 22, specjalnie wygrawerowany na tę okazję.

W 2018 roku Kamala Harris przesłuchiwała trzech kandydatów pod kątem ich członkostwa w tej katolickiej organizacji, sugerując, że ich poglądy pro-life i prorodzinne są sprzeczne z konstytucyjnymi prawami do aborcji i małżeństw osób tej samej płci.

Rycerze Kolumba nadal odgrywają istotną rolę w obronie wartości religijnych i wolności wyznania, a ich ostatnia wygrana w Petersburgu jest przykładem ich zaangażowania w ochronę tych zasad.

 

Źródło: cna
Foto: YoiuTube, Jeric Wilhelmsen/The American Legion
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Chicagowska Lednica 2000 zaprasza na spotkanie 21 września: „Wracaj do domu” – do Kościoła

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach XIX Lednickich Spotkań Młodych w Chicago, 21 września, w parafii Św. Rozalii w Harwood Heights odbędzie się wspólna modlitwa i czuwanie. W tym roku przyświeca im hasło „Wracaj do domu”. W studiu Radia Deon na spotkanie zapraszają jego koordynatorki, Jolanta Waśko i Aleksandra Hejnar.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 to największe w Polsce coroczne spotkanie katolickiej młodzieży z Polski i zagranicy, zapoczątkowane przez Dominikanina, Ojca Jana Górę w 1997 roku. Ta inicjatywa rozwinęła się także w Chicago.

Już w najbliższą sobotę, 21 września, parafia Św. Rozalii w Harwood Heights będzie miejscem modlitewnego spotkania nie tylko ludzi młodych, które odbędzie się pod hasłem „Wracaj do domu”. Taki tytuł ma także tegoroczny hymn tego wydarzenia, jak wyjaśnia Jolanta Waśko.

Spotkanie rozpocznie się o 5.30PM rozważaniami na temat Przypowieści o Synu Marnotrawnym. O godzinie 7.00PM zostanie odprawiona msza św., a po niej rozpocznie się część poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II oraz Ojcu Janowi Górze.

„Będziemy słuchać fragmentów książki Ojca Jana Góry, która mówi o domu” zapowiada Jolanta Waśko, która od lat krzewi w Chicago ideę lednickich spotkań i miała szczęście uczestniczyć w Lednicy w Polsce w 2009 roku. Ojciec Jan Góra przyjaźnił się z Janem Pawłem II.

W dokumencie tym zawarł obraz ryby i poprosił Ojca Jana Górę o przełożenie swoich słów na wizję. Założyciel Lednicy „wiarę przełożył na kulturę – w związku z tym powstały pieśni, powstały tańce – wszystko po to żeby podkreślić wartości i powrót do korzeni chrześcijaństwa”, tłumaczy Jolanta Waśko.

Przygotowanie do Lednickich spotkań trwają cały rok. Jolanta Waśko wraz z chórem bierze udział w mszach św. w parafii św. Konstancji, oraz w innych uroczystościach.

Spotkania lednickie cieszą się wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych ludzi. Towarzyszy im autentyczna radość, wielki entuzjazm, śpiew i taniec, mówi Aleksandra Hejnar.

Aleksandra Hejnar należy do zespołu Radość prowadzonej przy parafii św. Ferdynanda, przez Marzenę Kuleszę. Grupa ta śpiewa w czasie nabożeństw ale również przygotowuje układy taneczne.

XIX Lednickie Spotkania Młodych odbędą się w sobotę, 21 września, przy parafii św. Rozalii w Harwood Heights, przy 6750 W. Montrose Avenue, na dziedzińcu kościoła. Spotkaniu będzie przewodniczył ks. Marek Smółka.

Początek spotkania – godzina 5.30PM. Na miejscu jest dostępny duży parking. Organizatorzy zalecają by wziąć ze sobą składane krzesełka, ewentualnie karimatę czy kocyk do siedzenia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych duchem!

Pomysłodawca i pierwszy duszpasterz lednickich spotkań w Polsce, Dominikanin Jan W. Góra OP, zmarł w 2015 roku. Obecnym duszpasterzem i opiekunem spotkań jest Ojciec Jan Nowak OP.

Miejscem spotkania są Pola Lednickie, miejscowość leżąca nad jeziorem Lednica, nieopodal trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to wybrano, ponieważ według części przekazów historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski.

Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Na Polach Lednickich znajdują się: Brama Ryba, zwana Bramą Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II (gdzie znajduje się Muzeum św. Jana Pawła II).

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Rekolekcje S. Maksymiliany „Rodzice w żałobie”: Zrozumienie, pocieszenie, uzdrowienie

Opublikowano

dnia

Autor:

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla zaprasza kobiety lub pary, które straciły dziecko na rekolekcje pt. „Rodzice w żałobie”. Spotkania zaplanowane są na weekend 20-22 września.

Siostra Maksymiliana Kamińska MChR od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

Rekolekcje „Rodzice w żałobie” są przeznaczone dla osób, które straciły dziecko, również w wyniku poronienia.

Zapisy i szczegółowe informacje są dostępne pod numerem telefonu 773 656 7703 u siostry Maksymiliany.

 

Źródło: informacja własna
Foto: mchr.us, istock/Filmstax/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu