Polonia Amerykańska
Dzisiaj ostatni dzień „Tryptyku Warszawskiego” w Art Gallery Cafe
Teatr „Bocian”, Scena Poezji i Art Gallery Cafe serdecznie zapraszają na wyjątkowe obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziś ostatnia część programu: „Cześć i chwała bohaterom – Tryptyk Warszawski”.
W trzydniowym wydarzeniu biorą udział: Monika Kulas, Julitta Mroczkowska, Lilian Piekarska, Andrzej Piekarski, Adam Glinka, Bogdan Łańko, a w retrospektywie na ekranie także Ewa J. Milde, Barbara Kożuchowski i Mieczysław Wolny.
Niedziela, 4 sierpnia: 5.00PM „Kalendarium i retrospektywa – pamiętnik powstańca w poezji Zbigniewa Chałko”, wstęp 15 dolarów.
Art Gallery Cafe mieści się przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191
Źródło: Art Gallery Cafe
Foto: Art Gallery Cafe
Polonia Amerykańska
Dziś rozpoczyna się VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago
Rozpoczynamy w Wietrznym Mieście wielkie święto polskiego teatru – VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago. To czterodniowe wydarzenie, w czasie którego każdy miłośnik sceny znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Spektakle i wydarzenia towarzyszące odbędą się dniach 19-22 września w 3 lokalizacjach: Akademii Muzyki Paso, Galerii Dwell Studio i Art Gallery Kafe.
Tegoroczny gośćmi wydarzenia będą: Polski Teatr Studio z Litwy, Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Niemiec, polscy aktorzy: Katarzyna Krzanowska i Błażej Peszek oraz dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
W programie m. in.: warsztaty aktorskie z Błażejem Peszkiem, spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Starego w Krakowie, wystawa z okazji XX-lecia Warsztatów Teatralnych Little Stars, podsumowanie sezonu teatralnego, konkurs dla publiczności i inne.
Wydarzenia związane z VI Kongresem Teatru Polskiego w Chicago będą odbywały się w trzech dogodnych lokalizacjach z bezpłatnym parkingiem: w Akademii Muzyki PASO, w Art Galery Kafe oraz w Dwell Studio.
W czwartek 19 września o 7.00PM w Galerii Dwell Studio odbędzie się otwarcie wystawy „Za kurtyną” z okazji XX-lecia istnienia teatru Warsztaty Teatralne Little Stars. Wystawa ma na celu zaprezentowanie dorobku artystycznego teatru na przestrzeni dwóch dekad.
Wśród autorów zdjęć znani fotografowie, ale także widzowie sięgający po aparat amatorsko. Dzięki tej różnorodności Warsztaty Teatralne Little Stars chcą pokazać ich spojrzenie na teatr. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kostiumów teatralnych.
Polski Teatr Studio z Litwy wystawi dwa spektakle w piątek i sobotę 20 i 21 września; w Art Galery Kafe i Akademii Muzyki PASO.
Będzie to groteska Sergiusza Piaseckiego pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Bohaterem spektaklu jest Michaił Zubow mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie oficer sowiecki w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina. Ten spektakl to psychologiczny obraz typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich.
Drugi spektakl to „Nieznana, Marilyn Monroe”. Seksualność, szaleństwo, uśmiech za milionów dolarów, gracja – tak, to wszystko się mieści w jednej kobiecie, ale czy mieści się jeszcze więcej? Ból, rozczarowanie, wewnętrzna tragedia, zabójcza samotność? Akcja monodramu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej skrywanych wspomnień z czasów dzieciństwa. Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką.
Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Polski i Niemiec zaprezentuje spektakl „Rzeź”. Jest to opowieść zmuszająca Polaków do świadomego pochylenia się nad przebytą drogą wylizywania się z własnych ran historycznych na płaszczyźnie nie tylko politycznej, ale także i mentalnej. To pytanie skierowane do przedstawicieli młodego pokolenia o ich świadomość, z jaką wkraczają w strumień historii.
Drugą produkcją OFF Zigarre będzie monodram „Między światami” w wykonaniu Zofii Delest. Spektakl koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. Z jakimi schematami myślowymi spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów? Tekst sztuki bazuje na prawdziwych historiach migrantów zebranych w latach 2013-2019.
W sobotę i niedzielę 21 i 22 września od 9 rano w Akademii Muzyki PASO odbędą się warsztaty aktorskie (wymagane wcześniejsze zapisy na ktpwchicago@gmail.com), które poprowadzi dr hab. Błażej Peszek– polski aktor i reżyser teatralny, pedagog sztuki aktorskiej, doktor habilitowany sztuki teatralnej, aktor Teatru Starego w Krakowie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Czterodniowy maraton z teatrem zakończy się Galą Kongresu w Akademii Muzyki PASO, 22 września o 5.00PM. Obejmie ona fragment spektaklu „Mąż i żona” A. Fredry w wykonaniu aktorów Katarzyny Krzanowskiej i Błażeja Peszka.
Dr Aleksandra Różalska z Katedry Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawi wyniki projektu i mapę teatrów migranckich na świecie.
Kongres, jak co roku, przyzna swoją nagrodę. W tym roku odbierze ją Bogdan Łańko, za całokształt pracy artystycznej i wieloletnią promocję oraz propagowanie kultury polskiej.
Na wydarzenia VI Kongresu Teatru Polskiego w Chicago zapraszali w studiu Radia Deon Andrzej Krukowski i Aldona Olchowska z Teatru Nasz. Rozmowę z naszymi Gośćmi można przeczytać tutaj.
Projekt jest współfinansowany z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago.
Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com
Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago, istock/Kozlik_Mozlik/
News USA
Donald Trump i Andrzej Duda razem w polskim sanktuarium w Pensylwanii
W niedzielę 22 września były prezydent USA Donald Trump oraz Prezydent Polski Andrzej Duda odwiedzą Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, na przedmieściach powiatu Bucks w Pensylwanii. Katolickie sanktuarium nazywane Amerykańską Częstochową jest ważnym miejscem kultu dla Polonii, oddającym hołd słynnej ikonie Czarnej Madonny z Jasnej Góry.
Według potwierdzeń ze sztabu Donalda Trumpa, obaj przywódcy polityczni wezmą udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego walkę polskiego ruchu „Solidarność” przeciwko reżimowi komunistycznemu w Polsce, który trwał od zakończenia II Wojny Światowej do lat 80-tych XX wieku. Wydarzenie organizuje Polsko-Amerykański Komitet Upamiętnienia Katastrofy Smoleńskiej (SDCC).
Ks. Maksymilian Ogar, sekretarz prasowy sanktuarium, podkreślił, że zarówno Donald Trump, jak i Prezydent RP Andrzej Duda są zaproszonymi gośćmi na uroczystości a wydarzenie nie ma charakteru wiecu ani spotkania kampanijnego.
Zaplanowano ograniczoną liczbę uczestników, wynoszącą około 1000 osób. Ks. Ogar zaznaczył, że Donald Trump odwiedzi sanktuarium jako osoba prywatna, a Prezydent Andrzej Duda weźmie udział we Mszy świętej.
Amerykańska Częstochowa
Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown powstało w 1955 roku, początkowo jako mała, drewniana kaplica. W latach 60-tych rozbudowano je, aby pomieścić coraz liczniejsze grono wiernych. Ikona Czarnej Madonny, znajdująca się w sanktuarium, jest poświęcona przez papieża Jana XXIII, a błogosławił ją również Jan Paweł II, który odwiedził to miejsce dwukrotnie jako kardynał.
Sanktuarium od lat pełni funkcję duchowego centrum Polonii amerykańskiej i przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i ważnych polityków. Prezydenci George H. W. Bush oraz Ronald Reagan również odwiedzali to miejsce podczas swoich kadencji.
Donald Trump walczy o głosy
Dla Donalda Trumpa ta wizyta może być okazją do zacieśnienia więzi zarówno z katolickim jak i polonijnym elektoratem.
Pensylwania ma jedną z największych populacji polsko-amerykańskich w powiecie Bucks i zarówno Trump jak i wiceprezydent Kamala Harris chcą ich poparcia. Podczas niedawnej debaty prezydenckiej w Filadelfii Harris zwróciła się do polskich Amerykanów, przedstawiając Trumpa jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i Europy z powodu jego sprzeciwu wobec wsparcia USA dla Ukrainy w jej wojnie z Rosją.
W swojej kampanii były prezydent stara się także zdobyć poparcie katolików, oskarżając administrację Joe Bidena o ataki na ludzi wiary. W lipcu krytykował wiceprezydent Kamalę Harris za jej postawę wobec katolickich sędziów oraz działania administracji wobec aktywistów pro-life.
Wizyta Trumpa i Dudy w Sanktuarium ma również miejsce w kluczowym momencie walki o Pensylwanię, stan uważany za jeden z najważniejszych w wyborach prezydenckich.
Powiat Bucks, gdzie znajduje się Amerykańska Częstochowa, jest polem bitwy politycznej — zarówno w 2020 (kiedy w Pensylwanii wygrał Biden), jak i w 2016 roku (kiedy wygrał Trump) różnica w wynikach wyborów była niewielka. Wizyta politycznych przywódców może więc mieć istotny wpływ na mobilizację wyborców w regionie.
Prezydent RP odwiedzi USA w dniach 21-25 września
Udział Andrzeja Dudy w uroczystościach w Sanktuarium w Doylestown, potwierdziła w środę jego Kancelaria Prezydenta RP. Zaplanowano tu wystąpienie prezydenta z udziałem mediów.
W dniach 21–25 września Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złoży oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda weźmie udział m.in. w debacie generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
Nie ujawniono czy politycy spotkają się lub porozmawiają w Doylestown lub gdzie indziej.
Małgorzata Paprocka, szefowa biura Andrzeja Dudy, powiedziała jednak, że spodziewa się do spotkania polskiego prezydenta z Donaldem Trumpem może faktycznie dojść.
Prezydent RP od dawna wyrażał podziw dla Trumpa, kiedyś rzucając pomysł nazwania bazy wojskowej „Fort Trump”, który jednak nie został zrealizowany. Kiedy Andrzej Duda starał się o reelekcję w 2020 r., ówczesny prezydent Trump gościł go w Białym Domu, co dało mu być może decydujący impuls wśród wyborców w kraju.
Polski prezydent spotkał się ostatnio z Donaldem Trumpem w kwietniu tego roku w Nowym Jorku. Politycy zjedli razem kolację w Trump Tower o czym informowaliśmy tutaj.
W czasie trwania kadencji Prezydenta USA Donalda Trumpa obaj przywódcy spotykali się wielokrotnie. W lipcu 2017 r. w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych: we wrześniu 2018, w czerwcu 2019 r. i w czerwcu 2020 r.
Poza tym Andrzej Duda i Donald Trump spotykali się kilkakrotnie przy okazji rozmów wielostronnych, m.in. szczytów NATO, posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkań Forum Ekonomicznego w Davos.
Harmonogram uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie 21-22 września:
21 września 2024 w ramach Forum Polonii – Marsz Solidarności, w godzinach od 10:00AM do 6:00PM będzie otwarte Centrum dla Zwiedzających.
22 września 2024 o godz. 12:30PM odbędzie się Msza Święta, a po niej o godz. 2:00PM nastąpi odsłonięcie Pomnika „Solidarności” na Cmentarzu Polskim w Doylestown.
Źródło: cna, ap, Kancelaria Prezydenta RP
Foto: Marek Borawski/KPRP, YouTube, wikimedia
Polonia Amerykańska
W niedzielę Związek Podhalan wybierze swoją Królową na lata 2024/25
Jak co roku, Związek Podhalan w Północnej Ameryce wybierze swoją Królową, która będzie mu panowała, pełniąc reprezentacyjną rolę, przez najbliższy rok. Wybory „Królowej ZPPA” odbędą się w niedzielę 22-go września 2024 r., w Domu Podhalan 4808 S Archer Ave Chicago. o godzinie 3.00PM.
Kandydatki na „Królowa ZPPA”, które mogły się zgłaszać do 16 września, muszą mieć ukończone 17 lat, natomiast „Kandydatka na przyszłą Królową ZPPA”– musi być w przedziale wiekowym od 15 lat do 17 lat.
Dziewczyny muszą wykazać się następującymi zdolnościami i talentami:
- Tradycyjne góralskie ubranie w tym również uczesanie
- Przedstawienie swojej osoby w czystej góralskiej gwarze
- Zaprezentowanie pięknego śpiewu i tańca.
- Ogólna prezentacja „Królowej ZPPA” na scenie oraz jej wdzięk osobisty
- Wiązanie kierpców
- Wiązanie gorsetu
- Fachowe nałożenie góralskiego sola na plecy tzw. zarzucenie (letnie i zimowe)
- Pytania gwarowe
- Wykazanie się swoistym talentem
- Zaplecenie góralskiego warkocza
- Dojenie sztucznej krowy
- Przyszywanie guzików
- Cerowanie skarpetek
- Zrobienie i uformowanie góralskiego moskola
- Wykrojenie z ziemniaka „wykrawków”
Dla „Królowej ZPPA” oraz wszystkich uczestniczek są ufundowane atrakcyjne nagrody.
24 września 2023 roku na Królową Podhalan została wybrana Anna Smetek. Rozmowę z Królową ZPPA w naszym studio można przeczytać tutaj.
Źródło: ZPPA
Foto: ZPPA
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago2 tygodnie temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
News Chicago3 dni temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Zmarł Adam Andrzejewski, kandydat na gubernatora Illinois i założyciel OpenTheBooks
-
Galeria1 tydzień temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
News USA4 tygodnie temu
Dyrektor generalny Starbucks będzie dojeżdżał do pracy 1000 mil odrzutowcem korporacji
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
„Plon niesiemy, plon…” Dożynki Związku Klubów Polskich w USA w tą niedzielę