Połącz się z nami

News USA

Trzech kolejnych obrońców nienarodzonych dzieci skazano na mocy ustawy FACE

Opublikowano

dnia

Trzech kolejnych działaczy pro-life zostało skazanych za naruszenie ustawy o swobodzie dostępu do wejść do klinik (FACE) poprzez udział w blokadzie placówki aborcyjnej w Tennessee w 2021 r. O niewspółmiernych do winy karach mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

27-letni James Zastrow, jego siostra, 25-letnia Eva Zastrow i 26-letni Paul Place zostali skazani na 90 dni aresztu domowego i 3 lata w zawieszeniu za akcję w klinice Carafem Health Center w Mt. Juliet w stanie Tennessee. Wyroki ogłosiła sędzina okręgowa USA dla środkowego okręgu Tennessee Aleta Trauger.

Sprawa wywodzi się z incydentu z marca 2021 r., kiedy grupa 12 osób czytała Biblię i śpiewała pieśni kościelne na korytarzu kliniki, która następnie została zamknięta w sierpniu 2022 r. mniej więcej w czasie, gdy stan Tennessee zmienił swoje prawo, czyniąc aborcję nielegalną w większości przypadków.

Blokada została udokumentowana na filmie. Na nagraniu widać dużą grupę aktywistów pro-life, od osób starszych po małe dzieci, wchodzących do kliniki aborcyjnej i blokujących drzwi, siadając przed nimi. Działacze śpiewają chrześcijańskie hymny i modlą się, podczas gdy policja żąda, aby opuścili klinikę. Niektórzy stosują się do żądań policji, ale niektórzy nie, co prowadzi do ich aresztowań.

Byli tam, aby przekonać kobiety w ciąży do zmiany swojej decyzji i nie zabijania nienarodzonego dziecka.

Eva Zastrow z Michigan spędziła większość czasu jako misjonarka zagraniczna, służąc w wielu krajach, w tym w obozie dla uchodźców Mória w Grecji. Jednak jej paszport został odebrany z powodu federalnych zarzutów i musiała odrzucić wiele możliwości wyjazdu na misje.

W październiku 2022 r. Departament Sprawiedliwości (DOJ) prezydenta Joe Bidena wysłał agentów FBI do ich domów i oskarżył ich o naruszenie ustawy FACE.

Eva Zastrow ze swoim tatą

Wyrok dla Evy Edl, starszej działaczki pro-life, która również została uznana za winną udziału w tej samej próbie ratunkowej, został odroczony do sierpnia. Edl ma 89 lat i jest osobą ocalałą z komunistycznego obozu koncentracyjnego.

Ustawa FACE została podpisana przez prezydenta Billa Clintona w 1994 roku. Nakłada kary na osoby skazane za „przemoc, groźby, szkody i utrudnianie”, które utrudniają dostęp do klinik aborcyjnych, miejsc kultu i ośrodków ciążowych.

Republikanie z Izby Reprezentantów i Senatu wzywa do uchylenia ustawy FACE, ponieważ jest ona przede wszystkim stosowana wobec zwolenników pro-life.

Paulette Harlow, 75-letnia kobieta cierpiąca na wyniszczającą chorobę, która została skazana na dwa lata więzienia za udział w próbie ratunkowej w Washington Surgi-Clinic, klinice wykonującej późne aborcje w Waszyngtonie. O jej skazaniu informowaliśmy 3 czerwca.

Jean Marshall, 74-latka, o której pisaliśmy tutaj, i kilku innych działaczy pro-life również zostało skazanych na lata więzienia za ten sam incydent.

Paulette Harlow

22 czerwca podczas przemówienia do Koalicji Faith and Freedom, były prezydent Donald Trump obiecał, że aktywiści pro-life, którzy byli agresywnie ścigani i zostali uwięzieni przez administrację Bidena, wrócą do swoich rodzin, gdy tylko zostanie wybrany na prezydenta USA. O jego obietnicy informowaliśmy 26 czerwca.

 

Źródło: cna, Epoch Times
Foto: YouTube, Trish Zastrow

Kościół

Papież Franciszek potępia działania przeciwko migrantom jako „ciężki grzech”

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek po raz kolejny odniósł się do kontrowersyjnego tematu polityki imigracyjnej, potępiając tych, „którzy systematycznie podejmują wszelkie środki, by odpędzić migrantów”. Zaznaczył, że „działanie takie, gdy jest świadome i celowe, stanowi ciężki grzech”. O trudnych decyzjach dotyczących migrantów, przed którymi stoją także Stany Zjednoczone, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ojciec Święty wielokrotnie zabierał głos w sprawie losu milionów migrantów na całym świecie. Choć jego najnowsze wypowiedzi dotyczyły głównie sytuacji migrantów na Morzu Śródziemnym, wywołały kontrowersje również w Stanach Zjednoczonych, szczególnie ze względu na ich ostrą treść i kontekst – w trakcie trwającej kampanii wyborczej, gdzie kwestia migracji jest jednym z kluczowych tematów.

Papież Franciszek powiedział: „Możemy zgodzić się co do jednego: migranci nie powinni znajdować się ani na tych morzach, ani na tych śmiercionośnych pustyniach”. Priorytetem powinno być więc stworzenie legalnych dróg dla migrantów chcących wjechać do kraju.

Andrew Arthur, były sędzia imigracyjny i ekspert w Centrum Studiów Imigracyjnych, podkreślił: „Kluczowe w słowach papieża jest to, że musimy stworzyć legalne ścieżki, aby ludzie nie musieli podejmować tych niebezpiecznych podróży”. Jednak co do sposobu realizacji tego celu zdania są podzielone. Arthur uważa, że otwarcie granic dla wszystkich nie jest rozwiązaniem.

Niebezpieczeństwa migracji

Andrew Arthur zwrócił uwagę, że podróż do południowej granicy USA jest „śmiertelnie niebezpieczna” na każdym etapie. Większość migrantów przemycanych przez granicę USA doświadcza przemocy fizycznej, a około jedna trzecia kobiet jest ofiarą nadużyć seksualnych.

Zdaniem Arthura, to odpowiedzialność rządów, w tym USA, by nie tworzyć „atrakcyjnych pułapek”, które zachęcają ludzi do podejmowania tak ryzykownych wypraw. Były sędzia imigracyjny podkreślił, że choć Stany Zjednoczone mają prawo ograniczać liczbę osób przyjmowanych do kraju, powinny także wypracować politykę, która chroni migrantów, jednocześnie egzekwując prawo.

Imigracja jako dobro dla kraju

Paul Hunker, były prawnik Urzędu Imigracyjnego ICE, obecnie adwokat ds. imigracji, zgodził się z papieżem, że „przyjmowanie obcych” to nie tylko akt sprawiedliwości i miłosierdzia, ale także korzyść dla kraju.

Uważa on, że obecne prawo imigracyjne USA jest zbyt restrykcyjne i wymaga gruntownej reformy, aby umożliwić więcej legalnych wjazdów. Hunker podkreślił, że nie chodzi o zniesienie granic, lecz o stworzenie systemu, który pozwala ludziom przedstawiać swoje roszczenia i wnioski o ochronę.

Z kolei Dylan Corbett, dyrektor katolickiej organizacji non-profit Hope Border Institute, nazwał słowa papieża „głębokim, ewangelicznym wezwaniem do człowieczeństwa i współczucia dla ludzi zmuszonych do migracji z powodu ubóstwa, wojny i przemocy”. Podkreślił, że wspólnota katolicka powinna reagować na kryzys migracyjny jako część swojego świadectwa wiary.

Migracja w świetle nauczania Kościoła

Katolicki filozof Edward Feser zaznaczył, że komentarze papieża należy czytać w kontekście długotrwałego nauczania Kościoła, które uznaje prawo państw do kontrolowania swoich granic, ale jednocześnie nakłada obowiązek pomocy imigrantom, „na ile to możliwe”.

Feser przypomniał, że Kościół naucza o konieczności rozważania indywidualnych przypadków, szczególnie gdy deportacja mogłaby doprowadzić do rozpadu rodzin lub narażenia migrantów na niebezpieczeństwa w kraju pochodzenia.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/kuarmungadd/shakzu/

 

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie w sprawie naturalnych pochówków na cmentarzu w Palatine w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak zapowiadaliśmy tydzień temu, Archidiecezja Chicago wprowadza nową, ekologiczną opcję pochówku na cmentarzu Św. Michała Archanioła w Palatine. W najbliższą niedzielę, 8 września poświęcone zostaną miejsca pochówku w nowej, jednoakrowej sekcji cmentarza, nazwanej Meadows of St. Kateri. Odbędzie się także spotkanie dla zainteresowanych osób. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Naturalne pochówki, które zyskują na popularności wśród osób poszukujących bardziej ekologicznych opcji pogrzebania ciała, eliminują potrzebę użycia chemikaliów do balsamowania oraz niebiodegradowalnych materiałów, takich jak betonowe sklepienia i metalowe trumny.

Zamiast tego ciało zmarłego jest składane w ziemi w sposób, który pozwala na naturalny rozkład, zgodnie z naukami Kościoła katolickiego dotyczącymi szacunku dla ludzkiego ciała.

Pomimo rosnącego zainteresowania, naturalne pochówki wciąż pozostają stosunkowo rzadkie, a cmentarz Św. Michała Archanioła stanie się dopiero ósmym miejscem w Illinois, które je oferuje.

Badania wskazują jednak, że aż 60% respondentów jest zainteresowanych eksplorowaniem tej opcji, co świadczy o rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa.

Nowa strefa pochówku, inspirowana postacią św. Kateri Tekakwitha, pierwszej Amerykanki pochodzenia indiańskiego uznanej za świętą, obejmuje łąkę z wysoką trawą i ścieżką spacerową, stworzoną do refleksji i kontaktu z naturą. Św. Kateri, patronka środowiska, jest idealnym symbolem tej inicjatywy, która łączy duchowość z ekologią.

Uroczyste poświęcenie nowej sekcji cmentarza odbędzie się w niedzielę, 8 września, o godzinie 12:00PM. Po mszy na świeżym powietrzu uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić miejsce i poznać więcej szczegółów dotyczących naturalnych pochówków.

Rezerwacji swojego udziału w bezpłatnym wydarzeniu należy dokonać na stronie internetowej.

 

Źródło: suntimes
Foto: Cmentarze Katolickie Chicago
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

W niedzielę piknik Domu Samotnej Matki w Chicago. Weźcie rodziny by wspólnie spędzić ten czas

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od początku wakacji trwają przygotowania do tradycyjnego wrześniowego pikniku Domu Samotnej Matki im. Świętej Rodziny, prowadzonego przez siostry Misjonarki Chrystusa Króla w Chicago. Rodzinne wydarzenie, z którego dochód wspiera działalność placówki odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 8 września, w Casa Italia.

Piknik organizowany już po raz 13. odbędzie się 8 września w Casa Italia, rozpoczynając Mszą Św, o godzinie 11.00AM. Na jego uczestników czeka mnóstwo atrakcji i zabaw, dobra muzyka i wyśmienite jedzenie. Dochód z pikniku jest ważnym źródłem utrzymania dla Domu Samotnej Matki w Chicago.

Wolontariusze i wszyscy chętni do pomocy w pikniku Domu Samotnej Matki mogą zgłosić się dzwoniąc pod telefon 773 574 1082.

Na wrześniowe wydarzenie zapraszała w studiu Radia Deon Chicago Siostra Marta Cichoń.

Dom Samotnej Matki prowadzony przez siostry Misjonarki Chrystusa Króla w Chicago zapewnia wsparcie w trudnych chwilach młodym, zagubionym matkom, a także pomaga mieszkającym w nim kobietom z dziećmi w usamodzielnianiu się.

Nie jest tylko przytuliskiem, jest miejscem, w którym można odnaleźć miłość, i odbudować swoje życie. Panuje tu ciepła atmosfera, mieszkające w nim osoby tworzą jedna wspólną rodzinę.

Dom Samotnej Matki znajduje się przy 2456 N. Newcastle Ave w Chicago, IL 60707. Można kontaktować się z prowadzącymi go siostrami za pomocą telefonu pod nr 773 574 1082, lub przez stronę internetową.

 

Foto: Dom Samotnej Matki
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu