News Chicago
Mieszkanka Aurory wygrała w zdrapce 1 milion dolarów i dzieli się swoim szczęściem

Antoinette „Toni” Green z Aurory niedawno wygrała główną nagrodę w wysokości 1 miliona dolarów kupując zdrapkę i w pierwszej chwili pomyślała, w jaki sposób może te pieniądze przekazać dalej. Zwycięskim kuponem o wartości 1 miliona dolarów była zdrapka MONOPOLY™ 50X o wartości 10 dolarów loterii Illinois, zakupiona w Ruby’s Liquor pod adresem 1535 Butterfield Road w Aurora.
„Rozdałam już ponad 100 000 dolarów” – powiedziała Toni. „Kiedy zostałam pobłogosławiona tą nagrodą, wiedziałam, że w końcu mogę się odwdzięczyć, pomóc przyjaciołom i rodzinie oraz przekazać ją dalej”.

Ruby’s Liquor przy 1535 Butterfield Road w Aurorze
Toni wcześniej zdobyła kilka mniejszych nagród w Ruby’s Liquor i uważa ten sklep za swoje szczęśliwe miejsce. Jego właścicielem jest Anup Singh, a w tamtym dniu za ladą stał jego syn Jas. Kiedy Toni zrozumiała, że wygrała, zaczęła krzyczeć: „O mój Boże!” Następnie kazała mu wielokrotnie zeskanować los by sprawdzić czy nagroda w wysokości 1 miliona dolarów była prawdziwa.
Jas poradził jej by podpisała kupon i pojechała prosto do domu.
„Siedziałam w samochodzie przed Ruby’s w całkowitym szoku i wtedy doznałem olśnienia – mogę pomóc innym, mogę zrobić coś dobrego. Dzięki tym pieniądzom odmienisz czyjeś życie”, pomyślała Toni.
Przed pandemią, Antoinette „Toni” Green, pracowała przez kilka lat jako kierowca szkolnego autobusu, a ostatnio pracuje jako certyfikowana asystentka medyczna.
Za sprzedaż zwycięskiego losu Ruby’s Liquor w Aurorze otrzyma premię w wysokości jednego procenta kwoty nagrody, czyli 10 000 dolarów. Właściciel chce przeznaczyć tą premię na wyposażenie sklepu.

Jas Singh
Do tej pory w tym roku sprzedano ponad 36 milionów natychmiastowych losów na loterię Illinois, co zapewniło graczom nagrody o wartości ponad 926 milionów dolarów.
Loteria Illinois oferuje obecnie szereg gier z natychmiastowymi biletami w cenie od 1 do 50 dolarów, dostępnych w około 7000 punktach sprzedaży detalicznej w całym stanie Illinois.
Założona w 1974 r. Illinois Lottery przekazała od 1985 r. ponad 24 miliardy dolarów na rzecz stanowego funduszu szkół powszechnych na wsparcie edukacji publicznej szkół podstawowych i gimnazjów w stanie Illinois.
Fundusz Common School Fund jest głównym dobroczyńcą loterii Illinois, do którego trafia prawie 99% dochodów z loterii Illinois Lottery. Loteria stanu Illinois wspiera także różne cele specjalne zgodnie z przepisami ustawy o loteriach stanu Illinois (20 ILCS 1605/21.4).
Więcej informacji na temat loterii Illinois i wspieranych przez nią akcji można znaleźć na stronie IllinoisLottery.com.
Źródło: Illinois Lottery
Foto: Illinois Lottery
News USA
Prorodzinny zwrot w Wietnamie – kraj znosi limit 2 dzieci

Po ponad 30 latach przymusowej polityki dwójki dzieci Wietnam znosi ograniczenia, próbując odwrócić trend spadającej dzietności. Kraj ten odnotowuje najwyższy na świecie wskaźnik aborcji, w tym także aborcji selektywnych ze względu na płeć.
Zegar demograficzny tyka
Wietnam, kraj komunistyczny, który przez dekady ograniczał liczebność rodzin w imię walki z przeludnieniem, zmienia kierunek. Zgromadzenie Narodowe tego azjatyckiego państwa zatwierdziło poprawkę znoszącą limit dwójki dzieci. Teraz każda para ma prawo decydować o tym, ile dzieci chce mieć i kiedy.
Zmiana wynika z dramatycznie niskiego wskaźnika dzietności – w 2024 roku wyniósł on 1,91 dziecka na kobietę, co jest najniższym wynikiem w historii.
Według ONZ populacja Wietnamu szybko się starzeje. Udział osób poniżej 15. roku życia w całej populacji spadł z 43 do 25 procent. ONZ przewiduje, że przy zachowaniu tych trendów Wietnam osiągnie status „starego społeczeństwa” w zaledwie 20 lat.
Aborcyjna hekatomba
Choć wiele krajów mierzy się dziś z niską dzietnością, Wietnam wyróżnia się szczególnie wysokim wskaźnikiem aborcji – aż 64 na 1000 ciąż kończy się aborcją, co czyni go liderem w tej dramatycznej statystyce. Co więcej, popularne są tam aborcje selektywne ze względu na płeć – w 2024 roku na każde 100 dziewczynek przypadało aż 111 chłopców.
Polityka kontroli urodzeń była wdrażana w Wietnamie od lat 60. XX wieku – początkowo w północnej części kraju, a po jego zjednoczeniu w 1975 roku objęła całe terytorium. W latach 90. stała się obowiązującą linią państwową.
Od „bomby ludnościowej” do zapaści
Wietnam nie jest odosobnionym przypadkiem. Spadek dzietności dotyczy dziś wielu krajów – zarówno rozwiniętych, jak i rozwijających się. W 2000 roku globalna dzietność wynosiła 2,7. W 2023 roku spadła do 2,3 – blisko poziomu zastępowalności pokoleń.
W konsekwencji w wielu rozwiniętych krajach, tak jak w Stanach Zjednoczonych, maleje liczba pracujących, a rośnie liczba emerytów.
Karol Darmoros
Foto: istock/Thirawatana Phaisalratana/
News Chicago
„Ironheart” – nowy serial Marvela z akcją w Chicago zadebiutuje w czerwcu na Disney+

24 czerwca na platformie Disney+ zadebiutuje wyczekiwany serial „Ironheart”, którego akcja osadzona jest w sercu Chicago. Produkcja Marvel Studios opowiada o losach młodej superbohaterki — Riri Williams, genialnej wynalazczyni i następczyni dziedzictwa Iron Mana.
Serial kontynuuje historię rozpoczętą w filmie „Black Panther: Wakanda Forever”, gdzie postać Riri została po raz pierwszy wprowadzona do uniwersum Marvela. Tym razem widzowie zobaczą ją powracającą do swojego rodzinnego miasta — Chicago — by zmierzyć się nie tylko z nowymi zagrożeniami, ale także własną przeszłością.
W rolach głównych zobaczymy m.in. Dominique Thorne jako Riri Williams, a towarzyszyć jej będą Lyric Ross, Manny Montana, Matthew Elam, Anji White, Regan Aliyah oraz Alden Ehrenreich.
Współpraca Marvela z miastem Chicago
Premierze serialu towarzyszy wyjątkowa kampania promocyjna realizowana we współpracy z Biurem Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji w Chicago (OEMC) oraz Marvel Comics. Z tej okazji na liniach CTA — szczególnie Red Line — pojawiły się specjalnie oznaczone pociągi z motywem „Ironheart”.
To nie pierwsza taka współpraca — wcześniej OEMC korzystało z popularności postaci Riri Williams, by edukować mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, gotowości na ekstremalne warunki pogodowe oraz zgłaszania podejrzanych aktywności.
“Wykorzystanie lokalnej superbohaterki, której historia rozgrywa się w Chicago, to świetny sposób, by zaangażować społeczność i jednocześnie promować ważne komunikaty dotyczące bezpieczeństwa” – powiedzieli przedstawiciele OEMC.
Nowa twarz świata superbohaterów
Riri Williams, znana jako Ironheart, to postać, która wnosi świeżość i nową perspektywę do świata Marvela. Jej wyjątkowe zdolności inżynieryjne i niezależny charakter szybko zdobyły popularność wśród fanów komiksów, a teraz mają szansę podbić serca jeszcze szerszej publiczności.
Premiera „Ironheart” już 24 czerwca tylko na Disney+ Czy jesteś gotowy, by zobaczyć, jak nowa superbohaterka z Chicago zmienia świat?
Źródło: abc7
Foto: YouTube, Marvel
News USA
Inwazyjne i jadowite: Azjatyckie mrówki żądłowe rozprzestrzeniają się w USA

Nowy gatunek inwazyjnych mrówek, pochodzący z Azji, rozprzestrzenia się w szybkim tempie na terenie Stanów Zjednoczonych, wzbudzając poważne obawy entomologów, ekologów i służb zdrowia publicznego. Azjatycka mrówka żądłowa (Brachyponera chinensis) została zidentyfikowana już w 20 stanach, w tym w Wisconsin i Kentucky.
Małe, ale niebezpieczne
Choć te mrówki mierzą zaledwie kilka milimetrów, mogą stanowić realne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Ich użądlenia są bolesne i jadowite, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić do reakcji alergicznych, w tym groźnych dla życia wstrząsów anafilaktycznych. W Georgii odnotowano już co najmniej trzy takie przypadki.
Użądlenie wywołuje napadowy ból, który powraca przez wiele godzin, podobnie jak w przypadku niektórych owadów tropikalnych.
Ukryte zagrożenie
Mrówki żądłowe często ukrywają się w ściółce leśnej, próchniejących pniach, drewnie opałowym i ściółce ogrodowej, przez co łatwo mogą zostać przypadkowo przetransportowane i osiedlić się w nowych regionach. Co gorsza, ich kolonie są znacznie mniejsze niż u innych mrówek, co pozwala im niezauważenie zagnieżdżać się w domach i zabudowaniach.
Brachyponera chinensis została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Pojawiła się na wschodnim wybrzeżu Ameryki a obecnie zasięg jej występowania rozciąga się na zachód do Kentucky, Tennessee i Arkansas. Obserwacje potwierdzono także w Waszyngtonie i Wisconsin.
Potrójne zagrożenie dla ludzi i ekosystemu
Według ekspertów z Wydziału Entomologii Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej, azjatycka mrówka żądłowa stanowi „potrójne zagrożenie”:
- Zdrowotne – jadowite użądlenia mogą powodować silne reakcje alergiczne.
- Domowe – łatwo przenikają do budynków mieszkalnych dzięki kompaktowym koloniom.
- Ekologiczne – agresywnie wypierają rodzime gatunki mrówek i termitów, które pełnią istotną funkcję w ekosystemach, np. w procesach rozkładu materii organicznej.
Co możesz zrobić?
Specjaliści zalecają czujność i ostrożność przy zakupie drewna opałowego, ściółki i produktów ogrodniczych. W razie podejrzenia kontaktu z tym gatunkiem, należy unikać bezpośredniego dotyku i zgłosić znalezisko do lokalnego wydziału ochrony środowiska lub entomologa.
Źródło: nbc, wikipedia
Foto: The photographer
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News Chicago3 tygodnie temu
Sandra i John Kucala z Orland Park walczą o dom. Ich podatek wzrósł z 3 do 17 tys. USD
-
Zdrowie3 tygodnie temu
Uwaga na szczepionki przeciw Covid19: mogą powodować zapalenie mięśnia sercowego
-
News Chicago2 tygodnie temu
Uwaga – oszustwo: Fałszywe SMS-y o mandatach drogowych krążą w Illinois
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
W sobotę Polacy w USA ponownie głosują na nowego prezydenta Polski
-
News USA2 tygodnie temu
Republikanie oskarżają UE i rząd Tuska o ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce
-
News USA3 tygodnie temu
Strzelanina w Waszyngtonie: Mieszkaniec Chicago zabił dwoje pracowników ambasady Izraela
-
News USA2 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów