Polonia Amerykańska
Polski operator będzie studiować w Los Angeles. Pilnie potrzebne są fundusze

Andrzej Woźniakiewicz jako jedyny Polak został w tym roku przyjęty na dwuletnie studia na American Film Institute w Los Angeles, prestiżowej uczelni, którą m.in. ukończył nasz Janusz Kamiński – dwukrotny laureat Oskara. Na antenie Radia Deon Chicago polski operator filmowy mówi o swojej drodze do dostania się do amerykańskiej szkoły oraz o wielkim wyzwaniu jakim jest zebranie potrzebnych na tą edukację funduszy.
Andrzej Woźniakiewicz ma 30 lat i pracuje na co dzień w Polsce jako operator kamery. Pełnometrażowe produkcje filmowe, w których brał udział, były w minionym roku nominowane do nagród Polskiej Akademii Filmowej oraz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Jest także autorem zdjęć do ponad 20 filmów krótkometrażowych, nagrodzonych m.in. na festiwalu Nowe Horyzonty, Festiwalu Filmowym w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym, FilmPolska Berlin i Polish Film Festival in America w Chicago.
Obecnie Andrzej Woźniakiewicz kończy studia w Łódzkiej Szkole Filmowej i stara się zdobyć pieniądze na studiowanie na American Film Institute AFI w Los Angeles, co nie jest prosta sprawą, ponieważ kosztują one ogromną sumę 140 tys. dolarów.
“Szczególnie dla osoby z Polski zebranie takich funduszy okazuje się być jeszcze większym wyzwaniem niż dostanie się do samej szkoły” mówi Andrzej Woźniakiewicz. A dlaczego ta właśnie szkoła? To oczywiście “samo serce filmowego świata”.
Żeby się dostać na studia do American Film Institute polski operator musiał stworzyć obszerne portfolio fotograficzne i zrealizować konkretne zadanie filmowe – 60-sekundowe nagranie składające się z 10 ujęć o temacie przewodnim “Przymus”.
“To było ciekawe zadanie i z tak krótką formą dawno się nie mierzyłem, ale udało mi się je zrealizować” mówi Andrzej Woźniakiewicz. Polak stworzył ten film w najstarszym w Polsce centrum handlowym znajdującym się w Warszawie, pokazując samymi obrazami historię człowieka, który odczuwa przymus robienia czegoś, czego bardzo nie chce.
Poza tym zadaniem potrzebne było również dołączenie listu motywacyjnego i listów polecających oraz rozmowa online z dziekanem uczelni.
Wymarzone studia wciąż jednak stoją “pod znakiem zapytania” ponieważ utalentowany Polak nie wie czy uda mu się zebrać tak kosmiczną kwotę pieniędzy. Andrzej Woźniakiewicz stara się o nią odkąd dowiedział się o przyjęciu na studia, czyli od marca tego roku.
Choć Polakowi rozłożono płatność na raty, to czasu jest niestety coraz mniej.
Każdy z nas może wesprzeć kształcenie Andrzeja Woźniakiewicza na najbardziej prestiżowej uczelni filmowej!
Aby to zrobić należy wejść na założoną zbiórkę, której celem jest na razie tylko część potrzebnej kwoty. Polonia zawsze wspiera swoich zdolnych Rodaków, dlatego wierzymy, że i tym razem się uda, a nasz rozmówca będzie kiedyś sławnym na całym świecie operatorem filmowym.
Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z Andrzejem Woźniakiewiczem:
Źródło: informacja własna
Foto: Andrzej Woźniakiewicz
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Wisloka Chicago
Legia Warszawa wraca do Chicago! Letni camp piłkarski już w lipcu

Najlepsza Akademia Piłkarska w Polsce – Legia Warszawa – po sukcesie poprzednich edycji i analizie amerykańskiego rynku, ponownie nawiązała współpracę z Wisłoka Chicago Soccer Academy. Efektem tej współpracy będzie Legia Warsaw Summer Camp 2025, który odbędzie się w dniach 21–25 lipca w Bensenville.
To wyjątkowa okazja dla dziewczynek i chłopców w wieku 6–16 lat, by trenować pod okiem licencjonowanych trenerów z jednej z najbardziej renomowanych akademii piłkarskich w Europie.
Dlaczego warto?
Camp Legii Warszawa w Chicago to coś więcej niż zwykły obóz piłkarski. To profesjonalne szkolenie, rozwój mentalny i niezapomniana piłkarska przygoda – wszystko w barwach Legii Warszawa!
W ramach udziału, każdy uczestnik otrzyma:
- 5 dni intensywnych treningów prowadzonych przez trenerów z licencją UEFA A i UEFA Pro z Legii Warszawa.
- Dwa treningi dziennie, dopasowane do poziomu i wieku uczestników.
- Zajęcia z analizy video i taktyki, rozwijające zrozumienie gry.
- Specjalistyczne treningi motoryczne prowadzone przez Andrzeja Fonfarę, mistrza świata w boksie.
- Zestaw treningowy Legii Warszawa – koszulka, spodenki i getry.
- Codzienne obiady i napoje, by dzieci miały energię do gry.
- Konkursy, atrakcje i spotkania z gośćmi specjalnymi.
- Profesjonalna foto- i videorelacja z każdego dnia campu.
- Codzienny check-in od godz. 8:30AM, odbiór dzieci w godz. 3:00–3:30PM.
Szansa na więcej!
Najbardziej wyróżniający się uczestnicy obozu otrzymają zaproszenie na tygodniowe testy w Akademii Legii Warszawa w Polsce – to pierwszy krok do kariery w profesjonalnym futbolu!
Piłka, pasja, rozwój
Camp Legia Soccer Schools to nie tylko nauka dryblingu, podań czy taktyki. To przede wszystkim rozwój charakteru, nauka współpracy, dyscypliny i ducha drużyny. Wszystko w duchu wartości, które od lat kształtują zawodników Akademii Legii Warszawa.
Zapisz swoje dziecko już dziś!
Termin: 21–25 lipca 2025
Lokalizacja: Bensenville
Wiek uczestników: 6–16 lat
Rejestracja: https://chicagocamps.legia.com
Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń!
Źródło: Wisłoka Chicago
Foto: Wisłoka Chicago
Polonia Amerykańska
Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność” zaprasza na obchody 95. rocznicy odsłonięcia pomnika gen. Pułaskiego

Dnia 13 lipca 2025 r. przypada 95. rocznica odsłonięcia pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Willow Springs na terenie parku stanowego. Z tej okazji dn. 12 lipca, tj. w sobotę br. o godzinie 12:00 w południe odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie i postać generała.
Obchody zakończy modlitwa w intencji Ojczyzny i ofiar walki o wolność i pokój na świecie poprowadzona przez Ojców Cystersów.
Uroczystość organizowana jest przez Stowarzyszenie Historyczne “Koło Solidarność”. Do udziału i wspólnej modlitwy zapraszamy całą Polonię.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z Panem Bogdanem Strumińskim (tel. 708-254-2355) lub Panem Ernestem Świerkiem (tel. 312-805-0964).
Źródło: informacja własna
Foto: Polska Szkoła im. Jana Karskiego w Palos Heights
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie
-
Kościół2 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli