Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Polski operator będzie studiować w Los Angeles. Pilnie potrzebne są fundusze

Opublikowano

dnia

Andrzej Woźniakiewicz jako jedyny Polak został w tym roku przyjęty na dwuletnie studia na American Film Institute w Los Angeles, prestiżowej uczelni, którą m.in. ukończył nasz Janusz Kamiński – dwukrotny laureat Oskara. Na antenie Radia Deon Chicago polski operator filmowy mówi o swojej drodze do dostania się do amerykańskiej szkoły oraz o wielkim wyzwaniu jakim jest zebranie potrzebnych na tą edukację funduszy.

Andrzej Woźniakiewicz ma 30 lat i pracuje na co dzień w Polsce jako operator kamery. Pełnometrażowe produkcje filmowe, w których brał udział, były w minionym roku nominowane do nagród Polskiej Akademii Filmowej oraz na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jest także autorem zdjęć do ponad 20 filmów krótkometrażowych, nagrodzonych m.in. na festiwalu Nowe Horyzonty, Festiwalu Filmowym w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym, FilmPolska Berlin i Polish Film Festival in America w Chicago.

Obecnie Andrzej Woźniakiewicz kończy studia w Łódzkiej Szkole Filmowej i stara się zdobyć pieniądze na studiowanie na American Film Institute AFI w Los Angeles, co nie jest prosta sprawą, ponieważ kosztują one ogromną sumę 140 tys. dolarów.

„Szczególnie dla osoby z Polski zebranie takich funduszy okazuje się być jeszcze większym wyzwaniem niż dostanie się do samej szkoły” mówi Andrzej Woźniakiewicz. A dlaczego ta właśnie szkoła? To oczywiście „samo serce filmowego świata”.

Żeby się dostać na studia do American Film Institute polski operator musiał stworzyć obszerne portfolio fotograficzne i zrealizować konkretne zadanie filmowe – 60-sekundowe nagranie składające się z 10 ujęć o temacie przewodnim „Przymus”.

„To było ciekawe zadanie i z tak krótką formą dawno się nie mierzyłem, ale udało mi się je zrealizować” mówi Andrzej Woźniakiewicz. Polak stworzył ten film w najstarszym w Polsce centrum handlowym znajdującym się w Warszawie, pokazując samymi obrazami historię człowieka, który odczuwa przymus robienia czegoś, czego bardzo nie chce.

Poza tym zadaniem potrzebne było również dołączenie listu motywacyjnego i listów polecających oraz rozmowa online z dziekanem uczelni.

Wymarzone studia wciąż jednak stoją „pod znakiem zapytania” ponieważ utalentowany Polak nie wie czy uda mu się zebrać tak kosmiczną kwotę pieniędzy. Andrzej Woźniakiewicz stara się o nią odkąd dowiedział się o przyjęciu na studia, czyli od marca tego roku.

Choć Polakowi rozłożono płatność na raty, to czasu jest niestety coraz mniej.

Każdy z nas może wesprzeć kształcenie Andrzeja Woźniakiewicza na najbardziej prestiżowej uczelni filmowej!

Aby to zrobić należy wejść na założoną zbiórkę, której celem jest na razie tylko część potrzebnej kwoty. Polonia zawsze wspiera swoich zdolnych Rodaków, dlatego wierzymy, że i tym razem się uda, a nasz rozmówca będzie kiedyś sławnym na całym świecie operatorem filmowym.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z Andrzejem Woźniakiewiczem:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Andrzej Woźniakiewicz

 

News Chicago

15-latek z Glenwood zwabił i zamordował Przemka Bogdanowicza z Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15-latek z Glenwood został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia, po tym jak w piątek, 5 lipca, zastrzelił 46-letniego mężczyznę z Chicago. Jego ofiarą był Przemek Bogdanowicz, rzekomo zwabiony przez nastolatka na spotkanie za pośrednictwem mediów społecznościowych, pod fałszywym pretekstem.

Zgłoszenia w sprawie wypadku samochodowego i strzelaniny przy ulicy 400 Longwood Drive, tuż obok szkoły podstawowej, policja otrzymała w piątek, 5 lipca, po godzinie 3.00PM.

Przemek Bogdanowicz zmarł w miejscowym szpitalu po tym, jak został postrzelony w swoim samochodzie przez dziecko, które fałszywie przedstawiło się jako osoba dorosła, gdy porozumiewali się za pomocą komunikatorów, poinformował w komunikacie prasowym szef policji Glenwood Derek Peddycord.

Według policji cel spotkania był towarzyski, ale nie ujawniono więcej szczegółów na jego temat.

Jak podano w komunikacie, 15-latek wsiadł do samochodu Bogdanowicza po przybyciu na miejsce spotkania i „w ciągu kilku chwil” wyciągnął broń i zastrzelił 46-latka. W niedzielę 15-latek został zatrzymany.

Nastolatek został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Ostatnie pożegnanie Przemka Bogdanowicza odbędzie się dzisiaj w Skaja Terrace Funeral Home, 7812 N. Milwaukee Ave., Niles IL, w godzinach od 4.00PM do 8.00PM. Pogrzeb będzie miał miejsce w piątek, modlitwa rozpocznie się o godz. 10:15AM, po czym kondukt żałobny wyjedzie do kościoła Św. Jana Brebeuf na Mszę Św. o godz. 11.00AM.

Według zamieszczonych kondolencji Przemek Bogdanowicz pracował jako nauczyciel.

Źródło: chicagotribune, wgn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na wystawę poświęconą polskiemu żeglarstwu oraz regaty

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentuje „100 lat polskiego żeglarstwa”, wyjątkową wystawę dotyczącą bogatej historii polskiego żeglarstwa i oferującą zwiedzającym wciągającą eksplorację stulecia morskich osiągnięć, tradycji i innowacji. Ekspozycja, z którą związane będą również regaty na Jeziorze Michigan,  potrwa od 17 sierpnia do 15 marca 2025 roku.

Na wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa” znajdą się panele, artefakty, prezentacje multimedialne i interaktywne pokazy, które przybliżą historie polskich żeglarzy, ich triumfy i trwałe dziedzictwo eksploracji morskiej.

Wystawa zaprezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago.

Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje zestaw pamiątek, starannie wybranych dzięki hojnym darowiznom, od przedmiotów marynistycznych po archiwa i dzieła sztuki. Wśród różnych skarbów znajdują się smagane wiatrem bandery, modele żaglowców z Wystawy Światowej z 1939 roku, pamiątki związane z Ligą Morską w Ameryce i Polskim Związkiem Żeglarskim, a także pamiątki związane z Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago. Wystawa będzie prezentowana w Sali Głównej MPA.

Oficjalne otwarcie wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” nastąpi 16 sierpnia 2024 roku w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Wernisaż z udziałem gościnnych mówców i poczęstunkiem  odbędzie się w godzinach od 7.00PM do 9.00PM. Tego wieczoru zaplanowano także koncert szantowy polskiej grupy Młynn. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Regaty z okazji stulecia polskiego żeglarstwa odbędą się w sobotę 17 sierpnia, w godzinach od 10.00AM do 3.00PM, w Montrose Harbor (Spotkanie we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku; koordynatorem tego wydarzenia jest Bogdan Ogórek, tel. 708-227-7700).

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, wikimedia

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Bezpłatne studia w Polsce z NAWA to stypendium i zwrot kosztów podróży. Nabór wniosków do 11 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy, że do 11 lipca można składać wnioski na bezpłatne studia I stopnia w Polsce, w ramach programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa, prowadzonego przez Narodową Agencją Wymiany Akademickiej NAWA.

To już siódma edycja programu, dzięki któremu ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.

Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Dzięki niemu staramy się dotrzeć do maturzystów polskiego pochodzenia na wszystkich kontynentach, we wszystkich państwach świata, aby mogli poznać walory studiowania w Polsce, odbycia nieodpłatnego cyklu kształcenia na uczelniach publicznych.

Wszystkich młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie, polski paszport, polskie obywatelstwo, czy też korzystają z Karty Polaka, zachęcamy, by kontynuowali swoją edukację na poziomie wyższym w polskich uczelniach, które stanowią gwarancję jakości i uznawalności dyplomu w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego” – powiedział dr Dawid Kostecki – Dyrektor NAWA.

Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln złotych, spośród których blisko 28 mln złotych to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.

Od początku realizacji programu do NAWA wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków przedstawicieli Polonii z całego świata, a ponad 4000 młodych osób polskiego pochodzenia podjęło studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA.

Średnio w ciągu roku z programem Anders NAWA kształci się ok. 2400 osób.

Oprócz wprowadzonej od roku akademickiego 2023/24 jednolitej stawki stypendialnej w wysokości 1800 zł miesięcznie (przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim), nowością dla tegorocznych wnioskodawców jest wprowadzenie jednorazowego ryczałtu na koszty podróży międzynarodowej w związku z przyjazdem do Polski na studia lub kurs przygotowawczy poprzedzający studia.

Ryczałt na koszty podróży międzynarodowej ma na celu wsparcie stypendystów w podjęciu kształcenia wyższego w Polsce poprzez dofinansowanie nierzadko wysokich kosztów podróży do Polski, szczególnie z dalekich kontynentów.

Anna Maria Anders córka gen. Władysława Andersa

Program przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież polonijną z różnych zakątków świata, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Największą liczbę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech – czyli państw, w których żyje liczna grupa osób o polskich korzeniach.

Od 2021 roku, dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.

Na studia pierwszego stopnia i długocyklowe studia magisterskie można składać wnioski do 11 lipca 2024 r.

 

Źródło: NAWA
Foto: YouTube, NAWA, istock/Zinkevych/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu