Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Co oznacza dla nas nowy program imigracyjny Bidena ogłoszony 18 czerwca?

Opublikowano

dnia

Prezydent Joe Biden ogłosił we wtorek 18 czerwca zakrojony na szeroką skalę program imigracyjny, który zapewni status prawny i usprawnioną drogę do legalnego pobytu oraz uzyskania obywatelstwa w USA dla około pół miliona nieuprawnionych imigrantów pozostających w związku małżeńskim z obywatelami amerykańskimi.

Czym jest nowe ogłoszenie Prezydenta Bidena? Wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

  • Małżonkowie i dzieci obywateli USA (tylko!) którzy mieszkali w USA przez 10 lat (z dniem 17 czerwca b.r.) będą mieli możliwość złożenia petycji która – jeśli zostanie zatwierdzona, da im możliwość po 3 latach ubiegania się o zieloną kartę (pewne wyroki za przewinienia karalne mogą zdyskwalifikować aplikanta)
  • Na początek osoba otrzyma pozwolenie na prace
  • Po 3 latach od złożenia petycji będzie można ubiegać się o zieloną kartę
  • UWAGA – petycje będzie można składać dopiero pod koniec tego lata a opłaty rządowe nie są jeszcze znane
  • beneficjenci DACA, którzy maja ukończone studia, będą mogli aplikować o wizę pracowniczą jeśli znajdą odpowiedniego pracodawcę.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock

News USA

Dziś Joe Biden ma ogłosić ochronę deportacyjną dla małżonków obywateli USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prezydent Joe Biden planuje ogłosić nową, radykalną politykę, która zniesie groźbę deportacji dziesiątek tysięcy osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelami USA. Posunięcie będzie agresywną akcją dotyczącą imigracji w roku wyborczym, do której dążyło wielu Demokratów.

Według trzech osób poinformowanych o planach Białego Domu Joe Biden ogłosi nowy program podczas wydarzenia w Białym Domu, aby uczcić dyrektywę Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, Baracka Obamy, która zapewniła ochronę przed deportacją młodym imigrantom nieposiadającym dokumentów.

Dzięki nowej polityce około 490 000 małżonków obywateli USA będzie miało możliwość ubiegania się o program „parole in place”, który uchroni ich przed deportacją i zaoferuje pozwolenie na pracę, jeśli mieszkają w kraju przez co najmniej 10 lat.

Oczekuje się, że rodziny, które potencjalnie skorzystałyby na działaniach Bidena, miały wziąć udział w wydarzeniu w Białym Domu we wtorkowe popołudnie.

Od pewnego czasu urzędnicy administracji rozważali różne opcje zapewnienia ochrony imigrantom, którzy nie mają statusu prawnego w USA, ale łączą ich długotrwałe więzi – nawet po tym, jak Biały Dom przedstawił restrykcyjną propozycję, która zasadniczo wstrzymała rozpatrywanie wniosków o azyl na granicy USA-Meksyk.

Joe Biden chce nie tylko zapewnienia ochrony przed deportacją i pozwoleń na pracę, ale także planuje usunąć barierę prawną, umożliwiając kwalifikującym się imigrantom ubieganie się o stały pobyt, a ostatecznie o obywatelstwo amerykańskie.

Jest to uprawnienie, które zostało już wykorzystane w przypadku innych kategorii imigrantów, takich jak członkowie armii amerykańskiej lub członkowie ich rodzin nieposiadający statusu prawnego.

Według dwóch poinformowanych osób Joe Biden ma także ogłosić politykę mającą na celu umożliwienie kwalifikującym się beneficjentom programu DACA staranie się o wizę, zamiast o obecnie otrzymywane zezwolenia na pracę tymczasową.

Prezydent znalazł się pod presją polityczną, aby pokazać, że może przejąć kontrolę nad granicą USA z Meksykiem, przygotowując się do rywalizacji o reelekcję z Donaldem Trumpem. Na początku tego miesiąca uchwalił plany wprowadzenia znaczących ograniczeń dla migrantów ubiegających się o azyl na południowej granicy.

Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony zwolenników imigracji, a także prawodawców Demokratów, zwłaszcza grup reprezentujących prawodawców postępowych i latynoskich.

Polityka Bidena miałaby zastosowanie wyłącznie do długoletnich mieszkańców USA.

We wtorek po południu Biały Dom obchodzi 12 rocznicę programu Deferred Action for Childhood Arrivals DACA, który został stworzony przez prezydenta Baracka Obamę w celu ochrony młodych imigrantów nieposiadających statusu prawnego, często nazywanych „marzycielami”.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Official White House Photo by Carlos Fyfe
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

12 maja odbędzie się kolejne spotkanie imigracyjne z Mec. Magdaleną Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom Archidiecezji Chicago jest współorganizatorem kolejnego spotkania informacyjnego dotyczącego wszystkich spraw emigracyjnych, łącznie z podaniami o amerykańskie obywatelstwo. Tym razem będzie ono gościć w kościele Św. Williama.

Spotkanie imigracyjne ze specjalistką prawa imigracyjnego, mec. Magdaleną Grobelski odbędzie się 12 maja, po mszy św. o godz. 2.00 pm, w kościele St. William pod adresem 2600 N Sayre Ave w Chicago, IL. Serdecznie zapraszamy!

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących swoich możliwości i najlepszych rozwiązań. Porady telefoniczne są bezpłatne, telefon imigracyjny to 312-217-6824. 

 

Foto: istock/zimmytws/

 

 

Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Ponad pół miliona uchodźców z Ukrainy przybyło do USA od czasu rozpoczęcia wojny

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak informuje Mecenas Magdalena Grobelski, w lutym 2022, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, Prezydent Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone przyjmą 100,000 uchodźców z Ukrainy. Liczbę ta podniósł później do 236,000.

Do marca tego roku przybyło:

  • 187,000 osób na podstawie program Uniting for Ukraine
  • 350,000 osób na podstawie tzw. tymczasowego statusu TPS.

Uchodźcy z Ukrainy nie mają tutaj żadnych ograniczeń wizowych, tak jak np. uchodźcy z Kuby, Nikaragui, Wenezueli, którzy mają danych tylko 30,000 wiz na miesiąc.

Program Uniting for Ukraine umożliwia obywatelom Ukrainy i członkom ich najbliższej rodziny przebywającym poza Stanami Zjednoczonymi możliwość przybycia do USA i tymczasowego pobytu przez dwa lata. Ukraińcy uczestniczący w programie muszą mieć w Stanach Zjednoczonych osobę, która wyrazi zgodę na zapewnienie im wsparcia finansowego na czas pobytu w kraju.

USCIS może przyznać status TPS (Temporary Protected Status) uprawnionym obywatelom niektórych krajów (lub części krajów), którzy przebywają już w Stanach Zjednoczonych, ze względu na warunki panujące w ich kraju, które tymczasowo uniemożliwiają bezpieczny powrót.

Uprawnione osoby nieposiadające obywatelstwa, które ostatnio zamieszkiwały w wyznaczonym kraju, również mogą otrzymać status TPS.

Sekretarz może wyznaczyć kraj dla TPS ze względu na następujące przejściowe warunki panujące w kraju:

  • Trwający konflikt zbrojny (taki jak wojna domowa)
  • Katastrofa ekologiczna (taka jak trzęsienie ziemi lub huragan) lub epidemia
  • Inne warunki nadzwyczajne i tymczasowe

W wyznaczonym okresie osób będących beneficjentami TPS, nie można usunąć ze Stanów Zjednoczonych, mogą dostać pozwolenie na pracę i na podróż. Taka osoba nie może zostać zatrzymana przez DHS na podstawie jej statusu imigracyjnego w Stanach Zjednoczonych.

TPS to świadczenie tymczasowe, które nie prowadzi do legalnego statusu stałego rezydenta ani nie daje żadnego innego statusu imigracyjnego.

 

Źródło: USCIS
Foto: istock/Daria_Serdtseva/Irina Shatilova/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu