Połącz się z nami

News USA

W 2023 r. ponad 107 tys. osób zmarło w USA z przedawkowania narkotyków

Opublikowano

dnia

Opublikowane w maju wstępne dane z Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że w 2023 roku w USA liczba ludzi, którzy zmarli na skutek przedawkowania narkotyków jest oszałamiająca i wynosi 107 543.

Chociaż liczba ta jest brutalnie wysoka, w rzeczywistości oznacza spadek o 3% w porównaniu z rekordową liczbą 111 029 zgonów zgłoszonych w 2022 r. Dane CDC, opracowane przez Krajowe Centrum Statystyk Zdrowia, mają charakter tymczasowy a ostateczne dane zostaną opublikowane w przyszłym roku.

Nieznaczna tendencja spadkowa może być pozytywnym sygnałem dla osób pracujących z osobami uzależnionymi i zażywającymi narkotyki, jednak eksperci twierdzą, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby drastycznie zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych przedawkowaniem, których liczba wzrosła ponad 5-krotnie w ciągu ostatnich 25 lat – według danych CDC.

Substancje stosowane w przypadku zgonów spowodowanych przedawkowaniem

Syntetyczne opioidy, takie jak fentanyl, były zdecydowanie główną przyczyną zgonów spowodowanych przedawkowaniem w 2023 r. i przyczyną prawie 7 na 10 ofiar śmiertelnych.

Fentanyl jest 50 razy silniejszy niż heroina i 100 razy silniejszy niż morfina.

Po raz pierwszy zsyntetyzowany przez belgijskiego chemika Paula Janssena jako środek przeciwbólowy w 1960 roku, okazał się przydatnym lekiem pomagającym pacjentom z urazami. Jednak dopiero mniej więcej w ostatniej dekadzie narkotyk trafił na czarny rynek i naprawdę zaczął niszczyć życie i społeczności w całych Stanach Zjednoczonych.

Jednym z głównych czynników rozprzestrzeniania się fentanylu w ostatnich latach są tańsze metody produkcji. Podczas gdy inne narkotyki pochodzenia roślinnego, takie jak heroina i kokaina, wymagają uprawy i uprawy, leki syntetyczne, takie jak fentanyl, są tańsze – zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Fentanyl jest produkowany głównie w Meksyku przy użyciu chińskich substratów, a następnie przemycany przez południową granicę.

Dane CDC pokazują, że liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów nieznacznie spadła z szacunkowych 84 181 w 2022 r. do 81 083 w zeszłym roku.

Wzrasta liczba przedawkowań kokainy i metamfetaminy

Podczas gdy liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem niebezpiecznych syntetycznych opioidów, takich jak fentanyl, spadła w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., wzrosła liczba zgonów związanych z kokainą i środkami psychostymulującymi, takimi jak metamfetamina.

Według szacunków CDC środki psychostymulujące przyczyniły się do ponad 36 tys. zgonów, a kokaina do prawie 30 tys.

Wstępne wyniki toksykologiczne śmierci trzech kibiców Kansas City Chiefs, których znaleziono martwych na śniegu dwa dni po zgromadzeniu w dniu meczu, wykazały w ich organizmach THC, kokainę i śmiertelny poziom fentanylu.

Śmiertelne przedawkowania narkotyków w poszczególnych stanach

Alaska, Waszyngton i Oregon wyróżniały się znaczącym wzrostem liczby ofiar śmiertelnych narkotyków, o co najmniej 27%, w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Nowe badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) wykazało, że zgony spowodowane przedawkowaniem w zachodnich stanach można powiązać z powszechną dostępnością fentanylu.

W 2023 r. organy ścigania przejęły ponad 115 mln tabletek zawierających nielegalny fentanyl. Liczba ta była 2300 razy większa w porównaniu z sytuacją, gdy w 2017 r. skonfiskowano niecałe 50 000 tabletek.

Z badania NIH wynika, że ​​w regionie znajduje się obecnie najwięcej konfiskat fentanylu ogółem, a także całkowitej masy skonfiskowanego fentanylu. Ponadto w 2023 r. 77,8% wszystkich konfiskat fentanylu na Zachodzie miało formę tabletek.

W kilku stanach w całym kraju odnotowano także duży spadek liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem. Na przykład w Nebrasce, Kansas, Indianie i Maine wyniósł on 15% lub więcej.

Liczba ofiar śmiertelnych narkotyków wykazuje tendencję wzrostową w szerszej skali

Chociaż najnowsze dane mogą oznaczać dobrą wiadomość pod względem ogólnego spadku liczby przedawkowań w zeszłym roku, tendencja obserwowana przez ostatnie 25 lat wskazuje na wyraźną i przerażającą krzywą wzrostową. W 1999 roku było ich około 20 tys., ale liczba zgonów gwałtownie wzrosła do ponad 70 500 w 2019 r. i osiągnęła szczyt w 2023 r. – 111 029.

Osoby używające narkotyków nie wiedzą, że narkotyki zostały zmieszane z fentanylem

Chociaż niektórzy ludzie świadomie zażywają fentanyl, Narodowy Instytut Zdrowia NIH twierdzi, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że potencjalnie śmiertelne leki, które planują zażywać, zawierają tą substancję. Z badania NIH wynika, że ​​dotyczy to zwłaszcza nielegalnych podrabianych tabletek, które często przypominają leki na receptę, takie jak oksykodon lub benzodiazepiny, ale w rzeczywistości zawierają fentanyl.

Badania przeprowadzone w latach 2010–2021 wykazały dramatyczny wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem wśród nastolatków, które według NIH utrzymywały się na wysokim poziomie aż do 2022 r.

Ten wzrost liczby zgonów w dużej mierze przypisuje się powszechnej dostępności nielegalnego fentanylu, rozprzestrzenianiu się podrabianych tabletek zawierających fentanyl oraz łatwości zakupu tabletek za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Jak użytkownicy narkotyków mogą zmniejszyć ryzyko przedawkowania

Narkotyki, takie jak fentanyl i kokaina, są nielegalne, ale to nie powstrzymuje ludzi od ich zażywania, dlatego CDC ma dla osób zażywających narkotyki kilka kroków, aby zmniejszyć ryzyko przedawkowania.

Agencja zaleca używanie pasków testowych fentanylu, co stanowi raczej nowe podejście do zapobiegania przedawkowaniu narkotyków, przed spożyciem. Małe paski papieru mogą wykryć obecność fentanylu w narkotykach, takich jak kokaina, metamfetamina i heroina, a także w postaciach narkotyków, takich jak pigułki, proszek i zastrzyki.

CDC zaleca również użytkownikom trzymanie pod ręką naloksonu – leku, który szybko odwraca skutki przedawkowania opioidów. Agencja zaleca również unikanie mieszania leków. Ważna jest edukacja w tek kwestii, zwłaszcza ludzi młodych.

Informacje dotyczące leczenia uzależnień można znaleźć na stronie findtreatment.gov lub dzwoniąc na krajową infolinię pod numer 800-662-HELP (4357).

 

Źródło: foxnews
Foto: YouTube, istock/Serhii Hryshchyshen/Biserka Stojanovic/Ray Geiger/seb_ra/

News USA

Harris w Milwaukee: „Droga do Białego Domu wiedzie przez Wisconsin”

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wiceprezydent Kamala Harris zorganizowała w Wisconsin pierwszy wiec swojej kampanii prezydenckiej. W czasie spotkania w Milwaukee, w którym uczestniczyło ponad 3000 osób, odniosła się do Donalda Trumpa z punktu widzenia byłej prokurator. Dzisiaj zostaną podjęte ustalenia dotyczące wirtualnego głosowania delegatów Partii Demokratycznej, przed Narodową Konwencją w Chicago.

Odnosząc się do swojej przeszłości jako prokurator, Kamala Harris powiedziała, że walczyła z wszelkiego rodzaju przestępcami – gwałcicielami, oszustami, złodziejami.

„Więc posłuchajcie mnie, gdy mówię, że znam typ Donalda Trumpa” – powiedziała do tłumu.

Harris zaznaczyła, że ​​jej kampania koncentruje się na przyszłości, podczas gdy kampania Trumpa na przeszłości.

Wizyta Kamali Harris na przedmieściach Milwaukee – gdzie w zeszłym tygodniu odbyła się Narodowa Konwencja Republikanów – była jej pierwszym przystankiem na polu bitwy w ramach jej kampanii prezydenckiej. To jej dziewiąta wizyta w Wisconsin w czasie piastowania stanowiska wiceprezydenta i piąta w tym roku, jak podała jej kampania w komunikacie prasowym.

Kamala Harris powiedziała: „Droga do Białego Domu wiedzie przez Wisconsin”, dodając: „Pomogliście nam wygrać w 2020 r., a w 2024 zwyciężymy ponownie”. Złożyła także hołd prezydentowi Joe Bidenowi i jego służbie narodowi.

Joe Biden ogłosił w niedzielę, że wycofuje się z wyborów i poparł Harris. Demokratyczni prawodawcy i inni politycy w całym kraju również szybko zgromadzili się wokół wiceprezydent. Do poniedziałku jej kandydaturę poparła większość delegatów na konwencję Demokratów.

Wśród urzędników Demokratów ze stanu Wisconsin, którzy dołączyli do Harris na wiecu w West Allis Central High School, znaleźli się Gubernator Tony Evers, Senator Tammy Baldwin i Prokurator Generalny Josh Kaul.

Według kampanii Kamali Harris, odkąd Biden ogłosił swoje wycofanie się z wyścigu prezydenckiego, w niedzielę i poniedziałek zebrano 100 milionów dolarów, z czego 62% stanowiły darowizny osób, które przekazały je po raz pierwszy.

Kampania Harris twierdzi, że ma 48 skoordynowanych biur w 43 powiatach w całym stanie Wisconsin i zatrudnia około 160 pełnoetatowych pracowników, którzy budują poparcie dla Harris i Demokratów stanowych przed listopadowymi wyborami.

Partia Demokratyczna planuje kontynuować prace nad wirtualnym apelem, podczas którego delegaci na jej konwencję będą mogli wybrać kandydata na prezydenta przed oficjalnym zgromadzeniem w Chicago w przyszłym miesiącu.

Komisja ds. zasad konwencji spotka się w środę, aby zatwierdzić sposób działania wirtualnego apelu. Nie podano jeszcze daty rozpoczęcia wirtualnego głosowania, ale przewodniczący Narodowego Komitetu Demokratów, Jaime Harrison, powiedział, że proces zakończy się do 7 sierpnia – czyli 12 dni przed rozpoczęciem konwencji partii.

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Szefowa tajnych służb odchodzi po porażce związanej z zamachem na Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek szefowa amerykańskich tajnych służb, Kimberly Cheatle, podała się do dymisji po powszechnych wezwaniach ze strony prawodawców do rezygnacji ze stanowiska. Secret Service zaliczyło porażkę w związku z zamachem na byłego prezydenta Donalda Trumpa.

W swoim piśmie ogłaszającym rezygnację, Kimberly Cheatle napisała, że ​​bierze „pełną odpowiedzialność za lukę w zabezpieczeniach”. „W świetle ostatnich wydarzeń z ciężkim sercem podjąłem trudną decyzję o ustąpieniu ze stanowiska dyrektora” – dodała dyrektorka Secret Service, która kierowała agencją od września 2022 r. Nie jest jasne, kiedy będzie jej ostatni dzień pracy na tym stanowisku.

W swoim oświadczeniu prezydent Joe Biden podziękował Cheatle za jej służbę, mówiąc, że „wkrótce mianuje jej następcę na stanowisko szefa Secret Service”. Po próbie zamachu na Trumpa, Biden zlecił niezależną analizę w celu oceny tego, co się stało.

„Wszyscy wiemy, że to, co wydarzyło się tamtego dnia, nie może się już nigdy powtórzyć” – powiedział Biden.

W odpowiedzi na wiadomość o jej rezygnacji Donald Trump napisał w Truth Social: „Administracja Biden/Harris nie zapewniła mi należytej ochrony i zostałem zmuszony przyjąć kulę za Demokrację. TO BYŁ MÓJ WIELKI HONOR, ŻE TO ZROBIŁEM!”

W poniedziałek odbyło się przesłuchanie Kimberly Cheatle przed Kongresem, o którym informowaliśmy tutaj. Jej odpowiedzi nie zadowoliły przywódców Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, która je przeprowadziła.

„Dzisiaj nie udzieliła Pani odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące tej oszałamiającej porażki operacyjnej i nie zapewniła Amerykanów, że Secret Service wyciągnął wnioski i zaczął naprawiać swoje systemowe błędy i niepowodzenia” – napisali Przewodniczący Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, James Comer, i jej członek Kongresmen Jamie Raskin, we wspólnym piśmie do Cheatle kilka godzin po rozprawie.

„Wzywamy Panią do rezygnacji ze stanowiska dyrektora, co będzie pierwszym krokiem umożliwiającym nowym przywódcom szybkie uporanie się z kryzysem i odbudowanie zaufania naprawdę zaniepokojonego Kongresu i narodu amerykańskiego” – napisali Comer i Raskin.

Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson, i kilku innych czołowych Republikanów, w tym przywódca większości w Izbie Reprezentantów, Steve Scalise, i przewodniczący Konferencji Republikanów Senatu, John Barrasso, również wezwali Cheatle do rezygnacji.

20-letni Thomas Crooks został uznany za podejrzanego, ponieważ „kręcił się w okolicy” choć nie miał zamiaru dostać się na wiec – poinformował pułkownik Policji Stanowej Pensylwanii, Christopher Paris, zeznając we wtorek przed Komisją Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów.

Podejrzenia przybrały na sile, gdy później widziano Crooksa z dalmierzem, urządzeniem mierzącym odległość od celu. Oprócz Crooksa jako podejrzane uznano trzy inne osoby.

Jednostka służb ratowniczych powiatu Butler (ESU), której zadaniem było zabezpieczenie budynku, z którego Crooks strzelał, przekazała swoje podejrzenia i zdjęcie Crooksa policji stanowej, która następnie przekazała wiadomość Secret Service. Funkcjonariusze z ESU zauważyli Crooksa z okna na drugim piętrze i opuścili posterunek, aby go szukać.

Crooks został uznany za rzeczywiste zagrożenie dopiero na kilka sekund przed otwarciem ognia. Strzały trafiły Donalda Trumpa w ucho, zabiły jednego uczestnika wiecu, a dwóch innych raniły.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dzisiaj Biden przemówi na temat swojej decyzji o wycofaniu się z wyborów

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rano Prezydent Joe Biden napisał na platformie X, że w środę o godzinie 8.00PM czasu wschodniego wygłosi przemówienie do narodu z Gabinetu Owalnego „na temat tego, co nas czeka i jak zakończę pracę dla narodu amerykańskiego”.

Będzie to pierwszy raz, kiedy kraj usłyszy tak obszerne wypowiedzi prezydenta od czasu jego nagłej decyzji o wycofaniu się z wyścigu o reelekcję, którą ogłosił w niedzielę, 21 lipca. Wcześniej, przez tygodnie, Joe Biden upierał się, że nie ma takiego zamiaru.

Prezydent przebywał swoim domu w Rehoboth Beach w stanie Delaware, odkąd prawie tydzień temu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność Covid-19. Według jego lekarza, we wtorek uzyskał wynik negatywny i oczekiwano, że wróci do Białego Domu jeszcze tego samego dnia.

W poniedziałek Biden zadzwonił do swojej byłej siedziby kampanii, aby pochwalić Kamalę Harris i obiecać, że będzie „w pełni zaangażowany” w kampanię i dopilnuje ostatnich sześciu miesięcy swojej administracji.

Prezydent również przyznał, że jego decyzja była „zaskakująca”, ale dodał, że „była słuszna”. Polecił swoim byłym pracownikom kampanii, aby pracowali dla Harris, która w poniedziałkowy wieczór zebrała wystarczające poparcie delegatów, aby zapewnić sobie nominację partii w przyszłym miesiącu.

Przemówienia Prezydenta w Gabinecie Owalnym w godzinach największej oglądalności są rzadkie. Jednak środowe przemówienie będzie drugim wystąpieniem Bidena w tym miesiącu do narodu w tym miejscu – mówił z Gabinetu Owalnego niedawno, 14 lipca, na temat zamachu na byłego prezydenta Donalda Trumpa, który miał miejsce dzień wcześniej.

Biden jest pierwszym prezydentem od czasu Lyndona B. Johnsona, który zdecydował się nie ubiegać o drugą kadencję.

Jego przemówienie może być podobne do zaskakującego przemówienia prezydenta Lyndona B. Johnsona w Gabinecie Owalnym z 1968 r.

 

Źródło: nbc
Foto: The White House
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu