Połącz się z nami

News Chicago

Zielone światło dla św. Wojciecha. Polski kościół w Pilsen może zostać objęty ochroną

Opublikowano

dnia

W czwartek Komisja ds. Zabytków Chicago jednomyślnie zaleciła uznanie 110-letniego pustego budynku kościoła św. Wojciecha w Pilsen jako zabytku, dzięki czemu będzie on chroniony przed rozbiórką i większością zmian na zewnątrz. Batalia o polski kościół trwa już od lat.

Głosowanie odbyło się podczas hałaśliwego posiedzenia w sali Rady Miejskiej, któremu kilkakrotnie przeszkadzała publiczność zgromadzona na galerii. W trakcie publicznych komentarzy niektórzy mówcy opisali, w jaki sposób kwestia kościoła św. Wojciecha  postawiła przeciwko sobie społeczności latynoską i polską.

Komisja ds. Zagospodarowania Przestrzennego Rady musi teraz głosować za przyjęciem zalecenia, po czym nastąpi ostateczne głosowanie całej Rady Miejskiej. Status zabytku ograniczałby możliwości właścicieli, aby zmienić fasadę kościoła wykonaną w stylu neorenesansowym, ale nie zabraniałby niektórych renowacji wnętrz.

Archidiecezja Chicago zamknęła kościół w 2019 roku i sprzeciwiała się aby nadać mu status punktu „landmark”. Przedstawiciele archidiecezji twierdzą, że ograniczenia spowodowałyby obciążenie finansowe i utrudniłyby znalezienie kupca na nieruchomość pod adresem 1650 W. 17th St. Co najmniej jeden deweloper stara się wybudować na tym terenie niedrogie mieszkania, jak podaje South Side Weekly.

10 maja w ratuszu odbyła się seria publicznych komentarzy na temat przyszłości kościoła św. Wojciecha podczas spotkania z przedstawicielami komisji ds. zabytków, które zgromadziło dziesiątki zwolenników zachowania kościoła.

113 osób wyraziło poparcie dla objęcia go ochroną zabytkową, a 13 zasygnalizowało swój sprzeciw.

Niektórzy parafianie kościoła św. Pawła, który wchłonął parafię św. Wojciecha, wyrazili sprzeciw wobec przyznanie statusu zabytku kościołowi, ze względu na obciążenie finansowe, jakie stanowiłoby to dla parafii, która w dalszym ciągu pokrywa koszty jego utrzymania kościoła św. Wojciecha.

Kwestia ta skonfrontowała ze sobą dwie grupy: latynoskich parafian kościoła św. Pawła, którzy sprzeciwiają się ochronnemu statusowi dla budynku, oraz polskich imigrantów, którzy kiedyś uczęszczali do kościoła św. Wojciecha, ale przenieśli się gdzie indziej.

Kościół mieszczący się pod adresem 1650 W. 17th St. został zbudowany na początku XX wieku przez polskich imigrantów na wzór bazyliki św. Pawła w Rzymie. Został ukończony w 1914 r. ale w 2016 roku Archidiecezja Chicago ogłosiła, że kościół zostanie zamknięty ze względu na malejącą liczbę wiernych i wysokie koszty utrzymania. Liczba członków kościoła św. Wojciecha zmieniła się radykalnie. Niegdyś polska społeczność jest obecnie w przeważającej mierze latynoska.

Prawnicy archidiecezji argumentowali z kolei, że budynek kościoła nie spełnia kryteriów komisji dotyczących statusu zabytku. Twierdzili również, że status ten zagraża przetrwaniu parafii św. Jana, która wiele lat wcześniej wchłonęła parafie św. Wojciecha i św. Anny w obliczu spadającej frekwencji i trudności finansowych.

Wielu zwolenników ochrony kościoła stwierdziło w czwartek, że ich polskie rodziny mają korzenie w Pilsen, a kościół zajmuje dla nich szczególne miejsce. Niektórzy wypowiadali się podczas publicznego komentowania za pośrednictwem tłumacza.

W zeszłym roku komisja głosowała za przyznaniem wstępnego statusu zabytku po tym, jak zwolennicy konserwacji kościoła oskarżyli archidiecezję o usunięcie witraży. O sprawie pisaliśmy 16 sierpnia.

Zanim usunięto witraże, zostały one sfotografowane przez Polish Heritage 3D – projekt mający na celu digitalizację polskich artefaktów kulturowych w USA.

Ci sami zwolennicy ochrony kościoła św. Wojciecha prowadzili długą kampanię na rzecz jego zachowania i groziło im aresztowanie, gdy chcieli zapobiec usunięciu ukochanego posągu — marmurowej repliki Piety Michała Anioła, przedstawiającej ciało Jezusa na kolanach jego matki Marii, po ukrzyżowaniu.

W czwartek komisja głosowała także za rekomendacją statusu zabytku dla teatru Ramova pod adresem 3508-3518 S. Halsted St., który został ponownie otwarty w grudniu jako teatr czynny po prawie czterdziestu latach pustostanu.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Polish Heritage 3D

Wybory Prezydenckie 2024

Trump: „Będziemy chronić naszych chrześcijan”. Skazani aktywiści pro-life wrócą do rodzin

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump wyraził poparcie dla aktywistów pro-life, którzy byli agresywnie ścigani i zostali uwięzieni przez administrację Bidena. Były prezydent wypowiedział się w tej kwestii 22 czerwca podczas przemówienia do Koalicji Faith and Freedom. O jego obietnicach w tej sprawie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Przemawiając 22 czerwca Donald Trump odniósł się do przypadku 75-letniej schorowanej Paulette Harlow, katoliczki, która końcem maja została skazana za naruszenie ustawy o wolności dostępu do wejścia do kliniki (FACE), o czym pisaliśmy 3 czerwca.

Departament Sprawiedliwości USA osądził i skazał kilkunastu działaczy pro-life w 2024 r. w oparciu o prawo federalne, które zaostrza kary dla każdego, kto utrudnia dostęp do kliniki aborcyjnej. Harlow dostała wyrok 24 miesiące więzienia za udział w blokadzie kliniki aborcyjnej w Waszyngtonie w 2020 roku.

Trump dodał, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, jego administracja szybko dokona przeglądu przypadków każdego więźnia politycznego, który był niesprawiedliwie ofiarą reżimu Bidena, w tym Paulette, aby „wyciągnąć ich z gułagów” i przywrócić do ich rodzin, gdzie jest ich miejsce.

Podczas swojego przemówienia Donald Trump powiedział, że chrześcijanie, a zwłaszcza katolicy, są prześladowani przez obecnych przywódców kraju. Były prezydent powtórzył również swoją obietnicę utworzenia federalnej grupy zadaniowej do zbadania uprzedzeń antychrześcijańskich i innych form nielegalnej dyskryminacji ludzi wiary.

Donald Trump przypisał sobie także zasługę unieważnienia przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade.

Powiedział, że jeśli Demokraci postawią na swoim, wprowadzą federalne prawo dotyczące aborcji, które umożliwi „wyrwanie dziecka z macicy w siódmym, ósmym i dziewiątym miesiącu, a nawet wykonanie wyroku śmierci na dziecku po urodzeniu”.

Paulette Harlow

Była krajowa sekretarz prasowa prezydenta, Karoline Leavitt, stwierdziła, że ​​administracja Joe Bidena prowadziła wieloletni atak na chrześcijaństwo.

Dodała, że ​​pod rządami Bidena Federalne Biuro Śledcze „planowało infiltrację mszy katolickich w celu szpiegowania ich uczestników” i podkreśliła, że ​​jako prezydent Trump „położy kres dyskryminacji chrześcijan przez Bidena i będzie bronić wolności religijnej, tak jak to zrobił podczas swojej pierwszej kadencji”.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Obol św. Piotra: pomóżmy Papieżowi Franciszkowi w jego misji

Opublikowano

dnia

Autor:

Uroczystość Świętych Piotra i Pawła 29 czerwca to okazja dla wspólnot na całym świecie do składania ofiar na Obol św. Piotra (tzw. świętopietrze) i wspierania w ten sposób posługi Biskupa Rzymu – jego misji pokoju, miłosierdzia, bliskości z tymi, którzy znajdują się w trudnym położeniu. Ofiary składane na tacę 29 czerwca są przeznaczone na ten cel.

Ofiary, które można złożyć w tym dniu, jak również w każdy inny dzień roku są aktywną formą współpracy w posłannictwie Papieża Franciszka, tak bardzo potrzebnym we współczesnym świecie zniszczonym wojnami, wyścigiem zbrojeń, niesprawiedliwością, cierpieniem ubogich oraz atakami na świętość ludzkiego życia i godność osoby.

Dzięki działalności prowadzonej przez dykasterie Stolicy Apostolskiej, które pomagają Papieżowi na co dzień, jego głos staje się bliski i konkretny w wielu trudnych sytuacjach. Wspiera dzieła charytatywne na rzecz osób i rodzin znajdujących się w ciężkim położeniu, pomaga ludziom dotkniętym klęskami żywiołowymi i wojnami.

Przesłanie Następcy Piotra jest orędziem powszechnym, wypływającym z Ewangelii. Aby dotarło do wszystkich, potrzebuje wsparcia każdego z nas. Dlatego pomóżmy Papieżowi, ofiarujmy swój wkład, uczyńmy możliwą jego bliskość we wszystkich szerokościach geograficznych i na egzystencjalnych peryferiach, współpracujmy w niesieniu jego przesłania i proroczego głosu na całym świecie, wspierajmy jego niestrudzone działania na rzecz pokoju i braterstwa.

Obol św. Piotra to ofiara, która może być niewielka, ale ma wielką wartość symboliczną. Jest to konkretny sposób na wzmocnienie naszego poczucia przynależności do Kościoła i naszej miłości do Biskupa Rzymu, który przewodniczy całemu Kościołowi.

Każdy, kto składa ofiarę na Obol św. Piotra nie tylko pomaga Papieżowi pomagać cierpiącym, ale także uczestniczy w jego posłudze głoszenia Ewangelii i współpracuje w służbie, którą Papież świadczy Kościołom lokalnym za pośrednictwem dykasterii Stolicy Apostolskiej i sieci jej przedstawicieli na świecie, wspierając wspieranie całościowego rozwoju człowieka, edukacji, pokoju, sprawiedliwości i braterstwa.

Darowiznę można przekazać już teraz:

PL: https://www.obolodisanpietro.va/it/giornate-dell-obolo/giornata-2024/pl-2024.html

ENG: https://www.obolodisanpietro.va/en/dona.html


Vatican News

Czytaj dalej

News USA

Cukiernik z Kolorado walczy o swoje przekonania religijne w związku z tortem z okazji zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

Cukiernik i właściciel Masterpiece Cakeshop z Kolorado, Jack Phillips, powrócił do sądu, broniąc swoich przekonań religijnych. W 2018 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wydał orzeczenie na jego korzyść, gdy został pozwany za odmowę upieczenia tortu na ślub osób tej samej płci. O tym, że teraz broni się w innej sprawie przed wyrokiem sądu niższej instancji mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

We wtorek Sąd Najwyższy Kolorado rozpoczął rozpatrywanie ustnych argumentów w apelacji Jacka Phillipsa od wyroku sądu niższej instancji, w którym stwierdzono, że dopuścił się on dyskryminacji osoby, która pozwała go za odmowę upieczenia różowego tortu urodzinowego z niebieskim lukrem.

Ta ostatnia sprawa rozpoczęła się w 2017 r., kiedy Autumn Scardina, transpłciowy prawnik, poprosił Phillipsa o upieczenie ciasta z okazji jego zmiany płci.

Po tym, jak zarówno sąd pierwszej instancji, jak i sąd apelacyjny wydały przeciwko niemu orzeczenie, Alliance Defending Freedom (ADF) złożyło apelację w imieniu Jacka Phillipsa.

Jack Phillips obsługuje wszystkich w Masterpiece Cakeshop, łącznie z tymi, którzy identyfikują się jako osoby LGBT –  oświadczył radca prawny ADF, Jake Warner. To, czy stworzy tort na zamówienie, zawsze zależy od tego, co będzie wyrażać ciasto, a nie od tego, kto o to poprosi.

Według prawnika przez ponad dekadę urzędnicy i aktywiści rządowi nadużywali prawa stanowego, aby grozić cukiernikowi i karać go, ponieważ się z nim nie zgadzają.

Jake Warner zauważył, że sprawa ma związek z niedawną decyzją Sądu Najwyższego potwierdzającą wolność religijną projektanta graficznego.

Orzeczenie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie 303 Creative przeciwko Elenis potwierdziło, że Kolorado nie może zmuszać artystów do wyrażania przesłania niezgodnego z ich przekonaniami.

Jack Phillips otworzył Masterpiece Cakeshop w Lakewood w Kolorado w 1993 roku i prowadzi go wraz z żoną Debi. Oboje traktują priorytetowo swoją wiarę jako chrześcijan i nie robią ciast, które są sprzeczne z ich sumieniem.

Phillips zauważył w przeszłości, że nie będzie przygotowywał ciast w przypadku przesłania, z którym się nie zgadza, w tym Halloween, rozwodów ani ciast zawierających ubliżające wiadomości.

Jack Phillips

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Alliance Defending Freedom
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu