Połącz się z nami

News USA

Ceny samochodów spadają, ale posiadanie auta jest droższe niż kiedykolwiek

Opublikowano

dnia

Koszty nowych i używanych pojazdów spadły z najwyższych poziomów, jakie osiągnęły w 2021 r. Mimo to rosnące składki ubezpieczeniowe i rosnące stawki finansowania w dalszym ciągu sprawiają, że posiadanie samochodu jest nadal znacznie droższe niż kilka lat temu.

Nowe wewnętrzne dane opublikowane przez Bank of America na temat zaciągania kredytów samochodowych sugerują, że ogólna sprzedaż samochodów spada – prawdopodobnie z powodu pogarszających się problemów z przystępnością cenową.

Według analizy ekonomistów z Instytutu Bank of America całkowity koszt posiadania samochodu – w tym podwyższone stopy procentowe, koszty ubezpieczenia i utrzymania – stał się droższy nawet w obliczu spadku cen samochodów.

Wyższe stopy procentowe

Ceny samochodów poszybowały w górę na początku pandemii z kilku powodów. Rząd wysłał milionom Amerykanów czeki w ramach pomocy, zwiększając popyt. Zbiegło się to z odejściem od transportu publicznego i kryzysem łańcucha dostaw, który znacznie ograniczył dostępność kluczowych części potrzebnych do produkcji nowych pojazdów.

W rezultacie nastąpił gwałtowny spadek krajowych zapasów nowych aut, co spowodowało gwałtowny wzrost ich cen, twierdzą ekonomiści. A ponieważ konsumenci nie mogli znaleźć nowego modelu ani nie było ich na niego stać, przenieśli się na rynek używany, tam również gwałtownie podnosząc ceny.

Od tego czasu zakłócenia w łańcuchu dostaw ustąpiły, a ceny pojazdów zaczęły spadać.

Jednak dane dotyczące sprzedaży samochodów wskazują, że liczba udzielanych kredytów na pojazdy, zarówno nowych, jak i używanych samochodów osobowych i ciężarowych, spadła ze szczytowego poziomu w latach 2021 i 2022.

Jednym z powodów może być gwałtowny wzrost stóp procentowych kredytów samochodowych od kwietnia 2022 r., wynoszący prawie 4 punkty procentowe w przypadku kredytów na 48, 60 i 72 miesiące. Jak wynika z raportu, oznacza to wzrost miesięcznych płatności o prawie 100 dolarów w przypadku pożyczki o wartości 51 200 dolarów, co stanowi koszt przeciętnego kredytu na nowy pojazd.

Koszt ubezpieczeń komunikacyjnych wzrósł w kwietniu o 1,8%, zwiększając łączny roczny zysk do 22,6%, według danych Departamentu Pracy. To najszybszy roczny wzrost w historii.

W porównaniu z początkiem 2021 r., przed kryzysem inflacyjnym, ubezpieczenia komunikacyjne są droższe o ponad 50%.

Eksperci twierdzą, że problem może wkrótce się jeszcze pogorszyć, zanim zacznie się poprawiać.

Według Insurify, porównywarki ubezpieczeń, w 2023 r. średnia stawka pełnego ubezpieczenia samochodu w USA wzrosła do 2019 dolarów, co oznacza wzrost o 24% z 1633 dolarów w 2022 r. i prawie 29% wzrost z 1567 dolarów w roku poprzednim. Stanowi to około 3,4% średniego dochodu gospodarstwa domowego. Nawet podstawowa polisa wymagana przez stany wzrosła do 1154 dolarów w 2023 roku.

Według odrębnej bazy danych Bankrate średni krajowy koszt ubezpieczenia samochodu osiągnął w kwietniu 2314 dolarów rocznie przy pełnym ubezpieczeniu. Oznacza to około 193 dolarów miesięcznie za pełne ubezpieczenie.

Na wzrost stawek ubezpieczenia samochodu wpływa kilka czynników. Kiedy po pandemii wzrosły ceny samochodów nowych i używanych, wzrosły także koszty naprawy lub wymiany starego pojazdu.

Co więcej, kraj boryka się z niedoborem mechaników, co jeszcze bardziej zwiększa koszty napraw samochodów. Jedno ze źródeł, Fundacja TechForce, szacuje, że od 2020 r. liczba absolwentów kończących szkoły policealne w sektorze motoryzacyjnym spadła o 20%. Przewiduje się, że w nadchodzących latach liczba techników motoryzacyjnych będzie nadal spadać.

Towarzystwa ubezpieczeniowe próbują także odrobić ogromne straty poniesione w 2021 roku, w którym nastąpił gwałtowny wzrost liczby śmiertelnych wypadków samochodowych.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/welcomia/Believe_In_Me/ utah778/

News USA

Dobra wiadomość: Ceny benzyny powinny spaść jeszcze o 10% przed 4 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku ceny paliwa prawdopodobnie osiągnęły najwyższy poziom, 3,67 dolara za galon, w połowie kwietnia. Ale dzięki złagodzeniu warunków krajowego popytu i podaży, spadają. Według nowej analizy opublikowanej przez głównego ekonomistę RSM Joe Brusuelasa oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach ceny benzyny będą jeszcze niższe.

Biorąc pod uwagę hurtowe ceny benzyny, istnieje możliwość, że krajowe ceny benzyny spadną o kolejne 10% w porównaniu z obecnymi 3,44 dolarami za galon, według głównego ekonomisty RSM, Joe Brusuelasa. To z pewnością wzmocni bilanse amerykańskich rodzin przed letnim sezonem wydatków.

Według American Automobile Association AAA, średni koszt galona zwykłej benzyny wyniósł w środę 3,44 dolara, co oznacza spadek o około 4% w porównaniu z czasem miesiąc temu. Oczekuje się, że ceny spadną jeszcze bardziej w wyniku słabego popytu, gdyż konsumenci wstrzymują wydatki w obliczu utrzymującej się inflacji i rosnącej podaży.

Przez większą część tego roku popyt na benzynę utrzymywał się na poziomie analogicznym do roku 2023, a analitycy uważają, że niepewność gospodarcza może ograniczyć popyt tego lata, uważa rzecznik AAA, Andrew Gross.

Spadające ceny paliwa mogłyby przynieść wytchnienie Amerykanom, którzy od ponad 3 lat są zdruzgotani nieubłaganymi podwyżkami cen.

Chociaż inflacja znacznie spadła z najwyższego poziomu 9,1% odnotowanego w czerwcu 2022 r., pozostaje powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%. A w porównaniu ze styczniem 2021 r., na krótko przed początkiem kryzysu inflacyjnego, ceny wzrosły o prawie 20%.

Konsumenci również borykają się z wysokimi stopami procentowymi po tym, jak Fed gwałtownie podniósł stopy w latach 2022 i 2023 do najwyższego poziomu od dwóch dekad, próbując spowolnić gospodarkę i ograniczyć inflację. Decydenci zastanawiają się teraz, kiedy powinni podjąć decyzję o oczekiwanej obniżce.

Joe Brusuelas uważa, że spadające ceny benzyny mogą doprowadzić do niższych odczytów inflacji, co z kolei może wesprzeć argument za obniżkami stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Stany Zjednoczone produkują obecnie około 13,2 mln baryłek ropy dziennie, nieco poniżej rekordu 13,3 mln odnotowanego w grudniu 2023 r. Chociaż koalicja krajów produkujących ropę naftową, znana jako OPEC+, próbowała ograniczyć podaż poprzez ograniczenie wydobycia, nowa podaż wciąż trafia na rynek dzięki producentom spoza OPEC+, w tym USA, Kanadzie, Norwegii i Brazylii.

Jak informowaliśmy 11 czerwca, według przewidywań ekspertów AAA w nadchodzących tygodniach w niektórych stanach średnia cena paliwa powinna spaść poniżej 3 dolarów za galon.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/vitpho/ Prostock-Studio/
Czytaj dalej

News Chicago

MotorCave Suites: Zamieszkaj pod jednym dachem ze swoim luksusowym samochodem

Opublikowano

dnia

Autor:

Compasspoint Development wprowadza wyjątkową koncepcję luksusowego przechowywania samochodów do podmiejskiego centrum Barrington w stanie Illinois. MotorCave Suites, ogrodzona enklawa prywatnych apartamentów samochodowych, przy 127 W. Liberty St., przeznaczona jest dla kolekcjonerów samochodów z najwyższej półki i entuzjastów klasycznych samochodów.

Apartamenty samochodowe łączą najwyższej klasy środowisko do przechowywania, zabezpieczania, prezentowania i uzyskiwania dostępu do najcenniejszych pojazdów z luksusowym poddaszem, gdzie właściciele mogą bawić się, pracować lub odpoczywać.

Budowa MotorCave rozpocznie się pod koniec 2024 r. i będzie obejmować 37 prywatnych, dwupiętrowych apartamentów o powierzchni od 1500 do 3800 stóp kwadratowych, przy czym największe apartamenty pomieszczą do 16 samochodów.

W pełni wykończone apartamenty pod klucz będą obejmować „piętro muzealne” przeznaczone do ekspozycji kolekcji samochodów oraz specjalnie zaprojektowany poddasze na antresoli, które można wykorzystać jako przestrzeń rozrywkową, prywatne biuro lub osobistą „męską jaskinię”. Wszystkie apartamenty obejmują w pełni luksusową łazienkę.

Każdy właściciel otrzyma członkostwo w MotorCave Auto Club, ekskluzywnej społeczności motoryzacyjnej składającej się z miłośników motoryzacji o podobnych poglądach, organizującej prywatne wydarzenia towarzyskie skupiające się na wszystkim, od konserwacji samochodów, przez godziny koktajlowe, aż po wieczory rodzinne.

MotorCave jest częścią inwestycji wielofunkcyjnej, której budowa również rozpocznie się pod koniec 2024 r. i będzie obejmowała 125 luksusowych apartamentowców oraz ekskluzywne sklepy i restauracje.

Właściciele apartamentów MotorCave będą mieli dostęp do odkrytego basenu z kabinami plażowymi, boiska do gry w pickleball, salonu w stylu spike, centrum fitness i odnowy biologicznej, spa i nie tylko.

Inwestycja jest dogodnie zlokalizowana w pobliżu linii kolejowej Metra Union Pacific Northwest, co zapewnia szybki dostęp do Chicago i okolic.

Ceny apartamentów MotorCave zaczynają się od 400 tys. dolarów i są wystawione wyłącznie przez Kinzie Real Estate Group.

Aby uzyskać informacje na temat MotorCave Suites i stylu życia MotorCave, odwiedź motorcavesuites.com lub zadzwoń pod numer (847) 892-9090 i śledź MotorCave na Instagramie.

Compasspoint Development jest deweloperem wielorodzinnych apartamentów dla transportu publicznego i wybranych hoteli z ograniczonym zakresem usług, posiadającym ponad 800 luksusowych lokali w budowie na rynku chicagowskim w Barrington, Des Plaines i Arlington Heights, a także dodatkowe projekty proponowane w całym regionie.

Informacje na temat rozwoju Compasspoint można znaleźć na stronie compasspointdevelopment.com.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Compasspoint Development
Czytaj dalej

News USA

Nowej generacji Netflix Houses, galerie handlowe połączone z rozrywką, powstaną w dwóch miastach w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Netflix ogłosił, że otwiera serię Netflix Houses, ogromnych kompleksów rozrywkowych, w których fani będą mogli wziąć udział w prawdziwych przeżyciach, takich jak te oparte na ich ulubionych programach i filmach serwisu streamingowego.

Czy kiedykolwiek chciałeś tańczyć walca wśród grupy „Bridgerton”, sprawdzić swoje siły w walce z Vecną w „Stranger Things” do góry nogami lub sprawdzić, jak sobie poradzisz na przyjęciu „Knives Out”? Wkrótce będziesz mógł.

Fani filmów i seriali Netflixa nie raz mogli odwiedzić atrakcje czy specjalne eventy inspirowane swoimi ulubionymi bohaterami, ale Netflix szykuje kolejną niespodziankę. Tym razem będzie to atrakcja, którą będzie można odwiedzać przez cały rok. W niedalekiej przyszłości pojawią się dwie wyjątkowe galerie handlowe, które będą nie tylko miejscem do robienia zakupów.

Poza sklepami, w których będzie można kupić gadżety z produkcji Netflixa, znajdą się w restauracje oraz liczne atrakcje inspirowane bohaterami najpopularniejszych filmów i seriali dostępnych na platformie. Projekt zapowiadaliśmy 18 października. 

Pierwsze dwie lokalizacje mają zacząć działać w 2025 r. i według Netflixa zostaną otwarte w dwóch najpopularniejszych centrach handlowych w Ameryce: Galleria Dallas w Teksasie i centrum handlowe King of Prussia niedaleko Filadelfii.

Domy Netflix zajmą przestrzeń o powierzchni ponad 100 000 stóp kwadratowych.

Netflix twierdzi, że te lokalizacje to „oferta nowej generacji”, której celem jest przeniesienie oferty z ekranu do prawdziwego świata fanów. Wiele z ponad 50 obiektów, które zostało otwarte w 25 miastach, zakończyło się już sukcesem.

Na początku zeszłego roku gigant przesyłania strumieniowego otworzył restaurację w Los Angeles, w której znajdują się pozycje z menu stworzone przez szefów kuchni związanych z programami kulinarnymi Netflix.

Firma uruchomiła także tymczasowe sklepy oferujące towary z hitowego serialu „Stranger Things” w takich miastach jak Paryż, Las Vegas i Chicago.

 

Źródło: scrippsnewa
Foto: YouTube, Netflix
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu