Połącz się z nami

News USA

Hurra, wakacje! Lato jest wspaniałe, ale pamiętajcie by dzieci były bezpieczne

Opublikowano

dnia

W końcu nadeszło lato. Gdy robi się coraz cieplej, dzieci w naturalny sposób odczuwają potrzebę wyjścia na zewnątrz, aby zagrać w piłkę, pojeździć na rowerze i ogólnie bawić się na słońcu, zwłaszcza, że zaczynają się letnie wakacje. W Illinois to dzień 6 czerwca.

Ale nie wolno zapominać, że wraz z radością cieplejszej pogody pojawiają się ukąszenia owadów, guzy, siniaki i inne urazy, które mogą pojawić się, gdy dzieci staną się bardziej aktywne. Oto kilka sposobów, które pomogą zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w miesiącach letnich.

Ukąszenia owadów

Pszczoły, komary, pająki i kleszcze — w miesiącach letnich owady są tak samo aktywne jak Twoje dzieci. Zanim Twoje dziecko wyjdzie na zewnątrz by się pobawić, pamiętaj:

 • Na odsłoniętą skórę nałóż środek odstraszający owady zawierający DEET.
 • Aby uniknąć użądleń pszczół i os, podczas jedzenia na świeżym powietrzu zakrywaj żywność i napoje. Jeśli Twoje dziecko jest uczulone na użądlenia, zawsze noś przy sobie EpiPen.
 • Aby uniknąć ukąszeń komarów, trzymaj dzieci z dala od wolno płynącej lub stojącej wody, w której rozmnażają się komary.
 • Jeśli dziecko bawi się w wysokiej trawie lub na terenach zalesionych, ubierz je w długie rękawy i spodnie, by chronić przed kleszczami. Przed wejściem do domu przeprowadź dokładną kontrolę od stóp do głów. Jeśli znajdziesz kleszcza, użyj pęsety z cienką końcówką i pociągnij do góry powolnym, stałym ruchem, aby bezpiecznie usunąć w całości. Oczyść dotknięty obszar wodą z mydłem. Jeśli pojawi się gorączka lub wysypka, skontaktuj się z lekarzem dziecka.

Wstrząs mózgu

Kiedy dzieci zapominają się w zabawie, zawsze istnieje ryzyko uderzenia w głowę i wstrząśnienia mózgu. Kaski są koniecznością podczas szybkich aktywności, takich jak jazda na rowerze, deskorolce, czy gra w baseball. Jeśli Twoje dziecko uderzy się w głowę – z kaskiem lub bez – pamiętaj, aby obserwować je pod kątem możliwych objawów wstrząśnienia mózgu, które mogą obejmować:

 • Niewyraźne widzenie lub wrażliwość na światło.
 • Zmiany w jedzeniu lub spaniu.
 • Trudności z koncentracją lub zapamiętywaniem.
 • Zawroty głowy.
 • Nadmierny płacz.
 • Bóle głowy lub szyi.
 • Brak energii.
 • Utrata równowagi.
 • Zmiany nastroju, takie jak rozdrażnienie lub drażliwość.
 • Wymioty lub chęć wymiotowania.

Jeśli podejrzewasz wstrząśnienie mózgu lub jeśli objawy utrzymują się od jednego do dwóch dni, koniecznie i jak najszybciej zasięgnij porady lekarza.

Jak unikać zranień

Dzieci chcą się po prostu dobrze bawić, ale aby uchronić je przed zranieniem, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa:

 • W przypadku młodszych dzieci spróbuj znaleźć plac zabaw z miękką pościelą lub ściółką o głębokości co najmniej 12 cali, aby zapobiec urazom związanym z upadkami.
 • Dbaj o ich nawodnienie.
 • Utrzymuj je w chłodzie, ograniczając czas przebywania w ekstremalnym upale.
 • Upewnij się, że trampoliny są w dobrym stanie i że są tam inne dzieci, które pełnią rolę obserwatorów.
 • Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki na basenie lub jeziorze.
 • Upewnij się, że mają na sobie kaski podczas jazdy na rowerze oraz kaski oraz ochraniacze na łokcie i kolana podczas jazdy na deskorolce.

 

Źródło: dailyherald
Foto: istock/naumoid/ Kyryl Gorlov/kozorog/

News USA

Ponownie możemy odnawiać paszport online, choć obowiązują limity wniosków

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Stanu USA ogłosił w środę, że przywraca próbną usługę odnawiania paszportu online, która nie była dostępna od ponad roku. Usługa, dostępna na razie dla ograniczonej liczby podróżnych spełniających określone wymagania, stanowi część programu mającego na celu usprawnienie procesu przedłużania ważności paszportów dla Amerykanów.

Na razie program odnowienia paszportu online jest dostępny tylko w przypadku rutynowych odnowień, a nie w przypadku usług przyspieszonych.

Możliwość odnowienia jest także ograniczona do określonych godzin. Począwszy od godziny 1.00PM czasu wschodniego Departament Stanu przyjmuje ograniczoną liczbę wniosków. Według agencji, gdy portal osiągnie dzienny limit, zostanie zamknięty do następnego dnia.

Aby zakwalifikować się do odnowienia paszportu online, wnioskodawcy muszą:

 • Być obywatelami i mieszkańcami USA w wieku 25 lat i starszymi, którzy posiadają już paszport od 10 lat; paszport musi nadal znajdować się w posiadaniu wnioskodawcy (i nie został wcześniej zgłoszony jako zgubiony lub skradziony, mógł jednak utracić ważność).
 • Nie zmieniać swojego imienia i nazwiska, płci, daty urodzenia ani miejsca urodzenia w celu uzyskania nowego paszportu.
 • Mieszkać w stanie lub na terytorium USA.
 • Złożyć wniosek o zwykły paszport turystyczny.
 • Mieć możliwość przesłania aktualnego zdjęcia cyfrowego.
 • Mieć możliwość uiszczenia opłaty za odnowienie online za pomocą karty debetowej lub kredytowej.

Departament Stanu twierdzi, że osoby, które nie kwalifikują się do złożenia wniosku przez Internet lub które nie chcą tego robić, mogą zawsze złożyć wniosek o przedłużenie ważności paszportu pocztą lub osobiście w agencji lub ośrodku paszportowym.

Urzędnicy Departamentu Stanu dodali, że czas przetwarzania odnowienia paszportu online jest taki sam, jak w przypadku osób, które zdecydowały się odnowić paszport drogą pocztową.

To druga tura publicznych testów systemu odnawiania online. Departament Stanu USA po raz pierwszy wdrożył system odnawiania online w 2021 r. na mocy zarządzenia prezydenta Joe Bidena. Jednak po kilku przerwach program został zawieszony na czas nieokreślony w marcu 2023 r.

Według strony internetowej Departamentu Stanu w ramach tej inicjatywy złożyło wnioski ponad 500 000 petentów.

Od wiosny ubiegłego roku rząd kontynuuje prace nad systemem, przeprowadzając zamknięte testy w celu ulepszenia portalu.

W ubiegłym roku Departament Stanu borykał się z zaległościami w odnawianiu paszportów i wielu Amerykanów doświadczyło opóźnień.

W 2023 r. Stany Zjednoczone wydały ponad 24 miliony paszportów, co stanowi rekordowy wzrost w porównaniu z 22 milionami wydanymi rok wcześniej.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Maudib/AaronAmat/
Czytaj dalej

News USA

28 osób przeżyło grozę wisząc do góry nogami przez pół godziny w parku rozrywki w Oregonie

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek popołudniu przejażdżka AtmosFEAR w Oaks Amusement Park w Portland przestała działa a 28 pasażerów zostało uwięzionych w pozycji do góry nogami wysoko w powietrzu. Pracownicy parku natychmiast rozpoczęli procedury ratunkowe i zadzwonili pod numer 911. Służby ratunkowe przybyły na miejsce pół godziny później i w ciągu kilku minut udało się opuścić na ziemię fotele z ludźmi.

Inżynierowie parku i funkcjonariusze straży pożarnej współpracowali przy ręcznym opuszczaniu pojazdu i bezpiecznej ewakuacji jego przerażonych pasażerów. Świadkowie całej sytuacji opisali, że uwięzieni ludzie płakali i krzyczeli.

Portland Fire & Rescue poinformowała, że ​​wszyscy uczestnicy przejażdżki zostali poddani badaniom lekarskim. Park podał, że jedna osoba z istniejącymi wcześniej schorzeniami została zabrana do szpitala w celu dalszej oceny by zachować szczególną ostrożność. Pozostali pechowi pasażerowie zostali wypuszczeni przez lekarzy do domów.

Oaks Park opisuje AtmosFEAR jako „zapierającą dech w piersiach ekstremalną atrakcję” i twierdzi, że jest to jedna z najpopularniejszych przejażdżek parku. Jak podaje strona internetowa, to gigantyczne niebiesko-czarne wahadło, na którym goście mogą doświadczyć huśtania w zakresie 360 stopni lub 180 stopni.

Atrakcja działa w parku od 2021 r. i do tej pory nie było żądnych incydentów, jak stwierdzili przedstawiciele Oaks Park. W zeszłym roku lokalne zespoły reagowania kryzysowego przeprowadziły na niej szkolenie z reagowania w sytuacjach kryzysowych, co jest standardową procedurą. Podczas piątkowego incydentu plan reagowania został skutecznie wdrożony.

Przejażdżka będzie zamknięta do odwołania. Przedstawiciele Oaks Park oświadczyli, że będą współpracować z producentem i inspektorami stanowymi, aby ustalić, co spowodowało jej awarię.

Położony zaledwie 5,5 mil od centrum Portland, Oaks Park jest popularnym miejscem rozrywki dla mieszkańców i turystów od chwili jego pierwszego otwarcia 30 maja 1905 roku. Park słynie z tego, że jest jednym z najstarszych nieprzerwanie działających parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Miejsce śmierci 17 osób – szkoła w Parkland na Florydzie – znika z powierzchni ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Przez 6 lat budynek Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie, w którym Nikolas Cruz zabił 17 osób, był koszmarem dla rodzin, zatrzymanym w czasie. W piątek rano rozpoczęto rozbiórkę szkoły.

Rozbiórkę budynku obserwowali w piątek członkowie rodzin ofiar – niektórzy płakali. Według okręgu szkół publicznych powiatu Broward, ukończenie prac zajmie kilka tygodni. Szkoła będzie rozbierana na kawałki zaczynając od góry.

W maju dystrykt podał, że rozbiórka nastąpi latem 2024 r., po zakończeniu roku szkolnego. Rozbiórka początkowo miała rozpocząć się w czwartek, ale została opóźniona ze względu na ulewne deszcze, które nawiedziły południową Florydę.

W swoim piątkowym oświadczeniu okręg stwierdził, że „kontynuuje współpracę z rodzinami i personelem szkoły, aby określić przyszłe wykorzystanie obiektu”.

Strzelanina, która miała miejsce w Walentynki 2018 r., zniszczyła życie 17 rodzin, w tym 14 uczniów i trzech nauczycieli. 17 innych osób zostało rannych. Bandyta został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego, o czym informowaliśmy tutaj.

Budynek szkoły został zachowany do czasu procesów zarówno mordercy, jak i urzędnika ds. zasobów szkoły, Scota Petersona, który przebywał na zewnątrz podczas masakry. Ława przysięgłych uniewinniła Petersona ze wszystkich zarzutów w rzadkim procesie funkcjonariusza organów ścigania.

W dniu masakry ówczesny 19-letni bandyta chwycił karabin typu AR-15 oraz magazynki i pojechał Uberem do swojej byłej szkoły średniej. Tam wyjął karabin i naładował go, po czym zaczął wędrować korytarzami szkoły. Strzelał bezkrytycznie do różnych uczniów i personelu na korytarzach i w klasach. W końcu opuścił szkołę i został zatrzymany kilka mil dalej.

Uczniowie początkowo wrócili do kampusu dwa tygodnie po strzelaninie. Jednak budynek, w którym zginęła większość ofiar, został odgrodzony taśmą. Później nowy budynek zastąpił tymczasowe sale lekcyjne, z których korzystali uczniowie po rzezi.

Wiele szkół, w których dochodzi do masowych strzelanin, decyduje się na wyburzenie miejsc masakr, aby złagodzić niezwykłą traumę, jakiej doświadczają ocaleni, rodziny ofiar i reszta społeczności.

4 lata po strzelaninie w szkole podstawowej Sandy Hook, w której zginęło 26 osób, nowo odbudowana szkoła została otwarta dla uczniów, w tym czwartoklasistów, którzy w czasie rzezi byli przedszkolakami.

Szkoła średnia Columbine także zburzyła swoją bibliotekę szkolną, gdzie w 1999 r. doszło do większości zabójstw podczas strzelaniny, w wyniku której zginęło 13 osób, i zastąpiła ją nowo wybudowaną biblioteką szkolną o nazwie Hope Library.

W Uvalde w Teksasie, gdzie w 2022 r. zginęło 19 dzieci i dwóch nauczycieli, władze miejskie również planują zniszczyć budynek.

„W wielu przypadkach szkoły te są zamykane lub całkowicie odnawiane, aby zmniejszyć traumatyczne wspomnienia, jakimi stały się dla członków społeczności” – podaje Centrum Zapobiegania Przemocy w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu