News Chicago
Dziś kolejny letni seans w Millennium Park. Siedząc na Great Lawn zobaczymy film „Wonka”
Popularna letnia seria filmowa w parku jest wyświetlana na ekranie LED szerokości 40 stóp we wtorki, do 20 sierpnia, o godzinie 6.30PM. Przed nami jeszcze dwa seanse i szansa by korzystać z przyjaciółmi z ciepłego wieczoru na Great Lawn. Dzisiaj będzie to „Wonka” z fenomenalną rolą Timothée Chalameta.
W letniej serii filmów w Millennium Park zobaczymy jeszcze film „Wonka” – 13 sierpnia, oraz „Ferris Bueller’s Day Off” – 20 sierpnia. Ale ciepłe letnie noce to także muzyka na żywo i festiwale w Millennium Park, przy 201 E. Randolph St.
Miłośnicy fitnessu mogą również uczestniczyć w letnich treningach Millennium Park w większość sobót w okresie do 31 sierpnia. Według miasta bezpłatne treningi na Great Lawn obejmują pilates, jogę, kickboxing cardio i zumbę.
Harmonogram zajęć:
- 8–8:45AM: Pilates
- 9–9:45AM: Joga
- 10.00–10.45AM: Cardio Kickboxing
- 11:00–11:45AM: Zumba
Festiwal Muzyczny w Grant Park (GPMF)
- 12 czerwca – 17 sierpnia
Collaboraction i Teatro Vista prezentują „La Havana Madrid” Sandry Delgado
- 6:00PM 23 sierpnia
Lyric Opera „Niedziela w parku z Lyric”
- 7:00PM 25 sierpnia
Projekt Chicago Black Dance Legacy: „Wróżbiarstwo: tańczące dusze czarnego ludu”
- 5:45PM 24 sierpnia
Festiwal Jazzowy w Chicago
- 29 sierpnia – 1 września
Selena Tribute Concert
- 6:00PM 6 września
Vocalo prezentuje: Letni finał z udziałem Pivot Gang, Marquis Hill, KAINA i nie tylko
- 6:00PM–9:00PM 20 września
Old Town School of Folk Music: Global Carnival
- 6:00PM–9:00PM 22 września
Źródło: blockclubchicago
Foto: Choose Chicago, Department of Cultural Affairs and Special Events / Terry Evans, Millenium Park
Polonia Amerykańska
Dziś rozpoczyna się VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago
Rozpoczynamy w Wietrznym Mieście wielkie święto polskiego teatru – VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago. To czterodniowe wydarzenie, w czasie którego każdy miłośnik sceny znajdzie coś wyjątkowego dla siebie. Spektakle i wydarzenia towarzyszące odbędą się dniach 19-22 września w 3 lokalizacjach: Akademii Muzyki Paso, Galerii Dwell Studio i Art Gallery Kafe.
Tegoroczny gośćmi wydarzenia będą: Polski Teatr Studio z Litwy, Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Niemiec, polscy aktorzy: Katarzyna Krzanowska i Błażej Peszek oraz dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
W programie m. in.: warsztaty aktorskie z Błażejem Peszkiem, spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Starego w Krakowie, wystawa z okazji XX-lecia Warsztatów Teatralnych Little Stars, podsumowanie sezonu teatralnego, konkurs dla publiczności i inne.
Wydarzenia związane z VI Kongresem Teatru Polskiego w Chicago będą odbywały się w trzech dogodnych lokalizacjach z bezpłatnym parkingiem: w Akademii Muzyki PASO, w Art Galery Kafe oraz w Dwell Studio.
W czwartek 19 września o 7.00PM w Galerii Dwell Studio odbędzie się otwarcie wystawy „Za kurtyną” z okazji XX-lecia istnienia teatru Warsztaty Teatralne Little Stars. Wystawa ma na celu zaprezentowanie dorobku artystycznego teatru na przestrzeni dwóch dekad.
Wśród autorów zdjęć znani fotografowie, ale także widzowie sięgający po aparat amatorsko. Dzięki tej różnorodności Warsztaty Teatralne Little Stars chcą pokazać ich spojrzenie na teatr. Dodatkową atrakcją będzie pokaz kostiumów teatralnych.
Polski Teatr Studio z Litwy wystawi dwa spektakle w piątek i sobotę 20 i 21 września; w Art Galery Kafe i Akademii Muzyki PASO.
Będzie to groteska Sergiusza Piaseckiego pt.: „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Bohaterem spektaklu jest Michaił Zubow mający o sobie niezwykle wysokie mniemanie oficer sowiecki w rzeczywistości prosty, poddany propagandowej indoktrynacji żołnierz z kołchozu spod Moskwy, wielbiciel Stalina. Ten spektakl to psychologiczny obraz typowego przedstawiciela mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich.
Drugi spektakl to „Nieznana, Marilyn Monroe”. Seksualność, szaleństwo, uśmiech za milionów dolarów, gracja – tak, to wszystko się mieści w jednej kobiecie, ale czy mieści się jeszcze więcej? Ból, rozczarowanie, wewnętrzna tragedia, zabójcza samotność? Akcja monodramu rozgrywa się w garderobie planu filmowego. Bohaterka wraca do swojej przeszłości, do najbardziej skrywanych wspomnień z czasów dzieciństwa. Całość przeplatana jest piosenkami nierozerwalnie utożsamianymi z aktorką.
Polski Teatr OFF Theatre Zigarre z Polski i Niemiec zaprezentuje spektakl „Rzeź”. Jest to opowieść zmuszająca Polaków do świadomego pochylenia się nad przebytą drogą wylizywania się z własnych ran historycznych na płaszczyźnie nie tylko politycznej, ale także i mentalnej. To pytanie skierowane do przedstawicieli młodego pokolenia o ich świadomość, z jaką wkraczają w strumień historii.
Drugą produkcją OFF Zigarre będzie monodram „Między światami” w wykonaniu Zofii Delest. Spektakl koncentruje się na problematyce konfrontacji Wschodu z Zachodem. Z jakimi schematami myślowymi spotykają się ludzie pochodzący z tych dwóch biegunów? Tekst sztuki bazuje na prawdziwych historiach migrantów zebranych w latach 2013-2019.
W sobotę i niedzielę 21 i 22 września od 9 rano w Akademii Muzyki PASO odbędą się warsztaty aktorskie (wymagane wcześniejsze zapisy na ktpwchicago@gmail.com), które poprowadzi dr hab. Błażej Peszek– polski aktor i reżyser teatralny, pedagog sztuki aktorskiej, doktor habilitowany sztuki teatralnej, aktor Teatru Starego w Krakowie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Czterodniowy maraton z teatrem zakończy się Galą Kongresu w Akademii Muzyki PASO, 22 września o 5.00PM. Obejmie ona fragment spektaklu „Mąż i żona” A. Fredry w wykonaniu aktorów Katarzyny Krzanowskiej i Błażeja Peszka.
Dr Aleksandra Różalska z Katedry Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawi wyniki projektu i mapę teatrów migranckich na świecie.
Kongres, jak co roku, przyzna swoją nagrodę. W tym roku odbierze ją Bogdan Łańko, za całokształt pracy artystycznej i wieloletnią promocję oraz propagowanie kultury polskiej.
Na wydarzenia VI Kongresu Teatru Polskiego w Chicago zapraszali w studiu Radia Deon Andrzej Krukowski i Aldona Olchowska z Teatru Nasz. Rozmowę z naszymi Gośćmi można przeczytać tutaj.
Projekt jest współfinansowany z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago.
Rezerwacja biletów: 872-262-6050 e-mail: ktpwchicago@gmail.com, www. mojbilet.com
Źródło: informacja własna
Foto: Kongres Teatru Polskiego w Chicago, istock/Kozlik_Mozlik/
News Chicago
Światowa premiera „Royko: The Toughest Man In Chicago” w Chopin Theatre
Toughest Man Productions wraz z producentkami Lecy Goranson i Beth Kligerman ogłosili dodatkowe terminy spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”, którego światowa premiera odbywa się w Chopin Theatre, przy 1543 W. Division St. w Chicago. Spektakl, który niemal całkowicie się wyprzedał, będzie grany do 29 września 2024 roku. Dodano jednak dwa dodatkowe występy w soboty 21 i 28 września o godzinie 2:30PM.
„Royko: The Toughest Man In Chicago” to słodko-gorzki portret dziennikarza, który stawił czoła najpotężniejszym siłom miasta, stając w obronie zwykłych ludzi.
Wydarzenia specjalne dla Polonii
W niedzielę, 22 września, o godzinie 3:30PM odbędzie się specjalne przedstawienie dla społeczności Polonii w Chicago, które poprzedzi recepcja o godzinie 1:30PM oraz wykład „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”, wygłoszony przez Łukasza Adamskiego, polskiego krytyka kulturalnego i dziennikarza.
O spektaklu „Royko: The Toughest Man In Chicago”
Spektakl „Royko: The Toughest Man In Chicago” opowiada historię znanego felietonisty z Chicago, Mike’a Royko, który przez 34 lata pisał dla gazet, tworząc 7 500 felietonów, które były publikowane w 600 gazetach na całym świecie.
Royko, laureat Nagrody Pulitzera, był potomkiem polskich imigrantów, a jego prace często odnosiły się do życia Polonii i spraw związanych z Polską.
W tej multimedialnej sztuce solowej, scenarzysta i aktor Mitchell Bisschop przenosi widzów w czasie, opowiadając historię Royko, który walczył z „Maszyną Daleya”, korupcją oraz zmieniającym się światem dziennikarstwa. Spektakl, wyreżyserowany przez doświadczonego reżysera z Chicago, Steve’a Scotta, łączy wideo z żywą akcją, tworząc portret człowieka, który był twardy, ale doskonale rozumiał problemy klasy pracującej.
Panele dyskusyjne
W trakcie trwania spektaklu odbywają się również panele dyskusyjne, a kolejne zaplanowano na:
- Niedziela, 22 września, o 2:30PM
Temat: „Zmiany w dziennikarstwie w Polsce: Poprawność polityczna i algorytmy”
Prowadzący: Łukasz Adamski, krytyk filmowy i dziennikarz
Łukasz Adamski to ceniony krytyk filmowy i dziennikarz, który zdobył nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszego krytyka filmowego roku. Regularnie publikuje w „Plus Minus Rzeczpospolita” oraz w Interia.pl, a także prowadzi programy filmowe w TVP Kultura i publicznym radiu w Polsce.
- Czwartek, 26 września, po występie o 17:30
Temat: „Świętowanie Leg Creatures Royko”
Uczestnicy: Henriette Gratteau, Ellen Warren, John Fennell, Paul Sullivan
„Legman” to reporter odpowiedzialny za zbieranie informacji. Nazwa „Leg Creatures” odnosi się do zespołu Royko, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy pracowali w tej roli. Podczas tego panelu wspominani będą niektórzy z nich, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami o współpracy z Mike’iem Royko.
Fakty o spektaklu:
- Tytuł: „Royko: The Toughest Man In Chicago”
- Scenariusz i występ: Mitchell Bisschop
- Reżyseria: Steve Scott
- Producenci: Mitchell Bisschop, Beth Kligerman, Lecy Goranson
- Terminy występów: 5-29 września 2024
- Pozostałe występy:
- Czwartki: 19, 26 września, godz. 7:30
- Piątki: 20, 27 września, godz. 7:30
- Soboty: 21, 28 września, godz. 2:30 i 7:30
- Niedziele: 22, 29 września, godz. 3:30
- Lokalizacja: Chopin Theatre, 1543 W. Division St, Chicago
- Bilety: 60 USD, dostępne na royko.brownpapertickets.com
Źródło: informacja własna
Foto: Chopin Theatre
News Chicago
Long Grove Apple Fest zaprasza miłośników jabłek do wspólnego świętowania
Apple Fest w Long Grove słynie z szarlotki, pączków, jabłek zanurzanych w karmelu, kandyzowanych jabłek, wina jabłkowego, sangrii i nie tylko! Oprócz wszystkich pysznych specjałów z jabłek można tu także spróbować niektórych opcji z menu lokalnych restauracji.
Jesienny festiwal pełen pachnących jabłek odbędzie się w dniach 20 do 22 września przy 145 Old McHenry Road w Downtown Long Grove, IL 60047.
Poza jabłkowymi specjałami Long Grove Apple Fest zapewnia muzykę na żywo, stoiska rzemieślników z okolicy, atrakcje dla rodzin, wesołe miasteczko i wiele więcej. Zagrają Midnight Rider, LynSkynyrd Tribute, Beyond the Blonde, 7th heaven, Chicken Dolphin i American English.
Godziny otwarcia festiwalu to: od południa do 11:00PM w piątek, 20 września; od 10:00AM do 11:00PM w sobotę, 21 września; i od 10:00AM do 6:00PM w niedzielę, 22 września. Wstęp kosztuje 5 USD i jest bezpłatny dla dzieci w wieku 12 lat i młodszych.
Więcej informacji na temat Long Grove Apple Fest można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia oraz kontaktując się mailowo: info@longgrove.org
Źródło: dailyherald, Long Grove Apple Fest
Foto: Historic Downtown Long Grove
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pijany Krzysztof Lazarski z Mount Prospect spowodował wypadek w Glenview
-
News Chicago2 tygodnie temu
Morderstwo utalentowanej gimnastyczki z Plainfield: Kara Welsh znała swojego oprawcę
-
News Chicago4 dni temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
4-osobowa rodzina Dombrowskich z Fox River Grove potrzebuje wsparcia po pożarze domu
-
Galeria2 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
„Plon niesiemy, plon…” Dożynki Związku Klubów Polskich w USA w tą niedzielę
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Dziewięciu muzyków zadmie na scenie Taste of Polonia. Zobaczcie oryginalny AllDęte
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Do poniedziałku głosujemy na Deli 4 You! Polski sklep zasługuje na nagrodę USA Today