Połącz się z nami

News Chicago

Dobra wiadomość: Sieweczka Imani i jego partnerka mają jajko na plaży Montrose

Opublikowano

dnia

Na plaży Montrose zauważono jajo sieweczki bladej, z którego może wykluć się pisklę w ciągu najbliższego miesiąca, ogłosił w zeszłym tygodniu Chicago Park District i jego partnerzy zajmujący się ochroną przyrody. Ten fakt może być zwieńczeniem wieloletnich wysiłków grup przyrodniczych mających na celu zwiększenie populacji tego gatunku na Wielkich Jeziorach.

W 1986 r. sieweczka blada została wciągnięta przez władze federalne na listę gatunków zagrożonych.

Według Służby Parku Narodowego Stanów Zjednoczonych na obszarze Wielkich Jezior gnieździ się obecnie od 75 do 80 par tego gatunku. W latach 80-tych ich liczba spadła do 12–17 par lęgowych, wtedy też wprowadzono zdecydowane środki, aby pomóc im przetrwać.

Dlatego obserwatorów ptaków poproszono o trzymanie się z daleka od gniazda na plaży Montrose i nie zbliżanie się do tego obszaru, aby jajo mogło być spokojnie wysiedziane. Zostało ono zniesione przez Searocket, urodzoną w niewoli samiczkę, która utworzyła parę z samcem Imani, który wykluł się tutaj w 2021 r. O tym, że ptaki widziano razem informowaliśmy 23 maja.

Searocket została wypuszczona na plażę wraz z dwiema innymi młodymi sieweczkami w lipcu zeszłego roku. Był to pierwszy przypadek wypuszczenia tych ptaków w stanie, w celu zwiększenia populacji gatunku. Grupy przyrodnicze i osoby związane z ochroną ptaków miały nadzieję, że powrócą na plażę Montrose, aby założyć gniazda na wiosnę.

Jajo Searocket i Imaniego na plaży Montrose

Działania na rzecz ochrony przyrody są wspólnym wysiłkiem Chicago Park District, Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Illinois, Służby ds. Rybołówstwa i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych, Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i grupy wolontariuszy Chicago Piping Plovers.

Władze parku i jego partnerzy oświadczyli, że będą pracować nad monitorowaniem ogrodzonego obszaru w pobliżu gniazda, aby odeprzeć drapieżniki i odstraszać je od zbliżania się. Z komunikatu prasowego wynika, że ​​cały personel i wolontariusze pełniący wachtę będą nosić dobrze widoczny ubiór podczas przebywania w okolicy i wzdłuż linii brzegowej.

Pozostali ludzie mogą pomóc w zabezpieczeniu gniazda i jaj, szanując granice zamkniętego obszaru, trzymając psy na smyczy i zabierając ze sobą śmieci po zakończeniu wizyty na plaży. Jajo znajduje się na obszarze chronionym na wydmach Montrose Beach wzdłuż linii brzegowej, w pobliżu siedliska nazwanego niedawno Monty and Rose Wildlife Habitat.

Monty i Rose – rodzice Imaniego – gnieździły się na plaży Montrose przez trzy sezony w latach 2019, 2020 i 2021. Według Chicago Bird Alliance dzięki nim w mieście wykluły się pierwsze pisklęta sieweczki od 71 lat.  W latach 2019–2021 udało im się odchować 7 piskląt w trzech kolejnych lęgach, zanim zginęły w 2022 roku.

Sieweczki blade zniknęły z plaż Illinois około 1955 r. 60 lat później, w 2015 r., widziano je zakładające gniazda w stanie, gdy liczba osobników w populacji zaczęła rosnąć.

O chicagowskiej parze sieweczek można dowiedzieć się więcej na poświęconej im stronie internetowejNa cześć pary Monty i Rose Gubernator stanu J.B. Pritzker ogłosił 18 listopada dniem sieweczki w Illinois.

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Chicago Park District, Monty and Rose Film Project, istock/Harry Collins/

News Chicago

W środę wyłowiono zwłoki mężczyzny z Jeziora Michigan, w pobliżu Navy Pier

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę wieczorem z jeziora Michigan w pobliżu plaży Oak Street, prawdopodobnie wyłowiono ciało żeglarza poszukiwanego od soboty. Mężczyzna wypadł z łodzi w rejonie Playpen.

Ciało mężczyzny wyłowiono około godziny 7:50PM w środę. Chicagowska policja poinformowała, że ​​zwłoki wyciągnięto w pobliżu 600 North Lake Shore Drive.

Oficjalnie nie zidentyfikowano jeszcze tej osoby, ale jest to prawdopodobnie 58-letni mężczyzna poszukiwany od soboty, po tym, jak wypadł z łodzi w rejonie Playpen, w pobliżu plaży Oak Street. Według świadków mężczyzna wpadł do wody i już nie wypłynął na powierzchnię.

O czarnej serii zdarzeń związanych z wodą, które miały miejsce w ostatnich dniach, na wodach jeziora Michigan w Chicago, pisaliśmy 17 czerwca.

Źródło: suntimes
Foto: istock/Shelly Bychowski/
Czytaj dalej

News Chicago

Najnowszy program imigracyjny Bidena dotyczy Kongresmenki z Illinois, Delii Ramirez

Opublikowano

dnia

Autor:

Dla Kongresmenki USA z Illinois, Delii Ramirez, działania wykonawcze podjęte we wtorek 18 czerwca przez prezydenta Joe Bidena mają charakter osobisty. Jest ona jedynym członkiem Kongresu z rodziny o mieszanym statusie. Jej mąż, Boris Hernandez, objęty polityką DACA, pracuje nad uzyskaniem amerykańskiego obywatelstwa. Na środowej konferencji Ramirez przypomniała, że kandydowała do parlamentu aby walczyć właśnie o reformę imigracyjną.

Podczas środowej konferencji prasowej Demokratyczna Kongresmenka Delia Ramirez, reprezentująca 3. Okręg Illinois, dołączyła do innych lokalnych zwolenników i pochwaliła działania wykonawcze prezydenta, który 18 czerwca ogłosił pomoc dla nieposiadających dokumentów, małżonków i dzieci obywateli USA.

Nowe działania usprawnią proces ubiegania się tych osób o legalny pobyt stały oraz legalną pracę w USA. O programie informowaliśmy 18 czerwca.

Przemawiający na konferencji Kongresmen Jesús „Chuy” García powiedział, że jedno na dziesięcioro dzieci w Illinois ma rodzica nieposiadającego dokumentów.

Delia Ramirez stwierdziła, że ​​jej mąż odniesie korzyści z ogłoszenia imigracyjnego, co uspokoi jej rodzinę i pomoże jej lepiej spać w nocy. Jednak miała nadzieję, że akcja będzie bardziej ekspansywna, aby pomóc innym nieposiadającym dokumentów imigrantom.

Ramirez przysięgła, że ​​będzie nadal walczyć, aby pomóc innym nielegalnym imigrantom, którzy nie kwalifikują się na mocy ogłoszenia z 18 czerwca, w tym swojemu szwagrowi.

Tymczasem Republikanie oświadczyli, że planują zaskarżenie dekretu Joe Bidena.

Delia Ramirez zwyciężyła w listopadzie 2022 roku w wyborach do 3. Okręgu kongresowego stanu Illinois, pokonując republikanina Justina Burau stosunkiem głosów 65,4% do 34,6%. Była pierwszą kobietą – Latynoską wybraną do Kongresu z Illinois.

Wcześniej, w 2018 roku Ramirez został pierwszą Amerykanką pochodzącą z Gwatemali wybraną do Zgromadzenia Ogólnego stanu Illinois.

Pierwszym latynoskim członkiem Kongresu w tym stanie był Demokrata Luis Gutierrez, który został wybrany w 1993 r. i przeszedł na emeryturę w styczniu 2019 r. Demokrata Jesús „Chuy” García został wybrany na miejsce Gutiérreza w listopadzie 2018 r.

Źródło: nbc
Foto: justicedemocrats, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

218,2 milionów dolarów braknie w powiecie Cook w 2025 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Powołując się na rosnące koszty wynagrodzeń, wpływ inflacji i wzrost funduszy emerytalnych, Prezes Zarządu Powiatu Cook, Toni Preckwinkle, przewiduje lukę w przyszłorocznym budżecie wynoszącą 218,2 mln dolarów. Wstępną prognozę na rok budżetowy 2025 ogłosiła w środę.

Mimo prognozowanej luki urzędnicy twierdzą, że powiat Cook jest na dobrej drodze, aby zakończyć bieżący rok budżetowy z nadwyżką w wysokości 142 mln dolarów w funduszu ogólnym, co jest wynikiem takich czynników, jak dłuższe ramy czasowe zatrudnienia, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach personelu, oraz wyższe niż przewidywano stopy procentowe prowadzące do dodatkowych podatków od sprzedaży i dochodów z inwestycji.

„Lata ciężkiej pracy i trudnych decyzji zapewniły nam silną pozycję budżetową” – powiedziała Toni Preckwinkle w ogłoszeniu wstępnej prognozy na rok budżetowy 2025.

„Pomimo pandemii i wyzwań fiskalnych chroniliśmy emerytury, rozszerzyliśmy programy kapitałowe, poprawiliśmy ratingi naszych obligacji, mądrze zarządzaliśmy pomocą humanitarną w związku z pandemią i zamknęliśmy luki budżetowe wynoszące prawie 1 miliard dolarów bez podnoszenia podatków” – dodała Prezes Zarządu Powiatu Cook.

Urzędnicy zauważyli, że prognozowana luka jest znacznie niższa niż niedobór 409,6 mln dolarów, z jakim borykał się powiat w 2021 r., a system szpitali okręgowych nie przewiduje deficytów w przyszłym roku, po raz pierwszy od co najmniej 2010 r.

Raport opublikowany we wtorek wieczorem zawiera prognozę przychodów i wydatków na koniec roku w roku budżetowym 2024 oraz prognozę przychodów i wydatków na 2025 rok dla funduszu ogólnego i funduszu przedsiębiorczości zdrowotnej, dwóch głównych funduszy operacyjnych powiatu.

Oczekuje się, że wydatki funduszu ogólnego wyniosą 271,6 mln USD powyżej skorygowanego budżetu na 2024 r. ze względu na wzrost kosztów personelu, wpływ inflacji na koszty towarów i usług zamawianych przez powiat, rosnące koszty opieki zdrowotnej oraz wzrost emerytur w powiecie o 35,7 mln USD.

Wyższe niż oczekiwano dochody częściowo zrównoważyły ​​przewidywany wzrost wydatków, zmniejszając całkowity oczekiwany niedobór do 218,2 mln dolarów.

17 lipca godzinie 6:00PM odbędzie się wirtualne wysłuchanie publiczne dotyczące wstępnej prognozy budżetowej powiatu. Mieszkańcy będą mieli okazję złożyć zeznania i nawiązać kontakt z biurem Preckwinkle w sprawie swoich priorytetów budżetowych.

Mieszkańcy będą mogli także zadawać pytania dotyczące budżetu na stronie www.cookcountyil.gov/service/submit-budget-questions.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu