Połącz się z nami

News Chicago

Amerykańskie duchy lotu AA 191

Opublikowano

dnia

25 maja 1979 roku na międzynarodowym lotnisku O’Hare miała miejsce jedna z najbardziej przerażających katastrof w historii Chicago i Ameryki, kiedy samolot American Airlines Flight 191 dosłownie spadł z nieba, zabijając wszystkich 271 pasażerów i załogę na pokładzie. Lot miał być podróżą bez przesiadek z Chicago do Los Angeles, ale nigdy nie opuścił Wietrznego Miasta i pozostawił po sobie niesamowity, nawiedzony widok.

To był piękny wakacyjny weekend w Chicago i słoneczne niebo nie zapowiadało horroru, który miał się wkrótce wydarzyć. Pasażerowie lotu 191, w tym szereg osobistości literatury z Chicago udających się do Los Angeles i na doroczną konferencję Amerykańskiego Stowarzyszenia Księgarzy, zmieszali się z tłumami ludzi na lotnisku O’Hare. Na pokład McDonnell-Douglas DC-10 weszli tuż przed 15:00.

DC-10 był samolotem najwyższej klasy, a od chwili opuszczenia linii montażowej ten konkretny model przepracował ponad 20 000 godzin bezproblemowo. Załoga również była na najwyższym poziomie, w tym kapitan Walter Lux, doświadczony pilot, który latał samolotami DC-10 od ich wprowadzenia do służby osiem lat wcześniej, oraz pierwszy oficer James Dillard i inżynier pokładowy Alfred Udovich, którzy wykonali prawie 25 000 godzin lotów między nimi.

O 14:59 samolot otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie kołowania na pas startowy, a następnie o 15:02 lot 191 wystartował po pasie startowym. Wszystko szło gładko, dopóki samolot nie osiągnął punktu położonego około 6000 stóp nad pasem startowym. Kontroler wieży zauważył odpadające części lewego pylonu silnika oraz unoszącą się z okolicy „białą parę”. Chwilę później samolot wszedł w obrót i wzbił się w powietrze.

Kiedy to zrobił, cały silnik i pylon oderwały się od mocowania, przewróciły się nad skrzydłem i runęły na pas startowy.

Natychmiast kontroler wieży próbował podnieść samolot przez radio: „Amerykanin 191, chcesz wracać? Jeśli tak, jaki pas startowy chcesz?”

Samolot nie odpowiedział, ale wzniósł się normalnie, zanurzając jedynie na chwilę lewe skrzydło. Sytuacja szybko się ustabilizowała i samolot kontynuował opadanie. Około 10 sekund później, na wysokości około 300 stóp, samolot zaczął przechylać się w lewo, najpierw lekko, potem gwałtownie. Dziób samolotu pochylił się, a gdy samolot zaczął tracić wysokość, przechylenie po lewej stronie wzrosło, aż skrzydła przekroczyły pion, a następnie spadły na ziemię.

Końcówka lewego skrzydła jako pierwsza uderzyła w ziemię, a po dźwięku rozdzieranego metalu nastąpiła potężna eksplozja. Pędząca kula ognia przeleciała przez pole, przeleciała około pół mili na północny zachód od O’Hare i z rykiem wbiła się w opuszczony hangar na terenie starego lotniska Ravenswood przy Touhy Avenue, na wschód od parku przyczep kempingowych.

Płonący samolot przeleciał głównie przez otwarty teren, o włos omijając zbiorniki paliwa na Elmhurst Road i zatłoczoną drogę ekspresową I-90. Dwie osoby na ziemi zginęły, a kilka przyczep kempingowych zostało uszkodzonych, ale cała załoga i wszyscy pasażerowie na miejscu zginęli na miejscu.

Katastrofa zaskoczyła cały kraj, wywołując dziesiątki pytań na temat samolotu DC-10 i tego, w jaki sposób utrata tylko jednego silnika przypieczętowała los lotu 191. Wyniki długiego i wyczerpującego śledztwa prowadzonego przez NTSB zostały opublikowane 21 grudnia, 1979.

Trybunał przypisał przyczynę katastrofy słupowi silnika, który został uszkodzony w zakładzie obsługi technicznej American Airlines w marcu 1979 r. Silnik wymagał rutynowej konserwacji oraz aby zaoszczędzić czas i koszty, American Airlines bez zgody McDonnella Douglas, poinstruował swoich mechaników, aby usunęli silnik i pylon jako jedną całość. Do podparcia silnika podczas odłączania go od skrzydła użyto dużego wózka widłowego.

Procedura ta była niezwykle trudna do pomyślnego wykonania, ponieważ podczas demontażu zespół silnika musiał być trzymany idealnie prosto. Było to prawie niemożliwe, aby nie spowodować pęknięcia. Po wypadku stwierdzono pęknięcia w grodziach wielu innych DC-10.

Pęknięcie w samolocie używanym do lotu 191 pozostawało niezauważone przez tygodnie, a z każdym lotem było coraz gorzej. Podczas startu lotu 191 wygenerowano wystarczającą siłę, aby ostatecznie spowodować awarię pylonu. W momencie obrotu silnik odłączył się i został przerzucony nad górną częścią skrzydła. Drobne pęknięcie spowodowało, że lot zakończył się katastrofą.

Po katastrofie pojawiło się wiele historii o duchach.

Według funkcjonariuszy policji w Des Plaines już kilka miesięcy po wypadku kierowcy zaczęli zgłaszać dziwne zjawiska. Zadzwonili, bo widzieli dziwne, kołyszące się białe światła na polu, w którym spadł samolot. Początkowo myślano, że to latarki noszone przez upiornych łowców pamiątek, funkcjonariusze odpowiedzieli na raporty, ale okazało się, że pole było ciche i opuszczone. Nikogo nie odnaleziono, mimo że patrole przybyły na miejsce niemal chwilę po otrzymaniu zgłoszenia.

Bardziej niepokojące były jednak relacje mieszkańców pobliskiego parku przyczep kempingowych, który sąsiadował z miejscem katastrofy. Wiele z tych raportów napłynęło w ciągu kilku godzin od katastrofy, kiedy mieszkańcy twierdzili, że słyszeli odgłosy pukania i stukania do drzwi i okien. Ci, którzy odpowiedzieli, w tym wielu emerytowanych i po służbie policjantów i strażaków, otworzyli drzwi i nie zobaczyli, że nikogo w nich nie ma.

Psy na parkingu przyczep szczekały bez przerwy na puste pole, na którym spadł samolot. Ich właściciele nie mogli znaleźć powodu ich nieobliczalnego zachowania.

Trwało to tygodniami i miesiącami, a nawet nasiliło się do tego stopnia, że klamki były przekręcane i grzechotane, słychać było kroki zbliżające się do przyczep, brzęk na metalowych schodach, a w niektórych przypadkach dochodziło do konfrontacji z rzeczywistymi postaciami. Według niektórych doniesień kilku mieszkańców otworzyło swoje drzwi i zobaczyło zaniepokojoną osobę, która stwierdziła, że „musi odebrać swój bagaż” lub „musi nawiązać połączenie” stojącą na ich werandzie. Następnie postać odwróciła się i zniknęła w ciemności.

Tragedia i dziwne wydarzenia, które po niej nastąpiły, spowodowały, że wielu mieszkańców opuściło park, ale kiedy na ich miejsce zajęli się nowi, oni również zaczęli zgłaszać dziwne wydarzenia. Jedną z obserwacji opisał mężczyzna spacerujący pewnej nocy z psem w pobliżu miejsca, w którym rozbił się lot 191. Podszedł do niego młody mężczyzna i wyjaśnił, że musi wykonać telefon alarmowy.

Mężczyzna z psem spojrzał na tę osobę z zaciekawieniem, gdyż zdawał się cuchnąć benzyną, a także sprawiał wrażenie, jakby się tlił. Początkowo sądził, że mężczyzna biegł w tę chłodną noc i spod jego ubrania wydobywała się para, ale kiedy odwrócił się, by wskazać pobliski telefon, a potem ponownie się odwrócił – mężczyzna zniknął. Mężczyzna z psem słyszał historie innych mieszkańców o jękach i dziwnych krzykach dochodzących z miejsca katastrofy w 1979 r., ale aż do teraz w nie nie wierzył. Był teraz przekonany, że sam spotkał jednego z niespokojnych pasażerów lotu 191.

Reporter i zdjęcia: Jacek Boczarski
Foto: YouTube

 

News Chicago

3 funkcjonariuszy zostało rannych w pobliżu Dixon, gdzie mężczyzna groził zabiciem siebie i rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę trzech zastępców szeryfa zostało postrzelonych podczas interwencji w domu w pobliżu Dixon w północnym Illinois. Podejrzany, który do nich strzelał, również został ranny.

Szeryf powiatu Ogle, Brian VanVickle, poinformował, że zastępcy przybyli pod adres 400 Wild Rice Lane w odpowiedzi na zgłoszenie, które otrzymali tuż przed godziną 9:00AM, mówiące o tym, że ktoś w domu groził, że zabije siebie lub innych.

„Ta osoba groziła nie tylko samobójstwem, ale także zabójstwem” – powiedział Szeryf Powiatu Ogle.

Zespół SWAT został aktywowany na miejscu zdarzenia wkrótce po przybyciu funkcjonariuszy, ale po wielu godzinach i ponad 50 nieodebranych telefonach do mieszkańca domu, do domu weszli zastępcy zespołu reagowania kryzysowego, poinformował VanVickle.

Właśnie wtedy wybuchła strzelanina. „Natychmiast po wejściu do domu funkcjonariusze zostali ostrzelani” – powiedział Brian VanVickle reporterom wkrótce po wydarzeniu. Trzech zastępców zostało postrzelonych wraz z podejrzanym w domu. Wszyscy zostali przewiezieni do lokalnych szpitali, a na miejsce wezwano helikoptery medyczne i karetki pogotowia.

Według Biura Szeryfa Powiatu Ogle, jeden funkcjonariusz został postrzelony w kamizelkę kuloodporną, drugi w ramię, a trzeci został ranny w twarz.

Dwóch funkcjonariuszy zostało hospitalizowanych, poddano ich leczeniu, a następnie wypuszczono ich do domu, natomiast trzeci został przetransportowany samolotem do szpitala OSF St. Anthony’s w Rockford, gdzie wieczorem przeszedł operację.

Podejrzany, Jonathan G. Gounaris, znajdował się w środku z wieloma rodzajami broni palnej, nożem o stałym ostrzu, gazem pieprzowym i zbroją balistyczną. Został zabrany do miejscowego szpitala, gdzie przeszedł operację. Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi Policja Stanowa Illinois.

Stowarzyszenie właścicieli nieruchomości Lost Lake opisuje ten obszar jako „społeczność w stylu wiejskim” liczącą około 700 właścicieli na obszarze nieposiadającym osobowości prawnej w pobliżu miast Dixon, Franklin Grove i Oregon, około 100 mil na zachód od Chicago.

 

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson przeciwny wprowadzeniu godziny policyjnej dla nieletnich od 8.00PM

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson skrytykował nową propozycję wprowadzenia godziny 8:00PM, jako godziny policyjnej dla nieletnich będących bez opieki dorosłych w centrum miasta. Przepis ten został przedstawiony w środę, w czasie posiedzenia Rady Miejskiej, w odpowiedzi na falę niedawnych przestępstw w Streeterville.

Radny 2. Okręgu, Brian Hopkins, powiedział, że policja w jego okręgu poprosiła go o wprowadzenie godziny policyjnej dla młodych ludzi bez opieki od godziny 8:00PM. O propozycji pisaliśmy 10 czerwca.

Hopkins uważa, że dzięki nowym przepisom ​​można byłoby uniknąć brutalnego ataku w Streeterville, w którym małżeństwo zostało pobite przez 14-letniego chłopca i 17-letnią dziewczynkę. Poszkodowana  w tej napaści kobieta twierdzi, że na skutek kopnięcia w brzuch, poroniła.

Radny wprowadził uchwałę dotyczącą godziny policyjnej na środowej sesji Rady Miejskiej. Burmistrz Johnson argumentował jednak, że takie rozporządzenie byłoby zbyt skomplikowane, aby je wyegzekwować.

„Jeśli młodej osobie musi towarzyszyć osoba dorosła, jaka jest definicja osoby dorosłej? Czy jest to 18-latek, 21-latek?” – zapytał Johnson. „To rozsądne pytania. A jeśli dziecko jest w centrum miasta o 8:01PM z 18-letnim lub 19-letnim przyjacielem, czy liczy się to jako opieka?”

W 2022 r. była burmistrz Lori Lightfoot ustanowiła godzinę 6:00PM jako godzinę policyjną dla małoletnich bez opieki w Millennium Park od czwartku do niedzieli. Nie jest jasne, w jaki sposób i czy jest ona egzekwowana.

Według Hopkinsa policja nie będzie miała uprawnień do aresztowania nieletnich, lecz do zabrania ich na najbliższy komisariat i wezwania osoby dorosłej, aby je odebrała. Uważa, że ​​zarządzenie zapobiegłoby masowym zgromadzeniom młodych ludzi w miejscach publicznych, w tym na plażach, późno w nocy.

Radny stoi przed trudną batalią o przyjęcie tego rozporządzenia. Nawiązuje jednak do głosowania w sprawie ShotSpotter, w którym burmistrz Johnson i jego sojusznicy zostali pokonani przez Radnych, którzy chcieli zatrzymać ten system. Hopkins uważa, że ​​to głosowanie może przebiegać w podobny sposób.

Brandon Johnson uważa jednak, że ​​większość członków Rady Miejskiej odrzuci to rozwiązanie.

„Rozumiem obawy radnego Hopkinsa, ja też je mam” – powiedział burmistrz, podkreślając, że wszystko, co robią władze miasta, musi być skuteczne, możliwe do wdrożenie i być zgodne z konstytucją.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Mayor’s Office, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ośrodki Planned Parenthood na granicy Illinois są mekką dla kobiet spoza stanu

Opublikowano

dnia

Autor:

Minęło około sześć miesięcy, odkąd Planned Parenthood of Illinois otworzyło swoją najnowszą klinikę w Carbondale, gdzie znajduje się główny kampus Uniwersytetu Southern Illinois. W tym czasie przeważająca większość osób korzystających z jej usług była spoza stanu, jak podano w poniedziałek. Cel śmiercionośnej agencji został zrealizowany.

Organizacja Planned Parenthood opublikowała w poniedziałek zestawienia swoich statystyk dotyczących świadczonych usług, podając, że trzy czwarte pacjentek obsługiwanych przez klinikę Carbondale pochodziła spoza stanu.

Spośród nich 88% mieszka w stanach, w których dostęp do aborcji jest ograniczony, w tym w Tennessee, Kentucky, Indianie i Missouri.

Jeszcze przed decyzją Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Dobbs z 2022 r., która unieważniła konstytucyjną ochronę prawa do aborcji, organizacja celowo budowała kliniki lub zwiększała ich liczebność wzdłuż granicy Illinois.

Klinika na południowych przedmieściach Flossmoor, około 13 mil od Munster w stanie Indiana, została otwarta w 2018 r.; klinikę w Waukegan, niecałe 10 mil od granicy stanu Wisconsin, otworzono w 2020 roku; a klinika w społeczności uniwersyteckiej Champaign, mniej więcej godzinę drogi od granicy z Indianą, została rozbudowana w 2022 roku. O otwarciu ośrodka w Carbondale informowaliśmy tutaj.

W tym samym roku Planned Parenthood przeniosło także swój ośrodek zdrowia Chicago Loop do większej lokalizacji.

Organizacja oświadczyła również, że rozszerzyła program wysyłania tabletek aborcyjnych pocztą i opowiedziała się za ustawą z 2023 r. (Public Act 102-1117), która umożliwi pielęgniarkom posiadającym zaawansowane praktyki przeprowadzanie aborcji niewymagających znieczulenia.

Przerywanie ciąży i inne decyzje dotyczące kwestii reprodukcji, w tym leczenie niepłodności i sterylizacja, zostaną sklasyfikowane jako chronione prawa człowieka w Illinois na mocy ustawy (House Bill 4867) przyjętej wiosną przez prawodawców.

Ustawa, która oczekuje na podpis Gubernatora J.B. Pritkzera, największego orędownika aborcji w stanie, zniesie wymóg Illinois, aby ubezpieczyciele pokrywali cztery rundy zapłodnienia in vitro i nałoży na nich obowiązek pokrycia tylu rund zapłodnienia in vitro, ile będzie konieczne.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, istock/Nadzeya Haroshka/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu