Połącz się z nami

News Chicago

Już niedługo Houston może prześcignąć Chicago w liczbie ludności

Opublikowano

dnia

Według danych Census Bureau, Chicago może wkrótce utracić status trzeciego co do wielkości miasta w USA. Opublikowane w czwartek liczby pokazały, że Wietrzne Miasto straciło około 0,3% populacji między 1 lipca 2022 r. a 1 lipca 2023 r. Liczba mieszkańców miasta spadła z 2 672 660 do 2 664 452.

Zarówno Nowy Jork, jak i Los Angeles, miasta nr 1 i 2 pod względem liczby ludności w USA, również odnotowały spadek liczby ludności.

W tym samym okresie Houston, które od kilku lat znajduje się tuż za Chicago pod względem liczby ludności, nadal się rozrastało. Według danych, populacja miasto w Teksasie wzrosła o 0,5% do 2 314 157.

W 2015 r. eksperci przewidywali, że Houston może wyprzedzić Chicago i zająć pozycję trzeciego co do wielkości miasta do 2025 r. Szacunki sugerowały wówczas, że w 2025 r. populacja Houston może wynosić od 2,54 do 2,7 mln, podczas gdy Chicago będzie wynosić około 2,5 mln.

Nowa analiza przeprowadzona przez Illinois Policy Institute przewiduje, że do 2035 r. Chicago zostanie wyprzedzone przez Houston, jeśli utrzymają się tendencje populacyjne.

Według danych Biura Spisu Ludności, Chicago odnotowuje szybszy spadek liczby ludności niż inne duże miasta. W Nowym Jorku, który od 2019 r. stracił prawie 550 000 mieszkańców, w ubiegłym roku liczba mieszkańców spadła o 77 000.

W zeszłym roku Los Angeles straciło zaledwie 1800 osób. Dla porównania szacuje się, że w zeszłym roku Chicago straciło 8200 mieszkańców.

Biuro podkreśla, że ​​dane zebrane za 2023 r. nie uwzględniają napływu osób ubiegających się o azyl, które przybyły do ​​miasta po tym, jak administracja gubernatora Teksasu Grega Abbotta zaczęła przewozić ich autobusami na północ do Chicago. Według danych dostarczonych przez władze miejskie od czerwca 2023 r. do Chicago przyjęto ponad 41 000 migrantów.

Illinois również zanotowało spadek w populacji w zeszłym roku, chociaż stan wcześniej zgłaszał zastrzeżenia do danych ze spisu ludności.

Spis powszechny 2020 wykazał, że Illinois straciło nieco ponad 18 000 mieszkańców w ciągu 10 lat, co stanowi około 0,1% jego populacji. Urzędnicy stanu Illinois twierdzą jednak, że stan faktycznie zyskał mieszkańców w latach 2010–2020.

Według urzędników, w spisie powszechnym 2020 pominięto lub zaniżono ponad 700 „jednostek grupowych”. Stwierdzono, że nie policzono ponad 40 000 osób przebywających w domach opieki lub ośrodkach dla seniorów, a także prawie 6 000 mieszkańców akademików.

Urząd Spisu Ludności zgodził się, dodając 46 400 osób do oficjalnej liczby 12 812 508 mieszkańców ze spisu, a ponowne przeliczenie będzie miało wpływ na dodatkowe fundusze federalne dla stanu. Dane ze spisu powszechnego są wykorzystywane do określenia finansowania m.in. transportu publicznego, pomocy mieszkaniowej, opieki nad dziećmi i dróg publicznych.

Dane wykorzystuje się także do podziału 435 członków Izby Reprezentantów USA – wzór ten jest przeliczany co 10 lat. Po ostatnim spisie powszechnym liczba Kongresmenów stanu Illinois została zmniejszona do 17, a Kolorado, Floryda, Montana, Karolina Północna i Oregon zyskały po jednym Kongresmenie. Teksas zyskał paru Kongresmenów i ma ich teraz 38, co plasuje go na drugim miejscu po Kalifornii, która ma 52 osoby w Kongresie.

W rzeczywistości liczba Kongresmenów stanu Illinois zmniejszała się w każdym z pięciu ostatnich spisów powszechnych, z 24 w 1970 r. do 17 w obecnym Kongresie.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/william87/ lucky-photographer/Creative-Family/Tzido/

News Chicago

3 funkcjonariuszy zostało rannych w pobliżu Dixon, gdzie mężczyzna groził zabiciem siebie i rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę trzech zastępców szeryfa zostało postrzelonych podczas interwencji w domu w pobliżu Dixon w północnym Illinois. Podejrzany, który do nich strzelał, również został ranny.

Szeryf powiatu Ogle, Brian VanVickle, poinformował, że zastępcy przybyli pod adres 400 Wild Rice Lane w odpowiedzi na zgłoszenie, które otrzymali tuż przed godziną 9:00AM, mówiące o tym, że ktoś w domu groził, że zabije siebie lub innych.

„Ta osoba groziła nie tylko samobójstwem, ale także zabójstwem” – powiedział Szeryf Powiatu Ogle.

Zespół SWAT został aktywowany na miejscu zdarzenia wkrótce po przybyciu funkcjonariuszy, ale po wielu godzinach i ponad 50 nieodebranych telefonach do mieszkańca domu, do domu weszli zastępcy zespołu reagowania kryzysowego, poinformował VanVickle.

Właśnie wtedy wybuchła strzelanina. „Natychmiast po wejściu do domu funkcjonariusze zostali ostrzelani” – powiedział Brian VanVickle reporterom wkrótce po wydarzeniu. Trzech zastępców zostało postrzelonych wraz z podejrzanym w domu. Wszyscy zostali przewiezieni do lokalnych szpitali, a na miejsce wezwano helikoptery medyczne i karetki pogotowia.

Według Biura Szeryfa Powiatu Ogle, jeden funkcjonariusz został postrzelony w kamizelkę kuloodporną, drugi w ramię, a trzeci został ranny w twarz.

Dwóch funkcjonariuszy zostało hospitalizowanych, poddano ich leczeniu, a następnie wypuszczono ich do domu, natomiast trzeci został przetransportowany samolotem do szpitala OSF St. Anthony’s w Rockford, gdzie wieczorem przeszedł operację.

Podejrzany, Jonathan G. Gounaris, znajdował się w środku z wieloma rodzajami broni palnej, nożem o stałym ostrzu, gazem pieprzowym i zbroją balistyczną. Został zabrany do miejscowego szpitala, gdzie przeszedł operację. Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi Policja Stanowa Illinois.

Stowarzyszenie właścicieli nieruchomości Lost Lake opisuje ten obszar jako „społeczność w stylu wiejskim” liczącą około 700 właścicieli na obszarze nieposiadającym osobowości prawnej w pobliżu miast Dixon, Franklin Grove i Oregon, około 100 mil na zachód od Chicago.

 

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson przeciwny wprowadzeniu godziny policyjnej dla nieletnich od 8.00PM

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson skrytykował nową propozycję wprowadzenia godziny 8:00PM, jako godziny policyjnej dla nieletnich będących bez opieki dorosłych w centrum miasta. Przepis ten został przedstawiony w środę, w czasie posiedzenia Rady Miejskiej, w odpowiedzi na falę niedawnych przestępstw w Streeterville.

Radny 2. Okręgu, Brian Hopkins, powiedział, że policja w jego okręgu poprosiła go o wprowadzenie godziny policyjnej dla młodych ludzi bez opieki od godziny 8:00PM. O propozycji pisaliśmy 10 czerwca.

Hopkins uważa, że dzięki nowym przepisom ​​można byłoby uniknąć brutalnego ataku w Streeterville, w którym małżeństwo zostało pobite przez 14-letniego chłopca i 17-letnią dziewczynkę. Poszkodowana  w tej napaści kobieta twierdzi, że na skutek kopnięcia w brzuch, poroniła.

Radny wprowadził uchwałę dotyczącą godziny policyjnej na środowej sesji Rady Miejskiej. Burmistrz Johnson argumentował jednak, że takie rozporządzenie byłoby zbyt skomplikowane, aby je wyegzekwować.

„Jeśli młodej osobie musi towarzyszyć osoba dorosła, jaka jest definicja osoby dorosłej? Czy jest to 18-latek, 21-latek?” – zapytał Johnson. „To rozsądne pytania. A jeśli dziecko jest w centrum miasta o 8:01PM z 18-letnim lub 19-letnim przyjacielem, czy liczy się to jako opieka?”

W 2022 r. była burmistrz Lori Lightfoot ustanowiła godzinę 6:00PM jako godzinę policyjną dla małoletnich bez opieki w Millennium Park od czwartku do niedzieli. Nie jest jasne, w jaki sposób i czy jest ona egzekwowana.

Według Hopkinsa policja nie będzie miała uprawnień do aresztowania nieletnich, lecz do zabrania ich na najbliższy komisariat i wezwania osoby dorosłej, aby je odebrała. Uważa, że ​​zarządzenie zapobiegłoby masowym zgromadzeniom młodych ludzi w miejscach publicznych, w tym na plażach, późno w nocy.

Radny stoi przed trudną batalią o przyjęcie tego rozporządzenia. Nawiązuje jednak do głosowania w sprawie ShotSpotter, w którym burmistrz Johnson i jego sojusznicy zostali pokonani przez Radnych, którzy chcieli zatrzymać ten system. Hopkins uważa, że ​​to głosowanie może przebiegać w podobny sposób.

Brandon Johnson uważa jednak, że ​​większość członków Rady Miejskiej odrzuci to rozwiązanie.

„Rozumiem obawy radnego Hopkinsa, ja też je mam” – powiedział burmistrz, podkreślając, że wszystko, co robią władze miasta, musi być skuteczne, możliwe do wdrożenie i być zgodne z konstytucją.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Mayor’s Office, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ośrodki Planned Parenthood na granicy Illinois są mekką dla kobiet spoza stanu

Opublikowano

dnia

Autor:

Minęło około sześć miesięcy, odkąd Planned Parenthood of Illinois otworzyło swoją najnowszą klinikę w Carbondale, gdzie znajduje się główny kampus Uniwersytetu Southern Illinois. W tym czasie przeważająca większość osób korzystających z jej usług była spoza stanu, jak podano w poniedziałek. Cel śmiercionośnej agencji został zrealizowany.

Organizacja Planned Parenthood opublikowała w poniedziałek zestawienia swoich statystyk dotyczących świadczonych usług, podając, że trzy czwarte pacjentek obsługiwanych przez klinikę Carbondale pochodziła spoza stanu.

Spośród nich 88% mieszka w stanach, w których dostęp do aborcji jest ograniczony, w tym w Tennessee, Kentucky, Indianie i Missouri.

Jeszcze przed decyzją Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w sprawie Dobbs z 2022 r., która unieważniła konstytucyjną ochronę prawa do aborcji, organizacja celowo budowała kliniki lub zwiększała ich liczebność wzdłuż granicy Illinois.

Klinika na południowych przedmieściach Flossmoor, około 13 mil od Munster w stanie Indiana, została otwarta w 2018 r.; klinikę w Waukegan, niecałe 10 mil od granicy stanu Wisconsin, otworzono w 2020 roku; a klinika w społeczności uniwersyteckiej Champaign, mniej więcej godzinę drogi od granicy z Indianą, została rozbudowana w 2022 roku. O otwarciu ośrodka w Carbondale informowaliśmy tutaj.

W tym samym roku Planned Parenthood przeniosło także swój ośrodek zdrowia Chicago Loop do większej lokalizacji.

Organizacja oświadczyła również, że rozszerzyła program wysyłania tabletek aborcyjnych pocztą i opowiedziała się za ustawą z 2023 r. (Public Act 102-1117), która umożliwi pielęgniarkom posiadającym zaawansowane praktyki przeprowadzanie aborcji niewymagających znieczulenia.

Przerywanie ciąży i inne decyzje dotyczące kwestii reprodukcji, w tym leczenie niepłodności i sterylizacja, zostaną sklasyfikowane jako chronione prawa człowieka w Illinois na mocy ustawy (House Bill 4867) przyjętej wiosną przez prawodawców.

Ustawa, która oczekuje na podpis Gubernatora J.B. Pritkzera, największego orędownika aborcji w stanie, zniesie wymóg Illinois, aby ubezpieczyciele pokrywali cztery rundy zapłodnienia in vitro i nałoży na nich obowiązek pokrycia tylu rund zapłodnienia in vitro, ile będzie konieczne.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, istock/Nadzeya Haroshka/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu