NEWS Florida
8 osób zginęło w katastrofie autobusu na Florydzie. 40 jest rannych

W wypadku, do którego doszło we wtorek rano w powiecie Marion, zginęło 8 osób a około 40 zostało rannych, w tym niektórzy ciężko. Dawny autobus szkolny, przewożący 53 pracowników rolnych, jechał w kierunku zachodnim drogą SR-40. Wkrótce po godzinie 6:30AM zderzył się z ciężarówką i wypadł z drogi na obrzeżach Dunnellon.
Jak poinformowała Florida Highway Patrol, do wypadku doszło gdy były autobus szkolny International z 2010 roku, zderzył się z pick-upem Ford Ranger z 2001 r. jadącą na wschód drogą SR-40.
Po zderzeniu autobus wypadł z jezdni przez pobliski płot, uderzył w drzewo i przewrócił się.
Około 40 osób rannych w wypadku, w tym kierowca pick-upa, zostało przewiezionych do szpitala AdventHealth w Ocala. Niektóre z nich są w bardzo poważnym stanie i istnieje prawdopodobieństwo, że liczba ofiar śmiertelnych przekroczy osiem.
Pracownicy – imigranci jechali zbierać melony w Cannon Farms w Dunnellon, małej społeczności rolniczej położonej około godziny jazdy na południe od Gainesville. Juan Sabines z konsulatu Meksyku na Florydzie przekazał, że wszystkie ofiary śmiertelne pochodziły z Meksyku i tymczasowo przebywały w USA na podstawie wiz pracowniczych.
Według Florida Highway Patrol, w związku z wypadkiem został aresztowany kierowca autobusu, 41-letni Bryan Maclean Howard, któremu postawiono osiem zarzutów nieumyślnego spowodowania śmierci podczas jazdy pod wpływem.
Z danych stanowych wynika, że był już wcześniej aresztowany za prowadzenie pojazdu z zawieszonym prawem jazdy, ucieczkę z miejsca wypadku i posiadanie marihuany.

Bryan Maclean Howard
Farmworker Association of Florida organizuje zbiórkę na platformie GoFundMe dla rolników i rodzin, które ucierpiały w wyniku tego tragicznego wypadku
Źródło: fox13
Foto: Marion County Fire Rescue
NEWS Florida
W zderzeniu łodzi na wodach Clearwater Beach zginęła jedna osoba, wiele jest rannych

Jedna osoba zginęła, a dwanaście zostało rannych, w tym sześć ciężko, w wyniku wypadku z udziałem promu Clearwater Ferry, do którego doszło w niedzielny wieczór — poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa.
Do zdarzenia doszło około godziny 8:45PM, gdy prom długości 40 stóp, przewożący pasażerów między Coachman Park a Clearwater Beach Marina został uderzony przez prywatną łódź motorową w pobliżu mostu Memorial Causeway. W chwili wypadku na pokładzie promu znajdowało się co najmniej 45 osób. Po zderzeniu jednostka osiadła na łasze piasku na południe od mostu.
W wyniku wypadku sześć osób odniosło ciężkie obrażenia; dwie z nich zostały przetransportowane do szpitali przy użyciu śmigłowców medycznych. Pozostali poszkodowani zostali przetransportowani drogą lądową do pobliskich placówek medycznych.
Policja w poniedziałek zidentyfikowała zmarłą ofiarę jako 41-letniego Jose Castro z Palm Harbor na Florydzie.
Władze poinformowały, że łódź, która uderzyła w prom, uciekła z miejsca zdarzenia. Rob Shaw, rzecznik miasta Clearwater, porównał sytuację do wypadku drogowego z ucieczką sprawcy — tyle że na wodzie. Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych oraz Florida Fish and Wildlife Conservation Commission (FWC) prowadzą dochodzenie w sprawie incydentu.
Jak poinformowała w poniedziałek policja, promem sterował 64-letni Dennis Kimerer, a łodzią rekreacyjną 62-letni Jeff Knight.
Wspólne oświadczenie PSTA i Clearwater Ferry
W poniedziałkowy poranek PSTA (Pinellas Suncoast Transit Authority) i Clearwater Ferry wydały wspólne oświadczenie:
“Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się w niedzielny wieczór. Łączymy się w bólu z rodziną osoby, która straciła życie, oraz z wszystkimi poszkodowanymi. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni pierwszym ratownikom i wszystkim, którzy niezwłocznie ruszyli z pomocą. W pełni współpracujemy z organami ścigania, ponieważ bezpieczeństwo pasażerów pozostaje naszym najwyższym priorytetem.”
Straż Przybrzeżna poinformowała, że na pokładzie łodzi rekreacyjnej, która uciekła z miejsca zdarzenia, znajdowało się sześć osób.
Kapitan łodzi rekreacyjnej współpracował z władzami i poddał się badaniu alkomatem, ale nie wykryto u niego alkoholu, przekazali urzędnicy w poniedziałek.
Nikt nie został aresztowany, a władze współpracują z prokuraturą stanową w celu ustalenia, czy incydent należy zakwalifikować jako wypadek drogowy z ucieczką, poinformowali urzędnicy.
Źródło: baynews9, abcnews
Foto: YouTube
NEWS Florida
Operacja “Tidal Wave” na Florydzie: ICE i lokalne władze zatrzymały 800 nielegalnych imigrantów w 4 dni

Agenci Immigration and Customs Enforcement (ICE), we współpracy z lokalnymi organami ścigania na Florydzie, zatrzymali w ciągu ostatnich czterech dni niemal 800 nielegalnych imigrantów — poinformowała agencja 26 kwietnia. Akcja, nazwana Operation Tidal Wave, została określona przez ICE jako „pierwsza tego rodzaju”, łącząca siły federalne z zasobami stanowych i lokalnych służb mundurowych.
W komunikacie prasowym ICE zachęcało inne organy ścigania do nawiązania podobnej współpracy, promując program 287(g), który umożliwia lokalnym służbom wykonywanie wybranych funkcji imigracyjnych. Program zapewnia szkolenia oraz dostęp do zasobów ICE, a jego uczestnicy mogą identyfikować i przekazywać do deportacji osoby nielegalnie przebywające w USA, a także wspierać federalne działania.
Polityczny kontekst i reakcje
Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kristi Noem, komentując operację na platformie X, napisała:
„To ostrzeżenie dla wszystkich nielegalnych imigrantów: idziemy po was. ICE i nasi partnerzy stanowi będą was ścigać, aresztować i deportować. To obietnica.”
Sukces operacji chwalił również gubernator Florydy Ron DeSantis, pisząc: „Floryda przewodzi krajowi w aktywnej współpracy z administracją Trumpa w zakresie egzekwowania prawa imigracyjnego i operacji deportacyjnych!”
Od ponownego objęcia urzędu w styczniu, Prezydent Donald Trump znacząco zwiększył tempo aresztowań i deportacji osób przebywających w kraju nielegalnie. Przedstawiciele ICE poinformowali, że już w pierwszym pełnym dniu jego prezydentury zatrzymano około 308 nielegalnych imigrantów.
Kogo dotykają operacje?
Operacje ICE koncentrują się głównie na osobach nielegalnie przebywających w USA, które mają na koncie dodatkowe przestępstwa lub są powiązane z działalnością przestępczą.
W ostatnich tygodniach agenci ICE skierowali również działania przeciwko zagranicznym studentom biorącym udział w propalestyńskich protestach, które, według władz, miały elementy wspierające terroryzm.
Operacje deportacyjne wywołały liczne spory prawne.
- 23 kwietnia sędzia federalny nakazał władzom USA umożliwienie powrotu 20-letniego Wenezuelczyka deportowanego do Salwadoru, wskazując na naruszenie jego praw.
- 26 kwietnia sędzia federalny Terry Doughty w Luizjanie wyraził zaniepokojenie dotyczące prawidłowości deportacji kobiety z Hondurasu, która została wydalona razem ze swoim 2-letnim dzieckiem, obywatelem USA. Rozprawa w tej sprawie została zaplanowana na 16 maja.
- Również na Florydzie prawniczka Claudia Cañizares podniosła alarm w sprawie Heidy Sánchez — matki rocznej dziewczynki, która została deportowana pomimo toczącego się postępowania prawnego. Sánchez, obywatelka Kuby, przebywała w USA na podstawie dokumentu I-220B, który wymagał od niej regularnych meldunków w ICE i narażał na wydalenie. Prawniczka dowiedziała się o deportacji swojej klientki po fakcie.
Źródło: The Epoch Times
Foto: ICE
NEWS Florida
SpaceX ponownie na orbicie: 28 nowych satelitów Starlink wystrzelono z Florydy

W czwartek wieczorem SpaceX przeprowadziło kolejny udany start rakiety Falcon 9, wynosząc 28 satelitów Starlink na niską orbitę okołoziemską. Start odbył się ze Space Launch Complex 40 (SLC-40) na terenie Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie.
Misja miała na celu dalszą rozbudowę konstelacji Starlink — satelitarnego systemu dostępu do internetu rozwijanego przez SpaceX. Dzięki tej sieci firma Elona Muska chce zapewnić globalny, szerokopasmowy internet także w najbardziej odległych i trudno dostępnych regionach świata.
Rakieta Falcon 9 wyniosła 28 satelitów Starlink
Po udanym rozdzieleniu stopni, pierwszy stopień rakiety Falcon 9 bezbłędnie wylądował na autonomicznej platformie „A Shortfall of Gravitas”, zacumowanej na Atlantyku. To lądowanie było kolejnym potwierdzeniem precyzji technologii wielokrotnego użytku, z której słynie SpaceX.
Był to już 23. lot tego konkretnego pierwszego stopnia rakiety, co jest imponującym osiągnięciem w dziedzinie ponownego wykorzystywania komponentów orbitalnych. Wcześniej ta sama jednostka brała udział m.in. w misjach: CRS-24, Eutelsat HOTBIRD 13F, OneWeb 1, SES-18 i SES-19, a także w 18 innych misjach Starlink.
Wczorajsza misja potwierdza rosnącą skuteczność i tempo realizacji programu Starlink oraz ogromny postęp w technologii rakiet wielokrotnego użytku. SpaceX zapowiada kolejne starty jeszcze w tym miesiącu.
Źródło: fox13
Foto: SpaceX
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół3 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Podróżowanie do USA: Nowe wyzwania dla posiadaczy wiz i zielonych kart
-
News USA2 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym