Polonia Amerykańska
Trwają zapisy na bezpłatne studia w Polsce. W ofercie stypendium i zwrot kosztów podróży

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otworzyła nabór wniosków do programu stypendialnego dla Polonii im. Generała Władysława Andersa. To już siódma edycja programu, dzięki któremu ponad 4 tysiące młodych osób polskiego pochodzenia z różnych części świata – od Brazylii przez Niemcy po Uzbekistan – przyjechało na studia do Polski.
“Program im. gen. Władysława Andersa daje szansę Polakom mieszkającym na całym świecie na bezpłatne studiowanie w Polsce. Dzięki niemu staramy się dotrzeć do maturzystów polskiego pochodzenia na wszystkich kontynentach, we wszystkich państwach świata, aby mogli poznać walory studiowania w Polsce, odbycia nieodpłatnego cyklu kształcenia na uczelniach publicznych.
Wszystkich młodych ludzi, którzy mają polskie korzenie, polski paszport, polskie obywatelstwo, czy też korzystają z Karty Polaka, zachęcamy, by kontynuowali swoją edukację na poziomie wyższym w polskich uczelniach, które stanowią gwarancję jakości i uznawalności dyplomu w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego” – powiedział dr Dawid Kostecki – Dyrektor NAWA.
Na realizację tegorocznych naborów NAWA zaplanowała blisko 32 mln złotych, spośród których blisko 28 mln złotych to środki przeznaczone na realizację stypendiów w ramach naboru na studia I stopnia i studia jednolite magisterskie.
Od początku realizacji programu do NAWA wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków przedstawicieli Polonii z całego świata, a ponad 4000 młodych osób polskiego pochodzenia podjęło studia w Polsce ze stypendium Anders NAWA.
Średnio w ciągu roku z programem Anders NAWA kształci się ok. 2400 osób.
Oprócz wprowadzonej od roku akademickiego 2023/24 jednolitej stawki stypendialnej w wysokości 1800 zł miesięcznie (przez maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim), nowością dla tegorocznych wnioskodawców jest wprowadzenie jednorazowego ryczałtu na koszty podróży międzynarodowej w związku z przyjazdem do Polski na studia lub kurs przygotowawczy poprzedzający studia.
Ryczałt na koszty podróży międzynarodowej ma na celu wsparcie stypendystów w podjęciu kształcenia wyższego w Polsce poprzez dofinansowanie nierzadko wysokich kosztów podróży do Polski, szczególnie z dalekich kontynentów.

Anna Maria Anders córka gen. Władysława Andersa
Program przyciąga do Polski najzdolniejszą młodzież polonijną z różnych zakątków świata, o czym świadczy stale powiększająca się liczba państw, z których pochodzą stypendyści. Największą liczbę stanowią obywatele Białorusi, Ukrainy, Litwy, Kazachstanu oraz Czech – czyli państw, w których żyje liczna grupa osób o polskich korzeniach.
Od 2021 roku, dzięki rozszerzeniu grupy uprawnionych wnioskodawców o osoby posiadające polskie obywatelstwo oraz obywatelstwo innego kraju, sukcesywnie zwiększa się udział obywateli państw Europy Zachodniej oraz obu Ameryk.
Na studia podyplomowe (studia II stopnia) można składać wnioski do 23 maja 2024 r.
Na studia pierwszego stopnia i długocyklowe studia magisterskie można składać wnioski do 11 lipca 2024 r.
Źródło: NAWA
Foto: YouTube, NAWA, istock/AaronAmat/
Polonia Amerykańska
“Mężczyzna Idealny” na bis. Świetną komedię Teatru Scena Polonia zobaczymy w Art Gallery

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 11 i 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.
O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!
Spektakl, który bawi i edukuje
“Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!
“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.
Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.
Nowa obsada, nowe doznania
Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.
“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska
Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?
Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w dniach: piątek 11 kwietnia o 8.00PM i w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.
Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.
Obsada:
- Reżyseria: Kinga Modjeska
- Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
- Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
- Świata: Oskar Łukacz
- Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys
Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!
Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
Polonia Amerykańska
Zgłoś dziecko do programu stypendialnego KD Market. Warto wesprzeć jego talent

Jak już informowaliśmy, właściciele sklepów KD Market, Olga i Robert Wojciak, w tym roku także organizują Program Stypendialny KD Market. Pula nagród wynosi 10 000 dolarów, a wyróżnienia zostaną przyznane studentom polskiego pochodzenia w kategoriach artystycznej, sportowej i naukowej. Program jest otwarty dla młodzieży od 13. roku życia, a termin zgłoszeń upływa 27 kwietnia.
Wartość stypendiów:
- Główna nagroda: 3 000 dolarów
- Dwie nagrody po 2 000 dolarów
- Trzy nagrody po 1 000 dolarów
Aplikacje można składać do 27 kwietnia 2025!
Laureaci nagród zostaną wybrani przez Komitet Stypendialny KD Market. Wypłata nagród zostanie przekazana Laureatom (lub Rodzicom lub Opiekunom Prawnym Laureata, jeśli nie ukończył 18 lat) podczas Pikniku Rodzinnego POLONIADA w niedzielę 8 czerwca 2025 r. osobiście. UWAGA: Laureaci muszą być obecni, aby odebrać Nagrodę!
Kryteria kwalifikowalności i wyboru:
- Kandydat musi być polskiego pochodzenia
- Kandydat musi mieć co najmniej 13 lat i nie może być starszy niż uczeń ostatniej klasy szkoły średniej
- Kandydat musi być w stanie udowodnić swoje osiągnięcia w zakresie nauki/sportu/sztuki
Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny można znaleźć tutaj: https://mykdmarket.com/pages/scholarship-program
Zwycięzcy zostaną powiadomieni e-mailem co najmniej dwa (2) tygodnie przed wydarzeniem.
Źródło: KD Market
Foto: KD Market, Andrzej Brach
Polonia Amerykańska
Zrób wideo o Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Nagrania można przesyłać do niedzieli

Jak już informowaliśmy, Konsulat Generalny RP w Chicago zaprasza wszystkich studentów uniwersytetów z okręgu konsularnego Chicago do wzięcia udziału w wyjątkowej inicjatywie wideo prezentującej polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej (1 stycznia – 30 czerwca 2025 r.).
Stwórz krótki, angażujący film (maks. 2 min) na temat roli, priorytetów i kluczowych inicjatyw Polski podczas jej prezydencji, aby mieć szansę na zaprezentowanie go w mediach społecznościowych Konsulatu!
Termin składania wniosków: 6 kwietnia 2025 r. Języki: polski lub angielski
Wydarzenie networkingowe: koniec kwietnia lub początek maja (dla uczestników) w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.
Wydarzenie to jest okazją do spotkania podobnie myślących studentów, zaangażowania się w dyskusje na temat Polski i UE oraz nawiązania kontaktów z profesjonalistami — wszystko w przyjaznej atmosferze z świetnymi rozmowami, wymianą kulturową i muzyką!
Więcej szczegółów tutaj.
Źródło: polish consulate
Foto: polish consulate, istock/monkeybusiness/
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News USA1 tydzień temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
Polonia Amerykańska5 dni temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Kościół6 dni temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA1 tydzień temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki