Połącz się z nami

Zaplanuj finanse

5 rzeczy, które warto wiedzieć o emeryturze

Opublikowano

dnia

Oszczędzanie na emeryturę jest bardzo ważne, ale równie istotne jest podążanie za zmieniającymi się przepisami prawnymi i podatkowymi, oraz uwzględnianie tych zmian w swoim planowaniu emerytalnym. Jedno jest pewne, wszyscy chcemy, aby nasze ciężko zarobione i odłożone oszczędności zapewniły nam bezpieczną emeryturę! Dlatego tak ważna jest edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji oraz odpowiednie przygotowanie do emerytury.

Warto więc zastanowić się czego możemy spodziewać się przechodząc przez ten ekscytujący etap swojego życia. Przyjrzyjmy się pięciu rzeczom, których nie powinniśmy pominąć planując naszą emeryturę.

Wahania rynkowe są nieuniknione

Będąc na emeryturze przez 25 do 30 lat lub dłużej, nie jest kwestią CZY nastąpi pogorszenie koniunktury na rynku; tylko KIEDY będzie to miało miejsce. Tak zwany bear market definiuje się jako spadki rynkowe o 20% lub więcej.

Jeśli przeanalizujemy indeks S&P 500 – od chwili jego powstania w 1957 roku miało miejsce 12 przypadków znacznego jego spadku. Oznacza to, że średnio możemy spodziewać się trudności na rynku raz na pięć lub sześć lat. Jakie więc mamy opcje i co możemy zrobić, aby nasze oszczędności na tym nie ucierpiały?

Cóż, historycznie rzecz biorąc, cierpliwość jest najlepszym sposobem na przezwyciężenie przeciwności losu na rynku, ponieważ długoterminowe perspektywy zawsze wykazywały tendencję wzrostową. Zaleca się również dywersyfikację portfela i utworzenie planu emerytalnego dostosowanego do naszych indywidualnych potrzeb i naszego wieku, szczególnie w celu ograniczenia ryzyka sekwencji zwrotów.

Ryzyko sekwencji zwrotów to ryzyko, które emeryci ponoszą w obliczu pogorszenia koniunktury na kilka lat przed przejściem na emeryturę lub w pierwszych latach emerytury, co związane jest z dużymi startami i niemożliwością odrobienia ich.

Pomocna może być współpraca ze specjalistą finansowym, który pomoże nam w odpowiednim dobraniu strategii inwestycyjnych, ograniczających tego rodzaju zagrożenia.

Dystrybucja jest tak samo ważna jak akumulacja

Wszyscy chcemy przejść na emeryturę jako multimilionerzy, inwestując nasze oszczędności i czerpiąc lukratywne zyski. Prawda jest jednak taka, że nie ma znaczenia, ile pieniędzy zgromadzimy na swoich kontach emerytalnych, jeśli nie mamy odpowiedniego i strategicznego planu, jak z nich korzystać na emeryturze, możemy szybko wyczerpać nasze zasoby.

Plan taki powinien obejmować strategię tworzenia dochodu odpowiadającego naszemu stylowi życia, a także kompleksowy budżet określający, na co przeznaczony zostanie ten dochód.

Nigdy nie jest za wcześnie na przygotowania

Jeżeli zaczynamy planować naszą emeryturę w momencie, gdy już na niej jesteśmy, może okazać się to zdecydowanie za późno. Przechodząc na emeryturę, wkraczamy w jeden z najbardziej ekscytujących okresów w naszym życiu, jak nigdy dotąd, mamy sporo czasu i nieskończoną listę rzeczy, które zawsze chcieliśmy zrobić.

Dlatego ważne jest, aby rozpocząć przygotowania do emerytury na długo przed tym, zanim na nią się zdecydujemy. Da nam to elastyczność w dostosowaniu naszego kursu i dokonania potrzebnych zmian, aby zaoszczędzić wystarczająco dużo i żyć swobodnie w naszym złotym wieku.

A ile potrzebujemy tak naprawdę, aby żyć wygodnie? Współczesne oszacowania wskazują, że docelowa kwota dla 67-latka zbliżającego się do 30-letniej emerytury wynosi 1,3 miliona dolarów. Oczywiście zależy to od naszej indywidualnej sytuacji i naszych planów. Współpraca ze specjalistą finansowym, opracowanie własnych osobistych celów emerytalnych i konsekwentne przeznaczanie części swoich dochodów na fundusze emerytalne mogą na pewno zwiększyć szansę na osiągnięcie planów finansowych na emeryturze.

Social Security może nie wystarczyć

Proszę też pamiętać, że poleganie wyłącznie na świadczeniach Social Security może być
niewystarczające, ale niestety w wielu przypadkach są one jednym z głównych źródeł dochodu
większości amerykańskich emerytów.

Zawsze było to narzędzie uzupełniające, pierwotnie stworzone w 1932 roku miało na celu zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego dla osób starszych, kiedy średnia długość życia wahała się od 57 do 63 lat. Obecnie kongres debatuje nad ewentualnymi zmianami, które mogłyby udźwignąć zmieniające się warunki ekonomiczne i wydłużający się okres życia.

Jak dotąd najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem są cięcia świadczeń. Dlatego tworzenie dodatkowych źródeł dochodu, które pozwolą nam utrzymać styl życia, powinno stanowić jeden z priorytetów naszego planowania emerytalnego.

Ryzyko wzrasta na emeryturze

Oczekiwana długość życia stale rośnie, co jest fantastyczną wiadomością dla każdego, kto planuje wykorzystać swój wiek emerytalny na realizację swoich marzeń i spędzenie czasu z rodziną. Jednocześnie oznacza to wydawanie większej ilości pieniędzy, potencjalnie przez 20 lat lub dłużej.

Nawet jeśli zaoszczędzimy wystarczająco dużo, aby zapewnić sobie 20 – 30 lat godziwej emerytury, musimy wziąć pod uwagę też inne czynniki, które mogą wyczerpać nasze oszczędności, takie jak inflacja, podatki, ryzyko rynkowe, opieka zdrowotna i opieka długoterminowa.

Opieka długoterminowa to jeden z kluczowych czynników, który może szybko uszczuplić nasze fundusze. Średnio 70% współczesnych emerytów będzie potrzebować jakiejś formy opieki długoterminowej, a 20% będzie jej potrzebować przez pięć lat lub dłużej.

Koszt opieki długoterminowej może wahać się od $64,000 do $116,000 rocznie i nie jest pokrywany przez Medicare.

Warto więc zabezpieczyć się przed takim scenariuszem i zapewnić sobie środki na opiekę długoterminową. Doskonale sprawdzają się tutaj polisy, które łączą ubezpieczenie na życie i opiekę długoterminową, zapewniając pulę środków na opiekę długoterminową, jeśli zaistnieje taka potrzeba oraz świadczenie z tytułu śmierci dla beneficjentów, jeśli jej nie wykorzystamy.

Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance.

Nasza firma już od ponad 15 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Współpracujemy z wieloma różnymi firmami i mamy do dyspozycji dużo większy wachlarz strategii i produktów finansowych, niż takie instytucje jak banki czy unie kredytowe. Dzięki temu możemy zaoferować optymalne rozwiązania inwestycyjne i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Foto: Andrzej Brach, istock/Dilok Klaisataporn/pinkomelet/ eric1513/yacobchuk/Halfpoint/

Zaplanuj finanse

Planowanie spadkowe: Chroń swoje dziedzictwo i zadbaj o przyszłość swoich bliskich

Opublikowano

dnia

Autor:

Planowanie spadkowe to jeden z istotnych elementów naszego planu emerytalnego, dzięki któremu zabezpieczamy przyszłość naszych bliskich czyli spadkobierców. Istnieje ogólnie przekonanie, że dotyczy ono tylko ludzi bogatych, ale nie ma nic bardziej mylnego! Plan majątkowy może zapewnić rodzinie odrobinę spokoju ducha po odejściu, bez względu na to, ile pieniędzy i jakie aktywa przekazujemy. Dzięki niemu możemy uchronić ich przed koniecznością stawienia czoła kosztownym i czasochłonnym procesom sądowym oraz zapobiec potencjalnym konfliktom rodzinnym o majątek, pieniądze i dobytek.

Dlaczego planowanie majątku jest ważne

Głównym celem planowania majątkowego jest przekazanie naszym spadkobiercom jak największej ilości naszych niewykorzystanych aktywów, ponosząc przy tym jak najmniejsze koszty i płacąc jak najniższe podatki. Większość ludzi postrzega przekazywanie spadku jako prosty proces, niestety rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana.

Ostateczna wartość odziedziczonego majątku zależy od wielu czynników, a bez odpowiedniej wiedzy i ich zrozumienia, może skończyć się utratą znacznej ilości pieniędzy.

Należy też pamiętać, że nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i zawsze towarzyszy nam niepewność. Plan majątkowy może uchronić nas przed najgorszym scenariuszem, zwłaszcza, gdy jesteśmy świeżo po ślubie, budujemy rodzinę czy rozpoczynamy karierę zawodową. Oczywiście rozmowa na temat nigdy nie jest łatwa, ale dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu, jesteśmy w stanie zadbać o swoich bliskich po naszej śmierci.

Kluczowe dokumenty prawne, które należy wziąć pod uwagę

Podstawą takiego planowania są odpowiednie dokumenty prawne, za pomocą których decydujemy o tym jak zostaną przekazane i odziedziczone nasze pieniądze i inne dobra majątkowe. Pamiętajmy też o różnego rodzaju pełnomocnictwach, które mogą się przydać jeszcze za naszego życia, gdy na przykład zachorujemy i nie będziemy w stanie poradzić sobie z codziennymi czynnościami takimi jak: płacenie rachunków, czy podejmowanie istotnych decyzji finansowych.

Dzięki takim dokumentom jak Health Power of Attorney oraz Durable Power of Attorney możemy przygotować się na takie ryzyko i wybrać zaufaną osobę, która w razie potrzeby będzie to robić w naszym imieniu.

Oto lista najważniejszych dokumentów:

  1. Will – Testament określa, w jaki sposób nasz majątek powinien zostać rozdysponowany po naszej śmierci i kogo wybieramy jako opiekunów dla swoich dzieci.
  2. Trust pozwala na wyznaczenie powiernika zarządzającego naszymi aktywami w imieniu beneficjentów. Może to przyspieszyć podział aktywów i potencjalnie ominąć procesy sądowe, a także zachować prywatność spraw.
  3. Power of Attorney to pełnomocnictwo dla innych osób, które dają komuś upoważnienia do podejmowania decyzji finansowych lub medycznych w naszym imieniu, jeśli staniemy się niezdolni do czynności prawnych.
  4. Living Will – w tym dokumencie określamy swoje preferencje dotyczące leczenia i opieki na koniec życia, co ma na celu uszanowanie naszych życzeń.

Wyznacz prawidłowo swoich beneficjentów

Myśląc o swoim majątku, większość ludzi uważa, że wystarczy mieć testament lub trust, ale niestety w wielu przypadkach nie jest to prawdą i niektóre nasze zasoby majątkowe są przekazywane na podstawie wyznaczonych beneficjentów, niezależnie od tego co jest zapisane w naszym testamencie.

Dotyczy to głównie planów emerytalnych takich jak 401k, IRA czy też ubezpieczeń na życie, gdzie określamy głównych i “contingent” beneficjentów, a także procentowe rozporządzenie jak mają być przekazane pieniądze poszczególnym osobom.

Warto tu zaznaczyć, że wyznaczeni w ten sposób spadkobiercy podważają wszystkie wytyczne zawarte w testamencie i truście. Dlatego ma to ogromne znaczenie i powinniśmy zawsze prawidłowo wyznaczyć naszych beneficjentów oraz na bieżąco aktualizować te informacje, zwłaszcza, gdy zmienia się nam sytuacja życiowa.

Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz majątek zostanie prawidłowo przekazany i rodzina nie będzie musiała się borykać z niepotrzebnymi problemami.

Typowe błędy w planowaniu majątku

Najpoważniejszym błędem jest brak planu w ogóle. Inne pułapki obejmują brak komunikowania swoich życzeń, wskazanie tylko jednego beneficjenta i zaniedbanie aktualizacji planu po poważnych zmianach w życiu, takich jak małżeństwo, rozwód lub narodziny dzieci.

Dzięki regularnemu przeglądaniu planu majątkowego — najlepiej co trzy do pięciu lat — mamy pewność, że wszystkie dokumenty są zgodne z obecną sytuacją.

Bez jasnego planu majątkowego nasze aktywa mogą trafić do sądu spadkowego, co doprowadza do opóźnień i potencjalnych sporów rodzinnych, ponieważ sędzia spadkowy określa dystrybucję na podstawie przepisów stanowych, które mogą nie odzwierciedlać naszych intencji.

Podsumowanie

Warto uporządkować swoje sprawy i upewnić się, że nasz majątek trafi w odpowiednie ręce, zabezpieczając tym samym przyszłość naszych najbliższych. Odpowiednie przygotowanie teraz pomoże uchronić naszych bliskich i ułatwi efektywne zarządzanie naszym majątkiem.

Lista kontrolna planowania majątkowego:

Aby stworzyć kompleksowy plan majątkowy, poniżej przedstawiamy uproszczoną listę rekomendowanych działań i dokumentów:

  1. Inwentaryzacja aktywów: Wypisz wartościowe przedmioty, nieruchomości i dobra sentymentalne.
  2. Dokumentacja finansów: Uwzględnij konta bankowe, plany emerytalne i polisy ubezpieczeniowe.
  3. Długi: Wypisz wszystkie zobowiązania, takie jak karty kredytowe i kredyty hipoteczne.
  4. Wybierz beneficjentów: Upewnij się, że konta mają wyznaczonych beneficjentów.
  5. Wybierz administratora majątku: Wybierz osobę odpowiedzialną za zarządzanie majątkiem.
  6. Sporządź testament: Przygotuj testament prawny z pomocą profesjonalisty.
  7. Opracuj pełnomocnictwa prawne i powiernictwa na różnego rodzaju sytuacje.
  8. Regularny przegląd: Analizuj regularnie swój plan majątkowy i wprowadzaj odpowiednie zmiany.
  9. Skonsultuj się z profesjonalistami: Współpracuj z prawnikiem ds. majątku, doradcą finansowym i specjalistą ds. podatków, aby mieć pewność, że Twój plan majątkowy obejmuje wszystkie aspekty.

Niezależnie od tego jak dużym dysponujemy majątkiem, warto chronić swoje dziedzictwo i zadbać o przyszłość naszych bliskich. Financial Wealth Alliance już od kilkunastu lat zajmuje się zarówno doradztwem w zakresie planowania emerytalnego, jak i spadkowego, więc niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się jak wielkie ma to znaczenie.

Po więcej informacji skontaktuj się z nami: 847-312-3454

Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 15 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Współpracujemy z wieloma różnymi firmami i mamy do dyspozycji dużo większy wachlarz strategii i produktów finansowych, niż takie instytucje jak banki czy unie kredytowe. Dzięki temu możemy zaoferować optymalne rozwiązania inwestycyjne i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com
*Artykuł ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie należy go traktować jako porady finansowej, podatkowej ani prawnej.*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.

 

Foto: Andrzej Baraniak, istock/Jacob Wackerhausen/lucigerma/RomoloTavani/Martinan/
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

7 rzeczy, które warto wiedzieć o ubezpieczeniach na życie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ubezpieczenie na życie stanowi istotną część kompleksowego planu finansowego. Najprościej rzecz ujmując, zapewnia ono zabezpieczenie dla naszych bliskich w przypadku nieoczekiwanej śmierci. Istnieją jednak inne aspekty polis ubezpieczeniowych, które są mniej zrozumiałe i nie tak oczywiste.

Oto podstawy dotyczące ubezpieczeń na życie:

1) Beneficjenci polisy otrzymują wypłaty

Beneficjent lub beneficjenci wymienieni w polisie ubezpieczeniowej to osoby, które otrzymują wypłatę od firmy ubezpieczeniowej, w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Najczęściej jako beneficjentów wymienia się małżonka, dziecko lub inne bliskie osoby, których przyszłość chcemy zabezpieczyć na wypadek naszej śmierci. Dlatego bardzo ważne jest, aby właściciel polisy na bieżąco aktualizował te informacje, ponieważ nasze sytuacje życiowe i relacje często ulegają zmianom.

2) Polisa na życie jest wystawiona na ubezpieczonego, a nie właściciela polisy

UBEZPIECZONY w polisie na życie to osoba, której życie jest ubezpieczone. Zazwyczaj ubezpieczony kupuje polisę na siebie, tak aby w przypadku swojej śmierci, odpowiednie świadczenia trafiły do wybranych przez niego beneficjentów. Jednak właścicielem polisy nie zawsze jest ta sama osoba, co ubezpieczony.  Możemy też zakupić polisę na życie dla kogoś innego, pod warunkiem, że istnieje uzasadniona strata z powodu śmierci ubezpieczonego.

Najczęściej możemy to zrobić dla małżonka, dziecka, partnera biznesowego lub innej osoby w bliskiej relacji.  Na przykład rodzice lub dziadkowie kupują polisę, w której ubezpieczonym będzie małe dziecko. Ubezpieczenie dziecka, gdy jest młode i zdrowe (podczas gdy koszt ubezpieczenia jest niski) może być strategią, która pomoże zaoszczędzić na przyszłe wydatki na studia dziecka i zapewni, że dziecko będzie miało ubezpieczenie na życie, gdyby później rozwinęło się u niego schorzenie.

3) Ubezpieczenie na życie zwykle wymaga przeprowadzenia badania lekarskiego

Ubezpieczenie na życie zazwyczaj wymaga medycznej oceny ryzyka, co oznacza, że przed wystawieniem polisy będą oceniane takie czynniki jak: styl życia ubezpieczonego, wzrost i waga, historia medyczna i ogólny stan zdrowia. Czasami wymagane jest badanie fizyczne, ubezpieczenie na życie może zostać też odrzucone, jeśli ubezpieczony ma śmiertelną chorobę. Warto tu zaznaczyć, że nawet jeśli jesteśmy w złym stanie zdrowia, ciągle możemy uzyskać polisę ubezpieczeniową na życie, tylko po wyższej cenie.

4) “Premiums” to składki, które płacimy za ubezpieczenie

Słowo „premium” w kontekście polisy ubezpieczeniowej na życie oznacza kwotę, którą będziemy płacić miesięcznie, rocznie lub jednorazowo za polisę ubezpieczeniową. Składki są ustalane na podstawie indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i takich czynników jak wiek, stan zdrowia i zdolność kredytowa.

5) Większość wypłat z tytułu ubezpieczenia na życie jest wolna od podatku i postępowania spadkowego

Pieniądze wypłacane przez firmę ubezpieczeniową beneficjentom po śmierci osoby ubezpieczonej nazywane są „świadczeniem z tytułu śmierci” czyli tzw. “Death Benefit”. W większości przypadków wypłaty te są wolne od podatku i omijają proces postępowania spadkowego, chyba że zostaną wypłacone do trustu, w którym to przypadku mogą obowiązywać inne zasady podatkowe.

Wypłacone ubezpieczenie w razie naszej śmierci może stanowić ogromną  pomoc dla małżonka i członków rodziny w czasie żałoby i dalszej przyszłości. Często zaleca się, aby świadczenie z tytułu śmierci było kwotą, która może pokryć miesięczne koszty utrzymania, raty kredytu hipotecznego, przyszłe wydatki na studia itp., dzięki czemu chronimy nasze rodziny i zabezpieczamy ich przyszłość.

6) Ubezpieczenie na życie może być wykorzystane w planowania majątkowym oraz planach sukcesji w przedsiębiorstwie

Ważne jest, aby podczas tworzenia złożonych planów majątkowych, trustu i planów sukcesji biznesowej, które obejmują ubezpieczenie na życie, skonsultować się z zespołem składającym się z doradcy finansowego, prawnika ds. spadków oraz specjalistów podatkowych. Przepisy IRS stale się zmieniają, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

7) Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń na życie

Oprócz terminowych polis na życie  istnieje wiele stałych polis ubezpieczeniowych, w tym polisy Whole Life,  Universal Life, czy też Variable Life. Chociaż świadczenie z tytułu śmierci jest zawsze częścią polisy na życie, firmy ubezpieczeniowe oferują też szeroką gamę dodatkowych funkcji, które można dodać/dokupić do polisy ubezpieczeniowej w postaci tzw. riders. Na przykład niektóre polisy oferują pokrycie kosztów opieki długoterminowej, uruchamiane, jeśli zachodzi taka potrzeba, a jeżeli nie, ciągle możemy skorzystać ze świadczeń na wypadek śmierci.

Nowoczesna technologia, zwiększony dostęp do lepszych informacji medycznych i uproszczona ocena ryzyka pomogły firmom ubezpieczeniowym w stworzeniu oferty przyjaznej dla klienta i dostępnej dla szerszego grona odbiorców. Dzięki temu możemy znaleźć polisę ubezpieczeniową, która pasuje do naszej indywidualnej sytuacji i budżetu, z najkorzystniejszymi funkcjami i dodatkowymi elementami odpowiadającymi naszym potrzebom.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz omówić cele finansowe swojej rodziny, zadzwoń do nas: 847-312-3454

Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 15 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Współpracujemy z wieloma różnymi firmami i mamy do dyspozycji dużo większy wachlarz strategii i produktów finansowych, niż takie instytucje jak banki czy unie kredytowe. Dzięki temu możemy zaoferować optymalne rozwiązania inwestycyjne i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com
*Artykuł ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie należy go traktować jako porady finansowej, podatkowej ani prawnej.*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.

 

Foto: Andrzej Baraniak istock/time99lek/ Jacob Wackerhausen/ Rawpixel/ stockphotodirectors/
Czytaj dalej

Zaplanuj finanse

Studia i finanse: Jak zaoszczędzić i sfinansować studia naszych dzieci?

Opublikowano

dnia

Autor:

Wysłanie naszych dzieci na studia jest dla wielu rodziców jednym z najważniejszych priorytetów. Według badań ponad 50% rodziców jest skłonnych zadłużyć się, aby sfinansować studia swojego dziecka, a co najmniej 95% spodziewa się pokryć co najmniej połowę kosztów.

Problem w tym, że zadłużenie na studia jest niezwykle wysokie — obecnie wynosi 1,77 biliona dolarów w USA. Według ostatnich danych średnia kwota zadłużenia z tytułu pożyczki studenckiej wynosi obecnie 37,338 dolarów a średnie czesne w stanowych czteroletnich instytucjach publicznych wynosi 11,260 dolarów za semestr 2023-24. Jest to około trzy razy więcej niż w latach 1989-90.

Co więc możemy zrobić, aby pomóc naszym pociechom sfinansować koszty studiów? Oto kilka opcji:

1) Plany 529

Plan 529 to plan oszczędnościowy na edukację oferowany przez wszystkie 50 stanów. Istnieją dwa rodzaje planu — przedpłacone czesne, które pozwala zablokować dzisiejsze stawki czesnego dla przyszłego studenta, oraz bardziej popularny plan oszczędnościowy, który kumuluje fundusze na przyszłe wydatki studenckie. Pamiętajmy, że możemy założyć taki plan w dowolnym stanie i nasz student może uczęszczać do szkoły również w dowolnym stanie.

ZALETY

  • Jeśli plan 529 należy do dziadków, ciotki, wujka lub innej osoby, jest on praktycznie niewidoczny w obliczeniach FAFSA i nie będzie później liczony jako dochód studencki, jeśli zostanie wykorzystany na wydatki związane z edukacją.
  • Chociaż składki na plan 529 nie podlegają odliczeniu podatkowemu w federalnym zeznaniu podatkowym, zyski są wolne od podatku po wypłaceniu i wykorzystaniu na kwalifikujące się wydatki edukacyjne.
  • Wiele stanów oferuje odliczenia od podatku dochodowego od składek, jeśli zdecydujemy się zainwestować w plan oferowany przez stan, w którym mieszkamy.
  • Nie ma limitów dochodów na składki na plan 529, więc są one dostępne dla każdego. Plany są różne, ale większość z nich limituje wartość całkowitych składek — zwykle w przedziale od 235 000 do 529 000 USD.

WADY

  • Jeśli plan jest własnością rodzica lub studenta, jest on liczony jako aktywo w obliczeniach FAFSA
  • Istnieje ograniczona liczba opcji inwestycyjnych dostępnych w ramach planów 529 i dozwolona jest tylko jedna zmiana inwestycji rocznie. Niektóre plany wiążą się również z wysokimi kosztami i opłatami.
  • Jeśli nasze dziecko nie chce iść na studia, a pieniądze z planu 529 zostaną wypłacone i nie zostaną wykorzystane na wydatki edukacyjne, zyski z konta podlegają zarówno podatkowi dochodowemu, jak i 10% karze.

2) Roth IRA

Inna opcja, którą warto rozważyć to konta Roth IRA. Możemy z nich dokonywać wypłat na wydatki szkolne pod warunkiem, że konto istnieje co najmniej od pięciu lat. Jeśli właściciel konta nie ma jeszcze 59 i pół roku, musimy zapłacić tylko podatek od zysków. Jeśli natomiast mamy więcej niż 59 i pół roku, cała wypłacona kwota jest wolna od podatku czy kar, i może być przeznaczona na dowolny cel, pod warunkiem, że jesteśmy właścicielem konta od pięciu lat.

ZALETY

  • Istnieje duża elastyczność inwestowania funduszy zgromadzonych na kontach Roth IRA
  • Jeśli nasze dziecko nie zdecyduje się na studia, pieniądze mogą zostać wykorzystane na dowolny cel, w tym na emeryturę, bez obowiązkowych wypłat RMD (wymaganych minimalnych dystrybucji) i podatków.
  • Odziedziczone konta Roth IRA są również wolne od podatku

WADY

  • Jedną z trudności związanych z kontami Roth IRA jest to, że osoby o wysokich dochodach nie mogą ich otworzyć, oraz istnieje roczny limit wpłat, który na rok 2024 wynosi tylko 7000 USD (8000 USD rocznie dla osób w wieku 50 lat i starszych).
  • Chociaż konto Roth IRA nie jest uwzględniane jako składnik aktywów w obliczeniach FAFSA, kwoty wypłacone i wykorzystane na wydatki na studia są uważane za dochód w kolejnym roku szkolnym, a zatem mogą zmniejszyć kwotę dostępnej pomocy finansowej dla studentów.

3) Ubezpieczenie na życie

Polisy ubezpieczeniowe na życie, takie jak Whole Life lub Universal Life, obejmują zarówno świadczenie z tytułu śmierci, jak i oszczędności, z których można skorzystać za życia, np. zapłacić za studia.

ZALETY:

  • Pieniądze pożyczone z wartości gotówkowej polisy na życie nie podlegają opodatkowaniu w większości przypadków.
  • Jeśli ubezpieczony umrze, świadczenia z tytułu śmierci są wolne od podatku.
  • Zakup stałej polisy dla dziecka w młodym wieku, gwarantuje ubezpieczenie i korzystne warunki, nawet jeśli w przyszłości wystąpi nieoczekiwane zdarzenie, wpływające na stan zdrowia.

WADY

  • Chociaż polisa ubezpieczeniowa na życie nie pojawia się w obliczeniach pomocy finansowej jako składnik aktywów, kwoty pożyczone na opłacenie studiów są uznawane za dochód w przyszłorocznym formularzu FAFSA, co potencjalnie zmniejsza kwotę dostępnej pomocy finansowej dla studentów.
  • Polisy ubezpieczeniowe na życie mogą być kosztowne dla osób starszych lub w złym stanie zdrowia. Jeśli korzystamy z ubezpieczenia na życie, aby zapłacić za studia, warto rozważyć wykupienie polisy, gdy dziecko jest zdrowym maluchem, dzięki czemu możemy utrzymać niski koszt ubezpieczenia.

Jak oszczędności na studia mogą wpłynąć na pomoc finansową

Przepisy dotyczące finansowania studiów ciągle się zmieniają, dlatego zalecamy współpracę z wykwalifikowanym specjalistą ds. finansów i podatków przy planowaniu kosztów studiów.

Przykładem są zmiany wprowadzone w lipcu 2023 r. W związku z ustawą o uproszczeniu FAFSA z 2020 r., EFC (Expected Family Contribution – spodziewany wkład rodziny) został zastąpiony przez SAI (Student Aid Index – wskaźnik pomocy studenckiej). Podczas gdy EFC osiągał najniższy poziom 0 USD, SAI spada do -1500 USD, co oznacza, że ​​studenci mogą kwalifikować się do większej pomocy finansowej opartej na potrzebach. SAI upraszcza również sam formularz FAFSA, drastycznie zmniejszając liczbę pytań. Tam, gdzie to możliwe, nowe prawo nakazuje, aby dane otrzymane bezpośrednio z IRS były wykorzystywane do obliczania SAI i zakwalifikowania do federalnego stypendium Pell Grant.

Proszę też pamiętać, że ubezpieczenia na życie, annuities i plany 529 należące do kogokolwiek innego niż rodzice lub studenci nie są liczone jako aktywa w FAFSA, mogą być brane pod uwagę w profilu CSS (College Scholarship Service), innym formularzu używanym przez około 240 uczelni oprócz FAFSA.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub chcesz omówić cele finansowe swojej rodziny, zadzwoń do nas: 847-312-3454

Jeśli macie państwo dodatkowe pytania, zapraszamy do Financial Wealth Alliance. Nasza firma już od ponad 15 lat zajmuje się planowaniem inwestycyjnym i emerytalnym, działa w oparciu o fiduciary duty czyli zawsze stara się zaproponować najbardziej korzystne dla danego klienta rozwiązania i dopasować je do jego potrzeb.

Współpracujemy z wieloma różnymi firmami i mamy do dyspozycji dużo większy wachlarz strategii i produktów finansowych, niż takie instytucje jak banki czy unie kredytowe. Dzięki temu możemy zaoferować optymalne rozwiązania inwestycyjne i dopasować je do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Pamiętajcie państwo, że kluczem do sukcesu emerytalnego jest właściwa edukacja i zrozumienie wszystkich dostępnych opcji.

Zachęcamy również do polubienia naszej strony na Facebooku: ZAPLANUJ FINANSE oraz śledzenia naszego bloga na You Tubie: ZAPLANUJ FINANSE, gdzie na bieżąco doradzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata finansów.

Dariusz Godlewski
Financial Wealth Alliance
847-312-3454
www.ZaplanujFinanse.com
*Artykuł ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie należy go traktować jako porady finansowej, podatkowej ani prawnej.*Investment advisory services offered through Brookstone Capital Management, LLC (BCM), a registered investment advisor. BCM and Financial Wealth Alliance are independent of each other Insurance products and services are offered and sold through individually licensed and appointed agents. This article is not to be construed as investment advice. It is provided for informational purposes only and it should not be relied upon. It is recommended that you check with your financial advisor, tax professional and legal professionals when making any investment or any change to your investment portfolio. Your investments, insurance and savings vehicles should match your risk tolerance and be suitable as well as what’s best for your personal financial situation.

 

Foto: Andrzej Baraniak istock/designer491/intek1/designer491/zimmytws/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu