Połącz się z nami

News USA

Propalestyńskie protesty na uczelniach nie ustają. W sobotę aresztowano prawie 300 osób

Opublikowano

dnia

W ten weekend uniwersytety w całym kraju rozpoczęły przymusowe usuwanie propalestyńskich protestów i obozowisk, gdy coraz więcej studentów przyłączało się do zorganizowanego sprzeciwu wobec sposobu, w jaki Izrael prowadzi wojnę w Gazie. W sobotę na kampusach od Arizony po Massachusetts zatrzymano ponad 275 osób.

O 11:00PM w piątek policja kampusowa Arizona State University ASU – jednej z największych publicznych uczelni w kraju – zaczęła ostrzegać grupę protestujących, że ich zgromadzenie na Alumni Lawn jest „nieautoryzowane”.

Jak wynika z komunikatu uniwersytetu, po tym jak grupa odmówiła opuszczenia terenu, policja kampusu aresztowała 72 osoby za wtargnięcie, w sobotę nad ranem.

„Chociaż uniwersytet nadal będzie środowiskiem sprzyjającym wolności słowa, pierwszym priorytetem ASU jest stworzenie bezpiecznego środowiska wspierającego nauczanie i uczenie się” – stwierdziły władze szkoły w oświadczeniu. Według ASU spośród kilkudziesięciu aresztowanych studenci stanowili 20% .

Również w sobotę, na kampusie Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Louis, wybuchł kolejny propalestyński protest. Z oświadczenia uniwersytetu wynika, że ​​protestujący rozłożyli namioty na terenie kampusu i wzywali do przyłączenia się większej liczby osób.

„Słowa i czyny tej grupy szybko pokazały, że nie miała ona dobrych intencji” – czytamy w oświadczeniu uczelni. „Kiedy grupa zaczęła organizować obóz, naruszając politykę uniwersytetu, podjęliśmy decyzję, aby powiedzieć wszystkim obecnym, że muszą opuścić obóz”.

Kiedy grupa odmówiła, policja kampusowa aresztowała 80 osób, w tym Jill Stein, kandydatkę na prezydenta Partii Zielonych.

Według Washington University wszystkim aresztowanym postawiono zarzuty wtargnięcia na teren posesji, a niektórym postawiono zarzuty stawiania oporu podczas aresztowania i napaści na funkcjonariusza policji.

Ponad 200 mil dalej, na Uniwersytecie Indiana, policja kampusowa i policja stanowa Indiana aresztowały 23 demonstrantów w południe, w sobotę. Jak wynika z oświadczenia uniwersytetu, grupa utworzyła „niezatwierdzone tymczasowe lub stałe struktury” na kampusie Dunn Meadow, a następnie odmówiła opuszczenia go.

Prawie 20 aresztowanym osobom postawiono zarzuty, od wtargnięcia po stawianie oporu organom ścigania.

„Wydział Policji Uniwersytetu Indiana w dalszym ciągu wspiera pokojowe protesty na terenie kampusu, zgodne z polityką uniwersytetu” – czytamy w oświadczeniu uniwersytetu.

Na Uniwersytecie Northeastern w Bostonie, policja stanowa aresztowała w sobotę rano ponad 100 osób podczas propalestyńskiej demonstracji.

Władze uczelni podjęły decyzję o aresztowaniu protestujących po tym, jak na początku tego tygodnia grupa założyła obozowisko na Centennial Commons, rzekomo użyła obelg, w tym słów „Zabić Żydów” w piątkowy wieczór, i odmówiła opuszczenia go w sobotę.

Film krążący na Instagramie uchwycił moment, w którym ktoś powiedział „Zabić Żydów” w Northeastern, ale nie jest jasne, kto to powiedział. Film został opublikowany przez lokalną grupę socjalistyczną i propalestyńską.

Pomimo czterech masowych aresztowań w sobotę, w całym kraju nadal trwają protesty propalestyńskie. na poniedziałek demonstrację zapowiedzieli członkowie oddziału Studentów Sprawiedliwości w Palestynie na Rutgers University w New Brunswick w stanie New Jersey.

Debata na temat wojny w Gazie od miesięcy toczy się w kampusach, ale na początku tego miesiąca demonstracje nabrały tempa, kiedy Uniwersytet Columbia wezwał nowojorską policję do oczyszczenia obozowiska studenckiego. Od tego czasu podobne protesty trwają w całym kraju.

Według izraelskich władz 7 października bojownicy dowodzeni przez Hamas zabili 1200 Izraelczyków, a około 240 innych wzięli jako zakładników. Następnie Izrael rozpoczął wojnę przeciwko Hamasowi w Gazie. Według ministerstwa zdrowia Gazy w reakcji militarnej Izraela zginęło ponad 34 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube

News USA

Ojciec Nikki Haley, Ajit Singh Randhawa, zmarł w Dzień Ojca

Opublikowano

dnia

Autor:

Była gubernator Karoliny Południowej, Nikki Haley, ogłosiła w niedzielę na platformie X, że ​​jej ojciec, Ajit Singh Randhawa zmarł dokładnie w Dzień Ojca. Oboje rodzice byłej kandydatki na prezydenta USA byli emigrantami z Indii.

„Dziś rano musiałam pożegnać się z najmądrzejszym, najsłodszym, najmilszym i najbardziej przyzwoitym mężczyzną, jakiego kiedykolwiek znałam” – napisała Nikki Haley zamieszczając zdjęcie, na którym przytula ojca.

„Serce mi ciąży, wiedząc, że go nie ma. Nauczał swoje dzieci, jak ważna jest wiara, ciężka praca i łaska. Był niesamowitym mężem przez 64 lata, kochającym dziadkiem i pradziadkiem oraz najlepszym ojcem czwórki swoich dzieci. Był wielkim błogosławieństwem dla nas wszystkich. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ojca, tato. Będziemy za tobą bardzo tęsknić” – napisała Haley.

Nikki Haley nie ujawniła przyczyny jego śmierci.

W styczniu ABC News doniosła, że ​​Haley, wówczas kandydatka na prezydenta, na krótko wstrzymała swoją kampanię, aby odwiedzić ojca w szpitalu, który cierpiał na raka.

W marcu Haley zawiesiła swoją kandydaturę do Białego Domu, ale nie udzieliła wtedy poparcia swojemu konkurentowi, Donaldowi Trumpowi. Jednak w zeszłym miesiącu powiedziała, że ​​jej głos w listopadzie będzie należeć do Trumpa. Przyznała, że ​​były prezydent „nie był doskonały”, ale nazwała prezydenta Joe Bidena „katastrofą”.

Według Politico Nikki Haley urodziła się w Karolinie Południowej w 1972 r., po tym jak jej ojciec wyemigrował z rodzinnych Indii w 1969 r.

W swoich wspomnieniach z 2012 roku zatytułowanych „Can’t Is Not a Option” Haley napisała o dorastaniu w małej, segregowanej społeczności w Południowej Karolinie. Jej ojciec zachował długie włosy i turban, mimo że ludzie szeptali i wytykali go palcami.

Jej rodzice, oboje pochodzący z rodzin sikhijskich w Indiach, pobrali się w zaaranżowanym małżeństwie. Jej ojciec, biolog, wyjechał do Kanady „z 8 dolarami w kieszeni”, zostawiając żonę i małego syna w Indiach, którzy dołączyli do niego później.

Ajit Singh Randhawa uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, a w 1969 roku otrzymał pracę nauczyciela w Voorhees College.

Źródło: scrippsnews, washington post
Foto: YouTube, X
Czytaj dalej

News USA

Urząd Skarbowy bierze się za bogaczy. Nie unikną płacenia podatków

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Skarbu USA oznajmił, że IRS planuje wyeliminować poważną lukę podatkową dotyczącą zamożnych podatników, która w ciągu następnej dekady może przynieść państwu ponad 50 miliardów dolarów przychodów.

Ogłoszone w poniedziałek wytyczne i orzeczenie obejmują plany zasadniczo zaprzestania „przenoszenia się spółki” – procesu, w ramach którego firma lub osoba może przenosić aktywa pomiędzy szeregiem powiązanych podmiotów, aby uniknąć płacenia podatków.

Ze względu na poprzednie lata niedofinansowania IRS ograniczył audyt zamożnych osób, a przenoszenie aktywów między spółkami stało się powszechne. Po dokonaniu oceny tej praktyki urzędnicy administracji Bidena stwierdzili, że nie ma podstaw ekonomicznych dla takich transakcji.

Urząd Skarbowy twierdzi, że liczba zgłoszeń składanych przez duże firmy pośredniczące, stosowanych w ramach unikania opodatkowania określonego w wytycznych, wzrosła o 70% z 174 100 w 2010 r. do 297 400 w 2019 r. Jednak w tym samym czasie wskaźniki kontroli tych przedsiębiorstw spadły z 3,8% do 0,1%.

W oświadczeniu ogłaszającym nowe wytyczne przedstawiciele Departamentu Skarbu stwierdzili, że między kwotą, którą prawdopodobnie jest winien z tytułu podatków 1% najlepiej zarabiających Amerykanów, a kwotą, którą te osoby płacą, szacowana różnica wynosi 160 miliardów dolarów.

Poniedziałkowe ogłoszenie jest częścią ciągłych wysiłków IRS mających na celu wykrycie zamożnych oszustów podatkowych, którzy manipulują przepisami podatkowymi lub w ogóle nie płacą podatków.

Inicjatywy ogłoszone w ubiegłym roku obejmowały ściganie osób i firm, które nieprawidłowo odliczają prywatne loty służbowymi odrzutowcami oraz ściąganie zaległych podatków od milionerów-przestępców.

IRS planuje podnieść wskaźniki audytów spółek z aktywami powyżej 250 mln USD do 22,6% w 2026 r. z 8,8% w roku podatkowym 2019. Planuje także dziesięciokrotnie zwiększyć audyty w przypadku dużych, złożonych spółek osobowych z aktywami przekraczającymi 10 mln USD.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/CentralITAlliance/ BernardaSv/
Czytaj dalej

News USA

Amerykańskie mieszkania rosną. Gdzie są największe, a gdzie mieszkańcom jest ciasno?

Opublikowano

dnia

Autor:

Raport RentCafe wykazał, że mieszkania w Stanach Zjednoczonych zaczynają rosnąć po dziesięciu latach kurczenia się. Średnia powierzchnia nowego mieszkania w USA wynosi obecnie 916 stóp kwadratowych, co oznacza wzrost o 27 stóp kwadratowych w porównaniu z 2023 r.

Ostatnio dostępnych jest także więcej mieszkań z dwiema i trzema sypialniami, co pomogło zwiększyć średnią wielkość mieszkania w kraju, podaje portal nieruchomości RentCafe.

Wśród najmniejszych mieszkań wyróżnia się Nowy Jork i jego dzielnice – Queens i Brooklyn. Według raportu RentCafe, w Queens mieszkania mają najmniejszą powierzchnię, zajmując pod tym względem trzecie miejsce w kraju.

Nowe mieszkania w Queens mają średnio 692 stopy kwadratowe i są nieco mniejsze niż te na Brooklynie, które mają średnio 712 stóp kwadratowych.

W obu gminach w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się wielkość przeciętnego nowego mieszkania. Apartamenty Queens straciły średnio 32 stopy kwadratowe, co oznacza spadek o 4,4% w ciągu ostatniej dekady. Na Brooklynie spadek był nieco mniejszy: około 21 stóp kwadratowych, co oznacza utratę około 2,9% powierzchni.

Spośród głównych miast USA jedynie Seattle i Portland mają przeciętnie mniejsze mieszkania. Średnie nowe mieszkanie w Seattle ma 661 stóp kwadratowych, a w Portland 685 stóp kwadratowych.

Niedaleko Queens i Brooklynu znajduje się Manhattan, gdzie przeciętne nowe mieszkanie ma 737 stóp kwadratowych, co stanowi wzrost o 2,2% w porównaniu z dekadą temu, czyli o 16 stóp kwadratowych. Manhattan znalazł się na szóstym miejscu ze względu na najmniejszy nowy rozmiar mieszkania, czyli za Detroit.

Manhattan

Natomiast największe średnie mieszkania budowane są w Gainesville na Florydzie, gdzie przeciętne nowe mieszkanie ma niecałe 1200 stóp kwadratowych. To jedno z aż pięciu miast w Słonecznym Stanie, które znalazło się na liście największych nowych mieszkań.

Według raportu nowe mieszkania ​​w tych pięciu miastach mają najmniejsze rozmiary:

  • Seattle, stan Waszyngton
  • Portland, Oregon
  • Queens, Nowy Jork
  • Brooklyn, Nowy Jork
  • Detroit, Michigan

W tych miastach buduje się największe mieszkania:

  • Gainesville, Floryda
  • Tallahassee, Floryda
  • Baton Rouge, Luizjana
  • Knoxville, Tennessee
  • Marietta, Georgia

 

Źródło: fox32
Foto: itock/2Mmedia/ deberarr/James Andrews/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu