Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Kręciłeś rodzinne filmy w swoim domu? Pomóż w badaniach dotyczących Polonii

Opublikowano

dnia

Dr hab. Agata Zborowska poszukuje nagrań zrobionych kamerą vhs pokazujących rodzinne uroczystości, ważne momenty lub zwykłą codzienność Polaków, którzy wyemigrowali z kraju do Stanów Zjednoczonych.

Dr hab. Agata Zborowska ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim (2018, summa cum laude). Część studiów doktoranckich spędziła na University College London (2014) i Indiana University Bloomingotn (2016). Była postdoktorem na Uniwersytecie w Chicago (2019) i Indiana University Bloomingotn (2022).

Od 2020 roku jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim (obecnie na urlopie naukowym 2023-2026), a jej badania były wspierane m.in. przez Komisję Europejską, Narodowe Centrum Nauki i Fundację Kościuszkowską.

Zainteresowania badawcze dr hab. Agaty Zborowskiej, to: kultura wizualna i materialna; archiwa krytyczne; Historia mówiona; Historia kultury; antropologia historyczna; migracja i przesiedlenie; badania diaspory; historia ponadnarodowa; Centralna i Wschodnia Europa.

“Mój obecny projekt „Krytyczne Archiwa Zwyczajności: Vernakularne Praktyki Moving Image and Migrant Identity in Polish Chicago” (akronim: Not-So-Ordinary) bada domowe filmy i powiązane ustne historie polskiego Chicago przed erą cyfrową, aby rzucić wyzwanie i poszerzyć nasze zrozumienie ewoluującej tożsamości migrantów i diaspory.” pisze dr hab. Agata Zborowska na stronie Uniwersytetu Chicago.

“Podążając za wezwaniem krytycznych studiów archiwalnych, by wzmocnić pozycję społeczności niedostatecznie reprezentowanych w historiografii poprzez opracowywanie i badanie zbiorów archiwalnych, projekt zestawia domowe filmy – „zwykłe” filmy tworzone dla rodziny i bliskich przyjaciół – z wywiadami z ich twórcami, aby odkryć „niezbyt- zwyczajne” możliwości tego niedostatecznie wykorzystywanego źródła danych do badania grup mniejszościowych.”

Dr hab. Agata Zborowska

“Projekt bada konkretny przypadek: wzajemne oddziaływanie rodzimych praktyk ruchomego obrazu i przemiany tożsamości Polonii w Chicago; prowadzi jednak do wniosków o szerszym znaczeniu. wnosi wkład w antropologię kulturową, identyfikując rolę rodzimych praktyk ruchomych obrazów w kształtowaniu tożsamości; rozwija archeologię mediów, pokazując, jak ewoluująca technologia analogowego kina domowego zmieniła potoczne praktyki związane z ruchomym obrazem; poszerza obszar historii ponadnarodowej poprzez badanie domowych filmów krążących pomiędzy krajami; pokazuje, jak kontekstualizować historyczne filmy domowe poprzez tworzenie zbioru badawczego filmów domowych i powiązanych historii ustnych; rozwija metody badawcze, dostarczając wskazówek dotyczących domowych filmów jako źródła badań i pokazując zastosowanie jednostki analitycznej polegającej na wywiadzie filmowym.”

Projekt Not-So-Ordinary jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Akcji Marie Skłodowska-Curie i realizowany na Uniwersytecie w Chicago (rok akademicki 2023/24 i 2024/25) oraz Katholieke Universiteit Leuven (rok akademicki 2025/26).

Źródło:
Foto: istock/Nattanon Kanchak/

News Chicago

To ostatnie chwile by wypełnić ankietę wyborczą. Forum Wyborców w Chicago już w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Wyborcza miasta Chicago zachęca do wypełnienia ankiety online, której celem jest zebranie informacji i opinii na temat doświadczeń wyborczych, wyborców miasta Chicago oraz najważniejszych kwestii związanych z wyborami. Opinie te zostaną wykorzystane do ulepszenia procesu wyborczego w mieście Chicago i stanie Illinois.

Ankieta ma na celu zebranie informacji i opinii przed Forum Wyborców w Chicago, które odbędzie się 5 kwietnia. Wyborcy z Chicago mogą wziąć udział w ankiecie, klikając tutaj.

Ankieta zawiera pytania dotyczące:

  • Doświadczenia wyborców podczas głosowania
  • Frekwencji wyborczej, uczestnictwa i zaangażowania wyborców
  • Przyszłości głosowania i nowych metod przeprowadzania wyborów
  • Wyzwań i możliwości stojących przed wyborcami i naszym systemem wyborczym

Ankieta jest przeznaczona dla wyborców zamieszkałych na terenie miasta Chicago, a jej wypełnienie zajmuje 5 do 10 minut. Wyborcy mogą przesyłać swoje odpowiedzi do soboty 5 kwietnia 2025 r.

Komisja Wyborcza miasta Chicago organizuje również Chicago Forum na temat zaangażowania wyborców, w sobotę 5 kwietnia w godzinach od 10.00 do 15.00 w Harold Washington College (30 E. Lake Street – Washington Hall, Pokój 102/103). Podczas forum zapewnione zostanie śniadanie i lunch, a także udostępnione zostaną wstępne wyniki ogólnomiejskiej ankiety.

Wymagana wcześniejsza rejestracja na: tinyurl.com/ycxemeas

Monika Myśliwiec-Gałuszka
Community Services Representative
Polish Outreach
69 West Washington St, Suite 600
Chicago, IL 60602
Phone: 312-269-5702
Email: polishvote@chicagoelections.gov

 

Foto: istock/ Vepar5/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

“Mężczyzna Idealny” na bis. Świetną komedię Teatru Scena Polonia zobaczymy w Art Gallery

Opublikowano

dnia

Autor:

Czy udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Czy gender jest niebezpieczny i czy można go oswoić? Na te i wiele innych pytań odpowiada przezabawna komedia “Mężczyzna Idealny” w wykonaniu Teatru Scena Polonia. Spektakl odkrywa przed publicznością tajniki relacji damsko-męskich i serwuje solidną porcję śmiechu. Będziemy go jeszcze mogli zobaczyć 11 i 13 kwietnia w Art Gallery Kafe.

O tym, dlaczego warto zobaczyć ten spektakl i czego mogą się z niego nauczyć panowie, w studiu Radia Deon Chicago opowiadały jego reżyserka Kinga Modjeska oraz aktorka Julitta Mroczkowska. Obie panie wcielają się w sztuce w… straszne teściowe!

Spektakl, który bawi i edukuje

Mężczyzna Idealny” to arcyzabawna komedia dla dorosłych, która z przymrużeniem oka przygląda się różnicom między płciami. To przedstawienie to niemal poradnik dla panów, który może okazać się kluczem do sukcesu w relacjach damsko-męskich!

“Panowie wyjdą wzbogaceni o nową wiedzę, która jest im niezwykle potrzebna” – zapewnia Kinga Modjeska. Ze sceny padają teksty, których warto się nauczyć na pamięć i wdrożyć w życie.

Historia oparta na tekście niemieckiego dramatopisarza Johna von Düffela opowiada o Sebku i Helenie, którzy żyją w pozornie harmonijnym związku… dopóki na horyzoncie nie pojawiają się teściowe.

Nowa obsada, nowe doznania

Choć “Mężczyzna Idealny” zadebiutował w repertuarze Teatru Scena Polonia już w 2017 roku, tegoroczna odsłona przynosi świeże spojrzenie, nowe sytuacje, choreografię i teksty. W oryginalnej obsadzie w roli teściowej błyszczała Elżbieta Kochanowska.

“Jeżeli chodzi o Sebka, kreował go wtedy Grzegorz Chiliński, ale w 2025 mamy Marcina Kowalika, którego można jeść po prostu łyżkami” zapewnia Kinga Modjeska. Natomiast Julitta Mroczkowska, która grała w niej 8 lat temu, wystąpi także w tym roku.

Kinga Modjeska i Julitta Mroczkowska

Gdzie i kiedy zobaczymy “Mężczyznę Idealnego”?

Spektakl zostanie wystawiony w Art Gallery Kafe przy 127 E Front St, Wood Dale, IL, United States, Illinois 60191 w dniach: piątek 11 kwietnia o 8.00PM i w niedzielę, 13 kwietnia, o 5.ooPM.

Bilety w cenie 45 dolarów można nabyć pod numerami telefonów: 630 201 8821, 630 825 5825, a także na stronie internetowej www.scenapolonia.net.

Obsada:

  • Reżyseria: Kinga Modjeska
  • Występują: Kinga Modjeska, Julitta Mroczkowska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik
  • Obsługa techniczna: Małgorzata Adamczyk
  • Świata: Oskar Łukacz
  • Organizacja widowni: Małgorzata Zielinski-Pys

Przyjdźcie przekonać się, czy “Mężczyzna Idealny” naprawdę istnieje!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Scena Polonia, StelmachLens
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zgłoś dziecko do programu stypendialnego KD Market. Warto wesprzeć jego talent

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, właściciele sklepów KD Market, Olga i Robert Wojciak, w tym roku także organizują Program Stypendialny KD Market. Pula nagród wynosi 10 000 dolarów, a wyróżnienia zostaną przyznane studentom polskiego pochodzenia w kategoriach artystycznej, sportowej i naukowej. Program jest otwarty dla młodzieży od 13. roku życia, a termin zgłoszeń upływa 27 kwietnia.

Wartość stypendiów:

  • Główna nagroda: 3 000 dolarów
  • Dwie nagrody po 2 000 dolarów
  • Trzy nagrody po 1 000 dolarów

Aplikacje można składać do 27 kwietnia 2025!

Laureaci nagród zostaną wybrani przez Komitet Stypendialny KD Market. Wypłata nagród zostanie przekazana Laureatom (lub Rodzicom lub Opiekunom Prawnym Laureata, jeśli nie ukończył 18 lat) podczas Pikniku Rodzinnego POLONIADA w niedzielę 8 czerwca 2025 r. osobiście.  UWAGA: Laureaci muszą być obecni, aby odebrać Nagrodę!

Kryteria kwalifikowalności i wyboru:

  1. Kandydat musi być polskiego pochodzenia
  2. Kandydat musi mieć co najmniej 13 lat i nie może być starszy niż uczeń ostatniej klasy szkoły średniej
  3. Kandydat musi być w stanie udowodnić swoje osiągnięcia w zakresie nauki/sportu/sztuki

Więcej informacji oraz formularz aplikacyjny można znaleźć tutaj: https://mykdmarket.com/pages/scholarship-program

Zwycięzcy zostaną powiadomieni e-mailem co najmniej dwa (2) tygodnie przed wydarzeniem.

Źródło: KD Market
Foto: KD Market, Andrzej Brach
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu