Połącz się z nami

News USA

Olivia Maurel została urodzona przez surogację. Teraz z nią walczy

Opublikowano

dnia

Urodzona w 1991 r. w Stanach Zjednoczonych przez macierzyństwo zastępcze, Olivia Maurel, jest obecnie wiodącą działaczką na rzecz zniesienia surogacji, praktyki, której sprzeciwia się papież Franciszek. Jest wiele komplikacji i złych stron tego procederu, podkreśla Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Podczas gdy Paris Hilton, Kim Kardashian i inne gwiazdy trafiają na pierwsze strony gazet, gdy matki zastępcze rodzą im ich dzieci, znacznie rzadziej można usłyszeć głos samych anonimowych matek zastępczych lub od dzieci urodzonych w wyniku macierzyństwa zastępczego, mówiących o tym, jak to na nich wpłynęło.

W przypadku Olivii Maurel narodziny poprzez macierzyństwo zastępcze doprowadziły do traumy porzucenia, problemów z tożsamością i kilku prób samobójczych.

„Byłam produktem macierzyństwa zastępczego i zawsze to czułam w sobie – dziecko robione na zamówienie, towar za pieniądze” – mówi kobieta.

Chociaż macierzyństwo zastępcze jest zakazane w większości krajów Unii Europejskiej, praktyka ta jest dozwolona w większości stanów USA.

Obawy etyczne

Wiele osób wyrażało swoje obawy dotyczące surogacji po tym, jak matki zastępcze zmarły w wyniku powikłań ciąży zastępczej lub doznały traumy wynikającej z tego doświadczenia.

Proszenie kobiety o wzięcie pieniędzy nie jest zgodne z etyką lekarską, ponieważ świadomie prosimy ją, aby narażała swoje zdrowie, uważa Jennifer Lahl, prezes Centrum Bioetyki i Kultury. W Stanach Zjednoczonych miało miejsce wiele zgonów matek zastępczych, w tym co najmniej kilka w Kalifornii, wg Lahl.

Jennifer Lahl jest także oraz reżyserką filmu dokumentalnego o macierzyństwie zastępczym pt. „#BigFertility”, który opowiada historię Lindy – matki zastępczej z Kalifornii, która została zatrudniona przez parę w Chinach do urodzenia bliźniąt.

Kiedy Linda była w ciąży z bliźniakami, chińska para powiedziała jej, że się rozwodzi i chcą, aby kobieta przerwała ciążę. Chcieli zapłacić jej za to dodatkowe 80 000 dolarów. Linda była zszokowana i zaproponowała, że adoptuje bliźnięta po ich urodzeniu. Matka kupująca, która była dość zamożna, wyjaśniła, że nie chce, aby jej dzieci wychowywały się w rodzinie o niższych dochodach.

W zeszłym tygodniu w Chicago aresztowano mężczyznę po tym, jak odkryto, że planował dokonać napaści na tle seksualnym na zamówione przez siebie dziecko z ciąży zastępczej, które miało urodzić się w marcu.

„Macierzyństwo zastępcze to jedyny sposób, w jaki samotny mężczyzna może uzyskać wyłączną opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem” – stwierdziła Kajsa Ekis Ekman, autorka książki pt. „Being and Being Bought: Prostitution, Surrogacy and the Split Self”.

Zdaniem Jennifer Lahl całkowity zakaz „wynajmowania macic i kupowania dzieci” jest potrzebny ze względu na nieuniknione ograniczenia regulacji.

W świetle obaw dotyczących praw człowieka papież Franciszek w przemówieniu skierowanym do wszystkich ambasadorów świata w Watykanie na początku tego roku wezwał do globalnego zakazu macierzyństwa zastępczego.

„Uważam za godne ubolewania praktykę tzw. macierzyństwa zastępczego, które stanowi poważne naruszenie godności kobiety i dziecka, polegające na wykorzystywaniu sytuacji materialnych potrzeb matki. Dziecko jest zawsze darem, a nie podstawą umowy handlowej” – powiedział papież Franciszek.

List do papieża

Olivia Maurel była bardzo szczęśliwa, gdy usłyszała, że w styczniu papież Franciszek zdecydowanie potępił macierzyństwo zastępcze.

Wyjaśniła, że zdecydowała się napisać do papieża po tym, jak Ana Obregón, 68-letnia hiszpańska aktorka telewizyjna, przemawiała w kościelnej sieci radiowej na temat doświadczeń związanych z podróżą do Stanów Zjednoczonych w celu uzyskania zastępczego dziecka poczętego z zamrożonego nasienia jej zmarłego syna.

Olivia Maurel miała okazję spotkać się prywatnie z papieżem Franciszkiem w zeszłym tygodniu w ramach swojej roli rzeczniczki Deklaracji z Casablanki w sprawie zniesienia macierzyństwa zastępczego, dokumentu podpisanego w 2023 r., wzywającego do zniesienia macierzyństwa zastępczego.

Swoim świadectwem podzieliła się w piątek, 5 kwietnia, podczas konferencji na rzymskim uniwersytecie LUMSA z okazji minięcia roku od podpisania deklaracji.

Konferencja odbyła się w pobliżu Watykanu, na kilka dni przed przygotowaniami Dykasterii Doktryny Wiary do opublikowania dokumentu dotyczącego „kwestii moralnych” dotyczących godności ludzkiej, płci i macierzyństwa zastępczego.

Nowy dokument zatytułowany Dignitas Infinita („Nieskończona godność”) (O godności człowieka) ukaże się 8 kwietnia.

„Rzeczywistość macierzyństwa zastępczego to kobieta wykorzystywana ze względu na swój układ rozrodczy. … Kiedy czytasz umowę o macierzyństwo zastępcze, to dosłownie wynajmujesz kobietę” – stwierdziła Maurel. „A potem inna rzeczywistość jest taka, że w środku umowy znajduje się przedmiot, który ma zostać ostatecznie sprzedany, a jest nim dziecko. Dlatego utowarowiamy dzieci. Zajmujemy się sprzedażą i kupnem dzieci. Taka jest rzeczywistość macierzyństwa zastępczego.”

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock

Kościół

Dwie trzecie katolików wierzy, że Jezus jest prawdziwie obecny w Eucharystii

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie wykazało, że 69% katolików uczestniczących we Mszy św. wierzy w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii – wynik jest zupełnie inny niż badanie Pew Research Center z 2019 r., z którego wynikało, że ​​tylko jedna trzecia katolików wierzy w tę podstawową zasadę wiary. O tym, że świadomość katolików jest większa, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Vinea Research, katolicka firma, która przeprowadziła nowe badanie pod koniec 2022 r., twierdzi, że zastosowany w badaniu język, inny niż sformułowanie użyte w badaniu Pew, pozwolił uzyskać dane, które „dokładniej odzwierciedlają sposób, w jaki katolicy rozumieją Eucharystię”.

Badanie Pew z 2019 r. było szeroko cytowane jako katalizator trwającego obecnie Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego – inicjatywy biskupów amerykańskich rozpoczętej w 2022 r., mającej na celu szerzenie i pogłębianie wiary w Chrystusa obecnego w Eucharystii.

Kulminacją tych działań będzie Krajowy Kongres Eucharystyczny, główne zgromadzenie, które odbędzie się w Indianapolis w dniach 17–21 lipca.

W ramach niezależnego badania przeprowadzonego w 2022 r., Vinea objęła próbę 2200 osób, podając połowie respondentów oryginalne sformułowanie Pew, a drugiej połowie pytania, które grupa zmodyfikowała, aby lepiej odzwierciedlały język katolicki.

W badaniu Pew zapytano respondentów, czego ich zdaniem Kościół naucza na temat Eucharystii, a także w co osobiście wierzą, zadając to samo pytanie w obu przypadkach:

„Podczas Mszy katolickiej chleb i wino…

  • Staje się rzeczywiście Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa
  • Są symbolami Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa”

Zrewidowane pytania Vinei, biorąc pod uwagę fakt, że Katechizm Kościoła Katolickiego opisuje Jezusa jako „prawdziwie obecnego” w Eucharystii, brzmią następująco:

Które z poniższych stwierdzeń najlepiej opisuje katolicką naukę o chlebie i winie używanym do Komunii?

  • Jezus Chrystus jest prawdziwie obecny w chlebie i winie eucharystycznym
  • Chleb i wino są symbolami Jezusa, ale Jezus nie jest naprawdę obecny
  • Nie jestem pewny

Niezależnie od oficjalnego nauczania Kościoła katolickiego, co osobiście sądzisz na temat chleba i wina używanych do Komunii?

  • Jezus Chrystus jest prawdziwie obecny w chlebie i winie eucharystycznym
  • Chleb i wino są symbolami Jezusa, ale Jezus nie jest naprawdę obecny

Wśród respondentów, którzy otrzymali oryginalne pytania Pew w ponownym badaniu, tylko 41% wyraziło wiarę w rzeczywistą obecność – nieco więcej, ale nie odbiegając znacznie od wcześniejszego wyniku analizy Pew. Jednakże wśród osób, które otrzymały inaczej sformułowane pytania, ogółem 69% wyraziło taką opinię.

Niniejsze badanie nie jest pierwszą próbą zrewidowania pytań postawionych przez Pew, aby uzyskać dokładniejszy sens wiary w Eucharystię.

Studium firmy Vinea w żaden sposób nie zaprzecza potrzebie narodowego „odrodzenia eucharystycznego”. Oprócz wciąż znacznej części katolików, którzy nie wierzą w rzeczywistą obecność Jezusa, badanie ujawniło populację katolików, która rzadko uczestniczy we Mszy św., a mimo to wierzy, że Jezus jest naprawdę obecny w Eucharystii.

Poziom wiary w rzeczywistą obecność różnił się znacznie w zależności od zgłaszanego przez siebie uczestnictwa we Mszy św.

Wśród katolików, którzy twierdzą, że „rzadko” uczestniczą we Mszy św., tylko 51% wyraziło wiarę w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii. Dla kontrastu, 81% katolików uczęszczających na nabożeństwo co tydzień i 92%, którzy uczęszczają na do kościoła częściej niż raz w tygodniu, stwierdziło, że w nią wierzy.

 

Źródło: cna
Foto: istock/sedmak/Lincoln Beddoe/PeopleImages/wideonet/
Czytaj dalej

Kościół

„Jesus Thirsts” ponownie w kinach. Ten film zmienia wiarę – nie wolno przegapić

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy film „Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist” („Jezus pragnie: Cud Eucharystii”) był pokazywany w amerykańskich kinach przez trzy dni na początku czerwca. A ponieważ odniósł duże sukcesy kasowe, będzie emitowany jeszcze we wtorek i środę w tym tygodniu. Zobaczcie dokument mówiący o prawdziwej obecności Jezusa w Eucharystii.

„Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist” zarobił 2 141 273 dolarów i zajął pierwsze miejsce pod względem średniej widzów przez wszystkie trzy dni grania w amerykańskich kinach.

Według dystrybutora filmu, Fathom Events, film jest najbardziej dochodowym dokumentem Fathom w 2024 roku i obecnie zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich filmów dokumentalnych prezentowanych dotychczas w 2024 roku.

W odpowiedzi na duże zapotrzebowanie film powróci do kin w całym kraju w dniach 18–19 czerwca.

Pełnometrażowy dokument autorstwa producenta wykonawczego Deacona Steve’a Greco oraz producentów Tima Moriarty’ego i Jamesa Wahlberga był wyświetlany w kinach w całym kraju od 4 do 6 czerwca. Jego premierę zapowiadaliśmy 26 marca.

Poprzez dialog ze znaczącymi postaciami katolickimi, dokument zabiera widzów w podróż mającą na celu ponowne odkrycie przemieniającej mocy Eucharystii. Bada biblijne pochodzenie Eucharystii i opowiada osobiste historie osób, na których życie wywarł wpływ Najświętszy Sakrament.

W filmie pojawia się kilku znanych katolików, w tym między innymi ojciec Donald Calloway, Scott Hahn, Jim Wahlberg, Curtis Martin, Chris Stefanick, ojciec Robert Spitzer, biskup Andrew Cozzens i Tim Gray.

O tym, że film opisuje m.in. historię nawrócenia Jima Wahlberga pisaliśmy 23 maja.

Źródło: cna
Foto: YouTube, „Jesus Thirsts: The Miracle of the Eucharist”
Czytaj dalej

Kościół

Abp Broglio przypomina biskupom o nauczaniu Kościoła na temat transpłciowości

Opublikowano

dnia

Autor:

13 czerwca abp Timothy Broglio poruszył temat niezgodności „zmiany płci” z nauką Kościoła katolickiego w przemówieniu do innych biskupów zgromadzonych w Louisville w stanie Kentucky, podczas wiosennego spotkania. O jego stanowisku opartym na nauce papieża Franciszka mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim przemówieniu rozpoczynającym spotkanie, ks. Timothy Broglio, arcybiskup Archidiecezji Służb Wojskowych w USA i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), przedstawił refleksję m. in. na temat wojny w Ziemi Świętej, kryzysu migracyjnego, Krajowego Kongresu Eucharystycznego i prześladowania Kościoła w Nikaragui.

Większą część swojego wystąpienia poświęcił jednak katechezie na temat godności ciała, przy czym prałat powołał się na niedawną deklarację papieża Franciszka na temat ideologii gender i odniósł się konkretnie do kwestii „zmiany płci”.

Uwagi abp Broglio pojawiają się niecały miesiąc po tym, jak rozeszła się wiadomość, że kobieta identyfikująca się jako mężczyzna uczęszczała do seminarium i realizowała powołanie religijne jako eremita w Kentucky, za wyraźną aprobatą biskupa Johna Stowe’a, który kieruje diecezją Lexington.

Christian Matson upubliczniła swoją transpłciową tożsamość w artykule Religion News Service opublikowanym 19 maja, opartym na wywiadach zarówno z Matson, jak i biskupem Johnem Stowe, franciszkaninem konwentualnym.

Christian Matson urodziła się jako kobieta, ale wiele lat temu zaczęła identyfikować się jako mężczyzna. 21 maja diecezja Lexington opublikowała na stronie internetowej diecezji oświadczenie w sprawie tej kontrowersji.

W swoim przemówieniu do biskupów, abp Broglio cytował papieża Franciszka i jego niedawny dokument na temat teorii płci.

„Jesteśmy wdzięczni za niedawną deklarację Dignitas Infinita Dykasterii ds. Nauki Wiary. Czytamy tam jasny przekaz na temat wielu problemów, które nękają nasze czasy. W szczególności jeśli chodzi o teorię płci, której naukowa spójność jest przedmiotem poważnej debaty wśród ekspertów, Kościół przypomina, że ​​życie ludzkie we wszystkich swoich wymiarach, zarówno fizycznych, jak i duchowych, jest darem Boga” – stwierdził abp Broglio.

Abp Timothy Broglio zacytował także Katechizm Kościoła Katolickiego, stwierdzając, że „wyraźnie zachęca nas on do uznania, że ​​”ciało ludzkie uczestniczy w godności ‘obrazu Boga’”.

„Taka prawda zasługuje na pamięć, zwłaszcza jeśli chodzi o zmianę płci, ponieważ człowiek składa się nierozerwalnie z ciała i duszy” – stwierdził ks. Broglio.

Zakończył swoje przemówienie, ponownie cytując słowa papieża Franciszka na temat godności ciała ludzkiego.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu