Połącz się z nami

News USA

Indiana czeka na tłumy w związku z zaćmieniem. Gubernator wydał specjalne zarządzenie

Opublikowano

dnia

Całkowite zaćmienie Słońca będzie wyjątkowym wydarzeniem w miastach w całym kraju. Aby przygotować się na niebiański spektakl, Gubernator stanu Indiana, Eric Holcomb, wydał rozporządzenie wzywające do uzyskania wsparcia dla tego wydarzenia od agencji stanowych.

Eric Holcomb podpisał w zeszłym tygodniu zarządzenie wykonawcze „w celu zaspokojenia przewidywanych potrzeb systemów reagowania kryzysowego, transportu, komunikacji i infrastruktury krytycznej stanu Indiana ze względu na spodziewaną dużą liczbę gości udających się do stanu w celu obejrzenia całkowite zaćmienie Słońca.”

Celem dekretu wykonawczego jest nakazanie Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanu Indiana i jego dyrektorowi wykonawczemu pozyskania wsparcia agencji stanowych, aby upewnić się, że są one przygotowane na całkowite zaćmienie Słońca.

Zapewnia także dyrektorowi wykonawczemu Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego stanu Indiana koordynację pomocy z agencjami federalnymi, stanowymi i lokalnymi.

8 kwietnia 2024 r. całkowite zaćmienie Słońca przejdzie bezpośrednio nad stanem Indiana, dając każdemu w naszym stanie niesamowity widok na to niezwykle rzadkie wydarzenie” – stwierdzono w rozporządzeniu. „Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca, które przeszło nad Indianą, miało miejsce w 1869 r., a następne spodziewane jest dopiero w 2099 r.”.

W dalszej części nakazu stwierdza się, że w stanie Indiana spodziewa się „znacznego napływu kilkuset tysięcy gości” oraz że „ogromna liczba osób” oglądających całkowite zaćmienie Słońca w stanie Indiana może zakłócać działanie służb ratowniczych lub komunikację związaną z bezpieczeństwem publicznym.

Według ekspertów Indianapolis leży na drodze całkowitego zaćmienia Słońca. Oczekuje się, że zjawisko będzie widoczne w całym regionie około 3:06PM ET.

Inne stany Środkowego Zachodu także wydały zalecenia i ostrzeżenia w związku z tym wydarzeniem.

Podczas lutowej konferencji prasowej urzędnicy z powiatu Summit w stanie Ohio ostrzegli mieszkańców, aby „pozostali w domu”, ponieważ spodziewany jest duży ruch i korki. W Illinois urzędnicy Departamentu Transportu IDOT ogłosili, że mogą pojawić się podobne problemy.

Oczekuje się, że do głównego miejsca widokowego w południowym Illinois przybędą tłumy od 100 000 do 200 000 osób, a w ciągu kilku godzin przed i po zaćmieniu wszystkie drogi dojazdowe i wyjazdowe z tego obszaru będą bardzo zakorkowane.

IDOT zauważył, że I-57, która biegnie z Chicago do południowego krańca stanu, to bezpośrednia autostrada międzystanowa zapewniająca dostęp do obserwacji zjawiska. Droga US 45 przebiega środkiem „path of totality”, a dostęp zapewnią także droga Illinois 1 oraz autostrady międzystanowe 64 i 70, twierdzi IDOT.

Eksperci ostrzegli kierowców, aby włączyli reflektory, jeśli prowadzą samochód podczas wydarzenia.

Mieszkańcy Środkowego Zachodu, którzy podróżują podczas zaćmienia, powinni wyruszyć w drogę z pełnym bakiem paliwa, naładowanym telefonem i wodą butelkowaną. IDOT ostrzegł również kierowców, aby zachowali ostrożność, ponieważ w pobliżu dróg spodziewana jest „duża liczba pieszych”.

Choć do bezpiecznego oglądania widowiska potrzebne są specjalne okulary to Departament transportu Illinois przestrzegł przed noszeniem ich przez kierowców podczas jazdy. Niebezpieczne jest także robienie zdjęć i filmów w czasie kierowania pojazdem.

8 kwietnia ścieżka całkowitego zaćmienia Słońca przetnie Meksyk, przetoczy się na północny wschód od Teksasu do Maine, a następnie zaciemni kanadyjskie wybrzeże.

Częściowe zaćmienie słońca będzie ponownie widoczne prawie dla wszystkich mieszkańców Ameryki Północnej, którzy będą mieli szczęście, że niebo będzie wolne od chmur. Całkowite zaćmienie będzie trwało około 4,5 minuty i będzie widoczne tylko dla osób znajdujących się na tzw. „path of totality”.

Szczegółowo o zaćmieniu pisaliśmy 26 marca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, NASA, istock/kdshutterman/

News Chicago

America’s Beauty Show 2024. W Rosemont przez 3 dni rządziło piękno

Opublikowano

dnia

Autor:

„America’s Beauty Show 2024″ w Rosemont dobiegło końca! W poniedziałek dziesiątki profesjonalistów z branży kosmetycznej zebrało się na ostatni dzień trzydniowego wydarzenia, podsumowując niesamowite doświadczenie pełne edukacji, inspiracji i kontaktów.

W dniach 20-22 kwietnia, w Rosemont, IL, odbywały się jedne z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w Stanach Zjednoczonych – America’s Beauty Show.

Podczas trzydniowego wydarzenia, uczestnicy mieli możliwość spotkania z największymi gwiazdami branży beauty, w tym celebrytami, influencerami, stylistami i ekspertami w dziedzinie makijażu, fryzjerstwa i pielęgnacji skóry.

Biorąc udział w w warsztatach i szkoleniach, prowadzonych przez specjalistów z branży beauty, mieli okazję do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, a także do networking’u z innymi profesjonalistami z branży.

Uczestnicy wyjechali ze świeżymi pomysłami, nowymi umiejętnościami i odnowioną pasją do branży kosmetycznej.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Toni Preckwinkle nadal będzie rządzić Demokratami powiatu Cook

Opublikowano

dnia

Autor:

Toni Preckwinkle z łatwością wygrała kolejną dwuletnią kadencję na stanowisku przewodniczącej Partii Demokratycznej Powiatu Cook. Przy okazji zapowiedziała szereg zadań, jakie należy wykonać, aby zjednoczyć partię stojącą za prezydentem Demokratów, Joe Bidenem, przed konwencją krajową w Chicago.

W poniedziałek Toni Preckwinkle została jednogłośnie ponownie wybrana na przewodniczącą Partii Demokratycznej. Stanowisko to piastuje od 2018 r. Nie miała żadnych konkurentów – została wybrana przez 80 członków komisji.

Poniedziałkowe spotkanie było także swego rodzaju szeptaną kampanią na rzecz kandydatów chcących zastąpić zmarłą na początku tego miesiąca Sekretarz Powiatu Cook, Karen Yarbrough.

W krótkim przemówieniu dotyczącym swojego zwycięstwa Preckwinkle zachwalała, jak dobrze kandydaci wspierani przez Partię Demokratyczną spisali się w marcowych prawyborach, wygrywając 21 z 23 wyścigów, co stanowi najlepszy „stosunek zwycięstw” tej partii od co najmniej 25 lat, jak podsumowała.

Jednym z niewielu pokonanych kandydatów, którego popierała Preckwinkle, był Clayton Harris III, kandydujący na Prokuratora Stanowego Powiatu Cook, który minimalnie przegrał z emerytowaną sędziną, Eileen O’Neill Burke.

Toni Preckwinkle nawiązała także do przygotowań, jakie partia podejmie przed Narodową Konwencją Demokratów w Chicago w sierpniu i listopadowymi wyborami powszechnymi.

„Chcemy mieć pewność, że Joe Biden odniesie wielkie zwycięstwo w listopadzie, nie tylko w Illinois, ale dzięki pomocy wolontariuszy, w sąsiednich Wisconsin i Michigan”, powiedziała Preckwinkle, która jest również Przewodniczącą Zarządu Powiatu Cook.

W piątek Partia Demokratyczna ma ponownie zebrać się, aby wyznaczyć tymczasowego zastępcę Karen Yarbrough na okres do grudnia i wybrać osoby, które znajdą się na kartach do głosowania w wyborach powszechnych na resztę jej kadencji. Yarbrough pozostały ponad dwa lata do drugiej kadencji.

Toni Preckwinkle nie powiedziała, kogo popiera, ale powiedziała, że co najmniej trzech potencjalnych kandydatów ubiega się o stanowisko Sekretarza Powiatu Cook. Są to komisarze Donna Miller, Kevin Morrison i Radny Lamont Robinson

Sekretarz Powiatu Cook nadzoruje wybory na przedmieściach, a w jego biurze znajdują się także najważniejsze dokumenty sprzed ponad 100 lat, w tym akty urodzenia, zgonu i małżeństwa, a także akty własności ziemi.

Toni Preckwinkle od dawna jest aktywną postacią lokalnej polityki. Spędziła prawie 20 lat jako radna 4. Okręgu w południowej części Chicago, a następnie w 2010 r. została wybrana na Przewodniczącą Zarządu Powiatu Cook. Nadzoruje budżet o wartości około 9 miliardów dolarów, z którego finansowana jest sieć zabezpieczenia społecznego powiatu, sądy, więzienia i system opieki zdrowotnej.

Jest mentorką wielu osób, które awansowały na wyższe stanowiska, od Burmistrza Chicago, Brandona Johnsona, po odchodzącą Prokurator Stanową Powiatu Cook, Kim Foxx, i gubernator – porucznik stanu Illinois, Julianę Stratton.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, flickr/Charles-Edward-Miller
Czytaj dalej

News Chicago

Poszukiwany zabójca policjanta w Chicago może być niebezpieczny

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek wieczorem chicagowska policja opublikowała nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z prowadzonym przez nią dochodzeniem w sprawie śmiertelnego postrzelenia funkcjonariusza Luisa Huesca, do którego doszło w weekend w Gage Park.

Policja prosi społeczność o pomoc w zidentyfikowaniu mężczyzny poszukiwanego w związku z niedzielnym atakiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdzie Luis M. Huesca został wielokrotnie postrzelony, zanim skradziono mu samochód. O zabójstwie policjanta pisaliśmy wczoraj.

Filmy upublicznione w ramach alertu starają się zidentyfikować podejrzanego na podstawie nagrań z kamer, które przedstawiają go robiącego zakupy w dwóch sklepach ogólnospożywczych i idącego ciemną ulicą.

Policja ostrzega, że poszukiwanego należy „uznać za uzbrojonego i niebezpiecznego”.

Według źródła znającego śledztwo, detektywi uważają, że mężczyzna przebywał w okolicy w czasie strzelaniny, a potem przebrał się. Policja znalazła już wyrzuconą odzież i butelkę wody, które rzekomo kupił w pobliskim sklepie. Na filmach widać go ubranego w dwa różne stroje, a w jednym z nich kupuje butelkę wody.

Władze podały, że Luis M. Huesca wracał z pracy w policyjnym mundurze około 2:55AM w niedzielę, kiedy został zastrzelony zaledwie kilka przecznic od swojego mieszkania. Został zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago, gdzie stwierdzono zgon.

Podejrzany w dwóch różnych strojach

Chociaż miejski system wykrywania wystrzałów ShotSpotter zarejestrował tylko 4 strzały, źródła organów ścigania podają, że oddano ich około 30. SUV funkcjonariusza został skradziony, a później odnaleziony w pobliżu. Na miejscu zdarzenia nie znaleziono jego broni ani odznaki policyjnej.

Podczas konferencji prasowej przed szpitalem w niedzielę rano komendant policji, Larry Snelling, powiedział reporterom, że Huesca miał za dwa dni obchodzić swoje 31. urodziny.

Luis M. Huesca

Funkcjonariusz Luis , weteran policji z sześcioletnim stażem w departamencie policji w Chicago, był kolegą z akademii policyjnej funkcjonariusza Andresa Vasqueza-Lasso, który zginął na służbie 1 marca 2023 r., zaledwie kilka przecznic od miejsca, w którym Huesca został zastrzelony.

Rocio Lasso, matka Andresa Vasqueza-Lasso, powiedziała, że Luis Huesca był dla niej oparciem po tym, jak zginął jej własny syn. Huesca i Vásquez Lasso szybko zaprzyjaźnili się w akademii policyjnej, ukończyli ją w tej samej klasie i w 2018 roku razem wyszli na ulice.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego przyjaciela.

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu